Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Ağızdaki bakteriler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
serpil
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 5
Alıntı serpil Cevaplabullet Konu: Ağızdaki bakteriler
    Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2020 Saat 14:46
Merhaba. Uzun zamandır ağız kokusu problemi ile uğraşıyorum . Dil pasından kültür testi yaptırdım. Veillonella Atypica bakterisi çıktı. Bu bakteri koku yapar mı? Bundan nasıl kurtulabilirim?

(Endoskopi yaptırdım midemde problem yok. Burun ameliyatı oldum, rahat nefes alabiliyorum. Dilimi her gün dil fırçası ile ayrıntılı olarak halitosil yıkama jeli ile temizliyorum. Aynı markanın gargarasını kullanıyorum. Diş hekimine gittim, önemli bir problemim yok. Nefes ölçümü yaptırdım. Dil temizliği öncesi hidrojen sülfid 113, metil mercaptan 90, dimetil sülfid 87 çıktı. Ayrıntılı dil pası temizliğinden sonra ise hidrojen sülfid 57, metil mercaptan 26, dimetil sülfid 8 çıktı. -max. değer 200- )

Daha fazla ne yapabilim bilmiyorum. Bakteriden kurtulursam çözüm olur mu?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 09:34
Her bakteri, koku üretebilir veya her hangi bir tarihte koku üretmeye başlayabilir

Veillonella grubu bakteriler bebek anne karnından çıktıktan ilk 100 saat içinde dil üzerine kolonize olur ve ömür boyu orada yaşarlar. Varlıkları hastalık anlamına gelmez. Yok edilmeleri gerekmez. Ağız kokusu için bir bakteriye nişan alınarak atış yapılması anlamlı değildir.

IP
serpil
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı serpil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 11:17
Anladım, çok teşekkürler Murat Bey. Yanlış düşünüyormuşum. Başka neye dikkat edebilirim bilmiyorum 🤷🏻♀
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 13:34
Serpil, dil pasından kültür testini nerede yaptırdın? Bende dil üzerinden sürüntü alıp mantar aradılar sonuç negatif çıkınca cildiye herhangi bir yorum yapamadı, ilaçta vermemişti.
IP
serpil
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı serpil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 16:24
İstanbul Taksim Acıbademde yapıyorlar. Kulak burun boğaz bölümünde. Dili kazıyıp dil pasını inceliyorlar, herhangi bir bakteri varsa çıkıyor. 1 haftada öğreniyorsunuz.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 22:23
Bu değerli bilgi için teşekkür ederim Serpil.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2020 Saat 23:55
Aytuğ hocadan bahsediyorsunuz sanırım, yaptırmadan önce hazırlık aşaması var mı, dilimizi fırçalamadan mı gidiyoruz, geçen gün odtünün bir yayınında dilimizin üzerinde 756 çeşit oral mikrobiyom olduğunu okumuştum, burada kaç bakteri türü analiz ediliyor?
IP
serpil
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı serpil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2020 Saat 09:58
Aytuğ bey evet. Tam olarak kaç çeşit bakteriye bakıyorlar bilmiyorum malesef🤷🏻♀Fakat doktor bey herhangi bir bakteri varsa çıkar demişti. Muayeneye giderken en az 4 saat açlık durumu olması gerekiyor. Temizleyebiliyorsanız temizleyin dilinizi ama doktor bey kendisi temizliyor yinede. Onun yaptığı gibi olmuyor zaten benim kendi temizlemem. Baya bi kazıyor, biraz acılı bir işlemdi🙁 Şu anda koronadan ötürü nefes ölçümü yapmıyorlamış bir süreliğine.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2020 Saat 14:10
Ağızda 300 den fazla bakteri ailesi var. Her ailede yüzlerce bakteri cinsi var. Toplamda Binlerce bakteri vardır. Sağlıklı insanda 1 santimetreküp salyada 1000000 (bir milyon) tane mkrop hücresi bulunur

Hepsi koku yapma yeteneğine sahiptir.

Herkeste bu bakteriler değişik sayı ve oranlarda daima mevcuttur. Varlıkları hastalık anlamına gelmez. Ömrünün sonuna kadar da bunlar mevcut olacaktır. Hiç birisi engellenemez.

Antibiyotik antiseptikler kullandığınız süre boyunca sayıca mikropları azaltabilirler. Daha sonra hepsi eski kadro ve oranda yeniden ağızda ortaya çıkar.

Bunlardan sadece birkaç yüz tanesini kimyasal test veya kültür yaparak tespit etmek mümkündür.

Bazı testler ile bir veya bir kaç bakteriyi açığa çıkarıp hedef zannetmek etmek çok isabetli bir yaklaşım olmayabilir.
-M
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2020 Saat 16:32
Aydın hocam ozon tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz??
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Nisan-2020 Saat 16:49
Orjinalini yazan: Ethic1

Aydın hocam ozon tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz??

Tip 1 ağız kokusunda ozonu ağza uygulamak birkaç saat için ağız kokusunu giderebilir.

Tip 4 ağız (nefes) kokusunda ozonu kan içerisinde damara vermenin etkilerini bilmiyorum
-M
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2020 Saat 23:03
Hocam, ağız hijyeni ile ağız dil baş boyun kanserinin bir ilgisi bulunuyor mu? Aytuğ Altundağ'ın sayfasında gezerken gördüm. Böyle bir bilimsel tespit var m
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2020 Saat 23:20
Ağız hijyeni, sosyo ekonomik durumu, kültür, hastanın yaşı, sigara alışkanlığı, alkol alımı, tahriş, genetik eğilim ile ağız kanserleri arasında ilişki vardır.

Yani hepsi bir bütündür. içinden bir tanesini cımbızlayıp zum yaparsak diğerlerini görmezden gelirsek yanıltıcı bir paniğe kapılabiliriz.
-M
IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 363
Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2021 Saat 20:49
Murat hocam ve arkadaşlarım sizlere soruyorum bozulan ağız florası tekrar nasıl düzeltilir bilen varsa yazabilir mi. Bu arada ben sürekli diş fırçalamaktan dilimin florasını da bozdum sanırım. İlk zamanlar dilimi ilk temizlediğimde koku azalıyordu ama dil tenizliği yaptıkca koku arttı sanki. Bakteriler daha mı cok yerleşti anlamadım. Bu florayı nasıl düzelticez
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2021 Saat 21:38
Her türlü flora bozulmalarında en doğru müdahale: organı serbest bırakmaktır.
Dil fırçalayınca mikrop sayısı azalır ama oranları aşağı yukarı sabit kalır. Dil fırçalamanın flora üzerine olumsuz etkisi olacağını zannetmiyorum.

IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2021 Saat 06:26
Hocam tesekkür ederim, serbest bırakmaktan kasıt nedir orayı anlayamadım kusura bakmayın. Yani sürekli fırçalamamak gibi mi. Kendi halinde mi kalmalı
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2021 Saat 21:11
ilaç varsa kesmek, takı varsa çıkarmak, hiç bir şeyi düzeltmeye çalışmamak, kozmetik varsa uzaklaştırmak, baskı varsa gidermek, ısı-ışık-uyku-beslenme-gürültü-basınç-pH-nem ve diğer değişkenleri fabrika ayarına getirip orada sabitlemek organı kendi haline bırakmaktır.

IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2021 Saat 22:18
Nasıl yani hocam şimdi bunlar ağız florası için geçerli mi yani takı çıkarmak kozmetiği uzaklaştırmak falan yoksa genel mi saydınız
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2021 Saat 22:45
Orjinalini yazan: nicksizz4

Nasıl yani hocam şimdi bunlar ağız florası için geçerli mi yani takı çıkarmak kozmetiği uzaklaştırmak falan yoksa genel mi saydınız

Dil üzerinde pirsing varken bakteri sayısı ve çeşitleri farklıdır. Kozmetik mum parfüm sıkıldığı zaman koltuk altındaki bakteri sayısı ve çeşitliliği farklıdır. Tayt giyildiğinde deri üzerindeki bakteri sayısı ve çeşitliği farklıdır. terleyince derideki bakteri sayısı ve çeşitliliği farklıdır. Bir organı serbest bırakmak bunları fabrika ayarına dönüştürmektir demek istedim Yanlış anlamış olabilirsiniz. Bir organı ve dokuyu serbest bırakmak, fabrika ayarına döndürmek, Alahın yarattığı şeklinde döndürmekten bahsediyorum. Bana bu sorulmuştu. Koldaki bileziği çıkarınca, kulaktaki küpeyi çıkarınca ağız florası etkilenmez. Eğer yanlış anlaşılmaya sebep olmaya devam ederse bu yaptığım yorumu silmeyi düşünüyorum.

IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2021 Saat 07:39
Yok hocam sağolun şimdi anladım kusura bakmayın benim dalgınlığım ilk basta yanlıs anlamışım simdi oldu tesekkür ederim
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu