Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Helikobakter pilori ve dişler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ncort
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 162
Alıntı ncort Cevaplabullet Konu: Helikobakter pilori ve dişler
    Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2015 Saat 21:07
Murat bocam birsey soracagim.

Helikobakter pilorinin dis plaklarina yerlestigini yazmistiniz sanirim tam hatirlamiyorum.

Flagyl kullandigim zaman dislerimin renginde bir degisiklik farkettim. Iyiye dogruydu bu.

Acaba bu bende helikobakter pilori olma olasiligini arttiriyor mu?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2015 Saat 21:24
Flagyl kullanınca dislerin renginde bir degisiklik olmaz. H. pylori ile diş rengi arasında her hangi bir ilişki yoktur. Flagy , bu bakteriyi öldürmek orunda değildir.
-M
IP
ncort
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 162
Alıntı ncort Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2015 Saat 22:46
Orjinalini yazan: aydinmur

Flagyl kullanınca dislerin renginde bir degisiklik olmaz. H. pylori ile diş rengi arasında her hangi bir ilişki yoktur. Flagy , bu bakteriyi öldürmek orunda değildir.
-M

Fircalayinca dislerim daha kolay beyazlamaya basladi hocam. Fircaliyorum fircaliyorum dislerimi zor beyazlatiyordum ama Flagyl kullaninca dislerim fircalayinca daha kolay acilmaya basladi. Ayrica tukuruk salgim cok artti. Agzimda su icmis gibi tukuruk oluyordu ve agzim cok ferahti.
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 47
Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ekim-2017 Saat 01:08
Murat hocam araştırma yaparken bu tür bi bakteriye rastladım. Ağız kokusu yapabilirmiş. Şiddetli karın ağrısı veya geçmeyen karın ağrısı (küçükken az hastanelik olmadım), ishal (hala arada bir oluyorum), şişkinlik iştahsızlık (her zaman) gibi belirtileri varmış...

Her neyse bu bakteri hakkında bilginiz var mı biraz açıklayabilir misiniz? Çok merak ediyorum da..
Ya iyileşemezsem ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ekim-2017 Saat 09:33
Orjinalini yazan: hasta31

....bu bakteri hakkında bilginiz var mı biraz açıklayabilir misiniz? Çok merak ediyorum da..

Helicobacte rpylori hakkında şu sayfada biraz bilgi bulabilirsiniz.
http://www.agizkokusu.org/agiz-kokusu-gastrit-helicobacter-pylori.html

-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 09:53
Kesin ve doğru sonuç verir fakat travmatiktir. derken bu cümlede travmatiktir denilerek ne kast edilmiş hocam? hypilori konunuzdaki bi cümlede biyopsi için kullandığınız
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 09:55
hocam dişlerimi 2 gün fırçalamazsam çok sararıyor ve diş etlerimin üstünü beyaz doku kaplıyor aynı beyaz doku dişlerimin köklerindede bulunuyor bu durumda benim hypilori bakterisine kapılma oranım hatta taşıyor olma ihtimalim yüksek orandamıdır sizce saygılar
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 09:56
antibiyotik kullanmadan sadece doğal yollar ile hypiloriyi mideden ve ağızdan yok edemezmiyiz hocam yada en az seviyeye getiremezmiyiz? saygılar
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 14:11
Orjinalini yazan: bazenhissediyor

Kesin ve doğru sonuç verir fakat travmatiktir. derken bu cümlede travmatiktir denilerek ne kast edilmiş hocam? hypilori konunuzdaki bi cümlede biyopsi için kullandığınız

Travma kelimesi incinmek, hasargörmek, canını acıtmak, canını yakmak, zedelemek, örselemek, sıkıntı yaratmak anlamındadır.

Biyopsi yapmak yani incelemek amacı ile mideye boru sokup, mideden parça koparmak travmatiktir. İncitir, zedeler, hasar verir, sıkıntılıdır demek istedim

-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 14:11

hocam dişlerimi 2 gün fırçalamazsam çok sararıyor ve diş etlerimin üstünü beyaz doku kaplıyor aynı beyaz doku dişlerimin köklerindede bulunuyor bu durumda benim hypilori bakterisine kapılma oranım hatta taşıyor olma ihtimalim yüksek orandamıdır sizce saygılar

Bilmiyorum
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2017 Saat 14:14

antibiyotik kullanmadan sadece doğal yollar ile hypiloriyi mideden ve ağızdan yok edemezmiyiz hocam yada en az seviyeye getiremezmiyiz? saygılar

Zaten işaret ettiğim ve okumanızı istediğim yazıda bunu söylemeye çalışıyorum.

Doğru ve temiz beslenmek, sağlıklı beslenme koşullarına kavuşmak bu bakteriyi ya tamamen uzaklaştırır veya ilaç tedavisinin başarısını kalıcı olarak artırır.

Koşullar değişmezse, temiz beslenmeye ve hijyene dikkat edilmezse, ekoloji düzeltilmezse, antibiyotik ile bu bakteriyitedavi etmek kısa vadede başarılı olsa bile uzun vadede başarısız olur bu bakteri yeniden mideye geri gelir.

-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ekim-2017 Saat 16:20

Travma kelimesi incinmek, hasargörmek, canını acıtmak, canını yakmak, zedelemek, örselemek, sıkıntı yaratmak anlamındadır.

Biyopsi yapmak yani incelemek amacı ile mideye boru sokup, mideden parça koparmak travmatiktir. İncitir, zedeler, hasar verir, sıkıntılıdır demek istedim

-M

sağolun hocam
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ekim-2017 Saat 16:21

Zaten işaret ettiğim ve okumanızı istediğim yazıda bunu söylemeye çalışıyorum.

Doğru ve temiz beslenmek, sağlıklı beslenme koşullarına kavuşmak bu bakteriyi ya tamamen uzaklaştırır veya ilaç tedavisinin başarısını kalıcı olarak artırır.

Koşullar değişmezse, temiz beslenmeye ve hijyene dikkat edilmezse, ekoloji düzeltilmezse, antibiyotik ile bu bakteriyitedavi etmek kısa vadede başarılı olsa bile uzun vadede başarısız olur bu bakteri yeniden mideye geri gelir.

-M

bu hazır gıdalar cips çikolata bisküvi gibi market hazır gıdaları tehlike midir hocam helikobakterin dahada artmasına yada oluşmasına ilişkin tehlikeli görülmeli midir?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ekim-2017 Saat 20:57

bu hazır gıdalar cips çikolata bisküvi gibi market hazır gıdaları tehlike midir hocam helikobakterin dahada artmasına yada oluşmasına ilişkin tehlikeli görülmeli midir?

Sağlığımıza uygun değildir. Mikrop taşımadığını farz etsek bile kanser yapıcı, veya kabızlık yapıcı, veya yağ (kilo) yapıcı veya kabızlık yapıcı veya emilimi azaltan iyileşmeyiş geciktiren uykunun kalitesini bozan gıdalardır. Kötü bir beslenme şeklidir.

Kirli besin maddeleri, kötü yıkanmış maydanoz, yeşillik, kötü yıkanmış ve başkasının kullandığı çay bardakları, çatal, kanalizasyon karışan tarlada yetişen besinler, dışkıyla kirlenmiş besinler, tırnaklar, ayrıca ağızdaki diş taşları bu bakteriyi mideye taşır. tedavi edilse bile bir süre sonra yeniden yutulup mideye geri dönebilir.

Asıl tedavi yaşam biçimini değiştirmekle başlar. Temiz ve sağlıklı beslenmek gerekir
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ekim-2017 Saat 16:20

Sağlığımıza uygun değildir. Mikrop taşımadığını farz etsek bile kanser yapıcı, veya kabızlık yapıcı, veya yağ (kilo) yapıcı veya kabızlık yapıcı veya emilimi azaltan iyileşmeyiş geciktiren uykunun kalitesini bozan gıdalardır. Kötü bir beslenme şeklidir.

Kirli besin maddeleri, kötü yıkanmış maydanoz, yeşillik, kötü yıkanmış ve başkasının kullandığı çay bardakları, çatal, kanalizasyon karışan tarlada yetişen besinler, dışkıyla kirlenmiş besinler, tırnaklar, ayrıca ağızdaki diş taşları bu bakteriyi mideye taşır. tedavi edilse bile bir süre sonra yeniden yutulup mideye geri dönebilir.

Asıl tedavi yaşam biçimini değiştirmekle başlar. Temiz ve sağlıklı beslenmek gerekir
-M

sağolun hocam Adam kelimesinin vücut bulmuş halisiniz :=)
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2017 Saat 09:54
hocam 1 sorum daha var izninizle , ağızdaki dişlerdeki diş etlerindeki plakları doğru ve gün içerisinde sık fırçalama ile hijyenini sağladık fakat midemizde helikobakter devam etmekteyse gece yattığımızda veya gün içerisinde bu midedeki bakterinin ağıza gelip ağızda plak oluşturma ihtimali varmıdır?

bunu şundan soruyorum hocam ben düzenli fırçalamaya başladım fakat gece yatıyorum sabah uyanıyorum sanki plaklaşmış sanki sararmış dişlerim hayret ediyorum bu normal birşeymidir? saygılar
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2017 Saat 10:42
Bireysel sorunuzun cevabını bilmiyorum. Sabah uyandığıızda plaklaşmış sararmış dişlerinizinizin sebebini bilmiyorum.

H. pylorinin mideden ağıza geldiğini iddia eden yazarlar okudum. Öyle bir iddia var.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2017 Saat 17:27
peki antibiyotik tedavisi olmadan yalnızca beslenme hijyenini sağladığımızda bu bakteriden kurtulabilirmiyiz yoksa bakteri halen durur etkisi mi düşer hocam?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2017 Saat 20:16
Yaşam biçimini ıslah ederseniz, En çok 1 defa antibiyotik tedavisi gerekir
1 defa antibiyotik tedavisi ile bir daha ortaya çıkmayacak
şekilde tedavi olacaktır. Eğer yaşam biçimi, besin hijyeni, vücut hijyeni sağlanıp devam ettirilmezse , defalarca antibiyotik kullanılsa bile bu hastalık geri döner.

Bağırsak parazitleri de böyledir.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ekim-2017 Saat 06:23
insanoğlu öyle bir canlıki nefisi çoğu zaman önde tutuyor ve bu yüzden kaybediyor eğer kaybedenler klübündense benim canım cips çikolata çekiyor sürekli bazen dayanamayıp yiyorum yedikten 5dk sonra ah vah tüh deyip içten içe niye yaptım niye ettim deyip kendimi psikolojik cezalandırıyorum böylede mutsuz oluyo insan keşke tüm hastalıkların çözümü sadece 1 hapta olsa :D bilgisayar oyunlarındaki gibi hahah
IP
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 28
Alıntı Guest Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2020 Saat 19:53
Merhabalar. Uzun uzun yazmama bilmiyorum gerek var mi, hepimiz aynı tecrübeleri yasıyoruz. Çocukluğumdan beri çekiyorum bu sıkıntıyı, hocamizin çinko içeren gargarasini kullanıyorum o geçici de olsa kokuyu maskeliyor ama kalıcı bir çözüm bulamıyoruz hiçbirimiz.

Kalifiye bir insanım, mühendisim. Ama bu hastalık yüzünden hiç rahatca kendimi ifade edemedim bugüne kadar hem işyerinde hem sosyal hayatta.

Herneyse konuyu uzatmayayım. Evlendigimizde eşimin ağzı asla kokmazdı. Oruçluyken bile tertemiz zerre koku yok. Ama evlendikten sonra onun da benimki gibi kokmaya başladı. Ve ben ikna oldum bu hastalığın merkezi agiz. Muhtemelen salya yoluyla bulaştı ona da. Uzun araştırmalarım sonucunda şu kanıya vardım: ağzımızda zararlı koku yapan bakteriler var ve çoğunlukla sorunun kaynağı da bu. Hatırlamıyorum nerdeydi ama Murat hocanın bir yazısında helicobacter'in sadece midede değil ağızda da bulunduğu yazıyordu.

Eğer sorun mide, bağırsak vs olsaydı çinko içeren gargarayi yapınca agiz kokusu azalmazdı. Koku mideden gelmeye devam ederdi ama öyle olmuyor. Demek ki sorun ağızda. Eşimde de başlayınca buna tamamen ikna oldum.

Şimdi gelelim soruma, ağızdaki kötü bakteriler nasıl öldürülür? Yerine iyi bakteriler nasıl konur? Probiyotikler ise yarar mi, varsa hangileri bu bakterileri hedef alir? Köklü bir çözüm mümkün mudur? Amazon, iherb gibi yabancı online satış sayfalarında agiz için probiyotikler var ve halitosis için satılıyor. Bunlar ise yarar mi?

Hepimize şifa diliyorum.

IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2020 Saat 23:38
Orjinalini yazan: Guest

Merhabalar. Uzun uzun yazmama bilmiyorum gerek var mi, hepimiz aynı tecrübeleri yasıyoruz. Çocukluğumdan beri çekiyorum bu sıkıntıyı, hocamizin çinko içeren gargarasini kullanıyorum o geçici de olsa kokuyu maskeliyor ama kalıcı bir çözüm bulamıyoruz hiçbirimiz.

Kalifiye bir insanım, mühendisim. Ama bu hastalık yüzünden hiç rahatca kendimi ifade edemedim bugüne kadar hem işyerinde hem sosyal hayatta.

Herneyse konuyu uzatmayayım. Evlendigimizde eşimin ağzı asla kokmazdı. Oruçluyken bile tertemiz zerre koku yok. Ama evlendikten sonra onun da benimki gibi kokmaya başladı. Ve ben ikna oldum bu hastalığın merkezi agiz. Muhtemelen salya yoluyla bulaştı ona da. Uzun araştırmalarım sonucunda şu kanıya vardım: ağzımızda zararlı koku yapan bakteriler var ve çoğunlukla sorunun kaynağı da bu. Hatırlamıyorum nerdeydi ama Murat hocanın bir yazısında helicobacter'in sadece midede değil ağızda da bulunduğu yazıyordu.

Eğer sorun mide, bağırsak vs olsaydı çinko içeren gargarayi yapınca agiz kokusu azalmazdı. Koku mideden gelmeye devam ederdi ama öyle olmuyor. Demek ki sorun ağızda. Eşimde de başlayınca buna tamamen ikna oldum.

Şimdi gelelim soruma, ağızdaki kötü bakteriler nasıl öldürülür? Yerine iyi bakteriler nasıl konur? Probiyotikler ise yarar mi, varsa hangileri bu bakterileri hedef alir? Köklü bir çözüm mümkün mudur? Amazon, iherb gibi yabancı online satış sayfalarında agiz için probiyotikler var ve halitosis için satılıyor. Bunlar ise yarar mi?

Hepimize şifa diliyorum.

ağızda eriyen probiyotik dene zararı olmaz işe yaramaasa da. Türkiyede var, amazona gerek. 1 adet var piyasada, ağızda eriyen, iyi bakterilere çoğaltan oda nbl optima.
IP
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Guest Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2020 Saat 14:52
Orjinalini yazan: ahmetmehmet1

Hepimize şifa diliyorum.

ağızda eriyen probiyotik dene zararı olmaz işe yaramaasa da. Türkiyede var, amazona gerek. 1 adet var piyasada, ağızda eriyen, iyi bakterilere çoğaltan oda nbl optima.

Bactoblis agiz probiyotigini kullandım zerre ise yaramadı. Içinde Streptococcus salivarius K12 bakterisi varmış ve ağızda agiz kokusu yapan sülfür vs üreten kötü bakterilerle savaşıyormuş. Teoride insanın aklına yatıyor ama pratikte bir türlü çözüm bulamıyoruz.

Midedeki helicobacter için nane-paçuli yagi çok iyi geliyor şimdi agiz gargarasi olarak deniyorum bakalım belki ise yarar. Çok umutlu olmasam da.
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2020 Saat 17:27

Orjinalini yazan: ahmetmehmet1

Hepimize şifa diliyorum.

Bactoblis agiz probiyotigini kullandım zerre ise yaramadı. Içinde Streptococcus salivarius K12 bakterisi varmış ve ağızda agiz kokusu yapan sülfür vs üreten kötü bakterilerle savaşıyormuş. Teoride insanın aklına yatıyor ama pratikte bir türlü çözüm bulamıyoruz.

Midedeki helicobacter için nane-paçuli yagi çok iyi geliyor şimdi agiz gargarasi olarak deniyorum bakalım belki ise yarar. Çok umutlu olmasam da.

midede bakteri varsa nane ile filan geçmez, 1 aylık yoğun bir ilaç tedavisi ile geçer. endoskopi ile biyopsi sonucu ortaya çıkar bu bakteri.
IP
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Guest Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2020 Saat 22:25
Allah aşkına helicobacter pylori i doktorların verdiği antibiyotikle geçirebilen var mi? Cevremde bir sürü kişi var bu tedaviyi uygulayıp hicbir sonuç elde etmeyen. Zaten makaleleri tararsanız antibiyotik tedavisi sonrası tekrar etme ihtimali çok yüksek olduğu yazar heryerde. Hatta benim gözlemlediğim bağışıklık kazandığı için daha dirençli bir şekilde geri geliyor bakteriler.

Çok güçlü antibiyotik ve anti asit kullanıldığı için mide asidinin azalmasına bağlı sibo ve candida gibi bir sürü problemi de yanında getiriyor.

Siz böyle kesin konuşuyorsunuz her konuda, doktor musunuz ya da iyilesiniz mi bu bahsettiğiniz yollarla merak ettim doğrusu?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2020 Saat 07:28

Allah aşkına helicobacter pylori i doktorların verdiği antibiyotikle geçirebilen var mi?....

Tepkinizi anlayışla karşılıyor size katılıyorum. Haklısınız.

Parazit, cinsel hastalıklar ve H pylori tedavisi için bir bilgilendirme yapmama müsaade edermisiniz:

Bu mikroorganizmalar ilaç ile tam ve mutlak şekilde iyileşir, fakat yaşam biçimi değiştirilmediği veya hastanın çevresindekiler tedavi edilmediği için infeksiyon tekrar bulaşır.

Bu hastalıklarda hastanın çevresi de tedaviye dahil edilmelidir. mesela dışkı paraziti için aile boyu ilaç kullanılmalı, cinsel hastalık için diğer eş de ilaç kullanmalı, H. pylori için yaşam biçimi gözden geçirilmelidir. Örneğin dışardan yemek, kahvede veya toplu mekanlarda kullanılan çay bardakları, yıkanmamış sebze meyve, tırnaklar, diş taşları, tuvalet alışkanlığı vesaire.

Bunların tedavisini ben bir yere anlattım ama nerede yazdım hatırlamıyorum.
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2020 Saat 07:30
IP
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Guest Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2020 Saat 12:31
Tabii ki yaşam tarzı değişikliği gerekiyor vs ama sizin mantıgınızla flagl kullanınca agiz kokusu geçenlerin (çünkü bir antibiyotik ve ağızdaki bakterileri de öldürüyor) ilacı bırakınca tekrar koku problemi yaşamamaları gerekiyor. Eğer midedeki hb olsa sorun zaten flagl geçirmez ve agiz kokusu devam ederdi. E madem geçiriyor ilacı bırakır bırakmaz mi insanlar yaşam tarzı değişikliği yapmadigindan saatler içinde koku başlıyor?

Bakin bu bulduğum rastgele makalede ne diyor:

"cak, hastaların önemli bir kısmında kombine tedaviler
başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Uluslararası konsensus raporlarında da yer
alan bu kombine rejimlerle 1990’lı yılların sonlarına kadar %98’lere kadar çıkan
eradikasyon başarısı, özellikle H.pylori’ye bağlı patolojinin sık görüldüğü
gelişmekte olan ülkelerde 2000’li yıllarda %40-50’lere kadar gerilemiştir.(51)
Tedavi başarısızlıkları; hastanın yaşı, sigara kullanımı, tedavi öncesi midedeki
bakteri yükü, bakterinin genotipi ve PPI’lerinin etkinliği ile ilişkili olarak konak
p450 sitokrom enzim polimorfizmi gibi nedenlerin yanısıra hastanın ilaç uyumu
gibi ek nedenlere bağlanmaktadır.(62)Ancak, tedavi başarısızlıklarının büyük
bir kısmı ilk seçenek antibiyotiklere karsı primer veya sekonder direnç nedeni ile
ortaya çıkmaktadır"

Kaynak: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/aile_hekimligi/dr_enver_balcilar.pdf&ved=2ahUKEwjdqOCsgpznAhVPy6QKHaMAA1oQFjAFegQIBhAB&usg=AOvVaw1INqnJuJnFCfh5EKX0SdAT&cshid=1579861436630
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ocak-2020 Saat 16:28

Tabii ki yaşam tarzı değişikliği gerekiyor vs ama sizin mantıgınızla flagl kullanınca agiz kokusu geçenlerin (çünkü bir antibiyotik ve ağızdaki bakterileri de öldürüyor) ilacı bırakınca tekrar koku problemi yaşamamaları gerekiyor. ......

Yazdıklarınızı dikkatlice değerlendirince sizin H pylori'yi veya ağızdaki bir bakteriyi metronidazol ile ömür boyu etkisiz hale getirilebileceğini düşündüğünüzü görüyorum. (Yanlış anlamış olabileceğimden çekinirim. Varsa bir yanlışlık beni düzeltiniz.)

Metronidazol (flagyl) tek başına H. pylori için yetersizdir. Ayrıca H. pylori'nin ağız kokusu yaptığı belli değildir. Belki bu bakteri hiç ağız kokusu yapmıyordur.

Verdiğniz kaynakta yazdığı gibi enzim pleomorfizmi veya Yıllar içerisinde direnç gelişimi görülmesi sürpriz değildir. Bu sebeple H pylori tedavisinde 3 antibiyotik ayni anda kullanılır. Buna rağmen yıkanmamış sebzeler veya kirli çay bardakları ile veya kötü hijyen ile bakteri yeniden mideye geri döner ve yerleşebilir.

Her durumda antibiyotik ile engellenen ağız kokusu, antibiyotikten sonra geri gelir.
-M
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2020 Saat 13:11
Benim endoskopi sonucumda gastrit, bulbit, 2-3 mm'lik yüzeysel ülser çıktı. Doktor ülseri pek umursamadı ağızdaki aft gibi düşün dedi. Midemle ilgili yanma, ekşime vs hiçbir sorunum yok. Helikobscter pilori için biyopsi almışlar o da negatif çıktı. Pilori yok ama ağız kokum var.
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2020 Saat 21:42
Demek oluyor ki, mide kaynaklı değil ağız kokunuz!
En azından mideyi eleyebilirsiniz ve bence mide’den olmaması şans.
Değil mi hocam, yanlış mı yorumladım ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2020 Saat 07:30
Orjinalini yazan: mahoni

Soru için teşekkür ederim
Evet doğru.
Zaten yaklaşık 15 yılda ya 2 tane Tip 3 ağız kokusu gördüm veya 4 tane. Favkalade nadirdir. Neredeyse yok gibidir.

Ayrıca H. pylori bulunsa bile ağız kokusu yapmak zorunda değildir.
-M
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2020 Saat 14:32
Destekleyici cevabınız için teşekkür ederim hocam 🙏🏾
IP
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Guest Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2020 Saat 19:10

Orjinalini yazan: mahoni

Soru için teşekkür ederim
Evet doğru.
Zaten yaklaşık 15 yılda ya 2 tane Tip 3 ağız kokusu gördüm veya 4 tane. Favkalade nadirdir. Neredeyse yok gibidir.

Ayrıca H. pylori bulunsa bile ağız kokusu yapmak zorunda değildir.
-M

Evet kesinlikle katılıyorum. Benim bahsettiğim de buydu. Agiz kokusu ağızdaki bakterilerden kaynaklanıyor artık ondan eminim sadece bu sorun nasıl çözülecek bunun bir cevabı yok.

Dilinde beyaz pas bulunanlara da tavsiyem çok basit bir çözümü var ben uyguluyorum ve çok etkili: "oil pulling". Internetten de araştırabilirsiniz ben genelde hindistancevizi yağı ile yapıyorum pas falan kalmıyor. Ha koku gitmiyor o ayrı. Ayrıca bana gore dil kökündeki pas bir sonuç, sebep değil.
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Ocak-2020 Saat 20:48
Ben, dilimin üstündeki sarımtırak pası temizleyince, koku da yok oluyor bilginiz olsun.
Tanrıma binlerce şükürler olsun
Ona övgüler olsun 🙏🏾
IP
Benden mutlusu
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı Benden mutlusu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Şubat-2020 Saat 00:44
Merhaba bende 11 belkide daha önceden beri bi sorunu yaşıyorum aile eşrafının ağzın b.k gibi kokuyordemesiyle başlayan bir serüven ve neredeyse 40 yaşına kadar böyle geldim sonra mide problemim oldu sürekli yanma ağza sıvı gelmesi falan mideme batırmaya karar verdim vede bagirsaklarima normalde vermiyorlar ama ben ısrar ettim dedim en son çare belki bisey vardır ondan oluyordur diye ve midemde helico bakter çıktı inanmiyacaksiniz ama koku geçti bilmiyorum bitince başlar mi daha 5.günüm 14 gün kullanıcam ilaçları 3 lü anyibiyotik tedavisi verdi doktor nasıl anladin dersen kızım herzaman ağzın pis kokuyor derdi şimdi bahaneyle bak bakalım ne yemişim tahmin et diyorum hep güzel şeyler dedi hiç pis kokuyor demedi ve eşimler konuşurken hep bir adım geri kaçardı şimdi ise gayet normal dinliyor hiç bir tepki yok umarım hep böyle olur gerçekten çekmeyen bilmez kendinizi değersiz hissetmek kötü birşey fikir olsun diye paylaştım umarım sizdede ise yarar
IP
Çare
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
Alıntı Çare Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Şubat-2020 Saat 20:03
İntiharı düşünüyorum bu hastalık yüzünden.Allah için yardım eidn biriniz yalvarırım!
25 yaşındayım henüz,yıllardır bu belayı çekiyorum,gitmediğim doktor kalmadı.Burun ameliyatı oldum,deviasyon çözüldü,koku gitmedi,burnumdan nefes alabiliyorum.Bademciklerim çok şişiyordu,aldırdım,koku gitmedi.Dişlerimi fırçalıyorum,günde 2 kere.Dişlerde çürük yok,dilde sorun yok.Geçen gün son çare dahiliyeye gittim.Yapılan endoskopide “antral gastrit” çıkmış.Ama ilaç vermedi.Ben ne yapacağım?Hiç kimse ciddiye almıyor.Ama ağzım leş gibi kokuyor.Bugün iş yerinde müşteri şikayet etmiş bir de,merkeze kadar gitti.Eğer çözemezsem işimi de kaybedeceğim,n’olur yardım!?

Midemden geldiğine eminim artık.
IP
lulupi
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı lulupi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Şubat-2020 Saat 23:29
Aynı şeyleri düşünüyorum ve aynı problemler mevcut siz yolu yarilamissiniz bile, burun ile ilgili ve bademciklerle ilgili soru işaretleri gitmiş. Ben tonsillekti oldum ama şimdi de septum deviasyonu,geniz eti çıktı. Geniz akıntısı bitti mi ameliyattan sonra? Var mıydı ya da? Eğer yoksa veya bittiyse son bir gayret şu midenin üzerine gidin ne olur. İntihar benim de tek düşüncem ama kendim hariç kimse için istemem bunu...
tonsillektomi /check
IP
Çare
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Çare Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2020 Saat 12:30
Geniz akıntısı devam ediyor.balgam gibi bir şey çıkıyor,sarı-turuncu-kahverengi karışımı.yarın sabah erkenden dahiliyeye gidip kan dışkı ne varsa hepsi için tetkik istiycem zorla.Son çare doktorları da götürürüm giderken,herkes yaptığının karşılığını alır.Devlette yata yata göt büyüterek maaş alamaz kimse,bana yardımcı olacaklar!
IP
Çare
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Çare Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2020 Saat 19:43
Orjinalini yazan: Benden mutlusu

Merhaba bende 11 belkide daha önceden beri bi sorunu yaşıyorum aile eşrafının ağzın b.k gibi kokuyordemesiyle başlayan bir serüven ve neredeyse 40 yaşına kadar böyle geldim sonra mide problemim oldu sürekli yanma ağza sıvı gelmesi falan mideme batırmaya karar verdim vede bagirsaklarima normalde vermiyorlar ama ben ısrar ettim dedim en son çare belki bisey vardır ondan oluyordur diye ve midemde helico bakter çıktı inanmiyacaksiniz ama koku geçti bilmiyorum bitince başlar mi daha 5.günüm 14 gün kullanıcam ilaçları 3 lü anyibiyotik tedavisi verdi doktor nasıl anladin dersen kızım herzaman ağzın pis kokuyor derdi şimdi bahaneyle bak bakalım ne yemişim tahmin et diyorum hep güzel şeyler dedi hiç pis kokuyor demedi ve eşimler konuşurken hep bir adım geri kaçardı şimdi ise gayet normal dinliyor hiç bir tepki yok umarım hep böyle olur gerçekten çekmeyen bilmez kendinizi değersiz hissetmek kötü birşey fikir olsun diye paylaştım umarım sizdede ise yarar

Ne verdi hocam hangi ilaçlar paylaşır mısınız ilaç isimlerini???
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu