Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Kokunun geniz akıntısı/ sinüzit'ten kaynaklananlar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 8
Alıntı Isyankar Cevaplabullet Konu: Kokunun geniz akıntısı/ sinüzit'ten kaynaklananlar
    Gönderim Zamanı: 01-Nisan-2015 Saat 17:58
Arkadaşlar,
Antibiyotik alınca geçen ama sonra başlayan bir koku var. Geçen aylarda çok yoğun bir geniz akıntısından dolayı tedavi gördüm, o sirada koku geçti. Doktor artık mukoza normal dedi ve tedaviyi bitirdi. Tabi süre sonra tekrar geldi. Ama ben artık sorunun genizden akıntısından dolayı oluştuguna kanaat getirdim. Normaldede burundan nefes alamıyorum ama bu hep böyleydi ve beni rahatsız eden bi durum yoktu....Şu sıralar Sabahları uyanınca burnum tıkalı oluşu beni rahatsız ediyor. Burnumun yanlarından yanaklarımadoğru aslıp içerideki mukozayı genzime doğru aktardığımda tükürüğün çok daha yoğunu ve içinde parçalar halinde sarı sümüksü/ balgamımsı iltihap/madde/sıvı geliyor. Bir haftadan bu yana tuz,karbonat ve sirke karışımı suyu sabah akşam şırıngayla burnuma verip temizliyorum. Bunu yaptığımda koku geçiyor ama sanırım tekrar yoğunlaşmasıyla yeniden oluşuyor özellikle iyice temizleyemediğim zaman ... şunu söyleyebilirimki henüz tedavi yötemini buldum demekten uzağım fakat bu yöntemle bi nebze de olsun kokuyu kontrol altına alabiliyorum.. Belki bir iki ay sonra daha iyi sonuç alacağım... Benim gibi aynı sorunu yaşayan arkadaşlarında bu yöntemini denemesini ve izlenim ve sonuçlarını burdan paylaşmasını rica ediyorum...
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 105
Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Nisan-2015 Saat 07:43
Sinuzitlerin dolu olabilir,kronik sinuzitin varsa antibiotik tedavisi sonuc vermez,ben 3 ay kullandim sonra doktor oldu bitti deyip basindan savdi simdi baska doktorlar devam ediyorum,vede sunu soyleyim yapisal bozukluklar varsa akinti kesilmez ayni benim gibi yeni doktorum konka deviasyon birde sinuz ameliyati yapcak bana buyuk ihtimalle kokudanda akintidanda kurtulucam kardes istiyorsan benimle iletisime gec sanirim sorunumuz ayni
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Nisan-2015 Saat 19:09
Bende sirkeli suyla burnumu temizledigimde koku azalıyordu.
Hatta yaklasık belkide 6 aydır benim koku %80 azaldı ve halen aynı olcude devam ediyor.Bende antibiyotik kullandıgımda koku sıfır oluyordu ama ilacı kesince tekrar geri geliyordu. Erkan kardes sen nerde ameliyat olacaksın?
Bu arada gelişmelerden haberdar et bizi.Simdiden Allah sifa versin.
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Nisan-2015 Saat 22:56
Peki uykuya daldiginizda 20 dk dahi olsa koku bayagi keskinlesiyor ve agizda metalik hafif acimsi bir tat da olusuyormu...? Ben uyuku sirasindaki kokunun rahatsiz edici boyutta fazlalasmasini ; genizde , normalde bi sekilde yutkunarak temizleyecegimiz mukozanin kalip baktarilerin cosmasina bagliyorum...
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 388
Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2015 Saat 13:39
İsyankar dediğin durum aynı şekilde bende var. 20 dk bile uzansam metalik tat oluşuyor
IP
effect
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 299
Alıntı effect Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2015 Saat 07:03
amalgam diş dolgunuz var mı? bende de varken bu şekilde metalik tat hissederdim.
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2015 Saat 11:10
amalgam dolgu var, bundan bi süre önce çıkartıp beyaz dolgu yaptırmıştık fakat dişlerim hassasiyet gösterdi. Dolgu olmasına rağmen sanki açıkmış gibi bi ağrı içindeydim ve tekrardan sökülüp amalgam yapıldı. Ama sorunumun bundan kaynaklanmadığı düşünüyorum... Gelelim koku konusundaki gelişmelere....
Geçen gün üşüttüm, burun akıntım yoğunlaştı. Bu süre zarfında sanırım vucudumun doğal savunma mekanizması devreye girdi, tabi bu arada kendi hazırladığım solisyonu kullanmayı bırakmadım.. Ve üç gündür sabahları dahi, burnum tıkalı olsa dahi, ağız kokusu yok. Ayrıca solisyondan sonra burnum iyice açılıyor yogun mukoza rahat çıkıyor. Gün boyuda koku hissetmiyorum. Yanlız dün biraz bir ağız kuruluğu yaşadım fakat hastalıktan olabilir diye düşünüyorum... Hastalık geçtikten sonra durum nasıl olur bilmem...! Gelişmeleri aktaracağım takipde kalın... :) hepbirlikte sağlıklı kokusuz günlere...
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2015 Saat 12:41
Nedir kullandığın yönten anlatabilirmisin veya nerede yazıyor daha önce anlattınmı bir yerlerde...
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2015 Saat 22:25
Çok basit, içilen saf suyun içine az miktar elma sirkesi, karbonat ve tuz koyup eritiyorsun ve sırınga ile burnunun içine fışkırtıp olabildiğince temizliyorsun... Solisyonu yaparken bir ölçüm yok. Çay bardağına ( ben yarım çay bardağı yapıyorum her seferinde )bi tutam tuz, karbonat birazda elma sirkesi .. Bileşenlerin oranı burnunu acıtmayacak kadar...yoksa zor oluyor insanın gözünden yaş getirtiyor... Eğer fazla kaçırırsan sonrasında biraz daha sulandırabilirsin...
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2015 Saat 14:20
Teşekkürler
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2015 Saat 19:53
Arkadaşlar, bir kaç gündür yoğunluktan ve yorgunluktan doğru dürüst solisyonumu kullanamıyordum, bunun sonucu koku hemen kendini gösterdi. Bugün güzel bir temizlik yaptım, şimdi rahatım...yani solisyon kesinlikle ama kesinlikle kokuyu kontrol altına alıyor artık bundan eminim...
Vede bugün internette gezinirken sıcak ıslatılmış bezi 5 dk kadar yüzde tutmanın ve egzersiz yapmanın da faydalı olabileceğı yazıyordu... Bez olayına ben başlayabilirim...egzersiz içinse havalrın biraz daha ısınmasını bekleyeceğim...

Bu arada yakın bir doktor arkadaşıma burun ameliyatı olmayı düşündüğümden bahsettim.. Kronik sinus için yapılabilecek çok bişeyin olmadığını, ameliyat olsam dahi %10 iyiliesme ihtimalin oldugunu, ve de hassas bi bolge oldugu icin baska sorunlar yaratabilecegini soyledi. Kendisinin de burun egriligi oldugundan ,bi deliginin nerdeyse kapali olmasina ragmen dusunmediginden bahsetti.. suyla sik sik temizlemenin en iyi metod oldugu soyleyince ben uyguladigim solisyonu soyledim ; gayet basarili dedi..... :/
IP
umit
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 24
Alıntı umit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Nisan-2015 Saat 14:30
Aşağıdaki yabancı kaynakta sinus temizleme tekniğinden bahsediliyor. 530 adet yorum yazılmış altına ve bu tekniği uygulayanların çoğu burun tıkanıklığı, sinüzit, geniz akıntısı, tip 2 kokusu gibi konularda olumlu sonuçlar almışlar.

http://www.medhelp.org/user_journals/show/2322/The-Sinus-Flush

Biraz uzun bir yazı, özet olarak teknikten bahsedilirse hazırlanan ılık hipotonik tuzlu su karışımını banyoda yerde oturur vaziyetteyken başı arkaya eğerek burun deliklerinden doldurmak, burun deliklerini kapatarak baş yere değecek kadar öne doğru eğilmek ve baş aşağı durumda 5-10 saniye bekledikten sonra yavaşça başı sağa sola çevirmeden doğrularak tuzlu suyun burundan çıkmasını sağlamak. Bu tekniğin amacı normalde sinus temizleme kiti ile tuzlu su yerçekiminden dolayı maksiler sinüslere ulaşırken frontal ve ethmoid gibi üst sinuslere ulaşamadığı için baş aşağı durumdayken yerçekimi sayesinde bu sinüslere ulaşmasını sağlamak. Denizde su içerisinde takla atarken bütün sinüslere su dolduğunu bu şekilde enfeksiyonlu sinüsleri temizlediğini görerek bu tekniği düşünmüş.

Bu uygulamanın banyoda kayıp düşme, baş dönmesi, kulağa enfeksiyon kaçması gibi riskleri de var. Öne eğilme hareketi yerine ters yöne yani arkaya eğilme hareketi yaparak tuzlu suyun üst sinüs boşluklarına ulaşmasını sağlayan diğer bir yöntemden de bahsediliyor.
IP
zeynep
Üye
Üye

Gönderilenler: 64
Alıntı zeynep Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Nisan-2015 Saat 09:44
bu sirke tuz karbonat solisyonun uyguladıktan ne kadar süre sonra koku tekrar geliyo
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Nisan-2015 Saat 23:04
Ümit bi ara detaylı okuyacağım gönderini... Zeynep sabah yaptığımda akşama doğru etkisini kaybetmeye başlıyor ama arada bi fırsatını bulup yapabilirsen gün boyu temiz kalıyor...akşam yatarkende yapıyorum...yani diş fırçalama gibi bir alışkanlık edinmek gerekiyor...
IP
zeynep
Üye
Üye

Alıntı zeynep Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2015 Saat 11:15
isyankar peki sadece burundan su verdiğimde ve temizlendiğinde yani içine hiç bişey koymadan sadece su verdiğindede geçiyo mu koku hiç denedinizmi
IP
Isyankar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Isyankar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2015 Saat 15:25
Ben sade suyla denemedim, ama zaten amaç bio tabakanın kazınması eğer sende işliyorsa bu yöntem kullanılabilir.
IP
umit
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2015 Saat 09:23
Tuzlu su karışımı kullanmanın amacı hipertonik ortam oluşturarak enfeksiyonu oluşturan o bölgedeki bakteri, virüs ve bazı mantar çeşitleri gibi mikrop hücrelerinin su kaybetmesini sağlamak. Ozmoz kurallarını hatırlarsanız kendisinden yoğun bir ortama su geçişi ile ortamlar birbirini eşitlemeye çalışır, yani tuzlu suyun yoğunluğuna göre hücreden ortam eşit olana kadar su geçişi olur ve hücre ihtiyacı olan suyu kaybederek etkisiz hale gelir. Sadece su kullanarak sinüs boşlukları içerisindeki enfeksiyonu bir miktar temizlese de istenilen düzeyde temizleme sağlamayabilir. Zaten antibiyotik kullanımı bile bu bölgelerdeki enfeksiyonları temizlemede yetersiz kalabiliyor. Mayo Clinic araştırmalarına göre üst sinüslere bu tuzlu suyu yerçekimi vasıtasıyla ulaştırarak o bölgenin enfeksiyonlardan arınmasını sağlamak antibiyotik kullanımına göre daha etkili olduğu söyleniyor. Çünkü antibiyotik kan yoluyla vücuda dağıtılır ama sinüs boşluklarındaki bu yoğun mikrop yuvalarını temizleyecek kadar kan dolaşımı malesef yok.

Hipertonik tuzlu suyun 8-10 günden fazla kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Bağırsaklarda olduğu gibi burun içerisinde de yaklaşık 200 çeşit faydalı bakteriler bulunuyor, bu bakterilerin tekrar burun içerisine yerleşmesine fırsat tanımak gerekiyor. Ayrıca yoğun tuzlu su mikroskobik silia hücrelerinin çalışmasını şaşırttığı için ara vererek tekrar sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak gerekiyor. Daha az tuzlu (izotonik çözelti) su kullanarak sinüs temizliğine devam edilebilir.

Bakteri ve virüslere karşı etkili temizlik yaparken bazı mantar çeşitlerine karşı etkisiz kalabiliyor. Eğer hipertonik tuzlu su ile günde iki defa uygulayarak 8 gün sonra sorununuz giderilmezse sinüslerde mantar varlığı yüksek ihtimal dahilindedir. Bazı yabancı KBB doktorları burunda yapısal bozukluğa bağlı olmayan kronik sinüzit sebebinin %90 mantar olduğunu belirtiyorlarmış.
IP
zeynep
Üye
Üye

Alıntı zeynep Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2015 Saat 09:32
aslında suya ne katarsan kat geçmiyo sürekli uygulamıyorum ama arada yapıyorum yinede geçmiyo
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2015 Saat 19:03
Valla Umit Kardes cok guzel bilimsel bilgi verdi.Kendi adıma tsk ederim.
Bildigim kadarıyla antibiyotikler sadece bakterileri yok ediyor.Viruslere karşı hicbirsey yapamıyor,diye biliyorum!
Ondan dolayı da cok kişi nezle oldugunda hemen antilere sarılır.Oysa boştur bu çaba.Benim gibi arkadasların anti kullandıgında koku sıfırlanıyorsa,demekki bir yerlerde kokuya sebep olan bakteriler var.Yani benim gibilerin meselesi demekki virussal degil bakterial.Mantıgım boyle diyor. Ne dersiniz?
IP
zeynep
Üye
Üye

Alıntı zeynep Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Nisan-2015 Saat 10:56
neler öğrendik bi agız kokusu yüzünden mi desem sayesin de mi bilmiyorum:) ümit size çok teşekkür ediyorum. ben sürekli kullanmadım arada yapıyorum ama tekrar başlayıp sadece 8 gün tuzlu su denicem geçmezse başka yolları deneyelim. virüs yada bakteri bunların aynı şey olduklarını düşünüyorum. tüm vucuttamı koku yapıyo sadce agız burun kaynaklımı bunu bulmak gerekiyo diye düşünüyorum mahoni:)
IP
umit
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Nisan-2015 Saat 16:13
Yukarıda linkini verdiğim yabancı kaynaklı sitedeki açıklamalardan ve yorumlardan öğrendiğim bilgileri burada sizlere paylaşıyorum sadece, yardımcı olabiliyosam ne mutlu bana.

Antibiyotik söylediğiniz gibi virüs ve bakterilere karşı etkisiz kalıyor ama ülkemizde viral enfeksiyonlara karşı bile 1000 mg dozlu güçlü antibiyotikler ile atlatmaya çalışan insanlar az değil. Üstelik ilaç bitmeden yarım bırakılıp hem vücuttaki faydalı bakteriler yok oluyor hem de istenmeyen bakteriler bağışıklık kazanıyor. Tv programında izlediğim bir doktorun antibiyotik ile ilgili yaptığı benzetme şöyleydi; "Antibiyotik ile mikroplar arasındaki savaş asker-düşman savaşı gibidir, antibiyotik kullanımı yarım bırakıldığında yani savaş yarıda kesildiğinde pek çok kayıp veren düşman arasında hayatta kalanların yüzündeki hırsı ve öfkeyi gözünüzde canlandırın, tekrar önceki sayıya ulaştıklarında daha ciddi bir saldırıya geçecekleri aşikardır, yani bu şekilde mikropların direnci de artıyor."

Tuzlu su ile sinüs temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken nokta yukarıda anlattığım gibi bu karışımın üst sinüslere ulaşmasını sağlamak. Başınızı arkaya eğip burun deliklerini tuzlu su ile doldurduktan sonra burun deliklerini kapatıp başı aşağıya doğru eğerek ya da zıt yönde arkaya doğru eğerek suyun kaş-alın hizasındaki sinüslere dolmasını sağlayın. Bu işlemi yaparken burundan akan suyun normal yöntem ile buruna çekilen su miktarından çok daha fazla olduğunu göreceksiniz. Eğer bu işlemi yaparken zorlanıyorsanız sırt üstü uzanıp ensenizin altına havluları rulo şeklinde koyup başınızı arkaya rahatça eğebilirsiniz. "K" harfini söyleyerek genizden boğaza doğru suyun akmasını engelleyebilirsiniz. Başınızı sağa sola eğmemek gerekiyor, suyun östaki borusuna kaçabilir ve kulak enfeksiyonu oluşabilir. Yine de kulağınıza su kaçıyorsa bu işlemi uygulamayın. Eğer uzun yıllar kronik sinüzitiniz varsa veya sinüslerdeki iltihaplar kistleşmiş ise temizlenmesi uzun sürebilir.

Yaklaşık bir haftadır bu işlemi uyguluyorum, sadece akşamları yapabiliyorum ve kokuyu azalttı diyebilirim, dil kaplamasında da azalma oldu. Burun yapısında eğrilik olduğu için sağ burun deliği %80 oranında kapalıydı sürekli şimdi artık daha rahat nefes alabiliyorum.
IP
zeynep
Üye
Üye

Alıntı zeynep Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2015 Saat 10:58
ben başımı öne eğerek deniyordum.bir delikten suyu döküyorum ve diğerinden akıyordu başımı eğerek deniyim bide çünkü benim yaptığım şekilde hiç yararı olmadı:) umarım hepimiz kurtuluruz bu illettten
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2015 Saat 13:54
Haklısın Zeynp neler ogrenmedikki!
Birgun caresini de bulacagız )))
Tekrar tsk ederim Umit kardes. Denemekte zarar yoktur denemek lazım bu tarz bilgileri.
IP
nurka
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 68
Alıntı nurka Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2015 Saat 14:57
bende küçüklükten beri bir geniz akıntısı mevcut. tuzlu su ve karbonatla boğazımı ve burnumu temizliyorum. fakat kokunun kesildiği falan yok... şuan bademciklere yöneldim küçük taşlar çıkarıyorum bademcikten ve çok pis kokuyo bu taşlar.
IP
seven
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı seven Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2015 Saat 05:00
Beyler hem size hemde Aydın hocama bi soru sormak istiyorum. Okudunuz mu bilmem ama bir yerde sırt üstü uzaninca koku geçiyor mu diye. Evet benimki büyük ölçüde geçiyor sebebi ne olabilir ne yapmalıyım
Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
IP
seven
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı seven Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2015 Saat 11:58
Ben bu illeti çok uzun bir süreden beri çekiyorum odama gelenler zaman zaman odanın çorap koktugunu zaman zaman da gaz koktuğunu söylerler bazen kokuyu bende alıyorum. Ben yıllardır bu illetten çekiyorum ama mücadelemden taviz vermedim. Kokuyu bayağı bastırdım sosyal hayatımı düzene koyacak kadar hatta şunu söyleyebilirim bizim için imkansız görünen kız arkadaş edinecek kadar sıkıntımın üzerine gidebildim. Ancak hala kesin sonuca ulasabilmis değilim geçici cozumlerden bıktım sırt üstü bi kaç dk uzaninca koku sifirlaniyor. Eskiden bademcik taşları o kadar fazlaydiki anlatamam kocaman. Ama şimdi çok küçük ve nadiren gelirler. Bademciklerimide almayı düşünüyorum. Salı günü kbbye gidip şu sırt üstü meselesini soracam sizin bilginiz varsa söyler misiniz. Çünkü herkes doktorların ilgisiz ve bilgisizliğinden şikayetçi bu yüzden asıl doktorum bem ve sizlersiniz.
IP
bad-ı saba
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 67
Alıntı bad-ı saba Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2015 Saat 16:01
Sırt üstü uzanınca geçiyorsa tip 3 tür ve mide kaynaklıdır diye biliyorum Murat hoca'nın yazılarını okuduğum kadarıyla. Gastroya yönel.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu