Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: DİLDEKİ BEYAZ-SARI PAS Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
biktimartik
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4
Alıntı biktimartik Cevaplabullet Konu: DİLDEKİ BEYAZ-SARI PAS
    Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2015 Saat 22:47
MERHABA ARKADAŞLAR BENİM PROBLEMİM HER SABAH DİLDEKİ BEYAZ TABAKA ONU DİL FIRÇASININ ARKASIYLA KAZIDIGIMDA SARI ÇIKIYOR VE HER SABAH BU OLUYOR MESELA BUGÜN YAPDIM DİĞER GÜN ÇIKIYOR DİĞER GÜN YAPMAZSAM ERTESİ GÜN 2 KAT DAHA FAZLA OLUYOR VE HİÇ BİTMİYOR BIKTIM BUNDAN 2 SENEDİR BÖYLE BENİM SORUNUM SADECE BU VE TEMİZLEMEM EN AZ 30-40 DAKİKAMI ALIYOR. DİŞLERİMDE HİÇ Bİ SORUN YOK DİL İÇİN DOKTORA GİTTİM BU NORMAL BİŞE SENDE BAK BİZDEDE ÇIKIYOR AMA SENDE DAHA ÇOK ÇIKIYOR GALİBA DEDİ VE GÖNDERDİ NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN SÖYLEYİN VE BİRDE BEN İŞE BAŞLİCAM YANİ STAJA İŞ YERİM UZAKTA 1,5 SAAT YOL ALIYOR BU DİL TEMİZLEME YÜZÜNDEN ÇOK ERKEN KALKMAM GEREKİYOR O YÜZDEN HIZLICA TEMİZLEMEK İÇİN BİR ALET VARMI(KAŞIK OLMASIN KAŞIK ÇOK İYİ TEMİZLEMİYOR)
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 105
Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2015 Saat 08:50
Merhaba kardes her saglikli insanin dilinde sabahlari pas olmasi normalmis mideden gelen bi olaydan kaynakli galiba,bunu hafiften azaltmak icin aksamlari dilini fircala ayni zamanda sabahlari fircalamaya ozen goster,ben yeni deviasyon ameliyati oldm ve sunu farkettm agzimi tam acamadigim icin agiz temizligine ara verdim disimi fircaliormda dili yapamiyorum malum daha yaramiz var ama benim sabahlari dilim eskisi gibi olmuyor pasda azalma var galiba deviasyon ameliyati oldugum icin akintimda var oda ameliyat yuzunden bi gecsinde eski akintim kalmismi merak ediyorum eger oda yoksa ben kokudan kesin kurtuldum.
IP
Aleho
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 98
Alıntı Aleho Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2015 Saat 11:46
Diş macununu değiştir beyaz kullanma tavsiyem parodontaks kullan renk bırakmaz beyaz sarı pas büyük ihtimal sende sindirim sistemi problemleri var yediklerine dikkat et öğünlerde az ye yemekten 2 saat sonra bol su iç yeşillik bol tüket

Ayrıca bu dildekibeyaz pas ağızda mantardanda olabilir o yüzden ciddiye ye git göster bişey çıkmazsa dahiliye ye git B12 demir eksikliği de yapar
IP
biktimartik
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı biktimartik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Nisan-2015 Saat 01:07
Orjinalini yazan: Aleho

Diş macununu değiştir beyaz kullanma tavsiyem parodontaks kullan renk bırakmaz beyaz sarı pas büyük ihtimal sende sindirim sistemi problemleri var yediklerine dikkat et öğünlerde az ye yemekten 2 saat sonra bol su iç yeşillik bol tüket

Ayrıca bu dildekibeyaz pas ağızda mantardanda olabilir o yüzden ciddiye ye git göster bişey çıkmazsa dahiliye ye git B12 demir eksikliği de yapar

Ciddiye git derken anlayamadım
IP
Aleho
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 98
Alıntı Aleho Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Nisan-2015 Saat 18:07
Cildiye(Dermatoloji) bölümü
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Eylül-2018 Saat 20:07
Herkese merhaba, bu iş ile yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde uğraşıyorum. Diş hekimi, kbb, gastro, kan tahlilleri, endoskopik, tomografiler vs dönüp dolaştım..benim gibi dilinim üstünde hafif beyazlık olan ve günün büyük çoğunluğu kokusu olanlar..öyle tip 1 denip sadece sabah ve günün belirli saatlerinde kokusu olan fırçalama ile geçen çinkolu gargaralar ile idare edebilenlerden bahsetmiyorum..ciddi ve yoğun ağız kokusu olanlar..geniz akıntısı geçmeyip burnunun tek tarafı ile nefes alanlar..geniz akıntınız sizi yanıltmasın..eğer tomografi sonucunda bir sıkıntınız yoksa..bizim sorunumuz candida..sadece 3 gün denedim ve dilinizi fırçaladıktan sonra bile kalan beyazlık varya onda ciddi bir azalma, geniz akıntısında azalma ve koku da da olsa bir miktar azalma oldu..bir araştırın derim..bu şekilde bir seyir izledi iseniz ve hala bir tanı alamadıysanız sorun candida..ve tedavi ömür boyu diyetle birlikte hekim desteği atifungal ilaçlar..yurt dışına bakın derim..kolaylıklar herkese..
IP
Fulya
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 14
Alıntı Fulya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2018 Saat 20:44
Dil pası olanlar dilinizi kazıdığınızda/temizlediğinizde nasıl bir tat alıyorsunuz? Bende oluşan tat tam olarak plastik eldiven tadı eczaneden çoklu pakette alınan içi pudralı olanlar elinizde bir koku bırakır ya onun gibi. Hocam bu neden olabilir? Dil pası kesin geniz akıntısından veya mideden gibi birşey söylenebilir mi?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2018 Saat 20:46
Orjinalini yazan: Fulya

Dil pası olanlar dilinizi kazıdığınızda/temizlediğinizde nasıl bir tat alıyorsunuz? Bende oluşan tat tam olarak plastik eldiven tadı eczaneden çoklu pakette alınan içi pudralı olanlar elinizde bir koku bırakır ya onun gibi. Hocam bu neden olabilir? Dil pası kesin geniz akıntısından veya mideden gibi birşey söylenebilir mi?

Dilinizi kazıyınca ne tat/koku duyduğunuzun teşhis dğeri yoktur, ne koktuğu anlamlı değildir.
Temizlik kusuru olup, midedeki ehr hangi bir hastalık ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaz.
-M
IP
expert
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı expert Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2019 Saat 13:44
Herkese Merhaba.

2018 Nisan ayında dilimde bir kabarma hissettim ilk defa. Dil kaplaması, dil pası denildi. Resimde sol üstte ilk hali mevcut.

Sonrasında iyi bir ağız bakımı yapmama rağmen dilimin genel hali üst ortadaki gibiydi.

Bir buçuk yıl önce bir tanesine kanal tedavisi, diğerine dolgu yapılan iki dişimin üzerine basınca ve sert cisimle dokununca ağrır gibi oldu geçen hafta. Ama dil pasım aşağıdaki gibi geçer gibi oldu.

Şimdi bu dolgu ve kanal tedavisi olana kadar hiç dil pası vs sorunum yoktu. Doktor kanal tedavisi öncesi dolgu yaptı. Sonrasında damaktan iltihap akınca dolguyu açtı ve iltihabı boşaltıp kanal tedavisi yapmaya karar verdi. İltihap bir türlü kurumadı. Yaklaşık 3-4 ay açtı ilaç sıktı kapadı dişi.

Sonrasında şehirden ayrılmam gerekince artık bir şekilde iltihap da olsa dişe tedaviyi uygulayıp kapadı. Bundan 6 ay sonrasında da dil pası ortaya çıktı. Zaman zaman da bu iki dişte ağrı ve hassasiyet oluyor.

Buradaki yorumlardan birinde okumuştum, dişinden biri içeriden çürük, pas da bundan kaynaklı diye. Bende de durum bu mudur şimdi? Dişler hassas olduğu zamanlar pas da azalma oluyor sonuçta.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar ve Hocam yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Resim:
IP
expert
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı expert Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2019 Saat 13:45
Resim:

https://ibb.co/8bpWwCT
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2019 Saat 20:04
resimi inceledim. ayzdıklarınızı okudum

Ben burada bir hastalık göremiyorum.
Dil üzerinde pas var. Bu pas (dil kaplaması) ağız kokusu sebebidir. Fırçalarsanız 15 saniyede oradan uzaklaşır. İlerleyen saatlerde yine oluşursa yine fırçalanır ve kaybolur. Bu bir hastalık değildir. Damaktaki apse, kanal tedavisi veya başka şeylerden bağımsız bir olaydır
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2019 Saat 20:10
Orjinalini yazan: aydinmur

resimi inceledim. ayzdıklarınızı okudum

Ben burada bir hastalık göremiyorum.
Dil üzerinde pas var. Bu pas (dil kaplaması) ağız kokusu sebebidir. Fırçalarsanız 15 saniyede oradan uzaklaşır. İlerleyen saatlerde yine oluşursa yine fırçalanır ve kaybolur. Bu bir hastalık değildir. Damaktaki apse, kanal tedavisi veya başka şeylerden bağımsız bir olaydır
-M

resimdeki en alt ve en sağdaki yani en temiz görünen dil şekli paslı sınıfında yer alıyormu hocam yoksa normal mi?
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Mart-2019 Saat 09:59
Sorduğunuzu anlıyorum.
Keskin bir sınır koyup paslı veya passız şeklinde ayırmak pek mümkün olmayabilir. gerekli de olmayabilir.

Genel bir kural olarak akademik inceleme yapmıyorsak, bir bilgiyi lazım olandan daha ince dilimlersek bizi yörüngeden çıkarır, çünkü büyük fotoğrafı kaybederiz.

Görüntüdeki beyazlığın santimetrekare genişliğine veya beyazlığın aritmetik inceliklerine detaylarına fazla takılmamak iyi olur.

Burada bilmemiz gereken şunlardır:
Dil sırtındaki kaplama en sık rastlanan ve en şiddetli ağız kokusu sebebidir. Bundan kurtulmanın yolu dili fırçalamaktır (kazımak değil). Dili acıtmadan, kanatmadan, her yeri eşit pembe renk alıncaya kadar veya beyazlık tatmin edici şekilde uzaklaşıncaya kadar fırçalamak yeterlidir. Saatler sonra yeniden beyazlanacaktır yeniden bir kaplama meydana gelecektir. Bu normaldir. Madem kaplama meydana geliyor o halde yeniden fırçalanabilir.

beyazlıktan kurtulmak bir dil fırçalama ile mümkün olmazsa bir sonrakinde gerçekleşebilir. Dilin ayni noktasını şiddetli ve ısrarlı fırçalamaktan kaçınmak gerekir. Papiller arasında daima bakteri kalıntısı ve epitel döküntüsü bakiye kalacaktır. Mutlak temizlik veya mikroskopik temizlik pratik olarak imkansızdır. Olduğu kadarı yeterlidir. ağız kokusunun azaldığı görülür.Gün içinde bir kaçdefa dil fırçalanabilir.

2 kişi ağız kokusundan kurtulmayı hak etmez. Birincisi ve en önemlisi dil fırçalamayandır

-M

IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Mart-2019 Saat 10:05

Sorduğunuzu anlıyorum.
Keskin bir sınır koyup paslı veya passız şeklinde ayırmak pek mümkün olmayabilir. gerekli de olmayabilir.

Genel bir kural olarak akademik inceleme yapmıyorsak, bir bilgiyi lazım olandan daha ince dilimlersek bizi yörüngeden çıkarır, çünkü büyük fotoğrafı kaybederiz.

Görüntüdeki beyazlığın santimetrekare genişliğine veya beyazlığın aritmetik inceliklerine detaylarına fazla takılmamak iyi olur.

Burada bilmemiz gereken şunlardır:
Dil sırtındaki kaplama en sık rastlanan ve en şiddetli ağız kokusu sebebidir. Bundan kurtulmanın yolu dili fırçalamaktır (kazımak değil). Dili acıtmadan, kanatmadan, her yeri eşit pembe renk alıncaya kadar veya beyazlık tatmin edici şekilde uzaklaşıncaya kadar fırçalamak yeterlidir. Saatler sonra yeniden beyazlanacaktır yeniden bir kaplama meydana gelecektir. Bu normaldir. Madem kaplama meydana geliyor o halde yeniden fırçalanabilir.

beyazlıktan kurtulmak bir dil fırçalama ile mümkün olmazsa bir sonrakinde gerçekleşebilir. Dilin ayni noktasını şiddetli ve ısrarlı fırçalamaktan kaçınmak gerekir. Papiller arasında daima bakteri kalıntısı ve epitel döküntüsü bakiye kalacaktır. Mutlak temizlik veya mikroskopik temizlik pratik olarak imkansızdır. Olduğu kadarı yeterlidir. ağız kokusunun azaldığı görülür.Gün içinde bir kaçdefa dil fırçalanabilir.

2 kişi ağız kokusundan kurtulmayı hak etmez. Birincisi ve en önemlisi dil fırçalamayandır

-M

teşekkürler hocam
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 19
Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2019 Saat 00:17
2. kim hocam
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2019 Saat 21:15
Orjinalini yazan: yaşamsıkıntı

2. kim hocam

Alkol alan
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2019 Saat 22:04
Murat hocam diş macunları belli saatler süresince dişleri beyazmış gibi gösterme yeteneğine sahip fakat ben hiçbir araştırma delilim olmasada şöyle düşünüyorum macunların dişe faydalı olduğunu pek zannetmiyorum ayrıca ağız kuruluğu yaptığını ve alkol içeren macunlar dışında içerisinde birton değişik maddeler var bunların hepsi gerçekten diş sağlığına faydalı şeylermi içerisinde ağız hijyenini bozan hatta kötüleştiren belki maddelerde var diye şüphede ediyorum sade fırça ile fırçalamanın doğru olduğu kanaatindeyim bunuda kendim böyle düşünüyorum hiçbir bilimsel delilim yok fakat deney olarak kendimi varsayarsam hem ağız hijyeni hem diş ve diş eti sağlığı için macunsuzken daha iyi hissediyorum.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2019 Saat 12:56
Diş macunları sağlığa uygundur. Florlu diş macunları kullanılmalıdır. Dişlerinizi çürükten korur, mikrop topluluklarını öldürür, ağız kokusuna engel olur, çürüklerin derinleşmesine engel olur, diş eti hastalıklarından korur. Diş macunları her birey için faydalıdır ve kullanılmalıdır.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2019 Saat 18:41

Diş macunları sağlığa uygundur. Florlu diş macunları kullanılmalıdır. Dişlerinizi çürükten korur, mikrop topluluklarını öldürür, ağız kokusuna engel olur, çürüklerin derinleşmesine engel olur, diş eti hastalıklarından korur. Diş macunları her birey için faydalıdır ve kullanılmalıdır.
-M

günde 3 kez yemek yediğimizi farz edersek her yemek sonrası macunlamak normalmidir yoksa günde kaç kez macun kullanılmalıdır teşekkürler
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Nisan-2019 Saat 10:18
http://drmurataydin.com/dis-nasil-fircalanir.html

Buraya göz atınız.
Günde 2 defa diş fırçalanmalıdır
-M
IP
nyks
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 12
Alıntı nyks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Nisan-2019 Saat 19:29
Bağırsaklardaki bakterilerle alakalı olabilir mi?
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2019 Saat 10:45
Hocam gerçekten dilimi pembeye dönene kadar fırçaladığımda
koku çok çok azalıyor.
Ama dilini fırçalamadığı halde ağzı kokmayan
insan çok. Dildeki tabakayı oluşturan ne olabilir?
Nereden kaynaklanıyor bu tabaka, onu aramak mantıksız mı sizce?
Yada boşa mı ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2019 Saat 15:18
Dildeki tabaka, salyadaki müsin ve diğer proteinler, yemekten gelen yapışkan kalıntılar, mikrop ve epitel hücre kalıntılarından meydana gelir. herkeste her zaman az veya çok vardır. Hiç dil kaplaması olmayan insan yoktur. Daima biraz bulunur

Kimde dil kaplaması varsa mutlak az veya çok ağız kokusu da vardır. Bizler duymuyor olsak bile vardır.

Dil kapğlaması oluştukça fırçalanabilir. Dilde kaplama yapan özgün ve aranması gereken gizli kalmış bir hastalık yoktur.
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2019 Saat 17:00
Çok teşekkür ederim zahmet edip bilgilendirdiğiniz içinhocam
Saygılarımı sunarım.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mayıs-2019 Saat 09:14
Murat hocam

Midede H. pylori gastriti bulunduğunda besinlerdeki proteinlerden gelen üre, bu bakteri tarafından parçalanarak amonyağa dönüştürülür. Amonyak kan gazı şeklinde nefese geçer (Tip 4 ağız kokusu) veya yemek borusundan ağıza yükselir (Tip 3 ağız kokusu)

bu bilgiden yola çıkarak hypiloriden kaynaklı kötü koku yaşıyan hastaların hypilori virüsü devam ettiği sürece proteinli gıdalar bunu dahada yükseltiyor anlamına mı geliyor?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2019 Saat 07:32
Teorik olarak doğru.
Burdan bir çıkarım yaparak üre içeren veya protein içeren yemeklerden kaçınmayı aklınızdan bile geçirmeyin.
-M

IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2019 Saat 12:47

Teorik olarak doğru.
Burdan bir çıkarım yaparak üre içeren veya protein içeren yemeklerden kaçınmayı aklınızdan bile geçirmeyin.
-M

tabiki , hastalık varsa tedavi edilir ve zaten sorun kalkar bunu öne sürerek onları yememek olmuyan hastalığı var gibi yada var olan hastalığı tedavi etmek yerine kendine işgence etmeye benzer , teşekkürler :()
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2019 Saat 21:20
Orjinalini yazan: bazenhissediyor

tabiki , hastalık varsa tedavi edilir ve zaten sorun kalkar bunu öne sürerek onları yememek olmuyan hastalığı var gibi yada var olan hastalığı tedavi etmek yerine kendine işgence etmeye benzer , teşekkürler :()

Evet doğru yaklaşım sizin yukarda yazdığınız olmalıdır.

Koku yapmasın diye kendine bazı besinleri yasaklamak doğru değildir. Örneğin koku yapmasın diye kandida diyeti yapmak hem kendi içinde tutarsızdır, hem mantıklı değildir hem de bilim desteği eksiktir. H. pylori var diye proteinden sakınmak da böyle uygunsuz olur
-M

IP
birdenbasladi
Üye
Üye

Gönderilenler: 77
Alıntı birdenbasladi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2020 Saat 05:52
Arkadaşlar, merhaba.

ağız/nefes kokumuzu ilişkilendirdiğimiz konuların başında paslı dil gelmekte. sanırım forumun da en çok okunan konularından biri paslı dil konusu. ben de bir katkıda bulunmak istedim.

forumda mümkün olduğunca fazla sayıda konu okudum ve kendi tecrübelerimden de yola çıkarak neler düşünebileceğimizi biliyorum.

hocamız da -yanlışım yoksa- paslı dilin temizlenebilir olduğunu, temizleme gerisinde kalan plakın normal ve kokuya doğrudan sebep olmayacağını söylediği birçok konu forumda mevcut.

nefes ve/veya ağız kokumuzu, ilk önce ağzımızda acı/garip tat olarak gözlemliyoruz. bu koku dilimizde, dil gerimizde, dişimizde , tükürüğümüzde, bademciklerimizde, salyamızda mevcut. hal böyle olunca ağız içimize baktığımızda dilimizdeki pası ve kırmızı kabarcıkları görüyor ve olsa olsa sorumlu işte bu paslı dil ve kabarcıklar diyoruz.

aşağıda çayı fazla kaçırmış dilimin fotoğrafları mevcut. forumda paylaşılan paslı dil fotoğraflarından farkı sadece dilin başka birine ait olması yani bana. şu an ağız nefes kokum yok ve dilim genel olarak bu halde. fırçalamayla beraber sarı olan kısımlar gidiyor. çekimler biraz daha iyi olabilirdi, bunu kabul ediyorum.

dilim, ağız kokusu hastalığına yakalanmadan önce de böyleydi ve koku yoktu. şimdi de koku yok ve dilim gördüğünüz şekildedir. iki kardeşimin ve birçok arkadaşımın dili de aynen bu şekilde ve koku şikayetleri, koku problemleri yok.

velhasıl, ağız/ nefes kokusu hastalığının doğrudan sebebini göz bakışıyla dil demek yanıltıcı olabilir.

https://imgyukle.com/i/r8ZMYS

https://imgyukle.com/i/r8ZZvb

https://imgyukle.com/i/r8Zb9s

https://imgyukle.com/i/r8Z6SQ

umarım linkler uzun süre ve patlamadan yaşar gider.
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 377
Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2020 Saat 21:07
benim şöyle bi problemim var acıkcası dil kökünü temizlerken aşırı yapışkan bi tükürük geliyo fırçaya bu arada özel bi dil fırçası aldım oralbrush dil fırçası kullanıyorum amazondan aldım baya ıyı dedıgım gıbı tek sorun dıl kökunde yapışkan bı salya gelıyo dılı temızledıkten sonra gargara yapıyorum gargara yapışkan oluyo bıraz, dıl kökundekı yapışkan salya normal mı?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mayıs-2020 Saat 20:09
Ağız içindeki salya kıvamı norml ama dil kökündaki salyanın yapışkan olması çok değerli bir ip ucu değildir. Sürtünmeye kapalı bir yer olması sebebi ile yıkanamaz Dilin arkaya doğru daha fazla mukus yerleşmiş olabilir Hastalık değildir
IP
Angel23_38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı Angel23_38 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Mayıs-2020 Saat 01:11
Hocam benim dilimde sarımsı beyazimsi bir tabaka var ve dilden koku geldiğini düşünüyorum dilde koku yapan hastalıklar nelerdir bende sürekli ge iz akıntısı var ve hiç kesilmiyor bu sebep olabilir mi dilde kötü kokuya
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Mayıs-2020 Saat 08:18
Orjinalini yazan: Angel23_38

Hocam benim dilimde sarımsı beyazimsi bir tabaka var ve dilden koku geldiğini düşünüyorum dilde koku yapan hastalıklar nelerdir bende sürekli ge iz akıntısı var ve hiç kesilmiyor bu sebep olabilir mi dilde kötü kokuya

Evet. Dİl yzüeyindeki kirli tabaka ağız kokularının en bilinen ve en sık rastlanan sebebidir. Herhangi bir hastalık bulunması gerekemz.
Nasıl ki kulak kiri oluşması için hastalık gerekmiyorsa veya nasıl ki burunda sümük oluşması için hasta olmaya gerek yoksa, buna benzer olarak dil üzerinde kirli tabaka oluşması için hastalık oluşmasına gerek yoktur

-M
IP
Fayda
Üye
Üye

Gönderilenler: 41
Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2020 Saat 02:33
Orjinalini yazan: birdenbasladi

Arkadaşlar, merhaba.

ağız/nefes kokumuzu ilişkilendirdiğimiz konuların başında paslı dil gelmekte. sanırım forumun da en çok okunan konularından biri paslı dil konusu. ben de bir katkıda bulunmak istedim.

forumda mümkün olduğunca fazla sayıda konu okudum ve kendi tecrübelerimden de yola çıkarak neler düşünebileceğimizi biliyorum.

hocamız da -yanlışım yoksa- paslı dilin temizlenebilir olduğunu, temizleme gerisinde kalan plakın normal ve kokuya doğrudan sebep olmayacağını söylediği birçok konu forumda mevcut.

nefes ve/veya ağız kokumuzu, ilk önce ağzımızda acı/garip tat olarak gözlemliyoruz. bu koku dilimizde, dil gerimizde, dişimizde , tükürüğümüzde, bademciklerimizde, salyamızda mevcut. hal böyle olunca ağız içimize baktığımızda dilimizdeki pası ve kırmızı kabarcıkları görüyor ve olsa olsa sorumlu işte bu paslı dil ve kabarcıklar diyoruz.

aşağıda çayı fazla kaçırmış dilimin fotoğrafları mevcut. forumda paylaşılan paslı dil fotoğraflarından farkı sadece dilin başka birine ait olması yani bana. şu an ağız nefes kokum yok ve dilim genel olarak bu halde. fırçalamayla beraber sarı olan kısımlar gidiyor. çekimler biraz daha iyi olabilirdi, bunu kabul ediyorum.

dilim, ağız kokusu hastalığına yakalanmadan önce de böyleydi ve koku yoktu. şimdi de koku yok ve dilim gördüğünüz şekildedir. iki kardeşimin ve birçok arkadaşımın dili de aynen bu şekilde ve koku şikayetleri, koku problemleri yok.

velhasıl, ağız/ nefes kokusu hastalığının doğrudan sebebini göz bakışıyla dil demek yanıltıcı olabilir.

https://imgyukle.com/i/r8ZMYS

https://imgyukle.com/i/r8ZZvb

https://imgyukle.com/i/r8Zb9s

https://imgyukle.com/i/r8Z6SQ

umarım linkler uzun süre ve patlamadan yaşar gider.
IP
Fayda
Üye
Üye

Gönderilenler: 41
Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2020 Saat 02:37
Bu resimlerdeki dil bence gayet iyi durumda ve çok çok hafif bir pas var. Ağız kokusu yapmaz bile denebilir. En arka noktada hafif bir sarılık var ve bu çok normal. Fırçalanması 15 saniye sürer. Mesela benim dilim komple beyaz oluyor ve en az 3-5 dk uğraşıyorum.
Murat hocam sizin fikriniz nedir? Katılır mısınız?
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2020 Saat 02:46

hocam benim dilimde nokta nokta boşluklar var hem arka kısmında hem önünde bu ağız kokusu yapar mı ve bu mantar hastalığımı midir?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2020 Saat 07:56
Orjinalini yazan: Fayda

Bu resimlerdeki dil bence gayet iyi durumda ve çok çok hafif bir pas var. Ağız kokusu yapmaz bile denebilir. En arka noktada hafif bir sarılık var ve bu çok normal. Fırçalanması 15 saniye sürer. Mesela benim dilim komple beyaz oluyor ve en az 3-5 dk uğraşıyorum.
Murat hocam sizin fikriniz nedir? Katılır mısınız?

Soruyu tam netleştiremedim zihnimde.
Bu dilin arka kısımları çok temiz sayılmaz. Ağız kokunuzun varlığı size ve yakın çevrenize indekslidir. Yok diyorsanız yoktur.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2020 Saat 08:00
Orjinalini yazan: Murat880

hocam benim dilimde nokta nokta boşluklar var hem arka kısmında hem önünde bu ağız kokusu yapar mı ve bu mantar hastalığımı midir?

Bunlar nokta boşluklar değil.
Kendi yükselti seviyesinin altındaki kısımların kirlilik ile dolduğu papil kafaları.
Yüksek duran ve filiform olmayan papiller dil sırtında gördüğünüz pembe adacıklardır. Bu papillerden daha kısa boylu olan filiform papiller ise dilin yüzeyine daha yakın duruyor. İki seviye farkı arasındaki mesafeyi tabaka şeklinde kirlilik kapatmış. Dilinizin ortalarına doğru olan geniş adacık ise takip edilmesi gereken bir bölgedir.

Şimdi size düşen görev elinize fırçayı alıp beyaz gördüğünüz her yeri arkadan öne fıurçalamaktır. Altından pembe dilinizi görünceye kadar devam ediniz.
Hayır mantar oldduğunu söyleyemeyiz.

IP
elbetbirgün
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı elbetbirgün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2020 Saat 15:10
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3 yıldır ağız kokusu problemi yaşayan birisiyim. Sizlere şunu sormak istiyorum: Dilinde pas olanlar, sizler de ağız kuruluğu yaşıyor musunuz? Mesela bu ağız kuruluğunun en belirgin olduğu zaman ne zaman? Benim kuruluk gün içinde oluyor ama en belirgin olduğu özellikle halı saha vs yaptıktan sonra kalıp(dudağımı saran) şeklinde kuruluk oluyor nerdeyse. ( biraz abartıyorum elbette burasını) Yani dilinde pas olanlar olarak sizlerde günlük hayatta ağız kuruluğu sorunu yaşıyor musunuz?
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2020 Saat 20:41
dudakta kuruma varsa bence sussuzluk eger cıdden dısarı cıktıgında ruzgarlı havalarda dudaklarda nem cekılmesı oluyorsa bagırsaga yogunlaş bence karnının ortasında hafıf sıskınlık oluyor mu yada asagıda gurulduma vs
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu