Ağız kokusu tedavisi (Tip 1)


AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİNDE Ağız kokusu tedavisinde atılacak adımlarNCİ ADIM

ağız kokusu tedavisi Hastanızın ağız hijyenini artırınız
ağız kokusu tedavisi Ağızda bakteri tutunabilecek her pürüzlü yüzeyi gideriniz. Ağız içerisindeki bütün yüzeyler bakterileri tutamaz olmalıdır, cilalı olmalıdır.
ağız kokusu tedavisi En sık rastlanan problem köprü gövdesinin altının kapalı olarak hazırlanmış olmasıdır. Ülkemizde yapılan bir istatistiğe göre, her hafta yeni yapılan 2710 tane köprünün 1833 tanesi ağız kokusu yapacak şekilde kapalı yapılmaktadır (Aydın M, 2008). Köprü taşıyan bireyler potansiyel ağız kokusu hastasıdır.
Bundan şüpheleniyorsanız , köprüleri sökmekte tereddüt etmeyiniz. Sayısız ağız kokusu vakası sadace ağızdaki köprüler sökülünce kaybolmaktadır.
ağız kokusu tedavisi Diş fırçası eğitimi veriniz.  Yumuşak fırça önerilmez.
Pilli diş fırçaları önerilmez.. Orta sert (Banat compact) fırça öneriniz.
ağız kokusu tedavisi Hastanızın alkol kullanmasını engelleyiniz veya ağız kokusu tedavisinden vaz geçiniz Çünkü alkol tek başına ağız kokusu sebebidir fakat sigaranın ağız kokusu sebebi olduğuna dair elimizde delil yoktur.
AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİNDE
Adım adım ağız kokusu tedavisiNCİ ADIMdil fırçalamak ağız kokusu tedavisinin en önemli basamağıdır
ağız kokusu tedavisi Mutlaka dil fırçalamasını öğretiniz.
ağız kokusu tedavisiHer diş fırçalandıktan sonra dil titiz bir şekilde fırçalanmalıdır.
ağız kokusu tedavisi Dil fırçalamanın ağız kokusu üzerine engelleyici etkisi %88 lere kadar çıkmaktadır.

ağız kokusu tedavisiHer diş fırçalamadan sonra dil fırçalanmalıdır. Diş fırçası dilin arka kısmından başlayıp öne doğru bastırmadan süpürmek sureti ile yapılmalıdır. Liken, aftöz, hiperemik, atrofik veya skrotal diller fırçalanmaz. Keratinleşmiş kıllı diller en fazla fırçalanmaya ihtiyaç duyanlardır
ağız kokusu tedavisi Fırçanın özel dil fırçası olması gerekmez. Dil, diş fırçası ile de fırçalanabilir
ağız kokusu tedavisi
Dil fırçalamak bulantı yapıyorsa nefes verirken çok çabuk hareketlerle fırçalanmalıdır.

AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİNDE
Ağız kokusu tedavisinde basamaklarNCÜ ADIM
ağız kokusu tedavisi Çinkolu ürünler veriniz. Çinkolu macun, gargara, sakız, vs..
ağız kokusu tedavisi Çinkolu gargaraların içerisinde antiseptik (chlorohexidin vs) varsa (mesela Oderol) en çok 1 hafta kullandırabilirsiniz, aksi durumda hastanın dili ve dişleri kahverengi boyanacaktır.
ağız kokusu tedavisi Çinkolu gargaraların chlorohexidin içermeyenleri (mesela PharmolZn) ömür boyu kullanılabilir. Boyamaz.
ağız kokusu tedavisi Maalesef eczanedeki 10 gargaradan 9 tanesinde alkol vardır. Ağız kokusundan kurtulmak isteyen hastalarımız televizyon reklamlarına kapılıp alkollü gargara satın alarak, daha fazla ağız kokusuna sahip olmaktadır. Alkol koku yapar.
ağız kokusu tedavisi Çinkolu sakız verebilirsiniz.
Bu tedavi sadece Tip 1 ağız kokusu vakalarını iyileştirebilir. Diğerlerinde etkisi olmaz.


 

Muayene-hazırlık       Ağız kokusu ve nefes kokusu ne ile ölçülür       Ağız kokusu ve nefes kokusu nasıl ölçülür      Ağız neden kokar?      Ben kimim