Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Dil kokusu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Konu: Dil kokusu
    Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2012 Saat 23:32
Neden herkes kokunun bir hastalıktan kaynaklanacağını düşünüyorda, dillerinin girintili çıkıntılı olduğundan dolayı yemek artıklarının burada birikme yaptığını düşünmüyor anlamıyorum. Sorun sadece DİL, hastalık falan yok ortada bence!!!
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ekim-2012 Saat 21:10
merak etme bu siteye gelen çoğu kişi bir çok şeyi denedikten sonra buraya geliyor. Ağız içi kaynaklı sorunları sanırım bütün dişçiler çözüyor asıl sorun ondan sonrakiler.

Ben diş fırçalarım, dil fırçalarım, diş ipi+ ağız suyu kullanırdım; sonuç koca bir hiç.... Çoktan beri diş dil fırçalıyorum sadece. onları bile yapasım gelmiyor koku geçmediği için.
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ekim-2012 Saat 00:54
Aydın bey;

Tıp bu kadar ilerlemişken dil kökünün girintili çıkıntılı olan ufacık bir bölümünü düzeltme gibi bir ameliyat yokmudur ülkemizde? Yada siz bu konuda birşeyler yapamazmısınız? Böyle birşey olursa herkesin kurtulacağına inanıyorum, cevabınız için şimdiden Teşekkürler
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ekim-2012 Saat 19:00
Laser ile dil sırtını süpürmek denenmiş fakat beklentilere cevap veren sonuçlar elde edilmemiş. Bu konuda yayınlanmış bir tespit yok maalesef. Kitabımda bu konudan bahsetmiştim. Ana CDR, 2006 yılında bunu bademcikler üzerinde denedi denedi, başarılı oldu diye rapor yayınladı. İsrail'den de bir hekim biliyorum. Bunu bademcik üzerine denemeye devam ediyor. Fakat dil çalışmaları yetersiz henüz.
IP
coqnfechn
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 55
Alıntı coqnfechn Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ekim-2012 Saat 21:05
Orjinalini yazan:

Neden herkes kokunun bir hastalıktan kaynaklanacağını düşünüyorda, dillerinin girintili çıkıntılı olduğundan dolayı yemek artıklarının burada birikme yaptığını düşünmüyor anlamıyorum. Sorun sadece DİL, hastalık falan yok ortada bence!!!

Ağzı kokmayan sağlıklı insanların dilleri girintili çıkıntılı değilmi yani ? Her koku dilden kaynaklanmıyor...
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ekim-2012 Saat 19:26
Doktor Bey;

Dilde yoğun tabaka oluşan insanların ağız kokuları dil kaynaklımıdır?
IP
berataydin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 20
Alıntı berataydin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ekim-2012 Saat 19:45
Orjinalini yazan:

cok guzel bir noktaya deginmissin. forumda da daha onceden soyledigim gibi benim de sorunum dilden kaynaklaniyor. agizda ve midede hiç bir problem yok ancak dilimde koku oluyor. genelde soylenenin aksine sarı pas tabakası falanda yok. dil kokunde hafif beyazlik oluyor ve silince geciyor. ama nedir ki bir sure sonra yeniden kokmaya basliyor. ve kendi kokumu kendim alamadigimdan nasil ve ne zaman kokuyor, ne kadar rahatsiz edici, ne kadar mesafeden duyuluyor hic bir fikrim olmuyor.
IP
adanali
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı adanali Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2012 Saat 08:36
lazer tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Burun eti için de daha önce lazer kullanılıyormuş ancak kötü sonuçlar üzerine radyofrekans kullanılmaya başlanmış.Lazeri çok da güvenilir bir şey olarak düşünmeyin.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ekim-2012 Saat 18:51
Orjinalini yazan:

Doktor Bey; Dilde yoğun tabaka oluşan insanların ağız kokuları dil kaynaklımıdır?

Cevap evet.
En azından kokunun kaynaklarından birisi dildir.

Ayni soruyu bana başka bir forumda dün sordular :-)

Orada yazdığım cevabı Türkçeye çevirip buraya kopyalayayım:

Tat ve koku duyuları arasında geçitler vardır. İki duyunun beyindeki çekridekleri komşudur. Çoğu insan tad'ı koku olarak yanlış yorumlar. Bu yanlışlık gebelikte, yaşlılıkta serum çinko eskikliklerinde, tip 5 vakalarda biraz daha fazladır.

Bir kural değildir ama dilde tat varsa koku da bulunur. Fakat böyle bireylerin bazıları ağız kokusundan yakınmayabiliyorlar.
-M
IP
Burazin
Üye
Üye

Gönderilenler: 61
Alıntı Burazin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2017 Saat 23:31
Hocam dili komple paslı olup da ağzı kokmayan biri olabilir mi?
Yani böyle bir şey mümkün mü?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2022 Saat 12:18
Murat hocam bugün bi arkadaşla telefonda konuşurken hoş beşten sonra nasılsın diyince "öksürük ve ateş, halsizlik şikayetlerim dr un verdiği antibiyotiklere rağmen 20 gündür geçmemişti." dedi ve süreci şöyle anlatmaya devam etti;

"İlaçları içtikçe ishal oldum, kilo vermeye başladım, tekrar dr a gittim, antibiyotiklerin yan etkisi deyip gönderdi. Daha sonra ilaçlar bitti ama halsizlik, öksürük devam etti, ishalim de düzelmeye başladı ancak ağzımın tadı ve iştahım yoktu. Ağzıma metal tadı geliyordu. Evdekiler bana ağzın kokuyor demeye başladılar, kendi arabamıza binince camları açmaya başladılar, ağzın, nefesin çok ağır kokuyor dediler. Eve gidince ağzımı bi açtım ki dilim kirli sarı renkte tabaka oluşmuş. Arkadaşıma da gösterdim aaaa sen mantar olmuşsun dedi. Kaliteli bi ingiliz karbonatı aldık eczaneden, onunla gargara yaptım belirtiler epey geçti. Sonra da arkadaş sarı renkli bi toz getirdi suya katıp onu da içtim şimdi dilimdeki tabaka da ishalim de koku da geçti" dedi.

Utanıp tam adını soramadım sarı tozun. 🙃

İnternetten araştırınca ağız mantarının pamukçuk gibi olanının da başka çeşitleri de olduğunu öğrendim. Ağızdan yemek borusuna bademciklere kadar yayılırsa, tutulum olursa iç organlara bağırsaklara kadar yayılabbiliyormuş. Hatta karaciğer, karın boşluğuna bile.

Şimdi hocam ben dilimi de fırçalasam, gargara da yapsam hapşurduğum zaman odayı tuhaf bir koku kaplıyor. Sanırım dilimizdeki tabaka mantar ve bu mantar nefes borusunu da tutmuş olmalı ki hapşırınca derinelrden gelen mukusla beraber komu odaya yayılıyor.

Siz ne dersiniz bu candida albicans veya başka oluşumlu mantara?

Dil sırtında tabaka olan herkeste ama az ama çok mantar olabilir mi? Yukarıda bahsettiğim kişide de dil sırtında tabakalar oluşmaya başlamış bu süreçteki aynı bizdeki gibi.

Acaba forumdakilerin çoğunda mantar mı var da bu akdar fırçalamaya diş suyu diş ipi dil sırtı temizliğine rağmen bir türlü koku geçmiyor?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2022 Saat 17:59
sn tospik
candida albicans ve diğer kandida türleri ağız kokusuna sebep olmaz.
https://www.youtube.com/watch?v=8RbKO3ESxQo
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2022 Saat 19:34
Teşekkürler hocam sağ olun var olun demek ki bu bahse konu olay candida türü değil, başka bir mantar olabilir.
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 161
Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2022 Saat 21:57
Bu anlattıkların benim arkadaşımdada olmuştu. Birden bire sürekli isal başlamıştı mukus şeklindeydi. Ve oda ağzının tadının değiştiğini koku hissettiğini söyledi. Bende diline bakayım bir demimiştim ve dili beyazdı. Öncesinde onun dilini hep kontrol ederdim ve kesinlikle önceden pembeydi. Bende candida tarzı bir mantar olduğunu düşünüyorum. Daha sonra bana bağırsakları düzelince ağzının da eskiye döndüğünü söyledi.

Orjinalini yazan: Tospik

Murat hocam bugün bi arkadaşla telefonda konuşurken hoş beşten sonra nasılsın diyince "öksürük ve ateş, halsizlik şikayetlerim dr un verdiği antibiyotiklere rağmen 20 gündür geçmemişti." dedi ve süreci şöyle anlatmaya devam etti;

"İlaçları içtikçe ishal oldum, kilo vermeye başladım, tekrar dr a gittim, antibiyotiklerin yan etkisi deyip gönderdi. Daha sonra ilaçlar bitti ama halsizlik, öksürük devam etti, ishalim de düzelmeye başladı ancak ağzımın tadı ve iştahım yoktu. Ağzıma metal tadı geliyordu. Evdekiler bana ağzın kokuyor demeye başladılar, kendi arabamıza binince camları açmaya başladılar, ağzın, nefesin çok ağır kokuyor dediler. Eve gidince ağzımı bi açtım ki dilim kirli sarı renkte tabaka oluşmuş. Arkadaşıma da gösterdim aaaa sen mantar olmuşsun dedi. Kaliteli bi ingiliz karbonatı aldık eczaneden, onunla gargara yaptım belirtiler epey geçti. Sonra da arkadaş sarı renkli bi toz getirdi suya katıp onu da içtim şimdi dilimdeki tabaka da ishalim de koku da geçti" dedi.

İnternetten araştırınca ağız mantarının pamukçuk gibi olanının da başka çeşitleri de olduğunu öğrendim. Ağızdan yemek borusuna bademciklere kadar yayılırsa, tutulum olursa iç organlara bağırsaklara kadar yayılabbiliyormuş. Hatta karaciğer, karın boşluğuna bile.

Şimdi hocam ben dilimi de fırçalasam, gargara da yapsam hapşurduğum zaman odayı tuhaf bir koku kaplıyor. Sanırım dilimizdeki tabaka mantar ve bu mantar nefes borusunu da tutmuş olmalı ki hapşırınca derinelrden gelen mukusla beraber komu odaya yayılıyor.

Dil sırtında tabaka olan herkeste ama az ama çok mantar olabilir mi? Yukarıda bahsettiğim kişide de dil sırtında tabakalar oluşmaya başlamış bu süreçteki aynı bizdeki gibi.

Acaba forumdakilerin çoğunda mantar mı var da bu akdar fırçalamaya diş suyu diş ipi dil sırtı temizliğine rağmen bir türlü koku geçmiyor?
IP
kaderarkadaşlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 161
Alıntı kaderarkadaşlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2022 Saat 21:59
Keşke tozu sorma şansın olsaydı

Orjinalini yazan: Tospik

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu