Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Dildeki pas Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Holmes
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 57
Alıntı Holmes Cevaplabullet Konu: Dildeki pas
    Gönderim Zamanı: 18-Ocak-2021 Saat 15:44
Sevgili hocam size bir sorum olacak. Dün bilgisayarda eski kişisel fotoğraflarıma bakarken bir şey dikkatimi çekti yaklaşık 1 sene , koronadan kısa bi süre önce cekilmiş , arkadaşlarımla eğlenceli bir günden kalma dilim olduğu gibi dışarda çekildiğim bir fotoğrafa denk geldim. Hocam dilimde ne bir çatlak ne bir pas, sarılık beyazlık vs hiç bir durum yok fotoğraf da oldukça net dilim çok sağlıklı görünüyor. Zaten geçen sene koku duyduğumuda hiç hatırlamıyorum. Şuan ise fırçalasam bile hergün yine hemen oluşuyor. Ben geçen yıl sabahları sadece dişlerimi fırcalardım.. Hayatımda ilk defa sizi izledikten sonra bu koku problemiyle birlikte dil fırçalamaya başladım yani demek istiyorum ki 1 sene öncesine kadar benim hiç böyle bir problemim yoktu. Geniz akıntım geçen yılda vardı. Ağız bakımım geçen yıl daha kötüydü. Diş taşım yine vardı. Bu kadar kısa bir sürede böylesine bir değişime böylesine bir sıkıntıya ne sebep olmuş olabilir hocam aklım almıyor. Bir öngörüde bulunmak mümkün mü sizce hocam? Teşekkürler, iyi günler.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ocak-2021 Saat 15:46
Söylemeyi unuttum hayatımda alkol kullanmışlığım yok tadını dahi bilmem hani bu kadar net keskin bir şekilde ne sebep oldu buna aklım almıyor hayatım mahvolmuş gibi karantina bitmesin istiyorum resmen.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2021 Saat 12:04
Orjinalini yazan: Holmes

....hergün yine hemen oluşuyor. Ben geçen yıl sabahları sadece dişlerimi fırcalardım.. Hayatımda ilk defa sizi izledikten sonra bu koku problemiyle birlikte dil fırçalamaya başladım yani demek istiyorum ki .....

Hahaha:-)
Kokuya ben sebep olmuş olabilirim.
Bazen bir insanın dikkatini belirli bir noktaya çekmemek lazımdır. Sizin farkındalığınız artınca koku korkusu başlamış olabilir. Halitofobi. Ya ağzım kokuyorsa kalıbına uyuyor.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2021 Saat 14:49
Hocam evet korku çok artı evet maske takıyorum dışarı çıkarken sürekli kokuyu ölçüyorum var yani. Bunu sadece kendim alsam takıntı derdim ama yakın çevremde de sordum ve onayladılar. Anlattığım gibi dilde geçen sene hiç bir problem yoktu kokuda yoktu ben almıyordum başkasıda söylemiyordu. Ama birden bire yukarda yazdığım gibi oldu dildeki bu beyazlıkta, kokuda. Merakım ne olduda bu birden böyle oldu nasıl olabilir hocam
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2021 Saat 14:51
Cümlenden sanki dediğiniz gibi komik bir anlam cıkıyor evet hocam ama zaten bu okay başıma geldi araştırmaya başladım direk sizin videolarınız denk geldi dil fırcalamaya başladım demek istiyorum ama eskiden brn böyle bişeye ihtiyaç duymuyodum dilim gayet sağlıklıydı eskiden dediğim cok değil 10-12 ay önce hocam. Teşekkürler :)
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2021 Saat 08:11
Orjinalini yazan: Efeefe

Dilde pas yoksa ama yinede agiz kokusu varsa ozaman hangi Tip oluyo ? Ben şekeri kesince dildeki pas komple gidiyo ama ayiz kokusu yinede oluyo.1

Ağız kokusu etyolojisine göre şu şekilde sınıflanıyor

http://drmurataydin.com/agiz-kokusu.html
IP
Efeefe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 162
Alıntı Efeefe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2021 Saat 10:10
Yani tip 1 den haric, hepsi olabiliyof? Tek tip 1 de mi dilde pas oluyo?
IP
Efeefe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Efeefe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2021 Saat 10:57
Ben tip 1 oldum kesin ve hep dilde pas var.koku ve o irenc tadi ben kendim algilabiliyorum.sma dildeki komple temizlenirse yada sekeri komple kesersersem dilim rertemit pembe oluyo.ozaman kokuyu algilamiyorum ve agzimda ferah.ama annem diyoki yinede cok ağir bi koku var ve uzaktanda hissediliyor yani 2 metre uzaktan.oyüzden bende 2 ceşit agiz kokusu olmasi lazim.ama o uzaktan hissedilen koku ne oldunu bilmiyorum hangi tip olabilceni :(
IP
Efeefe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Efeefe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2021 Saat 10:58
Rertemit yazmişim termemiz demek istedim
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2021 Saat 11:08

Ben tip 1 oldum kesin ve hep dilde pas var.koku ve o irenc tadi ben kendim algilabiliyorum.sma dildeki komple temizlenirse yada sekeri komple kesersersem dilim rertemit pembe oluyo.ozaman kokuyu algilamiyorum ve agzimda ferah.ama annem diyoki yinede cok ağir bi koku var ve uzaktanda hissediliyor yani 2 metre uzaktan.oyüzden bende 2 ceşit agiz kokusu olmasi lazim.ama o uzaktan hissedilen koku ne oldunu bilmiyorum hangi tip olabilceni :(
bende dilimi fırçalayınca pembeliği yakalayınca kokuyu azalıyor hatta yok olmuş hissediyorum umarım senin gibi koku geçmiyor değildir. Geçtiğini zannediyorum :(((
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2021 Saat 15:57

Yani tip 1 den haric, hepsi olabiliyof? Tek tip 1 de mi dilde pas oluyo?

Soruyu çok iyi anlamadım ama :
sadece tip 1 dildeki pastan meydana gelir.
Dildeki pas sadece tip 1 ağız kokusu yapar
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ocak-2021 Saat 19:28
Sevgili hocam önceden cevapladığınız mesajda oxyfreshin iyi olduğundan bahsetmişsiniz. Hocam bu oxyfreshin şuan piyasadaki ürünlerinin içinde alkol içermez yazıyor ve önerdiğiniz gibi çinkolu lakin içeriğime detaylı baktığımda ksilitol var bu alkol değil midir hocam sizde bir zararı var mıdır, yinelemiş olacağım belki ama oxyfresh iyi midir kullanılabilir mi? Kronik ağız kokusu tedavilerinde de kullanıldığı yazılmış ürüne. Faydasını görmemiz mümkün mü?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2021 Saat 14:15

Sevgili hocam önceden cevapladığınız mesajda oxyfreshin iyi olduğundan bahsetmişsiniz. Hocam bu oxyfreshin şuan piyasadaki ürünlerinin içinde alkol içermez yazıyor ve önerdiğiniz gibi çinkolu lakin içeriğime detaylı baktığımda ksilitol var bu alkol değil midir hocam sizde bir zararı var mıdır, yinelemiş olacağım belki ama oxyfresh iyi midir kullanılabilir mi? Kronik ağız kokusu tedavilerinde de kullanıldığı yazılmış ürüne. Faydasını görmemiz mümkün mü?

Ben oksifreş önermiyorum.
İçinde alkol var
Nerde yazmışsam kötünün iyisi olabilir anlamında yazmışımdır.

Ben Türkiye'den 8 gargarayı yanyana koyup ağız kokusu ani etkilerini karşılaştırıp uluslar arası bir dergide yayınladım

Yaptığım incelemede en etkili ağız kokusu gargaraları (en etkiliden en etkisize doğru) şu şekilde sıralanmaktadır

Halitosil
Oderol
Oksifreş
OralB
Listerin
Signal expert
CB12
Colgate plax

Bunların bazıları ağız kokusu yapma ihtimali vardır. Mesela CB12 gargarasının kendisi 52 ppm organik gaz, 3.6 ppm amonyak gazı , 2057 (yanlış okumadınız iki bin elli yedi) ppm H2 gazı salmaktadır. Bu gazlar ağız kokusu hastasının ağızına girsin istemeyiz.

Çalışmamın orjinal metnini görmek isteseniz buradan indirebilirsiniz:

https://drmurataydin.com/halitosis-mouth-rinse.pdf
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2021 Saat 20:56
Hocam çok teşekkür ediyorum. Bir sorumda şu yönde tip1 olduğumdan eminim dişlerimdeki tüm sıkıntıları giderip düzenli diş fırçalayıp dil fırçalayıp ve bu durumu kalıcı hale getirmek için tip 1 tedavisi için başka ne yapabiliriz pastil, antiseptik vs? Teşekkürler
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2021 Saat 08:51

Hocam çok teşekkür ediyorum. Bir sorumda şu yönde tip1 olduğumdan eminim dişlerimdeki tüm sıkıntıları giderip düzenli diş fırçalayıp dil fırçalayıp ve bu durumu kalıcı hale getirmek için tip 1 tedavisi için başka ne yapabiliriz pastil, antiseptik vs? Teşekkürler

Tedavi, beklentinin kırılmasıyla başlar. Daha sonra gargara temizlik vesaire gelir.

Beklentinizi ayarlayın. Az miktarda fizyolojik ağız kokusunun bulunacağını ve asla engellenemeyeceğini iyice bilin ve içselleştirin. Bunu içinizde yerleştirin. Sonra ağzınızı,diş ve dilinizi fırçalayın.

Antiseptik önermiyorum. Çünkü sürdürülemez.
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2021 Saat 12:43
Hocam sabahları kalktığımda boğazım acayip şekilde kurumuş oluyor. Ağzımdan nefes almıyorum ama burnum şişmiş gibi tıkalı bir şekilde uyanıyorum dakikalarca lavaboda genzimi ve burnumu temizliyorum. Küçükken geçirdiğim kazadan dolayı burnumda kırık oluşmuştu. Dış görüntüsünde de eğrilik var. Sürekli tekrarlayan franjitim var. Sizden öğrendiğim ,okuduğum yanıtlarla bu franjite de ağız kokumada burnum sebep oluyor olabilir. Tomografi çektirsem fikrinizi alabilir miyim hocam? Neler yapabileceğim hususunda.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2021 Saat 20:14

Hocam sabahları kalktığımda boğazım acayip şekilde kurumuş oluyor. Ağzımdan nefes almıyorum ama burnum şişmiş gibi tıkalı bir şekilde uyanıyorum dakikalarca lavaboda genzimi ve burnumu temizliyorum. Küçükken geçirdiğim kazadan dolayı burnumda kırık oluşmuştu. Dış görüntüsünde de eğrilik var. Sürekli tekrarlayan franjitim var. Sizden öğrendiğim ,okuduğum yanıtlarla bu franjite de ağız kokumada burnum sebep oluyor olabilir. Tomografi çektirsem fikrinizi alabilir miyim hocam? Neler yapabileceğim hususunda.

Herkesin sabah uyanınca boğazı kuruyabilir. Burnu şişmiş gibi hissedebilir. Bu bir hastalık değildir. Bunun için doktora gidilmez.

Tekrarlayan farinjit için doktora giderseniz tomografi çekilirse görüntüleri (raporu değil) görmek isterim
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2021 Saat 20:17
Hocam sürekli gün içinde genzim de akıyor bu nedenle sormak istedim. Teşekkür ederim
IP
Holmes
Üye
Üye
Simge

Alıntı Holmes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2021 Saat 20:19
Hocam normal bir tomografi görüntüsü yeterli olur mu?
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu