Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: KOKUYU NEDEN ALAMIYORUZ ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 231
Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Konu: KOKUYU NEDEN ALAMIYORUZ ?
    Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2014 Saat 00:06
Evet arkadaşlar eminim çoğumuzun aklını her an meşgul eden bir soru.
Ağız kokusundan emin olan olmayan herkesin kafasında olduğunu düşündüğüm bir soru. (istisnalar hariç..kokuyu alanlar olabilir) Neden kokuyu algılamıyoruz?
Hemde çevremizdeki insanları bu kadar tiksindirecek boyutlarda olan bir kokuyu, burnumuzdan 2-3 cm aşağısından
gelmesine rağmen(nefes kokusu hariç) biz bunu algılamıyoruz da ta uzaktaki kişilerin algılaması tuhaf değil mi?
Kendimden örnek vermek istiyorum ; her türlü kokuyu rahatlıkla alan biriyim. ta öbür odada sıkılan parfümün kokusundan tut 2 metre ötede duran sepetindeki meyvelerin kokusuna,
her türlü yiyecek içecek kokusundan tut yanımdan olan ve kendi terim olmak üzere bütün kokuları rahatlıkla alabiliyorken maalesef ağız kokumu alamıyorum/ uz...
hade şimdi kokumun azaldığı için alamıyor olabilirim diyebiliriz, peki ya eskiden,eskiden de yoğun olduğu zamanlarda yine alamıyordum.
Ben bu nedeni şuna bağlıyorum lise biyoloji dersi bilgilerimden hatırladığim kadarıyla ve hepimizin de az çok bildiği,
5 duyu organımızdan biri olan "Burun" vücudu rahatsız edebilecek bir kokuya uzun bir süre maruz kaldığı zaman,
burnun içindeki duyu almaçları daha doğrusu beynimizin koku alma merkezi bir süre sonra o kokuyu algılamamaya başlıyor.
O koku var ancak burnumuz artık kokuyu hissetmemektedir.
Aslında bu vücudumuzun kendisini koruması için oluşturduğu bir nevi savunma mekanızmasıdır ve
aslında bızım faydamıza olan bır durumdur.
Bende düşünüyorum da acaba burnumuz kokuya karşı artık alıştığından olsa gerek sadece kendi kokumuz için herhangi bir tepki vermemekte mi?diye..
Neyse uzattım biraz sadece böyle bir şeyi paylaşmak istedim.
Umudumuzu kaybetmeyelim arkadaşlar, hepimizin için de dualarımızı esirgemeyelim..
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2014 Saat 06:25
Biri biyolojik diğeri nörolojik, diğeri psikolojik 3 sebebi vardır.

1.
Burundaki koku alma hücreleri hep ayni kimyasal maddeye maruz kalırsa o madde ile artık reaksiyon vermez olur. reaksiyon yoksa koku algısı da olmaz.

2.
Beyin, sürekli gelen bir kokuyu normalize edip "demekki bu koku değil doğal ortamın bir parçasıymış" şeklinde düşünür. Cevap olarak algılama eşik değerini yükseltir ve koku duymaz oluruz.

3.
Şahıs koku halüsinasyonu duyuyor olabilir.
---------
Bir şahıs sürekli ayni gazı üretiyorsa o gazı duymaz olacağını teşhiste kullanmak mümkündür. Dışarıdan H2S gazı koklatılan Tip 1 ağız kokusu hastaları dışardan verilen H2S gazını duymazlar. Bu bizi kesin teşhise götürür.

Normalde 0.7 ppm H2S ten fazlasına tahammül edilemez olmasına rağmen, bazen dışarıdan verilen H2S gazını 5 ppm 'e kadar yükseltince ancak kokuyu duyabilirler. Bazen 10 ppm ve hatta 40 ppm de bile kokuyu ancak duyarlar. Tip 1 teşhisi kesinleşmiş olur.
-M

Düzenleyen aydinmur - 27-Şubat-2014 Saat 06:28
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2014 Saat 22:21
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam..
Hiçbir beklentiniz olmadan bizimle ilgilendiğiniz için allah razı olsun sizden..
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Şubat-2014 Saat 10:12
Estahfurlah
Sizden öğreniyorum.
Ne zaman ne yapıyorsunuz. Hangi ilaç ve bitkiler etkisiz. Ne yapınca ne düşünüyorsunuz. Bunlar yeni kitabıma faydalı oluyor.
Keşke anketlere de hepiniz katılsanız daha iyi olurmuş.
-M
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Şubat-2014 Saat 23:16
Hocam sakıncası yoksa yazacağınız kitap hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Yani içeriğinde ne tür ayrıntılara daha çok önem veriyorsunuz ?
Kitap için daha çok nasıl yardımcı olabiliriz size ?

Anketlere de katılacağım inş. Arkadaşlar,katılmayan varsa hocamıza yardımcı olmak için lütfen ilgilenelim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mart-2014 Saat 13:54
Ağız kokusu ölçen cihazlar, nasıl ölçüm yaptıkları, sensorların hangi sıcaklık ve nem aralığında doğru ölçtüğü, piyasadaki fiyatları, ağız kokusunun nasıl ölçüldüğü, en sık yapılan ölçüm hataları, ölçmenin gerekmediği durumlar, teşhise götüren basit deney ve sorular, basit kimyasal muayeneler, tükrüğün muayenesi, yazılamayacak ilaçlar, ağız kokusu yapan gargaralar, nefes gazları, hangi gazın nefeste neden bulunduğu, psikolojik ağız kokuları, laktoz intoelransı, celiac hastalığı kabızlık ve H pylori gastritinin ağız kokusuna etkisi, tonsillerin ağız kokusuna katkısı, sindirim kanalı gazları, dışkı kokusu, ağız kokusu ölçtüğü veya teşhis ettiği iddia edilen sahte deneyler, hasta muayenesinde diyagnostik prosedür, tomografilerin yorumlanması, çocuklarda ağız kokusu ve daha onlarca başlık.

Belki 2 cilt olur, şimdiden kestiremiyorum
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2015 Saat 22:15
Bir birey kendisinde ağız kokusunu duyuyorsa dışardan verilen protein gargasından hemen sonra ağzında 10 ppm den fazla koku üretiyorsa, buz ağız kokusunu kısa bir süre iyileştiriyorsa, ağız kapalı iken duyduğu koku kayboluyorsa, koku kesintisiz en az 2 ay devam ettiyse, muhtemelen Tip 1 vakasıdır.

Dışardan burnuna boru ile gönderilen 0.7 ppmden daha yüksek konsantrasyondaki ağız kokusu gazını zorlukla algılıyor veya hiç algılamıyor ise teşhisin Tip 1 olduğu kesinleşir.

Ağzında suni koku oluşturulmuşken dil uyuşturulduğunda koku kayboldu diye ifade veriyorsa Tip 5 nörojenik (dysgeusia) teşhisi düşünülür.

Buzdan etkilenmeyen, kendisinden başka hiç kimsenin duymadığı, makinenin göstermediği, protein gargarası ile artmayan koku varsa, dışardan verilen ağız kokusu gazını derhal algılıyorsa Tip 5 psikojenik teşhisini düşündürür.

Yani büyük resmi topluca ele almak lazımdır, bir tek belirti tek başına değerli bir ip ucu olmayabilir.
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2015 Saat 22:25
Şimdi siz yukarıda sorunca aklıma bu gün yaşadığım bir olay geldi çağrışım yaptı. paylaşmak istiyorum

Bu gün 1 hasta muayene ettim. belki aranızdan birisi olabilir. Buraya üye olup olmadığını bilmiyorum. Genç güzel bir hanımefendiydi. 26 yaşında. Başka şehirden gelmiş. 1.5 saat inceledim. Ağzında, burnunda, nefesinde. Koku yoktu. Acaba eve gidince mi kokuyor diye kokuyu artıran bir madde verip kokuyu kamçıladım. 10 ppm'e çıkması gerekirken 8.7 ppm'e kadar koku üretebildiğinden anladım ki, ağız florası koku yapmaya müsait değil. Burun içine boru soktum, zayıf ve kokusuz bir gaz vardı. Nefesinden balon içine örnek aldım kokusuz olan bazı kabızlık gazları vardı. Dışardan burnuna ağız kokusu verdim. Çok düşük konsantrasyonda (<0.4 ppm) bir gazı derhal ve keskin bir şekilde algıladı. Eğer ağız kokusu hastası olsa bu sayı 0.7 nin üzerine çıkması beklenirdi. Teşhis: Bu bir tip 0 vakasıdır. !

- Ne şikayetiniz var?
Ağzım kokuyor

- Siz kendi kokunuzu duyuyor musunuz?
Hayır

- Kim duyuyor?
Benden başka bütün insanlar duyuyor.

- Nerden biliyorsunuz?
Toplantıda yanıma oturmuyorlar, ben konuşurken yüzünü çeviriyorlar, metroda annem ile telefonda konuşurken yanımdaki şahıs elini burnuna koydu.

- Ailenizden kimseye ağzınızın kokup kokmadığını sordunuz mu?
Hayır

- Arkadaşlarınıza sordunuz mu?
Hayır

- Ben odaya girince herkes rahatsız oluyor dediniz, peki 1 saatten fazladır ben neden sizden yayılan bir koku duymuyorum? Psikiyatrist ile konuyu görüşmenizde fayda olabilir dedim.

Siz anlayamıyorsunuz, bilmiyorsunuz anlamına gelen sözler duydum ayrıldı. Üzüldüm.

-M

IP
latte
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 64
Alıntı latte Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2015 Saat 23:13
hocam peki şöyle olabilir mi ; hastanın ağzı ya da nefesi daha önceden gerçekten kokuyor ama bi şekilde iyileşiyor ve hasta ağız kokusunu alamadığı için iyileştiğinin farkında değil tabi psikolojik olarak herşeyi üzerine alınıyor..kendimden yola çıktım da açıkçası bigün iyileşsem bile bu psikolojiden ömür boyu kurtulamayacakmışım gibi hissediyorum.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2015 Saat 07:04
"önceden gerçekten kokuyor ama bi şekilde iyileşiyor" dediniz. Böyle kokular var ve bunlar muayenede sorlarla veya ölçümlerle yakalanır. Fakat yukarıda detaylarını verdiğim vaka bu değildi.

Bilgilenmeniz için anlatayım:
Seratonin diye bir madde vardır. Beyinde salgılanan bir maddedir. Diğer ismi 5-hydroxitriptamine. Bu madde beyin hücreleri arasına salındıktan sonra tekrar hücrenin içerisine geri girMEmesi gerekir.

Bazı durumlarda ve bilinmeyen bazı sebeplerle seratonin beyin hücresinin içine sızıntı şeklinde giriş yapmaya başlar, geri dönüş yapar. İşte bu durumda takıntı (obsesyon) düşünceleri belirir ve kişinin davranışlarına hakim olur.

Zayıf bir sızıntı, ve seratonin kaçağı varsa tükenmez kaleme veya başka eşyaya düşkünlük, yer karolarında hep ayni yere basmak, veya yatarken yorgana şekil vermek gibi masum obsesyonlar oluşabilir.

Her sağlıklı insanda bazen zayıf takıntılar oluşabilir ve bunlar bir hastalık değildir. Sızıntı fazla olunca bireyler, musluğu açık mı bıraktıp diye yarım saatlık yoldan geri dönebilir, ocağı söndürdüm mü diye takıntı yapabilir. Saçım dökülüyor mu acaba diye takılır, kendisine sorsanız saçının döküldüğü %100 kesindir. Yüzümün derisi kırışıyor mu diye takıntı yapabilir, kendisine sorsanız % 500 yüzü kırışmıştır. Bazen de ağız kokusu obsesyonu ortaya çıkar Buna ORF (olfactor reference syndrom) ismi verilir.

ORF bireyler ağız kokusundan %100 emindirler, sadece kendilerinin duydukları bir ağız kokusu sebebi ile sosyal bir büzülme yaşarlar. Nedense hiç kimse kokuyu duymaz, hiç bir cihaz koku göstermez, doktorlar cahildir, düşmandır, yalancıdır. Sosyal çevresindeki herkes ağız kokusu sebebiyle kendisinden uzaklaşmaktadır, iş arkadaşları kendisinden kaçmaktadır, öğrenciler kendisinden iğrenmektedir, her gün herkes kendisinden tiksinmektedir, herkes kendisine yalan söylemekte ve kokunun varlığını kendisine söylemeyip gizlemektedir. Bu bireyler genellikle hassas ruhlu narin iç dünyaları olan bireylerdir. Psikiyatrist tarafından verilen seratonin reapteyk inhibitör grup ilaçlar ile iyileşirler. Yukarıda bahsettiğim hanımefendi böyle biriydi.
-M
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2015 Saat 09:05
Hocam, sizin o psikolojik ilaçları yazma yetkiniz yok mu? Özel reçete gerektiren ilaçlar mı? Bu da tuhaf bir şey, insan ağzının koktuğu gibi en kötü şeyi kabulleniyor da psikolojik sorunu kabul etmiyor.

Bu arkadaş muhtemelen burayı okuyordur. Dostum, eminim ağız kokusu için bir çok doktora gittin, bir sürü ilaç kullandın; toplumda dışlanmış, aşağılanmış hissettin. Buraya kadar herkes seninle aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bir kere de psikoloğa git ne kaybedeceksin? Ben de Murat Hoca' ya muayene oldum. Bana " ağız kokun var." dedi, tahlil önerilerinde bulundu. Senin ağzın koksa niye söylemesin? Yıllarını bu işe vermiş, kitap yazmış biri neden uzmanlık konusunda yalan söylesin? Bunları yazdım çünkü çözümün bu kadar yakınına gelmiş biri bu derdi çekmeye devam etmemeli. Ağzı kokmasa da bizle aynı sıkıntıları yaşayan biri kurtulsun hiç olmazsa.
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2015 Saat 09:16
Hocam, yazacağınız kitabı internet üzerinden dijital olarak satışa sunun bence. Kimse bir kitapçıdan gidip "ağız kokusu" kitabı isteyemez. Biz doktora gidip ağız kokusu şikayetini söyleyene kadar ecel terleri döküyoruz. Gidip de kitapçıdan bu kitabı istemek nerdeyse imkansız. İnternetten sipariş versek eve gelecek yine özel durumumuz ifşa olacak. Bir şekilde alsak bile nerde okunacak, kitap nereye saklanacak bir sürü dert.

Dijital olarak indirerek istediğimiz zaman okuruz, merak ettiğimizde göz atarız. Ben kendi mesleğimle ilgili kaynakları akıllı telefonuma kaydettim, gerektiği anda açıp bakıyorum, "ara" tuşuyla aklıma takılan şeyi hemen buluyorum.
IP
latte
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 64
Alıntı latte Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2015 Saat 03:00
anladım hocam açıklamanız için çok teşekkür ederim.
IP
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 18
Alıntı umutsuz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Nisan-2015 Saat 22:57
Kokuyu farkedemiyor olmak daha beter.Ne zaman koku olup olmadığını net bir şekilde anlayabilmeyi çok isterdim.
IP
Mathilda26
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı Mathilda26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Aralık-2018 Saat 13:07
Ailem ağzımın koktuğunu söylüyor .ama ben hiç anlamıyorum ağzımın koktuğunu bana göre hiç kokmuyor. bu anlayan insanlara da anlam veremiyorum .
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2018 Saat 12:54
Orjinalini yazan: Mathilda26

Ailem ağzımın koktuğunu söylüyor .ama ben hiç anlamıyorum ağzımın koktuğunu bana göre hiç kokmuyor. bu anlayan insanlara da anlam veremiyorum .

Ne güzel yazmışsınız. Bu cümle kalıbı standarttır. İşte gerçek Tip 1 ağız kokusu vakaları böyle olur. Dişlerinizi temizlettirin doğru ve güzel bir fırçalama uygulayın.

http://www.drmurataydin.com/dis-nasil-fircalanir.html
IP
tekyaşayan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 20
Alıntı tekyaşayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2018 Saat 01:56
Mathilda, çoğunlukla bizimle beraber bulunan ve içiçe bulunduğumuz,alıstığımız için algılayamadığımız kokuyu,
Algılamalarına engel olmayacak,alışamayacakları seyreklikte maruz kalan insanların fark etmesine anlam vermek için onların değer verdiğin,sevdiğin insanlar olması yeterli olur öyle degil mi?
Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime
IP
Özgür
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Nisan-2019 Saat 20:54
https://youtu.be/CtC7sSTiUOo
Hocam bu yöntemle kokuyu algılayabilir miyiz? Doğru bir yöntem mi?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2019 Saat 07:39
Avcunuza hohlayınca koku duyulabilir. Bu durum hem fizyolojik olan ağız kokusunu ve hem de ağız kokusu hastalığı işaret ediyor olabilir. teşhis koydurucu kuvveti yoktur.

Videoda konuşan meslektaşımın söylediklerinin neredeyse tamamını red ediyorum. Bunlar ticari konuşmalardır.

Uzun yıllardan beri, bir çok hekime her ay bir kaç farklı kanaldan telefon ediliyor. Beni de arıyorlar. Sizi ekrana çıkaralım diye. 15 dakikası ~7 bin lira. Bu parayı ödeyen herkes ekranda kendi senaryosunu oynuyor, kendi reklamını yapıyor.

-M

IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2019 Saat 22:43
Orjinalini yazan: aydinmur

Bilek yalamak ve kuruyunca bileği koklayarak daima az veya çok biraz kötü koku algıanır. Bu herkeste bu şekilde olur ve çok normaldir.

Salya içerisinde çözünmüş kokulu gazlar, salya buharlaşıp uzaklaştıktan sonra bilekte serbest kalır ve kokar.

Bu şekilde tespit edilen kokulu gazlar emisyonu olmayan çevreye yayılmayan gazlardır. Çevreye yayılmayan kötü kokulu gazlar ağız kokusu hastalığı sebebi değildir.

Örnek vermek gerekirse: üzerindeki elbisesinin arasından bir cismi koltuk altına veya göbek çukuruna veya kasığına sürtüp sonra cismi koklamak durumunda belki biraz kötü koku almak mümkündür. Herkeste her zaman bu koku az veya çok bulunabilir. Bu durum bireyin hasta olduğu anlamına gelmez.

Satıcılar bu yöntemi bir şeyler satabilmek ve insanları ağız kokusu hastası olduğuna ikna edebilmek için geliştirdiler ve kullanmaktadır.

Bileğinizi veya başka bir cismi yalayarak kuruyan salyanızı koklamayınız. Ağzınıza veya baedmciğinize parmak veya bir cisim sokarak koklamayınız. Daima kokulu bulacaksınız. Bu durum bireyin ağız kokusu hastası olduğunu göstermez.

aynı zamanda bilek yalama yöntemi herkes deniyor, sitelerde yazıyor ama millet yanlış biliyor,zamanında güzelce açıklamış aydın hocam. ben hohlama yöntemini doğru buluyorum .
IP
evian
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 220
Alıntı evian Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mayıs-2019 Saat 22:37
Ben yeniler icin veya hatirlamayan’ar icin tekrar hikayemi yazicam ! Ben kokuyu hissediyorum agiz geniz (alt ust solunum kaynakli) diye dusunuyorum. Avrupanin cesitli sehirlerinde hatta dunyaca unlu clinique lere kbb, disci, sindirim sytème Doktor solunum yollari doktoru psychologue , vs vs bisuru uzmana gittim ! Iki kez deviasyon ameliyati bir kez radiofréquence opération u yaptirdim. 4 gomuk dis cektirdim ameliyatla, bademcik ameliyati oldum ! Halobacter poleori testleri yapildi. Tukruk testleri yapildi mukos testleri diski testleri yapildi, ths testleri yapildi kan tahlilleri ve candida testleri hepsi normal sadece geregîîden cok candida var cikti ! Akcigerlerime kamerayla baktilar burnuma onlarca kez kamerali baktilar mideme ince ve kalin bagirsaklara kamearali konsultasyon yapildi. Temiz ! Onlarca irm, scaner, radyo yapildi . Centre nukleeroloji de petscan bile gectim ! Yuzlerce ilac homapati tedavisi onun sapi bunun kökü santim ilerleyemedim zor bir durumdayim
IP
Dünya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 20
Alıntı Dünya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2019 Saat 15:54
Gerçekten bunun bir açıklaması olmalı bir sebebi olmalı ya.Bunca çaba araştırma hepsi boş mu şimdi yani :( insan düşünmekten delirme noktasına geliyor.
Dünya dönüyor.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2019 Saat 15:08
Evian ben de aynı şekilde, hiç bir şey yok tertemiz ama koku var ve her yıl şiddeti artıyor. Ben genzimden her sabah beyaz bir sıvı alıyorum, yapışkan, ben kesinlikle kbb lik bir sorun olduğunu düşünüyorum ama kesinlikle de çözümü yok.
IP
evian
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı evian Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mayıs-2019 Saat 22:08
Vardir cozumu allahin izniyle sadece sebebi bulmaliyiz ve hepimizde degisik sebeblerden olabilir ! Hôpital Universitaire Pitié-Salpêtrière Den Randevu alicam InsaAllah ramadan dan sonra. Askerlik yapmadim ben askerlik sorunum olmasa adanaya giderdim murat beyin tecrubelerinden fayda etmek icin
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2019 Saat 10:35
Orjinalini yazan: evian

Vardir cozumu allahin izniyle sadece sebebi bulmaliyiz ve hepimizde degisik sebeblerden olabilir ! Hôpital Universitaire Pitié-Salpêtrière Den Randevu alicam InsaAllah ramadan dan sonra. Askerlik yapmadim ben askerlik sorunum olmasa adanaya giderdim murat beyin tecrubelerinden fayda etmek icin

Fransa'dan birisi randevu aldı.
Ben muhtemelen Evian olabilir diye aklımdan geçirmiştim ama sormamıştım kendisine. Demek siz değilsiniz.
-M

IP
evian
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı evian Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2019 Saat 12:02
😊 yok ben degilim murat bey. Bide kokuyu soyliym ben hep ayni koku degismiyor boyle mayalanmaya baslamis hamur kokusu gibi gun ilerledikce biraz daha agirlasio
IP
Unuttum
Üye
Üye

Gönderilenler: 46
Alıntı Unuttum Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2019 Saat 14:34
Benim sorunum kesinlikle mide bağırsak kaynaklı. %100 yani. Ama çözüm bulamıyorum. Şöyle geçen gençliğimize yazık
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Mayıs-2019 Saat 17:42
Orjinalini yazan: Unuttum

Benim sorunum kesinlikle mide bağırsak kaynaklı. %100 yani. Ama çözüm bulamıyorum. Şöyle geçen gençliğimize yazık

mide kaynaklı olması için helikobakteri mikrobunun olması lazım, oda kan testi veya endoskopi esnasında alınan biyopsi ile çözülüyor. eğer varsa amonyak kokusu ağızda bırakıyor.

Zaten Murat hocam anlatmış yinede izlemek istiyorsan burada var güzelce anlatmış. bağırsak için diyorsan onuda bağırsak daralmasına bağlı oluyormuş genel anlamda %90 oranında ağız kaynaklı. mide bağırsak bakteri yoksa sıkıntı yoktur.

http://www.uzmantv.com/agiz-kokusu-neden-olur
IP
Green
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 19
Alıntı Green Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2019 Saat 11:26

Bağırsak kaynaklı düşünüyorsan bağırsak sağlığına dikkat etmelisin bağırsak floran bozulmuş olabilir, parazit olabilir şekeri paketli gıdaları bırak ve doğal sağlıklı beslenmeye başla probiyotik ağırlıklı şeyler yiyip içmeye basla faydasını mutlaka goruceksin örnek veriyorum kefir yoğurt (laktoz intoleransi varsa bunların laktozsuzuni tercih etmelisin) lifli gıdalar yemelisin kısacası biraz yeme düzenini değiştirmelisin faydasını göreceğinden eminim
IP
Unuttum
Üye
Üye

Gönderilenler: 46
Alıntı Unuttum Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2019 Saat 11:57
Orjinalini yazan: ahmetmehmet1

mide kaynaklı olması için helikobakteri mikrobunun olması lazım, oda kan testi veya endoskopi esnasında alınan biyopsi ile çözülüyor. eğer varsa amonyak kokusu ağızda bırakıyor.

Zaten Murat hocam anlatmış yinede izlemek istiyorsan burada var güzelce anlatmış. bağırsak için diyorsan onuda bağırsak daralmasına bağlı oluyormuş genel anlamda %90 oranında ağız kaynaklı. mide bağırsak bakteri yoksa sıkıntı yoktur.

http://www.uzmantv.com/agiz-kokusu-neden-olur

Benim ileri bir aşamada zannımca, antibiyotiklere direnç sağladığı için de hiçbirşey fayda etmiyor malesef?teşekkür ederim
IP
lulupi
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı lulupi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2020 Saat 07:05

Uzun yıllardan beri, bir çok hekime her ay bir kaç farklı kanaldan telefon ediliyor. Beni de arıyorlar. Sizi ekrana çıkaralım diye. 15 dakikası ~7 bin lira. Bu parayı ödeyen herkes ekranda kendi senaryosunu oynuyor, kendi reklamını yapıyor.

Hocam keşke sizde katilsaniz,bizim gibi insanların aslında ne kadar acı çektiğini belki anlatabilirsiniz. İnsanların önyargılarıni kurabilir bilinçlendirebilirsiniz. Çoğu insan ağzı kokan insanları dişlerini fircalamamakla itham ediyor, keşke bu kadar kolay olsa çözüm! Burada ki pek çok kişi ülke nüfusunun çoğundan daha çok dış fircaliyordur eminim.

Düzenleyen aydinmur - 24-Nisan-2020 Saat 10:21
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Aralık-2021 Saat 08:38
Arkadaşlar sizler de benim gibi genelde her şeye ama özelde yiyeceklere karşı aşırı koku hassasiyeti olan bireyler misiniz?

Örneğin yıllardır sürekli peynir markasını değiştiririm ben. O kokuyor bu kokuyor, son aldığım marka peynir iyiydi kokmuyordu ama bu partide aldıklarımı bozmuşlar bu da kokuyor, et kokuyor, tavuk pis kokuyor kesin antibiyotikli tavuğu yedirdiler bize, bu kıymaya kesin koyun eti katmışlar kokuyor vs tarzında her şeye koku hassasiyetiniz var mı?

Bu sayfanın en üstlerinde Murat beyin anlattığı hanımda da muhtemelen böyle bir koku algılama hassasiyeti var. Belki de kendimizin duyduğu ağız kokusu koku değildir, başkaları duymuyor ama sadece biz bu kokuyu algılıyoruzdur?

Evde de peynirin, etin, tavuğun, yumurtanın kokusunu sadece ben alıyorum, diğer bireyler saçmalama mis gibi peynir neresi kokuyor bunun diyor!
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Aralık-2021 Saat 11:11
Orjinalini yazan: Tospik

Arkadaşlar sizler de benim gibi genelde her şeye ama özelde yiyeceklere karşı aşırı koku hassasiyeti olan bireyler misiniz?

Örneğin yıllardır sürekli peynir markasını değiştiririm ben. O kokuyor bu kokuyor, son aldığım marka peynir iyiydi kokmuyordu ama bu partide aldıklarımı bozmuşlar bu da kokuyor, et kokuyor, tavuk pis kokuyor kesin antibiyotikli tavuğu yedirdiler bize, bu kıymaya kesin koyun eti katmışlar kokuyor vs tarzında her şeye koku hassasiyetiniz var mı?

Bu sayfanın en üstlerinde Murat beyin anlattığı hanımda da muhtemelen böyle bir koku algılama hassasiyeti var. Belki de kendimizin duyduğu ağız kokusu koku değildir, başkaları duymuyor ama sadece biz bu kokuyu algılıyoruzdur?

Evde de peynirin, etin, tavuğun, yumurtanın kokusunu sadece ben alıyorum, diğer bireyler saçmalama mis gibi peynir neresi kokuyor bunun diyor!

Cürümüş bozulmuş veya katık haline getirilmemişlerse ben de doğal kokusunu alıyorum. Dediğiniz gibi iğrenç koku yok
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Şubat-2022 Saat 18:36

Şimdi siz yukarıda sorunca aklıma bu gün yaşadığım bir olay geldi çağrışım yaptı. paylaşmak istiyorum

Bu gün 1 hasta muayene ettim. belki aranızdan birisi olabilir. Buraya üye olup olmadığını bilmiyorum. Genç güzel bir hanımefendiydi. 26 yaşında. Başka şehirden gelmiş. 1.5 saat inceledim. Ağzında, burnunda, nefesinde. Koku yoktu. Acaba eve gidince mi kokuyor diye kokuyu artıran bir madde verip kokuyu kamçıladım. 10 ppm'e çıkması gerekirken 8.7 ppm'e kadar koku üretebildiğinden anladım ki, ağız florası koku yapmaya müsait değil. Burun içine boru soktum, zayıf ve kokusuz bir gaz vardı. Nefesinden balon içine örnek aldım kokusuz olan bazı kabızlık gazları vardı. Dışardan burnuna ağız kokusu verdim. Çok düşük konsantrasyonda (<0.4 ppm) bir gazı derhal ve keskin bir şekilde algıladı. Eğer ağız kokusu hastası olsa bu sayı 0.7 nin üzerine çıkması beklenirdi. Teşhis: Bu bir tip 0 vakasıdır. !

- Ne şikayetiniz var?
Ağzım kokuyor

- Siz kendi kokunuzu duyuyor musunuz?
Hayır

- Kim duyuyor?
Benden başka bütün insanlar duyuyor.

- Nerden biliyorsunuz?
Toplantıda yanıma oturmuyorlar, ben konuşurken yüzünü çeviriyorlar, metroda annem ile telefonda konuşurken yanımdaki şahıs elini burnuna koydu.

- Ailenizden kimseye ağzınızın kokup kokmadığını sordunuz mu?
Hayır

- Arkadaşlarınıza sordunuz mu?
Hayır

- Ben odaya girince herkes rahatsız oluyor dediniz, peki 1 saatten fazladır ben neden sizden yayılan bir koku duymuyorum? Psikiyatrist ile konuyu görüşmenizde fayda olabilir dedim.

Siz anlayamıyorsunuz, bilmiyorsunuz anlamına gelen sözler duydum ayrıldı. Üzüldüm.

-M

Hahaha, bu hanım hâla aynı durumda mı acaba? 7 yıl olmuş. Aramızda böyleleri de vardır kesin. @Hopeless kesin böyledir.
IP
Hopeless
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 29
Alıntı Hopeless Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Şubat-2022 Saat 22:37
Evet Tospik böyleyim kurtulamıyorum bu düşüncelerden Bence sende böylesin😄
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu