Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Garip bi şekilde ağız ve nefes kokum gitti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
chocalate
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 68
Alıntı chocalate Cevaplabullet Konu: Garip bi şekilde ağız ve nefes kokum gitti
    Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2015 Saat 23:38
Arkadaslar son 1 haftadır garip bi şekilde nefes ve ağız köküm kendiliğinden geçti.ekstra hiçbirşey yapmadım.sabah dişimi fırçallıyorum aksam 7 ye kadar dilimde pas olmuyor.aksam yemeğinden sonra dilde hafif bi pas oluyor( eskisi kadar değil) ama elimle pası alıp kokladığımda kötü kokudan eser yok.nası oldu bende bilmiyorum ama inş böyle devam ederi.Allah'a okadar dua ettimki sonunda dualarım kabul oldu galiba.dediğim gibi geride gelebilir her an belli olmaz.
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2015 Saat 23:40
Arkadaslar sadece pasla değil ağzımın içi okadar ferahki arkadaslarım artık yanımdan ayrılmıyor eskiden yaklaşamıyorlardı şimdi dibime giriyorlar resmen.
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2015 Saat 23:41
Bide eskiden ağız ve nefes kokumu otobüse bindiğimde rahatça alabiliyordum şu anda ne yaptıysam yapıyım alamıyorum bide karnım aç olduğu halde.
IP
xauke7
Üye
Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı xauke7 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Şubat-2015 Saat 13:52
ağız kokun varken farkettiğinde ve ne kadar süre vardı hastalık
IP
Darr
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
Alıntı Darr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Şubat-2015 Saat 16:31
Gün içinde ne yaptığını teker teker gözden geçir. Sabah uyandın ne yapıyorsun mesela? Ondan sonra ne yapıyorsun? Ne yiyorsun? Böylelikle değişen şeyi bulabilirsin.
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2015 Saat 15:51
Ağız kokum gerçekten başladığında 9.sınıftaydım şimdi 10.sınıfayım,gün içinde yaptığım şeyler hep aynı yemekleri giyiyorum çümkü
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2015 Saat 17:56
bide murat hocama bi sorum var hocam normalda sabah yemeğimi yiyorum dilimi felan fırçalıyorum ve okula gidiyorum.öğlene kadar dilimde hiç pas olmuyor bişey yemediğim için ve kokuda olmuyor.Öğle yemeğini yiyince dilde hafiften bi pas oluşmaya baslıyor ve okul sonuna doğru 3,3:30 gibi dildeki pası gözle görebiliyorum.ama elimle değdirip kokladığımda tükürük kokusu gibi bi koku alıyorum ve gine ağzımda koku hissetmiyorum nedense.şimdi bi insanın dilinde pas olup ağzında ve nefesinde koku olmayabilir mi ? ben bunu merak ediyorum.üstelik bu dildeki pas koklandığında kokmuyorsa bile ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2015 Saat 19:18
Bunu bir daha sormuşlardı epey uzun açıklamıştım. Forumun neresine yazdığımı bulamıyorum.
-M
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2015 Saat 20:04
Hocam bide kendimi acayip rahat hissediyorum ne yapsam ne etsemde ağız kokumu bir türlü alamıyorum son 1 haftadır. Acaba kendiliğinden geçme gibi bir ihtimal olabilir mi hocam ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2015 Saat 21:55
Ağız kokusu her dakika değişir. Her gün değişir.

Herkes verilen her hangi bir takvimde ve her hangi bir saatte, kokusuzluk ile koku arasındaki skalada her hangi bir bölgeye isabet eder. Bu bölge skala üzerinde geniş aralıklarda gezer. Gezindiği aralık, skalanın özgün bir dilimidir. Her haftanın ve ayın ortalaması başkadır.

Kaç olduğu çok da önemli değildir. Birey rahatım diyorsa rahattır. Şikayetim var diyorsa vardır.
-M
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 231
Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Şubat-2015 Saat 00:07
Murat Hocam hatırlamaya çalıştığınız bu muydu acaba?

Orjinalini yazan: aydinmur

Orjinalini yazan: bir hayalim var

... diş ve diş etlerinde herhangi bir sorun olmayip ta dilinde gözle görülür bir şekilde tabaka mevcut olup ancak agzindan koku gelmeyen insanlarla hiç karşilaştiniz mi?

Evet karşılaştım
Yukarıdaki sorunuz için teşekkür ederim. Sorunuzun en kritik yeri "ağzından koku gelmeyen" tanımlamasıdır. Kime koku gelmeyenden bahsedelim? Şahısta dil kaplaması var fakat kendisine koku gelmeyen mi? Dil kaplaması var çevresine koku gelmeyen mi? Dil kaplaması var metrik ölçümlerde koku olmayan mı? Hepsi bambaşka problemlere işaret eder. Aşağıdaki 9 kombinasyon farklı anlamlar içerir

Kendisi     Çevresi     Halitometrik
+             +               +
+             +               -
+             -               +
....... devam ....

-M

Orjinalini yazan: aydinmur

Dil yüzeyinde kendini yenileyen epitel hücreleri yüzeyden dökülüyor ve çöp anlamında epitel hücre kalıntıları dil yüzeyinde birikiyor. Buna olmasın, ben epitel hücrelerim dökülmesin, kendini yenilemesin diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

1 cm3 salyada 1 milyon ile 100 milyoın arasında değişen mikrop hücresi vardır. Bakteri hücreleri dil papilleri arasında büyüyor, gece boyunca çoğalıyor, koloniler oluşturuyor. Biz bunlara çoğalmayın diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

Salyada proteinler geliyor, gece açık kalan ağızda suyunu kaybedip jelöz bir kıvam alıyor ve bu hücrelerin arasına zamk gibi sıvanıyor. Salyada proteinleri durdurabilir miyiz? Biz salyada protein istemiyoruz diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

İşte bütü bunlar birikiyor ve sabah uyandığımızda dil üzerinde kaplama oluşturuyor.

Şimdi soruyorum. Sizce bu kaplamayı engelleyebilir miyiz?
Bize düşen görev sabırlı ve ısrarlı şekilde temzilik yapmaktır. Dili fırçalamaktır.
-M

Not: Organizma bu dil kaplamasının yutulması konusunda hazırlıklıdır, midede kolayca tahrip olur ve organizmaya zarar vermesi beklenmez, dil kaplamasının yutulması ciddi sakınca oluşturmaz.

Organizma mikroplara ve dışarıdan gelen mekanik kimyasal uyarılara karşı kendisini savunurken salyanın içerik, kıvam ve miktarında değişiklik olur.

Örneğin kirli ağız, çürük, iltihap, apse, kötü kaplama, kötü dolgu, pürüzlü yüzey, yatarken ağızın açık kalması, protezi ağızdan çıkartmadan protez ile uyumak, alkol kullanmak veya alkollü gargara kullanmak, dilin üzerinde yemek artıkları bırakmak vs.... Bütün bunlar salyada kıvam ve volüm değişmesi yapar ve daha fazla dil pası, daha kalın kaplama ve daha fazla ağız kokusu demektir.

Satıcıların ticari pirim gayretleri ile sizleri inandırmaya çalıştığı bağırsak mantarı, dahili hastalıklara bağlı dil kaplaması, diyafram nefesi, vs gibi senaryoların tıbbi bilim desteği şimdilik yoktur.
-M

Düzenleyen aydinmur - 17-Şubat-2015 Saat 13:29
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Şubat-2015 Saat 12:54
Yav arkadas normalde hiç koku almıyorum ama bi otobüse biniyorum başka insanlarla yakın hale gelince hiç olmadık kokular alıyorum delircem artık
IP
latte
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 64
Alıntı latte Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Şubat-2015 Saat 21:42
otobüs dediğin insanların tıkış pıkış olduğu küçücük ve daracık bir ortam, bizim durumumuzda olan da biçok insan var eminim,ağzı kokmasa bile kendisi kıyafetleri ter kokan insanlar da var, hepsi birleşip havaya karışınca ortaya çıkan sonuç da pek iç açıcı olmuyor.yani aldığın olur olmadık kokular normal sanki ,bana da oluyor.
ben de kendi ağız kokumu alamıyorum hapşırıp öksürdüğümde dahi ama kokuyor psikolojik değil malesef.
IP
chocalate
Üye
Üye
Simge

Alıntı chocalate Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2015 Saat 13:03
Bilemiyorum valla delirmek üzereyim Allah yardımcımız olsun,
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 231
Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Şubat-2015 Saat 19:55
bu sorun gerçekten benim de başıma geliyor.
chocalate ın bahsettiği durum ter veya havasızlık durumu değil.
Anlık olup ve bir süre boyunca devam eden sanki hayali bir koku:)
Ancak gerçekte bariz bir şekilde kendini hissettiren,
içinde aşırı kokuşmuş çoraptan tut dışkı,ter ve yanık plastik kokusuna kadar
envai çeşitte kokuları barındarın enteresan bir koku.(dış kokusu ağır basıyor yanlız)
Asıl ilginç olan şey ise ben bu kokuyu
sadece belli bir ortamda(15-20 metrekarelik bir yer)
belli insanların olduğu(genelde 15-20 kişi oluyor)
ve belli bir zamandan sonra hissedilen bir şey.
Daha da ilginç olan şey ise o odadan çıkıp başka
bir odaya aynı kişilerle gidilse bile hissedilmiyor
veya aynı ortamdan eskiden olan bir iki kişi olmazsa yine hissedilmiyor..
aynı şekilde bu keskin koku enteresan bir şekilde elimde kalemle
bıyık veya sakallarımla oynadığımda apacık bir şekilde burnumda hissettiğim bir kokudur.özellikle bıyıkla oynarken:)
neyse ki ortamı incelediğimde bunu sadece kendimin hissettiğim bir koku olmadığını görüyorum.
çünkü bir süre sonra doğal olarak ortam havasız kaldı diyerek hem ara veriyoz hem pencereleri açalım deniliyor:)
böyle bir durumda da ister istemez ben kendimden şüpheleniyorum
ve istemsiz bir şekilde bu kokunun kaynağı benim diye düşünmüyor değilim.
sonuçta ortamdakilere bakıyorum da hiçbirinde ağız veya nefes kokusu yok veya yok denecek kadar az.(yenilen yemek kokuları)
Yalnız gerçekten başka bir ortamda çoğu kişinin olduğu yerde saatlerce kalsam bile
bu kokuyu ne ben ne de başkaları duymuyor.yani yok bir şey.
Bu koku öyle bir şey ki sanki doğru zaman, doğru mekan ve doğru kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan bir koku.
Hani halı saha maçı sonrası giyinme odasına doluşan terli gençlerin oluşturduğu bir koku değil
veya soğuk bir havada sabahtan beri havalandırılmamış belediye otobüsünde hissedilen bir koku değil.
başka bir durum bu.başka bir konuda bir arkadaş mantıklı bir şekilde bu durumu izah etmiş
ancak maalesef ben kendisine katılmıyorum veya katılmak istemiyorum:)
şayet bu koku aslında bizim hissedemediğimiz kokumuzsa neden o zaman sadece belli kişilerin olduğu bir yerde hissediliyor?
Anlamış değilim.
Bu koku psikolojik ten dolayı da olamaz açıkçası. yoksa psikolojik mi? :)

ÇareSiZseniz ! Çare SiZsiniz !!
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu