Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: DİLDEKİ PAS [RESİMLİ] Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2020 Saat 09:25
Orjinalini yazan: Ethic1

Hocam benim 2 satır üstteki soruma rica etsem yanıt verebilir misiniz?? İlk cümlede hata var klavyeeden kaynaklı, videonuzu izledim olacak. Biz bu anaeroblardan kurtulamıycaz imkansız gözüküyor literatüre göre, çünkü hem nemli yer, hem besin var yiyeceklerle her gün şeker takviyesi yapıyoruz, hem de ağızımızda yani yarı oksijenli bir yerde yani kapsül geliştirerek oksijene de direnç göstermişler o yüzden artık bende oksijenli su bile işe yaramıyor. Kazısak da geri geliyorlar uygun alan çünkü, ısıl enerji lazer belki bir ihtimal ama onu da denedim ben tip 2 olduğum için tekrar oluşacak çünkü geniz akıntım var ve biliyoruz ki onun da tedavisi Yok. Tip 2 arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun literatür açısından bunun tedavisi mümkün değil. Haksız mıyım hocam??

Sırası ile düzelteyim
Anaerop bakterilerden kurtulmak neden gerekli olsun? Onlar ağzımızda bulunmak zorundadır. Zaten kurtulmak da mümkün değildir. Böyle bir beklenti veya böyle bir hedef seçmek yani anaeroplardan kurtulmaya çalışmak isabetli değildir.

Her gün şeker takviyesini anaeroplardan kurtulmak için mi yapıyorsunuz? Yoksa onları besleyip, geliştirip sayıca artırmak , daha zengin ve çeşitli yapmak için mi şeker yiyorsunuz? Şeker anaeroplar dahil bakterilerin sevdikelri, beslendikelri bir kimyasal maddedir.

Bakterilerin neredeyse tamamına yakın bir kısmı kapsül adı verilen glikokaliks yapısında karbonhidrat içerikli bir kapsül geliştirirler. Konağa girdiği zaman kalınlaışır. Konaktan çıkrığı zaman incelir. Bu kapsülün bakterinin oksijene direnci ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Oksijenli su ile bakteri hücersinin ölüp ölmaediğine işe yarayıp yaramadığını mikroskobun altına koymadan, veya kültür yoklaması yapmadan biliyor olmanız mümkün görünmüyor

Geniz akıntısının ağız kokusu yaptığını düşünüyor olmalısınız. Ağız kokusunun geniz akıntısı yapıyor olması da mümkündür.

Yazınızın içerisinde düzeltecek başka noktalarda görüyorum ama fazla derine gitmemek için burda durdum
-M

IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2020 Saat 11:24
Kokuyu sülfür gazını çıkaran anaeroblar değil mi zaten? O zaman onlardan kurtulmak kokuyu yoketmez mi??
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2020 Saat 12:00

Kokuyu sülfür gazını çıkaran anaeroblar değil mi zaten? O zaman onlardan kurtulmak kokuyu yoketmez mi??

Şunları ifade etmeme izin veriniz:
1- Anaerop olmayanlar da sülfür gazı çıkarır.
2- Sülfür çıkarmayan anaeroplar da var
3- Anaeroplar ağızdan uzaklaştırılamaz. Zaten uzaklaşması gerekmez
4- Ağız kokusunu yapan süfürden başka binlerce gaz var

IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2020 Saat 17:31
Peki o zaman hocam flagy içince neden koku tamamen kesiliyor?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Nisan-2020 Saat 08:36

Peki o zaman hocam flagy içince neden koku tamamen kesiliyor?

Soru için teşekkür ederim
Sağlıklı insanların ağızlarında 1 santimetreküp salyada bir milyon tane (10^6 CFU) bakteri hücresi bulunur. Bu sayı çok normaldir.

Bu bakteri topluluğunun bir kısmı oksijensizlik ister (anaeroptur) diğer bir kısmı oksijen isteyen aeroptur. Bir kısmı Gram negatif diğerleri Gram pozitiftir. Bazılar çomaktır, bazıları kok bazıları spiral cinsindendir. Anaeroplar koku üretir ama diğerleri de üretir. Hiç birisi masum değildir. Kokusuz bakteri yoktur.

Normal bile olsa, bu kadar fazla çeşit ve sayıdaki bakterilerin ürettikleri doğal bir kötü koku vardır. Tip 0 (Fizyolojik) ağız kokusu adını alır. Sosyal bir kusur, taciz edici seviyede rahatsızlık veya bir hastalık durumu değildir. Sabahları uyanınca fazladır daha sonra azalır ve gün boyu hafifler asla sıfır olmaz. Ağzı kokusu hissedilmediği zamanda da bu koku mutlaka mevcuttur.

Flagyl dahil bir çok antibiyotik ağızdaki 10^6 CFU bakteri sayısını 10^2 lere kadar azaltır. Ağız kokusu ister patolojik olsun ister fizyolojik olsun azalır. İlacı bırakınca her şey eski haline gelir.

Yukarda anlattığım mekanizma içerisinde antibiyotiklerin tedavi etmediğini, sürdürülebilir olmadığını, akılcı bir müdahale olmadığını anlamış olduk.

Bir başka konu daha var.
Antibiyotikler organları hedef seçmezler. Yani ağızdaki kadar derideki bakterileri de azaltır. Veya kulaktaki veya gözdeki veya göbek çukurundaki bakterileri de azaltırlar. Flagyl alınca sadece ağızdaki bakteriler azalıyor zannedilmesin diye yazdım bunu. Heryerdeki bakteriler azalır. Eğer bakteri azaltma gayreti devam ederse koku yapmasa bile mantar sayısı artmaya başlayacaktır.
-M
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Nisan-2020 Saat 09:58
Teşekkürler hocam, o zaman peki neden bizde bu bakteriler daha fazla sülfür çıkarıyor da normal insanlarda çıkarmıyor?
IP
Fayda
Üye
Üye

Gönderilenler: 41
Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2020 Saat 16:48
Murat hocam bir durum aklıma takıldı.
Mesela siz ağız kokusu ölçümü yapıyorsunuz.Bir hasta size ağız kokusunun olup olmadığını öğrenmeye geldi.Sizin yanınıza dilini fırçaladıktan sonra geldi ve koku bulunmadı, ama dilini fırçalamadan gelseydi ağız kokusu bulunacaktı.Bu durum nasıl açıklanır?
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2020 Saat 20:14
Hocam şöyle bir durum söz konusu mu?? Benim düşüncem ağızımızda sürekli çoğalan bakteriler biyofilm oluşturdu ve bunlar yıllarca yayıldığı için artık sadece dilimde değil, boğazımda da yer alıyor. Dolayısıyla hadi ağız kazınsın ama diğer dokular halledilemez. Ve bu sürekli çoğalacak??
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2020 Saat 21:21
Orjinalini yazan: Fayda

koku bulunmadı, ama dilini fırçalamadan gelseydi ağız kokusu bulunacaktı.Bu durum nasıl açıklanır?

Soru haklı, isabetli, güzel.
Ağız kokusu cihaz ağza sokularak 1 defalık ölçümle teşhis edilmez. 3 kaynaktan statik ölçülür, azdırılıp artırılır maksimum miktarı ölçülür. Sonra çöktürülür ve minimum miktarı ölçülür. Limitten bağımsız olarak sayılar yanyana konulur.
Bu sistematik içinde ister aç ister tok gelsin. Veya ister kötü gününde ister iyi gününd egelsin teşhis isabet kazanmış olur

.....

Ethic1 kardeşim, Bu ve bir önceki sorularınız daha önce sorduğunuz ve yanıtlamaya çalıştığım sorulardır. Nakarata düşmemek amacıyla size yanıt yazmadım.

-M

IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2020 Saat 23:33
Arkadaşlar Murat hocanın tavsiye ettiği Banat diş fırçasını nereden bulabilirim?Bugün birçok markete baktım Banat marka fırçalar var ancak Murat hocanın attığı görseldeki gibi değil.Orta/medium yazıyor ama dedigim gibi istenilen fırça o değil.Temin edebilen biri varsa nereden aldığını yazabilir mi?
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 03:17
Sağolun hocam, yani kurtulamıyoruz🙈
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 09:43

Arkadaşlar Murat hocanın tavsiye ettiği Banat diş fırçasını nereden bulabilirim?

Ucuz (3-5TL) olduğu için kar oranı düşük oluyor. Dolayısıyla büyük marketler 30 liralık fırça satıp 7-8 lira kar elde etmek dururken neden 3 liralık fırça satıp 50 kuruş kar elde etsin ki?

Haklı olarak büyük marketlerde bulunmayabilir.
Bakkal ve bakkaliye toptancılarında bulunur. Fotografı buradadır:

https://drmurataydin.com/banat-dis-fircasi.png

Sağolun hocam, yani kurtulamıyoruz

Ben öyle bir şey söylemedim.
IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 15:24
Murat hocam tip 1 için kişi kendisi koku almıyor ve etraftakiler uyarıyor gibi bir örnek vermiştiniz.Ben kokumu alıyorum ve tip 1 olduğumu biliyorum, çünkü dilimi fırçaladıgım zaman koku gidiyor.Ama dediğim gibi ben kokumu duyuyorum.Ağzım koktuğu zaman fark edebiliyorum.Bu durum nasıl oluyor?
IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 16:21
Bir de forum adı "burazin" olan arkadaşımız mesajımı gördüysen yazabilir misin?Yeni bir hesap mı açtın acaba?Hesabın bayadır aktif görünmüyor.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 17:36

Murat hocam tip 1 için kişi kendisi koku almıyor ve etraftakiler uyarıyor gibi bir örnek vermiştiniz.Ben kokumu alıyorum ve tip 1 olduğumu biliyorum, çünkü dilimi fırçaladıgım zaman koku gidiyor.Ama dediğim gibi ben kokumu duyuyorum.Ağzım koktuğu zaman fark edebiliyorum.Bu durum nasıl oluyor?

Kendinizde ağız kokusu almıyorsanız ve çevrenizden sormadan sözel uyarı almadıysanız ağız kokunuz yoktur kabul edilir.

Ağız kokunuzu duymuyorsanız koktuğunu nasıl fark ediyorsunuz?
IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 17:55
Hocam ben ağız kokumu duyduğumu belirttim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2020 Saat 20:55
Yanlış anlamışım , Tip 1 vakalar uzadığı zaman kendi ürettiği kokuya sağırlaşır. Koku üretimi kesikli ise veya erken döneminde ise birey kendisi ağız kokusunu bilir. Çoğunluğu duyar zaten
-M
IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2020 Saat 00:16
Murat hocam bir şey merak ettim.Dildeki pas bir hastalık değil, kirliliktir.Bunu biliyoruz ve sizin sayenizde öğrendik.Peki dil sırtına lazer gibi uygulamalar neden yapılıyor ya da üzerinde çalışılıyor?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2020 Saat 08:32

Murat hocam bir şey merak ettim.Dildeki pas bir hastalık değil, kirliliktir.Bunu biliyoruz ve sizin sayenizde öğrendik.Peki dil sırtına lazer gibi uygulamalar neden yapılıyor ya da üzerinde çalışılıyor?

Plak ve kalıntıların tutunduğu çengel geometrisinde girinti ve çıkıntıların sayısını azalatmak için laser ile onları seyretlmek veya düzleştirmek düşünülmüş.
-M
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Mayıs-2020 Saat 17:43
Hocam flagyl ilacının etken maddesi metronidazol aldığımızda ağız kokumuz sıfırlanıyorya, bu metronidazolun etkili olduğu parazitler ve anaerop bakterilerin hangileri olduğu belli değil mi? Bir enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji doktorunun metronidazolun etki ettiği tüm parazit ve bakterilerin bizde olup olmadığı tetkiklerini yapması mümkün mü? Yukarıda bir cm3 salyada bir milyon bakteri bulunduğunu belirtsenizde sormak istedim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Mayıs-2020 Saat 23:04
Orjinalini yazan: nisaluce

Hocam flagyl ilacının etken maddesi metronidazol aldığımızda ağız kokumuz sıfırlanıyorya, bu metronidazolun etkili olduğu parazitler ve anaerop bakterilerin hangileri olduğu belli değil mi?

Şu video tam olarak sizi yanıtlıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=GVqohsqxDPs&list=PLPTvEWXm-KtS3lCvY90A7pR3Rqy_KtfMV&index=9&t=0s
IP
Fayda
Üye
Üye

Alıntı Fayda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Mayıs-2020 Saat 15:10
Murat hocam, sabah uyandığımda direkt dilimi fırçalamayı denedim fakat fırçalanmadı desem yeridir.Çünkü dil aşırı pürüzlü
ve sert gibiydi.İnanılmaz derecede kuruydu.Bunun sebebi nedir?Ya da normal bir durum mudur?
IP
ayhanb53
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı ayhanb53 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mayıs-2020 Saat 16:56
Merhaba, bende de dil pası var. Yaklaşık 5 aydır geçmedi. Refluden kaynaklı olabilir diye endoskopi yaptırmıştım h.pilori, hafif duedonum ülser, gastrit çıktı. Trio ve 5 li antibiyotik kullandım. Kan testleri normal çıkmıştı. Ortam nedeniyle kaka testi yaptiramadim h.pilori geçti mi baktiramadim. İlk başlarda sarımsı şekildeydi, boğazda kuruma ile başlamıştı. şuan beyaz belki biraz azaldı. Hafif karıncalanma-yanma gibi acı vermeyen his var. Kenarlarda kızarıklık. Acı yok. Cildiyeciler coğrafi dil dedi, dış doktoru liken planus olabilir dedi. Liken planus için KBB ye gidip patoloji yaptırmayı düşünüyorum. Neden kaynaklı olabilir, ister istemez kafaya takılıp sosyal hayatı etkiliyor. Benzer sorunları yaşayanlar var çözüm bulursam yazarım varsa fikri olan yazabilir mi

3 hafta önceki hali , coğrafi dil deniyordu

[/url

Mevcut hali bu

IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Temmuz-2020 Saat 12:26
Bugune kadar birçok diş macunu denedim ipana, colgate, signal, sensodyne çeşitleri, dentiste, tung, splat maximum... Dişlerimi fırçaladıktan sonra dilimi de fıtçalıyorum ancak dilimdeki beyazlıkta hiç azalma olmuyordu, hatta bir kere elektrikli diş fırçasıyla bastırmadan hafifçe fırçalamıştım yinede beyazlıkta bir değişim göremiyorum. En son splat markasının Wonder White diş macununu kullanmaya başladım, dilimdeki beyazlığı epey azalttı, kuru bir Ağıza sahibim bu diş macununun içinde ksilitol var arkadaşlar, ülkemizde kuru ağız için ürünler bulamıyoruz maalesef ancak amerikada kuru ağız için çokça seçeneğe sahip birçok ürün satılıyor ve bunların etken maddeleri ksilitoldur, son beş yıldır dilim bembeyaz ağzım kokuyor, bu diş macunu pası temizlikte en işe yarar ürün oldu, sabah uyandığımda ve gün içindeki koku çok azaldı, ağzımı ferah hissediyorum, parmağımı dilimin arkasına değdirip kokladığımda çok ekşi bir koku olurdu her zaman o kokuda yok artık. Diş macununuyla aynı gün solgar metilkobalamin 1000 mcg b12 de kullanmaya başladım, rahatlama etkisini ilk günden hissetmeye başladım, keramet b12 de mi yoksa diş macununda mı bilmiyorum ama paylaşmak istedim içinde ksilitol maddesi bulunan bir ağız bakım ürünü kullanıpta iyi gelen varsa paylaşalım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Temmuz-2020 Saat 13:26
Xylitol bir alkoldur. Ağzı kurutabilir.

(Sonu -ol hecesi ile biten bütün kimyasal maddeler bir alkoldür)

Laktoferrin, kapsikum ve peroksidaz içerenlerin ağzı sulandırdığı söylenir.
-M
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Temmuz-2020 Saat 22:15
Teşekkür ederim hocam.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Temmuz-2020 Saat 20:55
O kadar benzer ki dilimiz aynı enfekte, beyaz ve aralar harita gibi sınırları olan cinsten..rabbim yardımcımız olsun artık nasıl bir şey bu bilemedim.
IP
furkanıskın
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı furkanıskın Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Eylül-2020 Saat 09:50
Hocam merhabalar
Günde 2 kez dilimi fırçalıyorum ağız kokusunu önlemek için ama gün içinde tekrardan hızlıca oluşuyor.Akşama doğru beyaz tabaka dilimi kaplıyor.

Emin olmak için kardeşime soruyorum yakın mesafeden koku var mı diye;dilimi fırçaladıktan sonra herhangi bi koku yok diyor.Akşama doğru ise bi koku var ama rahatsız edici bir koku değil diyor.
Yakın mesafeden konuşurken bazen duyamıyor yada hafif diyor, hohlayınca daha belirgin alıyorum diyor ve nasıl bi koku diye sorduğumda(lağım vs) rahatsız edici bi koku değil ama tarif de edemiyor.

Avucuma hohladığımda ise bariz bi kötü koku alamıyorum,yine konuşurken kendim bariz kötü bi koku alamıyorum.Bilek yalamak vs yanlış yazıyor forumda ama dilimi temizleyip bileği yalayınca o koku yok denecek gibi olurken akşam yalayınca bariz bir şekilde o kötü kokuyu alabiliyorum.

Dilini fırçalayanlar için dildeki beyazlıkla kötü koku korele midir hocam? Daha beyaz dil hep daha mı kötü kokar beyaz tabakası hızlı oluşanlar daha fazla mı temizlemeli.Ne kadar temizlesekte nasıl olsa geri oluşuyor günde 2 kez sizce yeterli midir?

Kardeşime akşama doğru dilim beyazlayınca yakın mesafeden sorduğum zaman koku var ama rahatsız edici bi koku değil diyorsa ağız kokusu hastası mıyım yoksa önemli olan kabul edilebilir bir seviyeye inmek midir ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Eylül-2020 Saat 10:26
Sorduğunuz için teşekkür ederim
Dil üzerindeki kaplamanın kalınlığı ile kokunun şiddeti yakından ilişkilidir.

Ne sıklıkla olşuyorsa o sıklıkla temizlenmelidir. Günde 2 defa gerekiyorsa 2 defa temizleyiniz. 5 defa gerekiyorsa 5 defa temizleyiniz.

Dil kazınmaz, fırçalanır.

Bilek yalama testi sahte pozitif sonuç verir. Bilek yalamayınız.

Hiç kimseye ağız kokusu sormayınız

Kokunun tarifi, neye benzediği değersiz bir detaydır, anlamı yoktur.

IP
furkanıskın
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı furkanıskın Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Eylül-2020 Saat 10:38
Hocam temizliği iyi yapabiliyor muyum diye soruyordum kardeşime emin olabilmek için hic kimssye sormayiniz demenizin bir nedeni var mi?
Peki hocam ben 2 kez fircalamamama rağmen ilerleyen saatlerde bi koku var ama rahatsız edici bir koku değilse ve o sirada dilim beyaz ise 2 kere fircalamak yeterli midir? Önemli olan kabul edilebilir bir seviyeye inmek yazıyordu forumda kokunun olmasi ama rahatsiz edici olmamasi sosyal seviye midir?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Eylül-2020 Saat 10:49
Orjinalini yazan: furkanıskın

Hocam temizliği iyi yapabiliyor muyum diye soruyordum kardeşime emin olabilmek için hic kimssye sormayiniz demenizin bir nedeni var mi?

Sorarsanız ve bu alışkanlığa dönüşürse :
- Olfaktör obsesyon adı verilen psikolojik problem başlamış olabilir veya başlamasına kapı açtınız demektir.

- Sorduğunuz şahısa karşı zayıflamaya başlarsınız. Bunu şimdi veya gelecekte size silah olarak kullanabilir.

- Sordukça olmayan kokuyu zihninizde geliştirirsiniz. Koku halüsinasyonlarını hazırlayıp davet edersiniz.

- Koku varlığını sık sormanın kendisi ayrı bir hastalıktır.

Peki hocam ben 2 kez fircalamamama rağmen ilerleyen saatlerde bi koku var ama rahatsız edici bir koku değilse ve o sirada dilim beyaz ise 2 kere fircalamak yeterli midir? Önemli olan kabul edilebilir bir seviyeye inmek yazıyordu forumda kokunun olmasi ama rahatsiz edici olmamasi sosyal seviye midir?

Beyaz sarı gri renkte kirli bir dil kaplaması görüyorsanız saymadan istediğiniz kadar dilinizi fırçalayınız.
Beyaz kaplama varsa dilş fırçalanır. Bunun sayısı olmaz. Sümük gibi düşünün. Burnumuz akıyorsa, burnumuzda sümük varsa sümküreceğiz. Bunu saymayacağız. 50 dafa sümük geliyorsa 50 defa sümküreceğiz. saymayın.

Forumun ana sayfasında sağ üstte koca puntolar ile ne yazıyor :-)

Şöyle yazıyor:
==========
Ağız kokusu herkeste hep vardır, fakat hissedilirse ve hissedildiğinde hastalıktır. Farkında değilseniz ağız kokunuz yoktur.
IP
seahorse
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 6
Alıntı seahorse Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Eylül-2020 Saat 15:35
Hocam dilin sürekli üst damakta olması dil pası oluşumunda etkisi var mı? Bazen dikkat ediyorum da dilim üst damağıma yapışık vaziyette ve bu istemsizce olan bir şey. Acaba böyle bir durumda dil pası oluşumu daha hızlı mı oluyor?
Bu arada @furkanıska'nın yaşadıklarının hemen hemen aynısını yaşıyorum ve dediğiniz gibi sürekli dilimi de temizliyorum.Bu dil pasının başka çaresi yok herhalde
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Eylül-2020 Saat 16:59
Orjinalini yazan: seahorse

Hocam dilin sürekli üst damakta olması dil pası oluşumunda etkisi var mı?

Dilin istirahat konumunda nereye park ettiğinin pas kalınlığıına veya hızına bir etkisi olmaz. Bazen damak kubbesine yapışır, bazen toparlanıp geri kaçar, bazen üst kesici dişin arkasına yaslanır (çocuklarda)
IP
Ayşe Yıldız
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
Alıntı Ayşe Yıldız Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 13:17
Murat bey ben onceden beridir dilimi temizliyorum mesele 4 sene once beyaz tabaka daha gec oluşuyor gibiydi acaba biz mi dilimizi temizleye temizleye o tat tomurcuklanin arasini daha da açıp kirlenmeye yani temizliğe açık hale getirdik...
Birde mesela arkadaşın dediği gibi dilimiz beyazlasti bu illa kötü koku olacağı anlamina mi gelir?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 13:38
Dil kaplamasının oluşum hızı herkeste farklıdır, her dönem farklıdır. Salyanın miktarı, salyanın protein içeriği, ağza dökğülen epitel hücre sayısı (miktarı), adet dönemi, ağızdaki bakteri sayısı, temizlik sıklığı, kan dolaşımı, beslenme alışkanlığı gibi sebepleri vardır. Sadece tat tomruuklarının arasını açmış olmakye indeksli olamaz.

Dil kaplaması genellikle ve sıklıkla Tip 1 ağız kokusu yapar. fakat bizler bunu daima ve mutlaka algılamak zorunda değiliz.
IP
Ayşe Yıldız
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Ayşe Yıldız Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 13:50
Bende hızınız için teşekkür ederim
Peki aç kalmak mi yemek yemek mi pas tabakasinin daha hızlı oluşmasını sağlar?
Tabaka her türlü oluşacaktir ama yemek yiyince sanki tabakanın kalinligi artiyor ac kalınca daha az gibi
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 14:36
Dil kaplamasının oluşması besinlerle kolaylaşır elbette fakat dil kaplamasının oluşturduğu kokuyu çç kalırsanız fark etmeniz kolaylaşır.

Kaplama oluşmasın diye aç/tok kalmayı düşünmeyiniz. Kaplama oluşması engellenemez.
IP
Ayşe Yıldız
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Ayşe Yıldız Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 17:16
Hocam peki kaplama ile beyazlama ayni sey midir?
Dilini duzenli fircalayanin dilindeki beyazlama ile fircalamayanin kisinin dilindeki beyazlama-kaplamanin olusturdugu kokunun cinsi farkli midir yoksa ayni midir?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2020 Saat 17:28
Orjinalini yazan: Ayşe Yıldız

Hocam peki kaplama ile beyazlama ayni sey midir?
Dilini duzenli fircalayanin dilindeki beyazlama ile fircalamayanin kisinin dilindeki beyazlama-kaplamanin olusturdugu kokunun cinsi farkli midir yoksa ayni midir?

Fırçalayınca kayboluyorsa dil üzerinde kalınlığı varsa beyazlık ile kaplama ayni şeydir. Bazılarının rengi beyaz değildir. Gri sarı falan olabilir.

özel durumlar var: kimyasal ve termik yanık, lökoplak, likenin retiküler lezyonları, kandidiyal plak, kızıl hastalığı vesaire. Bunlar da beyazlık vardır fakat beyazlığı kaldırmaya çalışırsanız kanama yapar.

Koku cinsleri, yani bir kokunun neye benzediği çok değersizdir. Herkes farklı bir şeye benzetebilir. Teşhis değeri yoktur.
IP
AyşeYıldız
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı AyşeYıldız Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Ekim-2020 Saat 16:24
Murat bey bir insan ağzının koktuğunu nasıl anlayabilir bu sorunun cevabını koca forumda bir kişi bile tam olarak bilmiyor.
Kimisi insan kendi kokusunu alamaz diyor kimisi bileğini yala kokuyorsa ağzın kokuyodur diyor kimisi yakinlarina sor diyor kimisi avucuna ufle diyor vs vs...
Ağız kokusunun tanisini kişi kendi başına koyamaz mi benim ağzım kokuyor diyenler kokuyu nasıl aliyor?
Siz tip 1 ağız kokusu olan hastaya dışardan H2S verildiğinde normal değerlerde algilamiyorsa tani kesinlesir diyorsunuz anladığım kadariyla peki
O zaman ağzının koktuğunu soyleyenler tip 1 değil mi
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu