Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Murat Hocam yardımmm Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
hasta31
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 47
Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Eylül-2017 Saat 11:46
Orjinalini yazan: aydinmur

Orjinalini yazan: hasta31

Murat Hocam başta siz olmak üzere nolur herkes okusun!!..makas..

Bireysel olarak belirli bir durum veya belirli bir hasta özelinde hakkında yorum yapmam zor olabiliyor veya fikir vermem yanıltıcı olabiliyor. Bu sebeple her hangi bir şey yazamıyorum
-M

Peki o zaman bu demek oluyor ki Allah'a emanetim. Yani ölene kadar böyle kalacam ve hiç arkadaşım bile olmayacak. Öyle mi?

Neyse bu durumu kabullenmem gerekiyor sanırım. Neyse çok fazla yazmanın anlamı kalmadı sanırım. Teşekkürler..
Ya iyileşemezsem ?
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Eylül-2017 Saat 22:13
Diğer konuyu yazdım burayada yazim bilgilenin kendinize pay çıkartın belki sizdede olabilir.

Benim boğazdada farenjit vardı ve ağız kuruluğu var. Yine geniz akıntısı filan var. Ben bunların tek nedeni burun eğriliği biliyordum nefes alamama sonuçu oluyor bu olaylar hepsi. Sonra burun ameliyatı oldum tabi nefes kalitesi filan uyku kalitesi arttı iyi ki olmuşum ama farenjit filan hala duruyor ağız kuruluğuda buna bağlı kokuda var. 2 ay önce oldum bu arada. Geçen haftada gititim kbb ye .

3-4 sene önce gastrit vardı simdi reflü dedi. Yani farenjit filan geniz akıntısı baş sorumlusu reflü. midede öyle ağrı filan yoktu yinede reflü geri gelmiş. 2 haftaya endoskopi olacam bakteri geçen olduğumda yoktu simdi olacağım ona göre ilaç tedavisine baslanacak.

Sizde bir genel cerrah kbb muane olun . midede yanma varsa yada yattığınızda ağza ekşi su gelme. domates yediğinizde mide ağrısı gibi gegirme gibi varsa buna bağlı ağız kokusu olabilir böylece sorunun kaynağını bulup üstüne gidebilirsiniz.
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Eylül-2017 Saat 01:28
Hocam dişimi fırçalarken gelen öğürme hissiyle öksürdüm ve burnuma iğrenç bir koku geldi. O gelen kokunun kaynağını bulabilmemiz mümkün mü? O koku sürekli varda ben mi hissetmiyorum?
Ya iyileşemezsem ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2017 Saat 09:07

Hocam dişimi fırçalarken gelen öğürme hissiyle öksürdüm ve burnuma iğrenç bir koku geldi.

Bir defaya mahsus ortaya çıktıysa unutun gitsin
-M
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2017 Saat 14:48
Her gün farklı bir durumla bi şekilde bi koku geliyor. Nerden olduğunu bilmiyorum. Acaba koku kaynağı kesin olarak bulunma ihtimali var mı?
Ya iyileşemezsem ?
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2017 Saat 18:17
Kokunun kesin kaynağı bulunabiliyor mu hocam?
Ya iyileşemezsem ?
IP
Burazin
Üye
Üye

Gönderilenler: 61
Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2017 Saat 00:31
Umutla ve ben iletişim halindeyiz vatsaptan konuşuyoruz katılımı artırıp bi grup havası yaratmak istiyoruz hem yararlı bilgiler elde edip hemde stres atma açısından faydalı olduğunu söyleyebilirim katılmak isteyen varsa mesaj atabilir kimse kimseyi ifşa etmez merak etmeyin herkes kendi derdinde bitkin ve bi okadar da çaresiz
İyi bakın kendinize
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2017 Saat 09:04

Kaynağını bulmak kısmen mümkündür
Doğru soru: tedavisi var mı? olmalıydı.

Mesela farinjiti tedavi edebiliyor muyuz? Protein sindirim kusurunu tedavi edebiliyor muyuz? Çölyak, laktoz intolerans, iritabıl kolon, gastrit, rinit, sinüzit, tedavi edebiliyor muyuz? Bunları sormak lazımdır.
IP
Umutla
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 9
Alıntı Umutla Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2017 Saat 11:47
Arkadaşlar pskolojik travmalarımızı atlatmamız için birbirimizle konusmak zorundayız utanıp çekindiğiniz kimseye anlatamadıgınız neler yasıyosanız hepimiz inanın aynılarını yaşıyoruz birbirimizden ne bir adım önde ne bir adım gerideyiz bizide bizden başka kimse anlayamaz buna emin olabilirsiniz . İyiki varsınz demek istemezdim ama bu hastalıgıds yasayan tek insan olmakta istemezdm 😂🙈 daha cok iletişim halinde olmamız lazım bncede burazinin dediği gibi
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2017 Saat 21:10

Kaynağını bulmak kısmen mümkündür
Doğru soru: tedavisi var mı? olmalıydı.

Mesela farinjiti tedavi edebiliyor muyuz? Protein sindirim kusurunu tedavi edebiliyor muyuz? Çölyak, laktoz intolerans, iritabıl kolon, gastrit, rinit, sinüzit, tedavi edebiliyor muyuz? Bunları sormak lazımdır.

Kokunun kesin kaynağını bulursak tedavisi yapılır diye düşünmüştüm :)

Peki bu saydığıklarınızın tedavisi var mı? (Madem doğru soru bu :))
Ya iyileşemezsem ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Eylül-2017 Saat 15:44

Peki bu saydığıklarınızın tedavisi var mı? (Madem doğru soru bu :))

Bir kısmı kronik, birkısmının sebebi belli değil, bir kısmı önce iyileşip sonra tekrarlayan hastalıklardır. Bir kısmı ise hastalık olduğu bile şüphelidir.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2017 Saat 14:02
Murat hocam dişlerimin diplerinde sarılıklar var üst ve orta kısım daha beyaz ve diş uçlarımdada erimiş gibi bi görüntü var hocam diş etlerimde zaman zaman acıyor fırçalarken siz dediğiniz için acıyan yerin üstüne fırçayı daha çok değdiriyorum acımaya alışmak için Diş kaynaklı ağız kokusu nasıl giderilir tespit edilir sarılıklar ağız kokusu sebebimidir yoksa siyah çürükmü gereklidir? hocam ya bide ben bişey yiyince hemen sarılığı artıyor ama başka arkadaşlarımı görüyorum onlarda abur cubur dişe zararlı katı sıvı gıdalar alıyorlar dişleri aynı beyazlıkta neden böyle oluyor olabilir lütfen yardım
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2017 Saat 14:10
Ben acıyan yeri değil kanayan diş etlerinizi fırçalayın dedim.

Diğer sorularınız bireysel olduğu için cevapları bilmiyorum
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2017 Saat 17:10
hocam ozaman şöyle değiştireyim soruyu , dişin görsel açıdan ağız kokusu yaratıyor olduğunu anlıyabilmemiz için bir sınıflandırma yapamazmıyız? çürük olmadığı takdirde dişin renginde sararma var fakat kişi günde 3 kez yemek sonraları düzenli ve sizin önerdiğini uygun metotta diş fırçaladığı takdirde halen dişlerden kaynaklı ağız kokusu beklenilebilir mi?

birde bunuda ağız kokusu açısından yanıtlarsanız sevinirim hocam ben bademcik ameliyatı olalı 14 .gün bugün boğazımda doktorda demişti beyaz renkli şeyler görebilirsin yaran iyileştiğinde kaynar dökülür diye halen eskiye oranla azda olsa görüyorum bunlar ağız veya kötü nefes kokusu yüksek oranda yaparmı varlıkları olduğu müddetçe? saygılar hocam
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2017 Saat 21:12
Birinci paragraftaki sorunuz için cevabım evetttir. Çürüksüz de koku ağızdan olabilir.

Diğer sorularınız bireysel olduğu için cevapları bilmiyorum
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Eylül-2017 Saat 17:35
bağırsaktaki gazlar yani yellenme diye tabir ediyim kavram karmaşası olmasın hocam bunun sıklığı ağız kokusuyla bir bağlantısı varmıdır? saygılar
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Eylül-2017 Saat 10:06
Evet, bağırsak gazlarının dışarı çıkmayanları kana geçip akciğerden nefes ie atılır. (Tip 4 ağız kokusu)
IP
xauke7
Üye
Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı xauke7 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ekim-2017 Saat 22:23
herhangi bi yöntem olabilir zararlı olmadıkça artık ağız temizliği yapıp sakız çiğneyip yinede iyi sonuç alamamaktan sıkıldım yurt dışında olduğum içinde murat hocanın pharmol zn gargarasını alamıyorum başka ne yapabilirim ?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:11
bağırsak gazlarının lavabo ihtiyacı dışında sık çıkması veya oluşması bir bağırsak hastalığını işaret edermi hocam?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:16
yani diyelimki gelen gazı tuttuğumuzda bu kana geçerek nefesimizden kötü koku olarakmı çıkar?

2. olarakta sık gaz çıkartmıyan veya gaz tutmuyan çünkü böyle bir problemi yaşamıyan bir insanda bu tip4 nefes kokusunun bağırsaklardaki gazın dışarı salınamaması faktöründen kaynaklı nefes kokusu görülmez diyebilir değil mi hocam?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:36
Güzel sorular için teşekkür ederim

Bağırsakta oluşan gazlar anüsten veya ağızdan dışarı atılmak zorunda değildir. Kana geçer. Kanda çözünmüş olarak dolaşabilir. Biz buna kan gazları adını veriyoruz.

Kan gazlarının muhatabı akciğerdir. Dolaşımdaki atılması planlanan kan gazlarını alır ve süzerek nefes ile dışarı atar. İşte bu Tip 4 ağız kokusunu oluşturur. 3400 den fazla gaz her sağlıklı bireyde bulunur. Tip 0 fizyolojik ağız kokusunun nefes bileşenini oluştururlar.

Hastalık durumunda bu sayı artar, nefesten atılan gazların konsantrasyonları artar ve nefes kokmaya başlar. (zaten zayıfca kokuludur)

Dikkat ediniz: Kan gazları bağırsak kaynaklı olmak zorunda değildir. Şu hastalıklarda Tip 4 ağız kokusu ortaya çıkabilir:

Karaciğer, böbrek, kadın hastalıkları, kanser, üremi, diyaliz, siroz, kabızlık, şizofreni, kalp hastalıkları, gut, diyabet, narkoz almak, gebelk, adet görmek, bazı ilaçlar, ağır travmalar ve yaralanmalar, geniş yanıklar, H.pylori gastriti, iritabıl kolon, laktoz intoleransı, çölyak, ve yüzlerce sağlık problemi Tip 4 ağız kokusu yapabilir.

-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:55

Güzel sorular için teşekkür ederim

Bağırsakta oluşan gazlar anüsten veya ağızdan dışarı atılmak zorunda değildir. Kana geçer. Kanda çözünmüş olarak dolaşabilir. Biz buna kan gazları adını veriyoruz.

Kan gazlarının muhatabı akciğerdir. Dolaşımdaki atılması planlanan kan gazlarını alır ve süzerek nefes ile dışarı atar. İşte bu Tip 4 ağız kokusunu oluşturur. 3400 den fazla gaz her sağlıklı bireyde bulunur. Tip 0 fizyolojik ağız kokusunun nefes bileşenini oluştururlar.

Hastalık durumunda bu sayı artar, nefesten atılan gazların konsantrasyonları artar ve nefes kokmaya başlar. (zaten zayıfca kokuludur)

Dikkat ediniz: Kan gazları bağırsak kaynaklı olmak zorunda değildir. Şu hastalıklarda Tip 4 ağız kokusu ortaya çıkabilir:

Karaciğer, böbrek, kadın hastalıkları, kanser, üremi, diyaliz, siroz, kabızlık, şizofreni, kalp hastalıkları, gut, diyabet, narkoz almak, gebelk, adet görmek, bazı ilaçlar, ağır travmalar ve yaralanmalar, geniş yanıklar, H.pylori gastriti, iritabıl kolon, laktoz intoleransı, çölyak, ve yüzlerce sağlık problemi Tip 4 ağız kokusu yapabilir.

-M

şizofreni nasıl tip4 koku yapabilir hocam merak ediyorum ve şizofreni tedavisi kişinin takıntılarını yok etmesiyle çözümlenir değilmi?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:58
her kalp hastalığı olanda nefes kokusu garanti bulunur diye kaide kural varmı hocam? bu gerçekten üzücü kalp hastalığı tedavisi zor ve çoğu zaman olmuyan bir hastalık bunu taşımak zaten insanın psikolojisini ve yaşamını alt üst etmeye yeterken birde nefes kokusu eklenmesi :'(
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 18:17
Hem şizofreni hem de kalp krizi-hasarı için cevap veriyorum:

Organ veya dokuların birinde veya bazı bölgelerde hücre tahribatı olduğu zaman alkan adı verilen CnH2n+2 formülü ile ifade edilen organik moleküller oluşur.

Alkan kelimesini lise organik kimya derslerinden hatırlarsınız. Bu maddelerin kısa karbon zinciri olanları çirkin kokar. Örnek: metan, etan, propan, butan, pentan vs... Bunun siklik olanları daha fazla kokar. Siklopentan gibi mesela.

Yıkılan hücrelerden açığa çıkan alkanlar kanda çözünerek dolaşıma çıkar. Akciğer bunlara asla sessiz kalamaz ve bu gazları kandan çekip çıkarır ve toplar.

Topladığı alkanları nefese verir ve dışarı atar. Tip 4 ağız kokusu böyle ortaya çıkar.

Eğer hasar ağır ise ve alkan konsantrasyonu fazla gelirse, akciğerler bu gazı kandan toplayamazsa veya topladığı miktar yetersiz olursa, fazla gelen alkan molekülüne karaciğer tarafından "metil" bağlanır. Böylece zararsız bir moleküle dönüştürmüş olur.

Asıl felaket şimdi başlar. Çünkü metillenmiş alkanlar basit alkanlardan daha çirkin kokuludur. Metillenmiş alkanlar nefeste tahammülü zor bir kokuya dönüşür. Mesela böbrek hastalarında Tip 4 koku bu sebeple ağır ve şiddetlidir, ısrarcıdır. Çünkü sadece üre değil alkanların metillenmiş formları da dolaşıma çıkar.

Bir kalp veya psikiyatri hastasında alkanlar düşük konsantrasyonda ise şahısta hiç Tip 4 koku bulunmayabilir.

Daha çok kalp krizi sırasında , infarktüsü takip eden günlerde ve ağır şizoid paranoid obsesif hastalıklarda nefesten alkan emisyonu kaçınılmaz olur.

Sanırım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.

Şimdi size bir sır vereyim:
nefesteki alkan gazlarını Halimeter asla ölçmez, çünkü Halimeter markalı cihaz alkan gazlarına duyarlı değildir.
Şimdi neden Halimeter 'in hiç bir hükmü olmadığını anladınız mı?
-M

IP
üniversiteli
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı üniversiteli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ekim-2017 Saat 00:11
hocam benim icin cok vahim durum şu ki ağız kokusu bir şekilde kısa vadede atlatılabiliniyor gün içinde. ancak burundan verilen nefesin koktuğunu düşünüyorum çevremdeki insanların hareketlerinden özellikle otobüslerde.. sorum şu bende şiddetli bademcik taşı var ve temizledikten sonra dahi çok kötü kokuyor.. özellikle yemek yedikten sonra..acaba bu durum burun yoluna da etki edip kokuya sebep olur mu ?
kurtulabiliriz...
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ekim-2017 Saat 15:47

Hem şizofreni hem de kalp krizi-hasarı için cevap veriyorum:

Organ veya dokuların birinde veya bazı bölgelerde hücre tahribatı olduğu zaman alkan adı verilen CnH2n+2 formülü ile ifade edilen organik moleküller oluşur.

Alkan kelimesini lise organik kimya derslerinden hatırlarsınız. Bu maddelerin kısa karbon zinciri olanları çirkin kokar. Örnek: metan, etan, propan, butan, pentan vs... Bunun siklik olanları daha fazla kokar. Siklopentan gibi mesela.

Yıkılan hücrelerden açığa çıkan alkanlar kanda çözünerek dolaşıma çıkar. Akciğer bunlara asla sessiz kalamaz ve bu gazları kandan çekip çıkarır ve toplar.

Topladığı alkanları nefese verir ve dışarı atar. Tip 4 ağız kokusu böyle ortaya çıkar.

Eğer hasar ağır ise ve alkan konsantrasyonu fazla gelirse, akciğerler bu gazı kandan toplayamazsa veya topladığı miktar yetersiz olursa, fazla gelen alkan molekülüne karaciğer tarafından "metil" bağlanır. Böylece zararsız bir moleküle dönüştürmüş olur.

Asıl felaket şimdi başlar. Çünkü metillenmiş alkanlar basit alkanlardan daha çirkin kokuludur. Metillenmiş alkanlar nefeste tahammülü zor bir kokuya dönüşür. Mesela böbrek hastalarında Tip 4 koku bu sebeple ağır ve şiddetlidir, ısrarcıdır. Çünkü sadece üre değil alkanların metillenmiş formları da dolaşıma çıkar.

Bir kalp veya psikiyatri hastasında alkanlar düşük konsantrasyonda ise şahısta hiç Tip 4 koku bulunmayabilir.

Daha çok kalp krizi sırasında , infarktüsü takip eden günlerde ve ağır şizoid paranoid obsesif hastalıklarda nefesten alkan emisyonu kaçınılmaz olur.

Sanırım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.

Şimdi size bir sır vereyim:
nefesteki alkan gazlarını Halimeter asla ölçmez, çünkü Halimeter markalı cihaz alkan gazlarına duyarlı değildir.
Şimdi neden Halimeter 'in hiç bir hükmü olmadığını anladınız mı?
-M

sorularımı beğendiğiniz ve yanıtladığınız için herzaman şükranlarımı saygılarımı iletiyorum sayın Doktor Murat AYDIN hocam sayenizde bilimsel olarak aydınlanmak gurur ve mutluluk verici saygılarımı iletiyorum.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ekim-2017 Saat 11:14
Orjinalini yazan: üniversiteli

hocam benim icin cok vahim durum şu ki ağız kokusu bir şekilde kısa vadede atlatılabiliniyor gün içinde. ancak burundan verilen nefesin koktuğunu düşünüyorum çevremdeki insanların hareketlerinden özellikle otobüslerde.. sorum şu bende şiddetli bademcik taşı var ve temizledikten sonra dahi çok kötü kokuyor.. özellikle yemek yedikten sonra..acaba bu durum burun yoluna da etki edip kokuya sebep olur mu ?

ağzın kapat burnundan hava al geri burnundan verirken kötü koku ve kötü tat ağzında ve burnunda hissediyordum bende bademcik varken o yok oldu şuan ama bu bendeki ağız kokusunu bitirdi sanırım ama nefes kokum var sanırım
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ekim-2017 Saat 17:20
Murat hocam bende herkes gibi ağız kokusu nefes kokusu hastalığından şikayetçi biriyim , sanırım yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim hocam normalde zayıf insan olmama rağmen karın bölgemde şişkinlik var ve enteresan bu şişkinlik sabah yoktu nefes kokum oluşmadığını söylediler öğlen fasulye ve pilav yedim sonra yine dişlerimi fırçaladım ağızdan kaynaklı kokuyu Allaha şükür sizin doğru diş fırçalama anlatımınızla ve her yiyecekten sonra mikroorganizmaların çoğalmasını engellemek için sorumluluk alıp her yemekten sonra ağzımı boş ve macunlu olmak üzere fırçalıyorum bademciğimde olmadığı için ağız kısmını büyük oranla eliyorum zaten yakınlarımda bu nefes kokusu diyorlar yani ağız mı nefesmi oluşunu insanlar açıklıyamasada ayırt edebiliyorlar genelde bende anlıyabiliyorum hocam ağzımdan değil içlerden nefesimi verince çıkan bir koku olduğunu herneyse hocam şunu gözlemledim karnım şişken nefes kokum oluyor karın şişliğim nasıl geçiyor neye bağlı geçiyor bilmiyorum geçtiğinde nefes kokum olmuyor ben ne yapmalıyım öneriniz varmı hocam? saygılar
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ekim-2017 Saat 17:23
kişisel sorulara yanıt vermiceğiniz biliyorum ama Karın şişliği ve ağız kokusu bağlantısı bilimsel olarak hiç bir tespit yada bir bağlantı alaka yokmu hocam kaydedilmiş deney yapılmış bu konuda eğer böyle örnekler varsa bunlarla kendimi kıyaslıyıp belki çözüm bulabilirim
IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ekim-2017 Saat 20:42
Murat hocam dün KBB ye gittim pek durumu anlattım utana sıkıla
Doktor ilgilendi tomografi çekildim yine
Tanılarına göre;
Sol maksil sinüste mukosel
Sol maksil sinüste septal formasyon
Solda konka atrofisi var dedi
Bunlar ağız kokusu yapar mı dedim yok dedi
Pek bilgili olmadıkları için yapmaz diyorlar
Bende kağıda yazdım hepsini size sormak istedim
Bunlar koku sebebi olabilir mi?
IP
bedbahtadam2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı bedbahtadam2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ekim-2017 Saat 23:31
Hocam sinusleri temizlemem gerektiginde yani bogazim vs yapiskan akintiyla doldugunda ust dis etlerim agriyor cekiliyor neye isaret olabilir bu?
Tonsilektomi +check
Septum Deviasyonu Ameliyati +check
Yan yatık iltihabli 20lik diş cekimi +check
IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2017 Saat 16:24
Hocam kişisel soru olduğu için cevap veremediniz
İnternette septa formasyonuyla alakalı hiçbir şey yok
Olanlarda ingilizce , ingilizcem ne yazık ki yok
Bunun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2017 Saat 19:06
Anlıyorum.
Problem ve asıl sorular ben septal formasyonu açıkladıktan sonra başlayacak. Bunun arkasından başka ve daha kişisel sorular soracaksınız. Bu sebeple kişisel sorulara girmek istemiyorum.

Septal formasyon bölme oluşması anlamına gelir. Boş bir oda gibi olması beklenen sinüs içerisinde bölmeler oluşarak odayı küçük odacıklara bölmüş anlamına gelir.

-M

IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2017 Saat 19:26
Teşekkür ederim Hocam bu söylediğinizden şunu çıkartabilir miyiz?
Sinüste odacıklar oluşması havanın ve mukusun rahat hareket etmrsine engel olabilir ancak her insanda ağız kokusu sebebi olmayabilir
IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2017 Saat 19:54
Murat hocam iki tane soru sormak istiyorum
1. Bir buçuk aydır sizin tarif ettiğiniz şekilde orta sert az kıllı fırçayla dişlerimi fırçalıyorum ancak hala diş etlerim çok fazla acıyor(Sol taraf)
Bunun sebebi diş etlerimin alışkın olmayışıyla alakalı olabilir mi?
2.Periodontit ağız kokusunun oluşmasına engel olabiliyormuş
Biraz mantıksız gelecek ama bi ameliyat veya başka bir şeyle periodontit oluşumunu sağlayabilir miyiz?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2017 Saat 07:20
Sırasıyla yanıtlamak istiyorum:
Diş eti tarif edilen şekilde fırçalandığında keratinize olur, ağrı yapmaz kanama yapmaz plak tutmaz. Yanlış bir şey yapıyor olabilirsiniz. Elinize fırçayı verip fırçalamnızı isteyip seyretmek lazım. Buradan neyi yanlış yaptığınızı kestiremiyorum

Periodontit dişlerin felaketidir. Tedavisini bulan nobel ödülü alır. Bu durumda ağızda periodontit oluşturmayı düşünmek bile yeterince uzak.
-M

IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2017 Saat 01:15
Murat Hocam cevabınız için teşekkür ederim
-Dişlerini sık sık fırçalayan insanlarda- atıyorum günde 5 kere- diş eti ağrıları görülmesi normal mi?
Ben her yemekten sonra ve yatarken fırçalarım maksimum 4 kez
Bu soruyu sormamın sebebi şu
Acaba fazla fırçaladığımız için diş etlerimizi mi yıpratıyoruz?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2017 Saat 11:50
Dirseğinize elinizi koyun.
Kalın ve keratinli bir deri bulacaksınız.
Keratin sert bir proteindir, basınca mikroplara ve dış ortam koşullarına karşı epitel dokusunu kuvvetli ve dayanıklı yapar. Dirsek, siz ve buna benzer yüzeylerde keratin birikmesinin sebebi dayanıklılığı artırmaktır.

Diş eti fırçalandıkça keratin biriktirir ve sağlamlaşır. Dış ortam koşullarına mikrop ve viruslara karşı direnç kazanır. Gittikçe daha dirençli olur.

Doğru fırçalamaya yeni başlayanlarda ilk zamanlarda diş etinin ağrıması çok süpriz olmaz. Bir süre sonra epitel örtü sağlamlaşacaktır.

Diş eti hastalıkları ve iltihapları keratinize olmayan diş eti oluğundan başlar zaten. Bu sebeple fırçalasınlar diye çırpınıyoruz.

Siz dişlerinizi verdiğim sayfada anlatıldığı şekilde fırçalamaya devam ediniz.
-M
IP
Burazin
Üye
Üye

Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Ekim-2017 Saat 03:46
Cevap için teşekkür ederim
Hocam sayfanızda gezinirken göz yaşarması ile alakalı bir bilgiye denk geldim
Durup dururken gerçekleşen göz yaşarmalarının yakıcı gaz sebebiyle gerçekleşebileceği yazıyordu
Gün içerisinde ani değil de sadece uyumadan önce yattığımda gerçekleşen göz yaşarmaları içinde bu bilgi geçerli mi?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Ekim-2017 Saat 13:42
Gözünüz açıkken mi kapalı iken mi? Başınız yatay mı dikey mi? Her gün mü? bazen mi? Bir göz mü çift göz mü? Yanmalı yaşarma mı? yanmasız yaşarma mı? Eforlanınca artar mı azalır mı? Kaç yıldır var? (eksik cevap verirseniz bana fikir verici olmaz)
-M
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu