Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Bu sefer kesin çözdüm. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 159
Alıntı Diloy Cevaplabullet Konu: Bu sefer kesin çözdüm.
    Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 11:58
Herkese merhaba uzun süre buralarda takıldım hatırlayanlarınız olacaktır. Geçmişte buldum diye çok şey yazdım ama yanılmışım geçmişte yazdıklarımı bir kenara bırakarak okuyun. Ben sorunun ne olduğunu biliyorum artık ve bunu yazmak boynumun borcu. Stresle kokusu artan ya da ortaya çıkanlarlar yani benim durumumda olanları çözdüm. En son iyileştim yazmıştım ama iyileşmemişim geç olmadan farkettim takıntılı bi insan olduğum için bunu ya çözecektim ya çözecektim.

Anlamıyoruz ya hani konu bağırsak mı kbb mi diye konu bağırsak ve bu kbb sorunları da yaratıyor. Hastalığın adı sibo. Şimdi size olayın mekanizmasını anlatıcam. Stresle kokunuz artıyorsa bilin ki sibonuz var.

Sibo ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi. Başka nedenleri de var ama en büyük nedeni midede asit azlığı. Midede asit az olunca bakteriler tamamen yok edilmiyor midedeki asitin görevi gıdalardaki mikropları öldürmektir. Bu mikrobu ölmemiş besinler ince bağırsağa geçince orda olmaması gereken bakteriler bu gıdaları tüketiyor ve kötü kokulu gazlar ortaya çıkıyor. Bu da yemekten sonra şişkinlik hazımsızlık falan yapıyor ayrıca bakteriler bizden önce tükettiği için vitamin demir eksiklikleriniz olabiliyor. Mide girişinde ve çıkışında 2 kapak sistemi var. Bunu bakteriler mi yapıyor yoksa çıkış kapağı mı problemli bilmiyorum ama strese girince mide çıkış kapağı salıyor kendini ve oradaki kokulu gazlar yukarı yükseliyor mide giriş kapağı belli bi basınca kadar dayanıklıdır o gazlar basınçla mide kapağını da gevşetiyor kokmaya başlıyorsunuz. Bu koku leş bi koku çöp kokusu. Diyeceksiniz ki kbb ile ne alakası var. Sabah uyandığında leş gibi ağızla uyanan gün içinde aç kalınca kokusu çok artan bir şey yediğinde kokuyu biraz bastırabilenler genzinde bitmeyen şeffaf akıntı olanlar bunun sebebi bağırsağınızdaki o bakteriler bademciğe yerleşti orada yine kokuşturmaya devam ediyolar. Geniz akıntısının sebebi vücut o bakterileri süpürmeye çalışıyor o yüzden sürekli bi akıntı üretiyor. Gün içinde bi nebzede bastırabiliyoruz ama akşam uyuyup sabaha kadar yatınca o biriken koku çok çok fena oluyor. Ben bu koku olayının üstüne düşmeye başladığımda bademciklerimi aldırmıştım ve bu sabahki koku ve gün içinde sürekli boğazdan yükselen koku geçmişti şaşırmıştım bademcik taşım falan yoktu. Şunu da net hatırlıyorum tepki almaya başladığımda bu durum uzun sürmüşse geniz ve burun akıntım aşırı artıyordu su gibi geliyordu çünkü o bakteriler boğaza yerleşmeye çalışıyor vücut geniz akıntısıyla savunuyor. Bademciklerimi aldırdığımdan beri tekrar yerleşmedi o koku o yüzden bademciklere yerleştiğini düşünüyorum.

Hani flagyl kullanıyosunuz kokunuz geçiyor ama sonra yine başlıyor ya sebebi bu işte. Siz siboya neden olan problemi düzeltmediğniz için ince bağırsakta yine bakteri ürüyor ve kokutmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Bu yazdıklarım kendi İnternetten bulduğum bilgiler değil sadece. Doktor bi akrabam var aldım karşıma bütün derdimi anlattım 2 saat boyunca konuştuk bu mekanizma için mümkün dedi bir çok sorumu cevapladı. Eğer sormak istediğiniz bir şey varsa cevaplamaya çalışırım.
IP
subib
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 25
Alıntı subib Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 13:22
merhaba diloy seni forumda gordugume sasirdum cunku iyilesmistin tekrarlamasina uzuldum benimde agzim boyle kokuyor ve geniz akintim var beklomil sprey kullanmistim agizm kokum gecmisti fakat uzun sure kullanilamiyor daha sonra tekrar kbb ye gittim okyanus suyu sprey ve rinoclenil yazdi onuda 5 ay duzenli kullandim geniz akintisini hic hissetmiyordum ama burnumu yara yapti burnumda agladigimda bile sumuk akmamaya basladi burnumu kuruttu umursamadim ama en son burnumdan yaniga benzer bi koku gelince g*t korkusundan ilaci biraktim simdi sinus rinse kit kullaniyorum 1 aydir ama ilac kadar faydali degil galiba suan gribim dun markete gittim 2 kisi benden kacti cok kotu durumdayim
IP
İlkay
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 11
Alıntı İlkay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 15:34
Merhaba. 2010 dan beri Murat hocayı ve forumu takip ediyordum. Ben de sizler gibi her bölüme gidip çözüm bulamayanlardandım... Aklınıza ne gelirse işte KBB, diş, endoskopi.. en son bağırsaklara baktırmak için araştırma yapıyordum ki Aytuğ hocaya denk geldim...
Bu bağırsak olayı forumda yıllar evvel çok kere tartışıldı.. Yok kandida diyeti yok sirkeli su karbonatlı su vs. Vs.. her seferinde de mantıksız bulup geri çekilmiştim ama sanırım birçoğumuzun sorunu bu olabilir....
Bağırsak sorunu olup nefesi kokmayanlar da çok fazla ama işte herkese demekki farklı yerden etki yapıyor...

Aytuğ hocaya 1 ay evvel gittim.. 1 ay sonra da kontrolüm var tekrar. Aslında buraya kontrolden sonda yazacaktım ama diloy arkadaşın şu yazısını görünce dayanamadım....

Kendi başımıza şu diyeti bu ilacı kullanmamız doğru değil Murat hocamın da dediği gibi.. Ama şöyle bakıyorum bu olaya, şeker hastalığı gibi işte. Bizlerin de bağırsak veya mide sorunu varsa doktor kontrolünde bunu kontrol altına alabilirz belki. Veya şekerden arpadan uzak durmamız gerekiyorsa uzak durcaz.... Bunu denemeden bilemeyiz...

Midemde eskiden hplori vardı sonraki de tertemiz çıktı. Alerjik rinitim de var. Yani alerji dışında vücudumdaki her şey normal zannederdim... Afedersiniz günde 1 kere dışkı yapıyordum ve normal geliyordu ama bu ilaçlarla birlikte yaptığım diyetten sonra vücudum hiç normal değilmiş onu anladım.. normal sandığım dışkı bile anormalmiş. Şu an kalp çarpıntısı dışında her şey normal. Kalp çarpıntım da ilaçlardan olabilir bilemiyorum veya vücut beslenme şekline hâlâ alışamadı belkide...

Aytuğ hoca tabiri caizse bütün tuşlara basıyor:) mideye de bağırsağa da bir bütün olarak yaklaşıp diyet ve ilaçları ona göre veriyor...

İlk muayenede dili tertemiz yapıyor zaten. Ondan sonra da söylediklerini uygulamanız lazım.. mesela forumdan bi arkadaş, dilim pembe olmadı diye gidemedim demişti... Dilini normal fırçaladığında üzerindekiler temizlenmiyor, mutlaka gazlı bezi içme suyu ile ıslatıp üstünden geçmek lazımmış. İlk hafta öğürmek istemediğim için ben gazlı bez kullanmadım ve dilimde hâlâ plaklar lekeler vardı. Gazlı bezi kullandıkça tertemiz oldu cidden.. diğer insanlar gazlı bez kullanmadan da dillerini temiz tutabiliyor evet ama bizim sorunumuz farklı demek ki... Şeker hastaları misali işte. Biz de onlar gibi farklı uygulamalarla yaşıycaz....

Neyse gelelim iyileşmeye. İlk günden itibaren lokum gitti. Bunu ağzımdaki çamur tatdan anlayabiliyordum. 2 hafta sonra kontrole gittiğimde ise çok az bi koku çıktı. Bu sefer flagy verdi ve flagy bitince bile ağzım çok hafifti. Yani 20 yıldan fazladır belki. Ağzımdaki o kötü tat gitmişti ilaç bitince bile.... Eskiden kamufle etmek için insanlarla hep büyük mesafeli diyalog kurardım. Sakızla bile ağzım kokuyordu anlıyordum bunu.... Şimdi ise diğerleri gibi normalim çok kaçmıyorum:) ve tepkileri de hiç olmadı..

İnsanoğlu işte... 2 ay dişimi sıksam sonucu daha net görcem belki ama dün dayanamadım... Arkadaşıma gittim ve börek yapmıştı. 1 dilim yedim ve sonra o eski kötü tat geldi ağzıma.. şok oldum.. sadece börekde oldu bu. Şu an iyiyim. Yani çözmeye çalışıyorum. Biz de şeker hastaları gibi bir çok gıdaya tepki mi veriyoruz acaba? Vücudumuz birçok gıdaya karşı böyle mi yapıyor acaba?

Neyse 1 ay sonra kontrole gidince belli olacak. Koku sıfırlanmamış olsa bile şu an rahatım ve gerekirse mecburen hayat boyu dikkatli olcaz şeker hastaları gibi napalım....

Düzenli işi olanlar bence bu muayeneyi de bir denesinler. Elimizde şu an 3 doktor var galiba bununla ilgilenen. Kim hangisine yakınsa onu denesin bence ... Ama diğer arkadaş gibi yarım bırakmayın;) diyet ve uygulama olarak ne denirse uygulayın. 2 ay sıkın dişinizi.. bir de ilaçlar ağır biraz. Herhangi rahatsızlık varsa doktora söyleyin.. maliyete gelince. Evet bize göre aşırı fazla olabilir ama parça parça verdiklerimiz daha fazladır bence...
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 162
Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 20:12
Orjinalini yazan: Diloy

Herkese merhaba uzun süre buralarda takıldım hatırlayanlarınız olacaktır. Geçmişte buldum diye çok şey yazdım ama yanılmışım geçmişte yazdıklarımı bir kenara bırakarak okuyun. Ben sorunun ne olduğunu biliyorum artık ve bunu yazmak boynumun borcu. Stresle kokusu artan ya da ortaya çıkanlarlar yani benim durumumda olanları çözdüm. En son iyileştim yazmıştım ama iyileşmemişim geç olmadan farkettim takıntılı bi insan olduğum için bunu ya çözecektim ya çözecektim.

Anlamıyoruz ya hani konu bağırsak mı kbb mi diye konu bağırsak ve bu kbb sorunları da yaratıyor. Hastalığın adı sibo. Şimdi size olayın mekanizmasını anlatıcam. Stresle kokunuz artıyorsa bilin ki sibonuz var.

Sibo ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi. Başka nedenleri de var ama en büyük nedeni midede asit azlığı. Midede asit az olunca bakteriler tamamen yok edilmiyor midedeki asitin görevi gıdalardaki mikropları öldürmektir. Bu mikrobu ölmemiş besinler ince bağırsağa geçince orda olmaması gereken bakteriler bu gıdaları tüketiyor ve kötü kokulu gazlar ortaya çıkıyor. Bu da yemekten sonra şişkinlik hazımsızlık falan yapıyor ayrıca bakteriler bizden önce tükettiği için vitamin demir eksiklikleriniz olabiliyor. Mide girişinde ve çıkışında 2 kapak sistemi var. Bunu bakteriler mi yapıyor yoksa çıkış kapağı mı problemli bilmiyorum ama strese girince mide çıkış kapağı salıyor kendini ve oradaki kokulu gazlar yukarı yükseliyor mide giriş kapağı belli bi basınca kadar dayanıklıdır o gazlar basınçla mide kapağını da gevşetiyor kokmaya başlıyorsunuz. Bu koku leş bi koku çöp kokusu. Diyeceksiniz ki kbb ile ne alakası var. Sabah uyandığında leş gibi ağızla uyanan gün içinde aç kalınca kokusu çok artan bir şey yediğinde kokuyu biraz bastırabilenler genzinde bitmeyen şeffaf akıntı olanlar bunun sebebi bağırsağınızdaki o bakteriler bademciğe yerleşti orada yine kokuşturmaya devam ediyolar. Geniz akıntısının sebebi vücut o bakterileri süpürmeye çalışıyor o yüzden sürekli bi akıntı üretiyor. Gün içinde bi nebzede bastırabiliyoruz ama akşam uyuyup sabaha kadar yatınca o biriken koku çok çok fena oluyor. Ben bu koku olayının üstüne düşmeye başladığımda bademciklerimi aldırmıştım ve bu sabahki koku ve gün içinde sürekli boğazdan yükselen koku geçmişti şaşırmıştım bademcik taşım falan yoktu. Şunu da net hatırlıyorum tepki almaya başladığımda bu durum uzun sürmüşse geniz ve burun akıntım aşırı artıyordu su gibi geliyordu çünkü o bakteriler boğaza yerleşmeye çalışıyor vücut geniz akıntısıyla savunuyor. Bademciklerimi aldırdığımdan beri tekrar yerleşmedi o koku o yüzden bademciklere yerleştiğini düşünüyorum.

Hani flagyl kullanıyosunuz kokunuz geçiyor ama sonra yine başlıyor ya sebebi bu işte. Siz siboya neden olan problemi düzeltmediğniz için ince bağırsakta yine bakteri ürüyor ve kokutmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Bu yazdıklarım kendi İnternetten bulduğum bilgiler değil sadece. Doktor bi akrabam var aldım karşıma bütün derdimi anlattım 2 saat boyunca konuştuk bu mekanizma için mümkün dedi bir çok sorumu cevapladı. Eğer sormak istediğiniz bir şey varsa cevaplamaya çalışırım.

Öncelikle geçmiş olsun senin adına çok sevindim. Söylediklerinin çoğu aslında hepimizde var. Bende sindirim sistemi bir hastalıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Senin çözümün tam olarak ne oldu orasını anlayamadım yani bademcik ameliyatıylamı kurtuldun ve nekadar süredir gitti koku. Yanıtlarsan çok sevinirim. Dilerim birdaha dönmez. Sevgiler😊
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 21:26
Daha iyileşemedim sadece mekanizmayı çözdüm :)
Bademcikleri aldırınca boğazdaki koku geçti çünkü o kokunun sebebi ince bağırsaktan bademciğe yerleşen bakterilerdi. Bademcik taşıyla alakalı değildi bu koku. Bayadır tepki almadım ama biliyorum hala koku var içeride bu kokunun kaynağı ince bağırsak.
Gastroenterolojiden randevu aldım sibo testi yaptırıcam. Şuan betain takviyesi kullanıyorum mide asidini arttırmak için. Ayrıca antidepresan kullanıyorum o biraz takıntımı törpüleyip stresimi azalttı. Sibonun tedavi aşaması şu şekildeymiş ince bağırsaktaki bakterilerden kurtul mide asidini arttır tetikleyici gıdaları hayatından çıkar.
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2022 Saat 23:31
Orjinalini yazan: Diloy

Daha iyileşemedim sadece mekanizmayı çözdüm :)
Bademcikleri aldırınca boğazdaki koku geçti çünkü o kokunun sebebi ince bağırsaktan bademciğe yerleşen bakterilerdi. Bademcik taşıyla alakalı değildi bu koku. Bayadır tepki almadım ama biliyorum hala koku var içeride bu kokunun kaynağı ince bağırsak.
Gastroenterolojiden randevu aldım sibo testi yaptırıcam. Şuan betain takviyesi kullanıyorum mide asidini arttırmak için. Ayrıca antidepresan kullanıyorum o biraz takıntımı törpüleyip stresimi azalttı. Sibonun tedavi aşaması şu şekildeymiş ince bağırsaktaki bakterilerden kurtul mide asidini arttır tetikleyici gıdaları hayatından çıkar.

Gastroentrolojiye randevu almakla iyi yapmışsın benimde gitme planım var. Gelişmeleri bizim için yazarsan çok seviniriz. Şimdiden iyi şanslar 😊
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2022 Saat 21:46
Hemen bilgilendirme geçeyim o zaman arkadaşlar, ben 2 hafta önce yaklaşık 5 bin TL vererek sibo testi yaptırdım ve pozitif çıktı. Hidrojen ve metan gazlarına bakılıyor. Bu hafta fonksiyonel tıp Hekimi ile diyete başlayacağım. Ben tam anlamıyla bundan kaynaklandığını düşünmüyorum tip 2 de var ayrıca. Ama yine de deniycem belki azalır. Deneyimlerimi sizinle paylaşırım.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 220
Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2022 Saat 20:43
Ethic1 bende sibo testi yaptırdım nerede yaptirdin hangi hekimle başlıyorsun İstanbul'da mi aynı yere mi gidiyoruz acaba
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Kasım-2022 Saat 07:08
İstanbulda synevo da yaptırdım, dr filiz gökaslan la çalışıcam.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Kasım-2022 Saat 18:22
Anladım. Bende özgür karakuzu ya gidiyroum daha test sonucum belli değil. Bende istanbuldayim
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Kasım-2022 Saat 21:40
Sibo için devlet hastanelerinde test yok mu arkadaşlar. Gastroentrolojiye gitsek mesela? Özele gitmeden olmaz mı ?
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Kasım-2022 Saat 22:01
Bildiğim kadarıyla yok bende baktım da bulamadım özelde ben 1950 TL ye yaptırdım
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 00:17
Yok arkadaşlar devlette yurt dışına gidiyor alınan numuneler bence test yaptırmaya gerek yok, sibo pozitif diye düşünüp kendinizi 6 hafta fodmap diyet yapabilirsiniz bir diyetisyen tanıdığınız varsa yardım alabilirsiniz.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 00:22
Aytuğ hoca size helixobacter plori testi yapmadan 3 mü antibiyotik veriyor bu inanılmaz zararlı bir eylem 1, ikincisi biraz hizmet pazarlamak İçin de flagly orderlıyor bu var olan floranızı düzeltmenizin tamamen önüne geçiyor 2, ve daha flagly dozu yeni bitmişler kontrole çağırıp bir sürü para alarak ölçüm yapıyor, antibiyotik kullanırken zaten koku azalıyor ve hastalar bu mekanizmayı bilmediğinden bak kokunda azalma var diyor. İnanılmaz tehlikeli işlemler arkadaşlar bunlar. Uzun yıllar bu durumdan muzdaripseniz beslenmeye yönelmek zorundayız.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2375
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 20:27
Orjinalini yazan: Melina

Bildiğim kadarıyla yok bende baktım da bulamadım özelde ben 1950 TL ye yaptırdım

sibo testi dediğiniz testi bana anlatır mısınız lütfen
nasıl yaptılar * dışkı* biyopsi* kan*
nerden numune aldılar, raporunuzu görebilir miyim*
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2375
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 20:44
bu test için hastaya şeker içirilir ve 5 dakka aralılarla nefeste hidrojen ölçülür.

/veya ikinci bir yöntem: endoskopi ile jejenyumdan biyopsi yapılır/

nadir ihtiyaç duyulan donanım gerektiren bir testtir. bu güne kadar 3-4 defa ihtiyaç duydum ve yaptım. başka yerde yapıldığını bilmiyordum.

IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 20:54
Evet hiçbir test yapılmıyor sadece nefes ölçüm testi ki oda bir halttan anlamıyor. Anlasa neden herkese aynı ilaçlar yazılır ki? Ve ben daha öncesinde endoskopi yapmıştım ve helikobakter yoktu. İnternette görüp gittim, yazılar hep sanki tamamen bitireceği, kesin tedavisi varmış gibiydi e bende muhtaçtım gittim işte…

Orjinalini yazan: Ethic1

Aytuğ hoca size helixobacter plori testi yapmadan 3 mü antibiyotik veriyor bu inanılmaz zararlı bir eylem 1, ikincisi biraz hizmet pazarlamak İçin de flagly orderlıyor bu var olan floranızı düzeltmenizin tamamen önüne geçiyor 2, ve daha flagly dozu yeni bitmişler kontrole çağırıp bir sürü para alarak ölçüm yapıyor, antibiyotik kullanırken zaten koku azalıyor ve hastalar bu mekanizmayı bilmediğinden bak kokunda azalma var diyor. İnanılmaz tehlikeli işlemler arkadaşlar bunlar. Uzun yıllar bu durumdan muzdaripseniz beslenmeye yönelmek zorundayız.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Kasım-2022 Saat 21:33
Hocam dediğiniz gibi şekerli sıvı galiba onu iciriyorlar sonra belli araliklarla bir torbaya ufleniyir o nefesten numune alıyorlar. Hidrojen ve metan gazkarina bakiyorlar
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Kasım-2022 Saat 21:45
Aynen şekerli bir sıvı içiriyor, 12 saatlik açlıkla gidiyorsunuz. Sonra nefesten ölçüm alıyor benim hem hidrojen hem de metan gaz sınırın 2 katı düzeyde çıktı.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Kasım-2022 Saat 22:21
Ethic1 benimde hem metan hem hidrojen çıktı tedaviye başladı mı?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 370
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2022 Saat 02:38

Aynen şekerli bir sıvı içiriyor, 12 saatlik açlıkla gidiyorsunuz. Sonra nefesten ölçüm alıyor benim hem hidrojen hem de metan gaz sınırın 2 katı düzeyde çıktı.

Orjinalini yazan: Melina

Ethic1 benimde hem metan hem hidrojen çıktı tedaviye başladı mı?

Ben buraya sibo ile ilgili video linkleri koymuştum. Orda dr un bir ifadesinde "sibo hastalığı kiminde ishalimsi kiminde kabızlık şeklinde devam eder. Kabızlık olanlarda metan, diğerinde hidrojen gazı baskın çıkar testlerde" diye bir şey hatırlıyorum (tam tersi de olabilir)

Belki de sorun işte budur, normal sibo hastasında bu gazların sadece birisinin baskın olmadı lazımken sizde ikisi de olması gerekenden fazla anladığım kadarıyla. Biz de test yaptırsak muhtemelen bizde de aynısı çıkacak.
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2022 Saat 20:59
Tedavisi nasıl acaba. Bizimlede paylaşırmısınız
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2022 Saat 21:42
Orjinalini yazan: kaderarkadaşlar

Tedavisi nasıl acaba. Bizimlede paylaşırmısınız

Öncelikle Fodmap diyeti uyguluyorlar. Eliminasyon diyeti yapıyorlar yani yediklerinizi eleye eleye size ne iyi ne kötü geliyor bunu buluyorlar. İnternette araştırılabilir ne menem bir şey olduğu. Örneğin beni süt ürünleri perişan ediyor. Kimine dokunmuyor da olabilir, mandalina bana dokunurken portakal dokunmuyor. Herkes kendisinin doktoru olmak zorunda.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2022 Saat 18:42
Tedaviye bende doktor 6 haftalık düşük fodmap diyeti ile başladı. Tabi bir de destekler var. Yazarım hepsini size. İlk hafta pozidox, ocean 5htp ve zymes kapsül içiyorsun. 2. Hafta bovelox, omega 3 ve nac ekliyor, 3. Hafta magnimore ve d3k2 4. Hafta ise megaspore prebiyotik. Düşük fodmapta sebzeler, tavuk, hindi, dana eti neredeyse her şey var. Sıvı yağ yok, sür ürünleri ve gluten yök. Ben normal diyetimden sadece gluten şeker ve süt ürünlerini çıkarmış oldum. 2. Haftaya giriyorum bu hafta en ufak kokuda bir değişiklik yok. Pek faydalı olacağını düşünmüyorum arkadaşlar ben. Ve çok masraflı o megaspore prebiyotik bile 800 küsür TL.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2022 Saat 18:47
Murat bey ben sibo raporumu size mail atabilirim. Melina sen de sonucun çıkınca hekimimde diyet önerilerini karşılaştırabiliriz, bakalım nasıl bir yol izleyecek sende.
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2022 Saat 21:22
Bir de oldu diyelim peki eski yeme düzenine geçince geri gelme ihtimalide yüksek. Bende o nedenle dietle olacağına pek ihtimal veremiyorum.

Tedaviye bende doktor 6 haftalık düşük fodmap diyeti ile başladı. Tabi bir de destekler var. Yazarım hepsini size. İlk hafta pozidox, ocean 5htp ve zymes kapsül içiyorsun. 2. Hafta bovelox, omega 3 ve nac ekliyor, 3. Hafta magnimore ve d3k2 4. Hafta ise megaspore prebiyotik. Düşük fodmapta sebzeler, tavuk, hindi, dana eti neredeyse her şey var. Sıvı yağ yok, sür ürünleri ve gluten yök. Ben normal diyetimden sadece gluten şeker ve süt ürünlerini çıkarmış oldum. 2. Haftaya giriyorum bu hafta en ufak kokuda bir değişiklik yok. Pek faydalı olacağını düşünmüyorum arkadaşlar ben. Ve çok masraflı o megaspore prebiyotik bile 800 küsür TL.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2022 Saat 21:33
Doktor değilim, tıpla en ufak ilgim de yok bilgim de ama ben bu işin sorumlusunun bağırsaklar olduğunu düşünüyorum. :)

Hemen hemen hepimizin ortak noktası bağırsaklar bir sorun olması
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Aralık-2022 Saat 16:25
kaderarkadaşlar a katılıyorum, geçeceğini bilsem ömür boyu yaparım diyeti ama yemiyorum içmiyorum hala berbat yemek yedikten 15 dakika sonra ağzımın tadı bozuluyor dilim acımaya başlıyor ve ardından tuhaf bir koku işte. Geçmiyor hiç bir türlü.
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Aralık-2022 Saat 00:36
Sen yinede tedavine devam et. Geri gelse bile biz uğraştıkça hafifliyor en azından
IP
İlkay
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı İlkay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Aralık-2022 Saat 21:31

kaderarkadaşlar a katılıyorum, geçeceğini bilsem ömür boyu yaparım diyeti ama yemiyorum içmiyorum hala berbat yemek yedikten 15 dakika sonra ağzımın tadı bozuluyor dilim acımaya başlıyor ve ardından tuhaf bir koku işte. Geçmiyor hiç bir türlü.

Sizin diyetinizde olan gıdaları yediğimde bende de aynısı oluyor. Mesela elma yediğimde ağzımda kötü tat oluyor. Sebebi galiba şekerli olduğu için...... Yani fodmap diyetindeki bir sürü gıda bize yasak. Bize derken aytuğ hocanın verdiği diyete göre konuşuyorum. Ve test ettiğimde bu belli oluyor. Mesela muz ve elma yediğimde ağzımdaki kötü tat geri geliyo. Bu örnekti bunun gibi birçok fodmap gıdası öyle yapıyo......

Tospik arkadaşında dediği gibi galiba bir çoğumuzun sorunu bağırsak olabilir. Ve yanlış ilaç veya diyet uyguluyor olabilirz. Sakın pes etmeyin. Fodmap uymuyorsa başka diyet deneyin. Bana verilen diyet bana uydu ve kendimde denemeler yaptım. Vücudunuzu tanıyın. Diyette elmadan sonraki tat nasıl oluyor veya başka sebzeden sonraki tat nasıl oluyor? Vücudumuzu dinleyelim. Ona göre devam ederiz. Ömür boyu sürecekse ömür boyu diyet yapcaz mecburen şeker hastaları gibi. Ama yıllardır vücudun alıştığı sistemi bozduğumuz için kolay olmayacak ve belirli bir süre sonra bence bu katı diyet değişecektir. O yüzden doğru diyetle pes etmemek lazım.

Birde şu var. İlk başlarda diş gargarası falanda vermişti bana. Köprülerim var ve dilimi değdirince dişlerimdede tat alıyordum. Şuan dişlerimde hiç bir tat yok gayet normal. Eskiden önemsemezdim şimdi gece yatarken ve sabah fırçalayıroum. Ve dilim öyle bi alışmışki o pis tabakaya 1 gün dilimi fırçalamasam hemen tabaka oluşuyor. Yani 40 yılın vermiş olduğu alışkanlık bir anda gitmez. Az önce dil macunu için trendyola girdim ve müşterinin biri doktor ömür boyu kullan dedi diye yazmış. Oysaki bizim eczanelerde dil macununu kimse sormuyomuş çok şaşırmıştım. Herkesin vücut yapısı farklı arkadaşlar. Hiç bir zaman karamsar olmayın. Elma yemezsek ölmeyiz napalım. Biz de elma yemeyiz. Biz de ömür boyu dil fırçalarız veya başka şeyler yaparız napalım:(((
Doktorun verdiği gargara olayı bitti dişlerde temiz ama 2 ay sonra köprü altından tat ve koku geldi. Bende bikarbonat aldım 3 gündür gargara yapıyorum ve yine dişler tertemiz oldu tat olarak. Yani bir bütün olarak bakmak lazım. Hatta 2 aydır diş ve dil fırçaladıktan sonra gazlı bezi ıslatarak dilimi siliyorum. 1 gün silemezsem tabaka geri geliyor gibi oluyo.

Bugün kontrole gittim ve değerler sıfıra yakın çıktı. Hatta doktor muayene ederken dediki koku yok. İlk geldiğinde lağım gibiydi dedi.
3 ay sonrada tekrar kontrole çağırdı. Ticari bi amacı olsaydı sen iyileştin derdi ve takip etmezdi. Yıllardır bir sürü doktora gidiyoruz hangisi böyle takip etti? Hangisi bizi kaale aldı? 3 ay sonrada muayene ücretsiz. Sadece gaz ölçüm parası veriyormuşuz. Bunu ön yargı yapmayın diye söylüyorum.

Hatta doktor bağırsak önemini çok vurgu yaparak anlattı. Bütün dünya şuan bağırsaklara yöneldi gibi şeyler söyledi.

Diş gargara ve bakımını yapın. Diyetinizide aksatmadan yapın lütfen.2 aydır kendi yemeğimi ayrı yapmaktan bıktım ama sonucu gerçekten mükemmel.
Artık kendim olarak yaşıyorum. Kısıt yok kamufle yok. Özgür yaşıyorum ve eskisinden daha çok mutluyum. Hatta diyorumki allahım ölecek miyim acaba ben hiç böyle mutlu olamamıştım:((( Hiç bir tedavi kolay değilki bizimkisi kolay olsun.

Koku geri geliyor diye bir sürü mesajda var forumda ama dediğim gibi belkide ömür boyu diyet yapmamız lazım ve bu geri gelen arkadaşlar diyeti bitirdiği için koku gelmiştir. Benim ilaçlar 1 ay önce bitti ve hala koku yok. Eski yeme düzenime dönersem benim de geri gelebilir diye düşünüyorum. Ama arkadaşında dediği gibi. Böyle olacaksa ömür boyu diyete razıyım.....

Birde burdan bayan arkadaşlarla canlı görüşmek isterlerse görüşmek isterim.
IP
İlkay
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı İlkay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Aralık-2022 Saat 21:54
Bi arkadaşım ağız tadı değişsin diye çikolata yerdi ve ağzı kokmaya başlardı. Ağız tadım değişti ve temizim dşye düşünürdü hatta bana da uzatırdı çikolatadan:) halbuki çikolata yemeden önce ağzı kokmazdı. Çikolatan sonra feci kokardı.... bir diğer şahit olduğum da tatlı bi şey yediğinde o an yediği şey kokardı ağzı kötü kokmazdı. ..... yani hepimizin florası farklı galiba. Buda fikir olur diye yazmak istedim.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Aralık-2022 Saat 23:49
Fodmapta elma yok yalnız, muz da yök. Yeşil olmamış muz var sadece.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Aralık-2022 Saat 23:51
Yalnız size antibiyotik de vermiştir aytuğ hoca kullanıyorsanız ağız kokusunun olmaması normal zaten.
IP
İlkay
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı İlkay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2022 Saat 08:45
Googledan bakmıştım diyete. Demekki googledakiler doğru değilmiş. 1 aydır ilaç kullanmıyorum. Neyse bekleyip görcez.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2022 Saat 11:20
Yav arkadaş bu tıp denilen şey koca bir yalandan ibaretmiş. Bakınız tedavisini bulamadıkları hastalıklara kronik hastalık adını takmışlar.

Kalp damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, romatizmal hastalıklar, solunum yolu hastalıkları (koah, astım, bronşit vs), kemik erimesi, kulak çınlaması. Daha geriye ne kaldı ki?

Gribin de çaresi yok. Tıbbın aşılar hariç yani koruyucu hekimlik hariç bi halta yaradığı yok. Anca cerrahi işlemlerde başarılılar.

Onda da tümörü falan yok edemiyorlar kesip atıyorlar. Bağırsakların yıllarca anormal hareket eder, huzursuz bağırsak sendromu derler, sibo derler. Lan bulsana ilacını bunun. Kanserler de aynı.

Üşütürsün, öksğrük, aksırık, tıksırık, ateş doktora gidersin ateş düşürücü ve antibiyotik verir yollar, 10 günde anca kendine gelirsin, o ilaçlardan ı iyileştin yoksa vücut kendi kendini mi tedavi etti bilinmez.

Diş hekimliği de öyle. Tedavi edici bir süreç yok. Dişin çürür, çek. En iyi ihtimal dolgu.

Kanal tedavisi denen şey zaten dişi öldürme işlemi. Dişeti iltihabın olur, yıllarca dişetlerin kanar, sert diş fırçası kullanırsın, ilaç alırsın yine geçmez. Yok mudur diş çürüğünü engelleyecek bir ilaç? 75 yaşında günde 20 bardak şekerli çay içen tanıdıklarım var, hâla kendi dişleri duruyor ağızlarında, tek bir çürükleri bile yok. Haftada 1 ya fırça değer ya değmez ağızlarına. Biz fırçalarız, ağız suyu, diş ipi kullanırız daha beter çürür.

Neymiş efenim genetikmiş, bu tükürdüğümün genetiği bir tek bizde mi bozuk?

Tüm bunlara bakınca ağız kokusuna ilaç milaç bulunacağını düşünmeyin arkadaşlar. Vücudumuz kendi kendini tamir etmeli ve sorunu çözmeli, yoksa işimiz yaş.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Aralık-2022 Saat 00:09
Arkadaşlar bir şey gördüm instadan flora nakli diye, bir doçent yapıyor bunu, flora nakil dernek başkanı insta da var. Bir baksanıza. Sağlıklı bireyin ağız, gastrointestinal sisteminden florayı alıp hasta bireye kolonoskopi endoskopi ile veriyorlar. Sıkıntısız bir işlem (yani süreci) tedavi sonrası hakkında video yok. Hatta İnstagram sayfasında flora bozukluğu ve ağız kokusundan da bahsetmiş.
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2022 Saat 20:47
Ben aradım o doktoru 6 bin ile 8 bin euro arasında fiyat verdi. 120 bin lira falan yuh yani.

Bu arada ben sibo testi yaptıramadım bulamadım bi dr yapan. Antidepresanı bıraktım 6 ay falan kullandım anksiyetemi artırdığını farkettim artık.

Son durumun ne derseniz ben utanınca koku olduğunu bildiğim için utanmamaya çalışıyorum :D ne kadar zalim bi hastalık utanınca kokmak.. Ben eminim bana ne olduğuna artık utanınca pilor kasım gevşiyor ince bağırsağım koktuğu için koku oradan yükseliyor. Her sabah sirkeli su içiyorum betaine devam bu şekilde geçecek hayatım kabullendim artık. Kendinizin dru olun drlardan çare yok kaç dra gittim hepsi diyor psikolojik biz koku almıyoruz ama işte bu öyle bişi değil diye anlatınca deliymişim gibi bakıyorlar..
IP
subib
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 25
Alıntı subib Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Aralık-2022 Saat 01:17
benimde evde kokmuyor okulda les gibi kokuyor bana da deli muamelesi yapıyorlar okuldaki insanlar defalarca suratıma soylediler agzımın koktugunu istersen telegram gurubuna gelebilirsin sibo hastalıgı olanlar var grupta
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Aralık-2022 Saat 19:15
Aslında çözülmesi gereken o pilor kasının strese girince açılmaması. Ben sibonun sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum strese girince kas açılıyor yeterince sindirilmemiş gıdalar ince bağırsakta bakteri üretiyor. Benim teorim savaş ya da kaç tepkisinde vücudumuz fiziksel olarak bu tepkiyi veriyor sindirim tamamen duruyor buna safra üretimi salınımı da dahil. Siboyu tedavi etsen de bu mekanizma böyle olduğu sürece yine sibo olacak. Stresi tedavi etmek lazım. Stres dediysem de genel hayatın içindekileri değil tabii stressiz hayat mümkün değil. Hangi duygu sizi savaş ya da kaç tepkisine sokuyor? Bunu Belirleyip o duygudan kaçınmaya çalışın. Her yemekten yarım saat 45 dk sonra falan sirkeli su için bağırsaktaki kokuyu baya azaltır.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Aralık-2022 Saat 19:26
Araştıra araştıra hepimiz çeyrek doktor olduk, sibosundan pilor'una, flagyl'ine, nasal deviasyondan ülseratif kolona, irritabl bağırsak sendromundan çölyak'a, çeçe sineğinden sinüzite, gluten intoleransından laktoz alerjisine, dil papillalarından meyanköküne öğrenmediğimiz denemediğimiz şey kalmadı.

Ben de sorunun bağırsak kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu