Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: ben de kurtuldum Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
barbarosse08
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 6
Alıntı barbarosse08 Cevaplabullet Konu: ben de kurtuldum
    Gönderim Zamanı: 05-Kasım-2020 Saat 11:51
kurtulma serüvenimi anlatayım. yaklaşık 10 yıldır ağız kokusu çekmekteyim. hatta son yıllarda daha da arttı koku. çevremdeki bir çok insanın rahatsız olduğunu düşünmekteydim ve bu durum beni yıllarca üzdü. yakınlarımdan ağzımın yemekten kıs bir süre sonra bile koktuğunu söylemekteydi.ben öncelikle kokukunun dişlerimden veya diş etlerimden kaynaklandığını düşünerek diş hekimine gitti. diş hekimi çürük kontrolü yaptı, çene röntgeni çekti ve diş temizliği yaptı. ağız bakımını aksatmamamı her akşam ve sabah dişlerimi yumuşak fırça ile fırçalamamı diş ipi ve gargara kullanmamı söyledi.hepsini yaptım uzun süre hatta aylarca. ancak koku 15-20 dakika yok oluyor sonra yine başlıyordu. yanımda sürekli naneli sakızlarla gezdim aylarca. en son bir kez daha başka diş doktoruna gittim.o da yirmilik diş dibinde iltihap olduğunu söyledi ve 20 lik dişimi çekti. antibiyotik verdi.1 hafta kullandım. ağız kokum geçmişti çok mutluydum. ancak antibiyotik bitince yeniden başladı koku.dünyanın en üzgün insanı oldum yeniden. bir süre daha yaşadım naneli sakızlar diş bakımları ile.koku dayanlımaz derecede artmaya başlayınca kbb doktoruna gittim bu defa. burun deliğimin birisinin kemik eğriliğinden tıkalı olduğunu, sinüslerimin kapalı olduğunu söyledi, geniz akıntısının koku yaptığını söyledi ve ameliyat dedi.ameliyat oldum burun deliklerim açıldı sinüslerim de açıldı epey.yine antibiyotik kullandım koku geçti. yine çok mutlu olmuştum.ancak bir süre sonra yeniden başladı koku.yine en mutsuz insan oldum. aradan bir yıl geçti pandemi dönemi başladı.o dönemlerde maske takmaya başlayınca kendi nefes kokumdan iğrendim.yine kafaya taktım.o dönemlerde midemde yanmalar hissediyordum ve sürekli boğaz kuruluğum ve boğazda gıcık hissi vardı. reflüden şüphelendim ama pandemi dönemi olunca virüs kaparım diye hastaneye muayeneye gitmedim.internette araştırırken reflüyü tetikleyen şeylere baktım. alkol sigara kahve domates soslu yağlı baharatlı yiyecek soğan sarımsak gibi gıdalardan oluşan bir liste gördüm. hepsini kademeli olarak sırayla azalttım.koku azalıyordu ama geçmiyordu. bu defa tek tek hepsini kökten bırakmaya karar verdim.kahveyi bıraktığım iki veya üçüncü gününde kokuda ciddi azalma oldu.midemdeki yanma azaldı ve boğaz kuruluğum azalmaya başladı.günler geçtikçe koku azaldı da azaldı. tabi bu sürelerde ben kahvenin k sini bile ağzıma koymadım.ne türk kahvesi ne filtre kahve hiçbiri.aynı zamanda çiğ domatesi de çok yerdim.onu da yememeye başladım. çikolatayı da hiç yemedim. şu anda kokum yüzde 95 azaldı. mecburen bazı yemeklerde soğan sarımsak pişmiş domates baharat yiyiorum, haftada bir alkol alıyorum. ama onlar çok etkilemiyor.nihayetinde midemde bir problem olduğunu anladım.pandemi biter bitmez doktora gideceğim gerekirse endoskopi olacağım.ama kendimi test ederek en büyük sıkıntının kahvede olduğunu anladım. yıllarca sabah bir türk kahvesi öğlen 1 bardak sade nescafe akşama filtre kahve bazen de aralarda latte içerdim.her gün mutlaka kahve içerdim.kahveyi çok sevmeme rağmen hayatımdan tamamen çıkardım.şu an kokum çok çok az. zorlama ile kokuyor.o da aç karna veya sabahları azcık normal olarak kokuyor.bunun yanında ağız kuruluğum boğazda gıcık hissi de geçti.çevremdeki yakınlarımdan da olumlu tepkiler aldım.size tavsiyem benim gibi mide kaynaklı ise kendinizi deneyin. size kötü gelen gıdaları sırayla bırakın.umarım birilerine faydam olur. bundan sonraki sloganım kahveye asla.bir de doktor bir arkadaşıma danışarak son günlerde degastrol isimli ilacı kullandım.mide asidini düzenliyormuş.ağır baharatlı yağlı yemeklerden önce içiyorum sonrasında midemde yanma sıkıntı olmuyor.
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Kasım-2020 Saat 15:37
Ne güzel haber
Adınıza sevindim.
Başarılar dilerim
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Kasım-2020 Saat 17:21
Belirtiler ve yollar çok aynı ama ben beslenme ile düzeltemedim. Kahve çay kesiyorum ama olmuyor bu kadar basit bir yöntemle ağız kokusuna sahip olanların gerçekten mi ağız kokusu var yoksa abartıyorlar mı bilmiyorum ben fırçalarken bile kokuyor ağızım. Anlamadım gitti.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Kasım-2020 Saat 17:23
Nerden ulaştın o listeye bize de yönlendirebilir misin listeyi??
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2020 Saat 21:09
Murat Hoca mideden gelen kokunun yok denecek kadar az olduğunu söylemişti. Reflünün ağız kokusu yapma ihtimali de çok düşük diye biliyorum. Kahveye gelince onun da tip-1 ağız kokusuna karşı faydalı olduğunu hatta kahve çekirdeği çiğnemenin de işe yarayabileceğini hatırlıyorum.

Ben de çok şiddetli ağız kokusundan -konuşmasam bile- muzdarip olduğum için yıllarca mide üzerine yoğunlaştım; defalarca endoskopi, gastrit reflü ilaçları, diyetler, sabahları aç karna karbonatlı, limonlu, sirkeli sular; nidazol vs. vs. bir işe yaramadı. Vücut kokusundan şüphelendim ve uzun süre onunla uğraştım. Vücut kokusu hâlâ aklımın bir köşesinde ama bazı pahalı parfümleri kullanınca bolca övgü ve iltifat aldığım için onu bir süre erteledim.

Murat Hoca'ya muayene olmaya gittim, şiddetli koku olduğunu tip-1 olduğumu söyledi. Şiddetli demedi ama ölçümler sonucu yüksek bir sonuç çıktığını söyledi. Aytuğ Altundağ'a gittim o da kokunun olduğunu kesinlikle psikolojik olmadığını söyledi.(Halbuki daha önceleri özelden gittiğim yardımcı doçent bir diş hekimi koku olmadığı konusunda samimi bir şekilde ısrarcı olmuştu. Vücut kokusu için gittiğim cildiyecilerde yaşadığım olaylar da ayrı bir konu...)

Sözün özü bence ilk başta ağız içi sorunları halletmek lazım. Maddi duruma göre hem devlete hem özele birkaç kez görünmek lazım. Daha sonra KBB uzmanları en sonra ama çok sonra da gastroentroloji doktorlarına gitmek gerek. "Sen sorununu çözdün mü?" derseniz, maalesef. Hani bir söz vardır, yapamayan öğretir derler benimki de o hesap.
IP
mahoni
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 422
Alıntı mahoni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2020 Saat 11:17
Çok geçmiş olsun ya
Bazen söyleyecek söz kalmıyor! Taaki, yeni birşeyler keşf edene kadar.
Umut herzaman vardır ve olmalıdır.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu