Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Yeni tükürük bezi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
birdenbasladi
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 77
Alıntı birdenbasladi Cevaplabullet Konu: Yeni tükürük bezi
    Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2020 Saat 18:06
Hocam, selamlar. Geçtiğimiz hafta haber okurken gördüm fakat ancak yazabildim. Bağlantıda yer alan haberle ilgili mesleki olarak ne düşünüyorsunuz? Foruma konu olan meseleyle bir ilgisi var mıdır?

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilim-insanlari-kafatasinda-yeni-bir-organ-bulduklarini-acikladi/2013261
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2020 Saat 19:43
Bu haber çok yeni bir bilgi değil
Ağız ve boğazda düzinelerce tükrük bezi vardır.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 57
Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2021 Saat 03:54
Murat hocam sorum size olacak. Tip 1 vakalarında tedavi için çinkolu diş macunu ne öneriyorsunuz? Antiseptik olarak pharmol chx bulamıyorum artık satılmıyor mu acaba?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2021 Saat 09:39
Orjinalini yazan: Holmes

Murat hocam sorum size olacak. Tip 1 vakalarında tedavi için çinkolu diş macunu ne öneriyorsunuz? Antiseptik olarak pharmol chx bulamıyorum artık satılmıyor mu acaba?

Tip 1 vakalarda özel bir diş macunu önermiyorum. Marketteki en ucuz diş macununu kullanın diyorum. hepsi aynıdır. Hiç birisi özel değildir. Tv reklamları aldatıcı olabiliyor
Dentasave veya Powerdent uygundur

PharmolCHX in adı değişti. HalitosilCHX oldu. Ağız kokusu tedavisinde antiseptik gargara önermiyorum.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2021 Saat 13:15
Sevgili hocam bir kitabınızdaki örnek vakalara baktığımda tip1 vakasında belli bir süre çinkolu diş macunu ve alkolsüz antiseptik gargara verildi yazdığınızı okudum bu nedenle sordum.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2021 Saat 21:11
O kitaptan sonra o kadar çok şey değişti ki.
Yeni baksıyı hala matbaya veremedim. Keşke yayınlayabilsem de eskisini unutturabilsem :)
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2021 Saat 23:36
Hocam o kitaptaki örnek vakaları görünce umutlandım umarım değiştiğini belirttiğiniz bir çok şey olumlu anlamdadır
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2021 Saat 19:48
Orjinalini yazan: birdenbasladi

Hocam, selamlar. Geçtiğimiz hafta haber okurken gördüm fakat ancak yazabildim. Bağlantıda yer alan haberle ilgili mesleki olarak ne düşünüyorsunuz? Foruma konu olan meseleyle bir ilgisi var mıdır?

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilim-insanlari-kafatasinda-yeni-bir-organ-bulduklarini-acikladi/2013261

Bular magazin haberi.
Site yanılmıyorsam bir haber ajansı olup haberin bilimsle içeriğinden bahsedilmiyor. Eğer bilimsel kaynak bulabilrisek ben de merak ediyorum doğrusu
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ocak-2021 Saat 15:37
Hocam çok merak ettiğim bir konuda soru sormak istiyorum ağız kokum geçen yıl bu aylarda sabah çok vardı yatmadan önce artardı lakin gün içersinde cok nadir olurdu dilimdeki pas geçen yılda var mıydı hiç hatırlamıyorum olsa dikkatimi çekerdi diye düşünüyorum. Pandemi döneminde şeker oranı yüksek -ki bunların çoğu şekerdir- sporcu takviye gıdası gainer kullandım. Psikolojik mi yoksa şimdi mi farkediyorum bilmiyorum bu gainer ağız kokumu artırmış olabilir mi yani ona sebep olan bakteriyi vs artırmış olabilir mi aşırı kilo verdiğim için spor yapıyorum yeniden kullanma durumum var size danışmak istedim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ocak-2021 Saat 20:31

Hocam çok merak ettiğim bir konuda soru sormak istiyorum ağız kokum geçen yıl bu aylarda sabah çok vardı yatmadan önce artardı lakin gün içersinde cok nadir olurdu dilimdeki pas geçen yılda var mıydı hiç hatırlamıyorum olsa dikkatimi çekerdi diye düşünüyorum. Pandemi döneminde şeker oranı yüksek -ki bunların çoğu şekerdir- sporcu takviye gıdası gainer kullandım. Psikolojik mi yoksa şimdi mi farkediyorum bilmiyorum bu gainer ağız kokumu artırmış olabilir mi yani ona sebep olan bakteriyi vs artırmış olabilir mi aşırı kilo verdiğim için spor yapıyorum yeniden kullanma durumum var size danışmak istedim.

Böyle şeyler kişiye özel tuhaf, geçersiz, sürdürülemez, tekrarlanamaz, teşhis değeri olmayan subjektif tespitlerdir.

Üzerinde durmayın. Detayların labirentine takılmayın.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ocak-2021 Saat 22:43
Yani doğrudan bir bağlantı kurmayayım doğru mu anladım hocam?
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ocak-2021 Saat 23:13
Hocam karnitin içeren sporcu takviyeleriyle protein tozlarının bir başlıkta koku yaptığını belitmişsiniz. Benim söylediğim bu gainer da karbonhidrat tozu içerisinde belli miktarda proteinde bulunmakta bu yüzden artırmış olabilir mi diye sordum?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2021 Saat 10:02

Hocam karnitin içeren sporcu takviyeleriyle protein tozlarının bir başlıkta koku yaptığını belitmişsiniz. Benim söylediğim bu gainer da karbonhidrat tozu içerisinde belli miktarda proteinde bulunmakta bu yüzden artırmış olabilir mi diye sordum?

Soru için teşekkür ederim
Siz yukardaki (önceki) sorunuzda şekerli (amino asitli değil) gıda takviyesi kullandığınızı söylüyorsunuz ve üstelik ağız kokusunuzun bulunduğundan emin olmadığınızı ifade ediyorsunuz.

Halbuki, Sporcu takviye aminoasitleri doğrudan nefese geçer. Tip 4 koku başlatabilir. Ağızdaki bakterilerin sayısını artırıp tip 1 ağız kokusu yapma özelliği vardır ama zayıftır. Ayrıca şekerli takviyeler pek koku yapmaz.

IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2021 Saat 10:36
Hocam tip1 ağız kokum var yüksek şeker oranlı yüksek proteinli ek takviye gıdası var olan tip1 i artırır mı diye sordum ağızdaki bakterileri artırarak. Anladığım kadarıyla zayıf bir ihtimal ama olabilir diyorsunuz doğru mu? Teşekkürler hocam.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu