Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Ben iyileştim
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Ben iyileştim
Mesaj icon Konu: Demir ve b12 eksikliği Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Polyanna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı Polyanna Cevaplabullet Konu: Demir ve b12 eksikliği
    Gönderim Zamanı: 19-Ağustos-2017 Saat 17:31
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir forumu takip ediyordum. Belirli bir iyileşme gosterince yazmak istedim...

Yaklaşık 3 yıldır ağız kokum vardı -çok ağır bir koku kendim bile kokuyu alıyordum - daha sonra aşırı halsizlikden şikayetçi olarak doktora gittim demir ve b12 eksikliği çıktı. İlaçları kullandıktan bir süre sonra koku %70 azaldı.

Azalmayı görünce kokunun buradan kaynaklandığı düşünerek demir ağırlıklı beslenmeye başladım. Dilimi fırçaaldıktan yarım saat sonra beyazlık ve koku geri dönüyordu şimdi ise beyazlık sadece sabah oluyor.:)

Koku ise %90 azaldı tamamen geçmemesini de kırmızı et tüketmeme bağlıyorum. Hiç sevmem kırmızı eti...

Koku kendiliğinden geçmedi ise sebebi demir ve B12 eksikliği arkadaşlar. Size yardımcı olmak için yazdım, umarım sizde bir an önce iyilesırsiniz.
Her şeyin bir nedeni vardır.
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ağustos-2017 Saat 23:29
vallah aft filan yara varsa b12 bağlı buda. Bende et sevmiyorum kırmızı özellikle. b12 hapı filan almak kullanmak lazım.

Yine dahiliye doktoru bakıyor gidecek arkadaşlar.
IP
Haklar bilimi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 13
Alıntı Haklar bilimi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Ekim-2017 Saat 13:05
Dahiliye gittim
B12 tam olarak alt sınırdan bir fazlaydı yanlış hatırlamıyorsam 180 civarındaydı.
Peki Murat Hocam siz ne dersiniz bu konu hakkında ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Ekim-2017 Saat 13:14
Sizin bireysel durumunuzu bilemem. Ama demir ve B12 eksikliğinin ağız kokusuna sebep olması için önemli ve ciddi şekilde sıfırlanmış olması ve uzun bir süre böyle kalması beklenir.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Nisan-2018 Saat 20:52
Arkadaşlar benimde on yıldır ne zaman kan tahlili yaptırsam B12 vitamini alt sınırında altında çıkar, hatta bir keresinde 6 (altı) ya düşmüştü. üç kutu dodex iğneden sonra bile ancak en yüksek 350 ye yükseliyordu.

Devletin ödediği apikobal, benexol gibi ilacların içinde yalnızca B1, B6 ve B12 var, bunları içiyordum ama ağız kokusuna herhangi bir etkisi olmuyordu.

Yazmak için erken mi bilmiyorum ama 5 gündür solgarın B complex kapsüllerinden günde bir tane içiyorum, bugün bir arkadasımla 40-50 cm bir mesafeden konustum ve hiç burnuna dokunmadı, hatta tatlı yeyip kahve içtikten sonra bir arkadasımla 30-40 cm mesafeden konustum ve oda burnuna dokunmadı, o kadar güzel bir hiski :) dilimden gelen koku yok ve parmağımı dilimin arkasına dokunup kokladığımda koku yoktu! dilimin arkasındaki koku bile gitmişti.

Her zamankinden farklı yaptığım tek şey 5 gündür solgar B compleks vitamin kapsülünü içmek, bunda devletin ödediğinden farklı olarak daha çok B vitamini çeşitleri ve folik asit var. kullanmaya devam edeceğim, etkilerini gözlemlemeyede.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2018 Saat 13:17
ilaçla ağız kokusu tedavi olmaz sadece absorbe edilir biz tedavi olmak istiyoruz kendimiz kandırmak değil :)
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2018 Saat 22:10
Vitamin kapsullerini içtiğim sürece kokuda azalma var ancak bunun semptomatik bir tedavi olduğunu düşünüyorum, kandiller bitince eski şiddetli haline döneceği kanısındayım. Çünkü altta yatan sebep yalnızca b vitamini eksikliği olamaz, sebep teşhis edilmediği için geçici çözüm sağlamış oluyorum.
IP
ümitvar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 31
Alıntı ümitvar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2018 Saat 13:03
Karaciger fonksiyonunuz duzelmis ve kani temizleme işlevini daha iyi yapmistir b12 ile.Yalniz b12 nin metilkobalamin olanini kullanin.
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Temmuz-2019 Saat 22:14
Orjinalini yazan: nisaluce

Vitamin kapsullerini içtiğim sürece kokuda azalma var ancak bunun semptomatik bir tedavi olduğunu düşünüyorum, kandiller bitince eski şiddetli haline döneceği kanısındayım. Çünkü altta yatan sebep yalnızca b vitamini eksikliği olamaz, sebep teşhis edilmediği için geçici çözüm sağlamış oluyorum.

Bir çok vitamin ve mineral eksikliği örneğin A
vitamini, B12 vitamini, demir veya çinko eksikliği ağızda
kurumayla birlikte mukozada fissürleşmeye yol açar ki
bu da gıda ve doku artıklarının tutunmasına dolayısıyla
halitozise katkıda bulunur.

kaynak : http://eskidergi.cumhuriyet.edu.tr/makale/855.pdf

bende 2 sene önce filan yorum yazmışım konuya, ben şimdi öğrendim b12 alt değeri devlette filan tahlilde 200-1000 arası sınır, benim 300 filan çıkıyor normal sanıyordum, canan karatay min 800, osman mütftüoğlu min 500-700 olması gerektiğini söylüyor. yabancı kaynaklar da bu orandır muhtemel. devlet hastanesi dahiliye bölümleri bakıyorlar 180 altı sınırın altı oluyor, 200 olsa bile hasta bir şey yapmıyor. b12 eksikiği belirtileri de çoğu uyuyor. bu hafta alacam güzel bir hap.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu