Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Dil kokusu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ornitop
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 80
Alıntı ornitop Cevaplabullet Konu: Dil kokusu
    Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2013 Saat 13:23
aydin hocam kokunun dilden gelip gelmedigini anlamak icin neler yapmaliyiz ?
IP
admin
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 10025
Alıntı admin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2013 Saat 20:37
Dilinizi fırçalayıp 1 dakika ağzınızda PharmolZn tuttuğunuzda en az 1-2 saat koku tamamen koyboluyorsa tip 1 olabilir.
-M
IP
ornitop
Üye
Üye

Alıntı ornitop Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2013 Saat 21:49
kokunun varligini kendm anlayabilrmiyim veya bir yontem var mi? baska birine sormaktan cekiniyorum.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Mayıs-2013 Saat 14:40
Kendiniz anlarsınız.
Literatürde bilek yalama, ip koklama, başkasına koklatma ve buna benzer bazı yöntemler vardır. Fakat ben bunları aldatıcı buluyorum.

Ağız kokunuzun kaybolup kaybolmadığı sorusu, zaten ağız kokusunun mevcut olduğu iddiasında bulunan kim ise onun (yani sizin) cevaplamanız gereken bir sorudur.

Siz var diyorken başkasının yok demesi, veya siz yok diyorken başkasının var demesi değerlendirilmesine gerek olmayan bir karmaşadır.

Kendi kokunuzu kendiniz duyuyorken bu denemeyi yapın. Kokunun kaybolup olmadığını bizzat kendiniz denetleyin.
-M

Düzenleyen aydinmur - 02-Mayıs-2013 Saat 14:44
IP
ornitop
Üye
Üye

Alıntı ornitop Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Mayıs-2013 Saat 22:58
hocam çerez yedikten sonra dilimdeki pas orani gözle gorulur sekilde artiyor. bunun sebebi nedir sizce ? cerez agiz kokusunu azaltmaz mi? dilimdeki pasin artmasi kokunun arttigini gosterir mi?
IP
ormes
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 93
Alıntı ormes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mayıs-2013 Saat 15:12
Orjinalini yazan: admin

Dilinizi fırçalayıp 1 dakika ağzınızda PharmolZn tuttuğunuzda en az 1-2 saat koku tamamen koyboluyorsa tip 1 olabilir.
-M

Nasil yani hocam ? Ben dilimi fircalayinca koku 10 dakika geciyor fakat daha sonra agzimi kapali tutarsam tekrar ayni sey oluyor fakat acik havada olursam bu durum yarim saate kadar cikabiliyor yani bu ne demektir ki tip 1 yanlis anlamadiysam ? Oyleyse neden simdiye kadar ugrasimizdan hicbir sonuc alamadik yanitlarsaniz sevinirim
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mayıs-2013 Saat 15:52
Orjinalini yazan: ornitop

hocam çerez yedikten sonra dilimdeki pas orani gözle gorulur sekilde artiyor. bunun sebebi nedir sizce ? cerez agiz kokusunu azaltmaz mi? dilimdeki pasin artmasi kokunun arttigini gosterir mi?

Ne yerseniz yeyin dilinizin yüzeyinde yemek tabakası belirli bir süre için bulunabilir. Bu normaldir. Bu aşamada ne yediğinizin çok önemi olmaz. Gavurca ismini hiç kullanmayalım buna yemel birikintisi ismini verelim. Yemek birikintileri salyanın yıkayıcı etkisi ve yumuşak dokuların sürtünme etkisi ile kendiliğinden uzaklaşır. Bunu dil kaplaması olarak değerlendirmemek gerekir.

Dil kaplaması, yemek birikintilerinin kendiliğinden uzaklaşmayan, dil girinti çıkıntıları arasına yerleşmiş ancak fırça ile yerinden kaldırılabilen ağız su ile ne kadar çalkalınırsa çalkalansın yerinden kalkmayan beyazımsı ince bir örtüdür.

İkinci sorunuz çerez metal içeriği sebebi ile Tip 1 ağız kokusunu azaltır.
-M

Orjinalini yazan: ormes

Nasil yani hocam ? Ben dilimi fircalayinca koku 10 dakika geciyor fakat daha sonra agzimi kapali tutarsam tekrar ayni sey oluyor fakat acik havada olursam bu durum yarim saate kadar cikabiliyor yani bu ne demektir ki tip 1 yanlis anlamadiysam ? Oyleyse neden simdiye kadar ugrasimizdan hicbir sonuc alamadik yanitlarsaniz sevinirim

Ben farklı bir şeyden bahsediyordum. Siz bambaşka ve özgün bir sonuç çıkardınız.

Kokunun dilden geldiğini tespit edebilmek için fırçalayıp çinkolu gargara yapın azalmasını yoklayın dedim. Siz dilimi fırçalayınca 10 dak, açık havada 30 dak için koku geçiyor Tip 1 miyim diyorsunuz. Sorunuzun cevabını bilmiyorum.
-M
IP
hasta31
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 47
Alıntı hasta31 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2018 Saat 02:15
Merhabalar.

Bu sefer uzun uzun anlatmayacağım. Gelen koku, esnerken geliyor. Ve hani balon şişirsiniz ya bazen havası yüzünüze gelir ve bir koku hissedersiniz, işte ben o kokuyu hissediyorum.

Sadece bu kadar bilgiden bilgi elde etmek mümkün mü? Murat hocam cevabınızı bekliyorum. Yorumlarınız çok önemli..
Ya iyileşemezsem ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Haziran-2018 Saat 20:14
Orjinalini yazan: hasta31

Gelen koku, esnerken geliyor. Ve hani balon şişirsiniz ya bazen havası yüzünüze gelir ve bir koku hissedersiniz, işte ben o kokuyu hissediyorum

Kokunun neye benzediğinin teşhis değeri yoktur. Balon, çöp, şeker, lağım veya herhangi bir kokunun diğerinden teşhis kuvveti farklı değildir.

Esnerken bir koku alıyor olmak da çok teşhis değeri taşımayabilir.
-N
IP
nural
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı nural Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Haziran-2018 Saat 11:41
Hocam merhaba. Ben dilimi iyice temizledikten yani dilim normal rengine döndükten sonra yemek yediğimde ya da kahve içtiğimde dilimin üstünde hiç pas oluşmuyor. Yani ilk 5-6 saatte ne yersem yiyeyim pas oluşmuyor. Ancak bir sonraki öğünden sonra renk değişimi başlıyor ve pas yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. İki üç gün temizlemezsem iyice kalınlaşıyor pas tabakası ve genelde sarı renkte oluyor. Ve bunların dışında genel olarak yemek yedikten sonra boğazıma yakın yanma hissediyorum. Sindirimle
alakalı bir problem olabilir mi diye düşünüyorum. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Eğer sindirimle alakalıysa reflü kaynaklı mı yoksa geniz akıntısı mı daha olası bir nedendir dildeki tabaka oluşumu için?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Haziran-2018 Saat 18:57
Anlattıklarınız çok normal. Normali budur.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu