Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

DİLDEKİ PAS [RESİMLİ]

Nereden Yazdırıldığı: Agiz Kokusu+
Kategori: AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları
Forum Adı: Bir soru sormak istiyorum
Forum Tanımlaması: Merak ettiğiniz bir konuyu burada sorunuz
URL: http://www.agizkokusu.org/forum/forum_posts.asp?TID=1917
Tarih: 28-Mart-2024 Saat 16:22
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.06 - http://www.webwizforums.com

Konu: DİLDEKİ PAS [RESİMLİ]
Mesajı Yazan: isimsizizleyici
Konu: DİLDEKİ PAS [RESİMLİ]
Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2015 Saat 22:06
MERHABA ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 4 SENEDİR DİLİMDE PASLANMA VAR VE HERGÜN ARALIKSIZ DİLİMİ VE DİŞİMİ TEMİZLİYORUM FAKAT BU DİL YÜZÜNDEN KOKU YAPIYOR VE HERGÜN DİLİ TEMİZLEMEYE HARCADIĞIM VAKİT 40DK YA YAKIN LÜTFEN NEDEN BÖYLE OLUYOR YARDIM EDİN

HER SABAH KALKDIĞIMDA OLUŞAN PAS-KİR SİZ NEDİYOSANIZ :

TEMİZLEDİĞİMDE :

LÜTFEN NASIL GEÇER BU YARDIM EDİN.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Arayan
Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2015 Saat 17:58
Koku varmi aqzinda

Mesajı Yazan: Gizoss
Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2015 Saat 20:47
Evet benimde sabahlari boyle oluyor bunun adi pas mi? Bembeyaz oluyor dilimin ustu. Nasil temizliyorsun kasikla mi?

Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2015 Saat 23:09
Orjinalini yazan: Arayan

Koku varmi aqzinda

evet dilden kaynaklı

Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2015 Saat 00:12
Orjinalini yazan: Gizoss

Evet benimde sabahlari boyle oluyor bunun adi pas mi? Bembeyaz oluyor dilimin ustu. Nasil temizliyorsun kasikla mi?

ilk baş kaşıkla yapıyodum sonra diş fırçasının arkasındaki tırtıklı yerle temizliyorum heryeri pespembe oluyor fakat bıkıyor insan 4 sene oldu.. nasıl geçer bu

Mesajı Yazan: aydinmur
Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2015 Saat 06:57
Dil üzerindeki plak (siz pas diyorsunuz) kaldırıldıkça azalır, kabolur fakat zaman ile kalınlaşır ve artar. Bunun tek bir manevra ile veya bir ilaç ile ömür boyu tamamen engellenmesi mümkün değildir.

Kulak kiri gibi düşünün, burundaki sümük gibi düşünün, gözdeki çapak gibi düşünün. Bunlar savunma amacı ile organizmanın ürettiği, oluşturduğu, meydana getirdiği oluşumlardır. Ömür boyu bunlardan kurtulmak mümkün değildir, zaten gerekli de değildir. Bunları belirli aralıklarla temizlemek mümkündür. Bu temizliği yaparken obsesif ve iddialı olmamak, temizleyeceğim diye organizmaya zarar vermemek, iddalı olmamak, aşırıya kaçmamak, fazla sık aralıklarla yapmamak gerekir.

Her diş fırçalama işleminden sonra (günde >2) diş fırçası ile dilin üzerini fırçalamak yeterlidir.
-M

Mesajı Yazan: certel57
Mesaj Tarihi: 09-Aralık-2015 Saat 23:26
Misvak kullan gunde en az 4 yada 5kere ikiser dakkadan az olmasin
Birde karanfil at agzina en az yarım saat agzinda dolastir em
Gunde 3 kere yap
3 gun sonra goreceksin tertemiz olacak dilin
Dua edersin inşaallah

Mesajı Yazan: bi care
Mesaj Tarihi: 10-Aralık-2015 Saat 11:24
Dilinizin son kismindaki plak siyah renk mi yoksa resimde mi öyle çıkmış?

Mesajı Yazan: Arayan
Mesaj Tarihi: 12-Aralık-2015 Saat 01:44
Dilimi bebek dili gibi temizlesemde fark etmiyo takii cinkolu urun kullanana kadar.Cinkolu urunler iyi birtek .

Mesajı Yazan: ncort
Mesaj Tarihi: 26-Ocak-2016 Saat 23:29
Orjinalini yazan: aydinmur

Dil üzerindeki plak (siz pas diyorsunuz) kaldırıldıkça azalır, kabolur fakat zaman ile kalınlaşır ve artar. Bunun tek bir manevra ile veya bir ilaç ile ömür boyu tamamen engellenmesi mümkün değildir.

Kulak kiri gibi düşünün, burundaki sümük gibi düşünün, gözdeki çapak gibi düşünün. Bunlar savunma amacı ile organizmanın ürettiği, oluşturduğu, meydana getirdiği oluşumlardır. Ömür boyu bunlardan kurtulmak mümkün değildir, zaten gerekli de değildir. Bunları belirli aralıklarla temizlemek mümkündür. Bu temizliği yaparken obsesif ve iddialı olmamak, temizleyeceğim diye organizmaya zarar vermemek, iddalı olmamak, aşırıya kaçmamak, fazla sık aralıklarla yapmamak gerekir.

Her diş fırçalama işleminden sonra (günde >2) diş fırçası ile dilin üzerini fırçalamak yeterlidir.
-M

Murat hocam su noktada yaniliyorsunuz bence. Mesela annemin diline bakiyorum bazen beyaz pas hic olmuyor bazen az oluyor. Bizdeki pas hem kalin hem de fazla. Kesinlikle bir sorunu soyluyor bu. Temizlemekle alakasi yok.

Mesajı Yazan: Kevseru
Mesaj Tarihi: 27-Ocak-2016 Saat 08:26
Hiç ağız kokusu olmayan bir arkadaşımı kontrol ettim pas onda da vardı kokunun tek sebebi pas olmayabilir bence

-------------
Bunaldım

Mesaj Tarihi: 27-Ocak-2016 Saat 13:33
Orjinalini yazan: Kevseru

Hiç ağız kokusu olmayan bir arkadaşımı kontrol ettim pas onda da vardı kokunun tek sebebi pas olmayabilir bence

Nasildi ama? Ince bir pas olabilir ama biz burada biraz kalin pastan soz ediyoruz.

Mesaj Tarihi: 27-Ocak-2016 Saat 19:39
Pası tamamen temizlediğimde de koku gitmediği için yanıltmak istemem, bende bazen ince bazen yoğun oluyor dediğim gibi hiç olmasa da sonuç aynı:( ondaki yoğunluk da ince denecek kadar az değildi diye hatırlıyorum

-------------
Bunaldım

Mesajı Yazan: Mnsm
Mesaj Tarihi: 27-Ocak-2016 Saat 23:34
Arkadaşlar dildeki pas temizlense bile dil göründüğünden uzun ve arkası yani köküne kadar temizleme imkanı yok. Sorun dil pasının oluşma sebebi neden oluşuyo neden geçmiyor bakteri plağı ve bu salgı yapışkan, kokulu.
Peygamberimiz sas. Sabah kalkınca dilini misvaklar ondan sonra su içermiş. Hikmeti bütün bakteriler dile toplanıyor eğer temizlenmesse yutuluyor aynı sorunlar devam ediyor.
İşin açıkçası kardeşler sorun Bakteriler. Vücüdün temizlenme ve savunma mekanizması aslında çalışıyor ama biz tam olarak bilemiyoruz inşallah sorunu kökten çözeriz.   

Mesaj Tarihi: 28-Ocak-2016 Saat 05:47

Pası tamamen temizlediğimde de koku gitmediği için yanıltmak istemem, bende bazen ince bazen yoğun oluyor dediğim gibi hiç olmasa da sonuç aynı:( ondaki yoğunluk da ince denecek kadar az değildi diye hatırlıyorum

Tamam pastan degil diyelim. Bir dilin arkasi neden kokar o zaman? Onu kokmaz da neden arka? Acaba dilin arkasinin bogazda degdigi yerde mi birsey var? Sadece tahmin yuruttum.

Mesajı Yazan: Naci
Mesaj Tarihi: 28-Ocak-2016 Saat 10:44
Arkadaşlar benim dilimde pas var ve dil kökümde ağur koku oluşuyor. Ben dil pasının bu kadar ağır bir koku yapacağını düşünmüyorum. Çünkü temizlediğimde koku gidiyor yarum saate kakmaz aynı koku tekrar geliyor

Mesaj Tarihi: 28-Ocak-2016 Saat 12:23
Orjinalini yazan: ncort

Tamam pastan degil diyelim. Bir dilin arkasi neden kokar o zaman? Onu kokmaz da neden arka? Acaba dilin arkasinin bogazda degdigi yerde mi birsey var? Sadece tahmin yuruttum.

Farkettiğim önemli biseyi hatırlattınız pas arttığında bademcik taşı oluşmuş mu diye kontrol ederim ve kesin çıkar biseyler (çok pardon kimsenin midesini bulandrmak istemiyorum) bakteri çoğalması mantarlaşma ne derseniz diyin artık yalnız lansor kullandığım dönemlerde de azaldığını farkettim. Ama H.plori yok bende

-------------
Bunaldım

Mesaj Tarihi: 29-Ocak-2016 Saat 08:57
Nasil kontrol ediyorsunuz? Bogazima bakiyorum hic beyaz birsey yok. Sislik yok.

Mesajı Yazan: aliunver
Mesaj Tarihi: 30-Ocak-2016 Saat 03:12
aydın bey merhaba,
yıllardır ağız kokusu şikayetiyle uğraşıyorum, herkes gibi ilk başlarda sorunu ağızda arayarak başladık tüm ağız bakımı yapıldı ve son bir yıldır kusursuz bir ağız hijyeni sağlamaya çalışıyorum buna rağmen dil arkasındaki beyaz pası silsem de yarım saatte geri geliyor. daha sonra kbb'ye gittik o da bir şey bulamadı. son çare olarak geçen hafta endoskopi yaptırdım helikobakteri bulundu. helipak isminde 2 hafta sürecek bir antibiyotik tedavi seti kullanıyorum fakat aradan bir hafta geçti ve dilimin arka kenarlarında siyahlıklar oluşmaya başladı. bugünki ilaçlarımı kullandıktan sonra dil arkasındaki siyahlık biraz daha arttı. tedavinin bitmesine daha bir hafta var sizce bu siyahlık normal midir ne yapmalıyım?

Mesajı Yazan: bilginog
Mesaj Tarihi: 02-Şubat-2016 Saat 22:32
Dişinin biri icerden curuk.curuk disinin icinde olan bakteriler sicak ortamda milyonlarca olarak dilinin yuzeyinde bu tabakayi olusturuyor.Buda agiz kokusu yapiyor

Dilini temizlemekle kurtulamazsin veya disini fircalamakla.10 dk icinde tekrar binlerce olabilir.Kurtulmak icin

Yapman gereken : Sabah uyan disini fircala ,Cayini sekersiz iç, oglen ve aksam yagli yemeklerden uzak dur.Aksam yemwginden 30 dk sonra wc ye git buyuk kucuk hacedini gider.

1 elma 1 armut 1 muz 1 portakal ve 1 mandelini guzelce dilimle tadini cikara cikara hepsini ye !

Meyve tabagin bittikden sonra agzinda dilinde hicbir yerinde 2 gun boyunca pas kalmayacak agiz kokunda olmayacak.

Bunu surekli tekrar edersen dislerine baktirmak icin bile dkktora gitmene gerek kalmaz.

Mesajı Yazan: cmgard
Mesaj Tarihi: 03-Mart-2016 Saat 20:44
Arkadaşlar forumda konuları okuyordum,üye olma vakti geldi dedim.Yaşım 20 ağız kokusu şikayetim uzun yıllardır var aslında.Ama bu yıl beni bayağı bi rahatsız etmeye başladı.Öncelikle forumda gördüğüm kadarıyla şikayetler genelde ortak.Bende ki rahatsızlıklar geniz akıntısı,kronik faranjit,dilimin arka kısmında kabarcıklı şekilde beyaz dil pası,3 diş çürüğü var.Yani hertürlü şey var.Hergün farklı arayışlara giriyorum kokuyu nasıl giderebilirim diye.Geniz akıntım olduğunda ağzımda olan koku farklı genelde olan ağız kokum farklı onu ayırt edebiliyorum mesela.Murat hocamın yazılarında gördüğüm kadarıyla çinkolu bi ağız gargarası aldım(ürün alkolsüz çinkolu).Sürekli olan bi ağız kokum yok onu öncelikle belirteyim.Sabah öğle akşam olmak üzere 3 kere dişimi fırçalayıp dil raspasıyla temizliği yapıp ağız gargarasıyla bakımı yaptığımda 3 4 saat ağız kokum olmuyor(Acıktığımda mideden gelen açlık kokusu harici).Geniz akıntısı olursa bu süre bayağı bi düşüyor.Bitki çayı ve bir şeyler yiyince bi süre daha idare ediyor.Bi yöntem denedim bu ara,akşamları meyve yiyip ağız bakımını yapıp yattığımda sabah kalktığımda bile ağız kokum olmadığını farkettim.Çevremde teyit ettiriyorum tabi :)).Bazen de 3 4 saat bitmeden 2 saat geçince ağız kokusu başlıyor.Ağız bakımını yapmadığımda yemek yedikten sonra şekerli bir şey yersem koku direk oluşuyor.Ve ağzım kuruduğunda aynı şekilde.Ağız kokusunun tipini seçemedim nerden başlamalıyım sizce?Murat hocamın da yorumlarını almak isterim.Üniversite çağında sosyal ortamda çok büyük sorun bu.

Mesajı Yazan: mmkk
Mesaj Tarihi: 04-Mart-2016 Saat 00:00
Cmgard kardesim ben sunu bi turlu bilmiorum kronik farenjit nedir bana bi aciklamasini yaparmisin ben bilmiorum

Mesajı Yazan: cmgard
Mesaj Tarihi: 04-Mart-2016 Saat 09:26
murat hocam daha iyi bilir aslında ama bildiğim kadarıyla antibiyotiğin etki etmediği ve yerleşmiş boğaz enfeksiyonu.Öğretmenlerde olduğu gibi fazla konuşunca boğazda yanmalar kurumalar vs oluyor.

Mesajı Yazan: mmkk
Mesaj Tarihi: 04-Mart-2016 Saat 18:07
Cmgard kardedkm ben 20 yasindayim heryil ateslenirim 41-42 derece felan felan ben arastrdim bende kronik deilde normal farenjit oluo atesten dolayi bogazlar kabario ya bide ben antibiyotuk kullandihim da agizkokusugidio acaba bagrsak problemimi

Mesajı Yazan: Meari
Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2016 Saat 16:58
Arkadaşlar merak ettim bu dil pası için cildiyeye giden oldu mu aranızda belkide bi deri enfeksiyonudur dilimizde oluşan pas ve koku gerçi böyle bir şey mümkün mü onuda bilmiuorum sadece fikirlerimi yazdım

-------------
Ya Şafi

Mesajı Yazan: Hope
Mesaj Tarihi: 10-Haziran-2016 Saat 22:13
Meari ben gittim dilimin üstündeki artık pastan mı diyim aldı cam gibi birşeyin üzerine koydu sonra mantar yada başka mikropları görebilceği aletle baya inceledi ama öyle birşey çıkmadı bende

Mesajı Yazan: Gastro
Mesaj Tarihi: 11-Haziran-2016 Saat 19:02
Dil pasi dediginiz dil uzerindeki tuycukler degilmi 'papila'lar yani. Bakteri uremesi icin iyi bir ortam yaratiyor ama bu mikroorganizmalar sonucu yarandigina inanmiyorum. Bende proton inhibitor ilaclardan sonra yarandi. Sadece bazilarimizda baska bedensel problemlerden dolayi buyumesi hizlanmis. Ben hic kurtulan duymadim.

Mesajı Yazan: Meari
Mesaj Tarihi: 11-Haziran-2016 Saat 22:10
Dil pası derken benim bahsettigim papillalar değil papilla zaten dilimizin yapısını oluşturan bir kısım. Benim bahsettiğim dilimizin ortasindan arka kısımlarına doğru oluşan sarımtrak renkli tabaka

-------------
Ya Şafi

Mesajı Yazan: bazenhissediyor
Mesaj Tarihi: 09-Ekim-2016 Saat 19:08

-M

hocam dil içinde özel bi fırça varmı yoksa dişleri fırçaladıgımız fırçaylamı

Mesaj Tarihi: 09-Ekim-2016 Saat 19:09

-M

hocam bazı insanlar dilleri pespembe hiç lekesiz artıksız ayrıetten ne yeseler dillerinin üstünde artk oluşmuyo koku deseniz 0 bu nasıl oluyo hocam

Mesajı Yazan: sunset
Mesaj Tarihi: 27-Ekim-2016 Saat 13:06
Bende de var bu dil pası. Ben cildiyeciye de gittim. Mantar falan değilmiş o.

Daha önce de burda çogunuzun bildiği f***** adlı ilacı kullandıgımda koku moku kayboldugu gibi dil pası da oluşmuyor. Ama ömür boyu ilaç kullanamayız değil mi?

Benim en gördüğüm en bariz şekliyle çayı şekerli içince ya da şekerli gıdalar tüketince dil pası oluşuyor. Denemesi bedava.

Dilinizi fırçalayın. O gün çayı kahveyi şekersiz için, vücutta şekere dönüştüğü için hiç bir hamur işini bir lokma da olsa yemeyin ve bakın. Akşama kontrol edin, dilinizde pas oluşmayacak. Belki de sorun diş yapımızdan. Dişlerimiz çok mu sık acaba aralara bakteri doluyor? Ya da tükürük salıgımız az ağzımızı iyi temizleyemiyor.

Bir de bol bol su içince koku çooook azalıyor. Bir tanıdıgım sigara içer tatlı yer ama ağzı hiç kokmaz. Dikkat ettim günde sürekli 15-20 bardak su içer, sürekli çay kahve içer (şekersiz) Ağzın su ile teması bakterileri süpürüyor mideye doğru sanırım. Syg.

Mesajı Yazan: Bursa26234
Mesaj Tarihi: 06-Ocak-2017 Saat 00:43
Kardesim o senin midendeki helikobakteriden yapıyo diline vuruyo o beyazlık aynı tüylenme gibi bende gittim bende helikobakteri cıktı helıpak kullandım obeyazlık kayboldu baslarda dil eski pembe rengini almaya basladı derken yine basladı

Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 09-Ocak-2017 Saat 17:58
Sunset ben şeker ekmek kahve vs hiç bişey kullanmadigim halde dil pasi ve koku var.onunla alakali olduğunu düşünmüyorum. Mantarlar biyofilm oluşturuyor ve bende şu da var belki birçoğunun da vardır.dilimi temizlerken çok yapışkan bi tükürük dil üstünü sarıyor birden bi tabaka gibi çok yapışkan. Bu da biyofilmi koruyan tabaka. Biz dilimizi temizlersek kökünden. Koku büyük ölçüde azalacak hatta yok olacak diye düşünüyorum

Mesajı Yazan: halitziyausakli
Mesaj Tarihi: 14-Ocak-2017 Saat 19:14
Dilinden kotu bir koku yayılıyor bir haftadır dış fircamin arka kısmıyla dilimize fircaliyorum ancak dilin arka kısımlarına ulasamiyorum bunun için ne onerirsiniz

Mesaj Tarihi: 14-Ocak-2017 Saat 21:00
çok zekice düşünmüşsün peki dilini nasıl temizliceksin?

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesaj Tarihi: 14-Ocak-2017 Saat 21:12
peki dildeki pasın bademciğin yapabilceği düşüncesi kimsenin aklına gelmiyormu?

benim aklıma 2 ihtimal geliyor mide hypliorisi ve bademcik dil pası yapar diye geliyor aklıma bademcik derken bozulmuş bademcik yani bademcik taşı oluşan bademciklerde? sizin fikirleriniz neler dostlar

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 14-Ocak-2017 Saat 21:40
Halitziyausakli Forumda 'iyilestim mutlu son ' konusuna bi göz atmanız i tavsiye ederim ve birde pharmol Zn ağız gargarasini kullanmanız da etkili olabilir

Mesajı Yazan: Tirza1984
Mesaj Tarihi: 06-Nisan-2017 Saat 08:53
İyi günler.böbrek ve karaciğer sorununuz var mı?böbrekte üre yüksekliği dilde pas yapabilir.dilde pas şüpheli ilişki sonrası başlayan var mı acaba.bu pasla beraber uykusuzluk sinirlilik endişe şikayetleri çekiyor öusunyz

Mesajı Yazan: Reisbey233
Mesaj Tarihi: 22-Nisan-2018 Saat 21:29
Bendede surekli agiz kokusu ve dil pasi var gitmedigim doktor kullanmadigim ilac kalmadi hem bitkisel hem kimyasal butun gargaralar dis macunlari digisik fircalar bitki caylari ama hic biri fayda eedi evlenwmiyprum lan bunun yuzunden ama artik tak etti canima

-------------
Allahimyardimet

Mesajı Yazan: Mnsm
Mesaj Tarihi: 23-Nisan-2018 Saat 02:52
Sebepsiz yere doğada veya insan vücudunda hiç birşey kokmaz. Doğa kanunlarına aykırı olur.
İnsan vücudu komplike herşey birbirine bağlı
Biyerde bi sorun var baştan başlamalısın kardeşim
Teker teker tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak suretiyle tedabivi olunur.
Yoksa bi ilaç içiyim şipşak olacak olacak birşey değil bizdeki kronik koku
Baştan başla

Komple diş hekimi tarafından muayene detaylı öyle doktora ağzım kokuyo napcam yok ters giden ne varsa sıra sıra
Sonra kbb
Sonra gastr.
Sonra dahiliye vs.

Hiçbir faktörü esgeçmeden
İnşallah iyileşriz

Mesajı Yazan: Bahtsız31
Mesaj Tarihi: 29-Nisan-2018 Saat 13:16
Herkese selam. Arkadaşlar bende yaklaşık 1 senedir dudaklarımın içinde ve dilimde ( dilimde daha az) hiç geçmeyen beyaz yuvarlak halka şeklinde ilk çıktığında kücük olup saatler sonra büyüyüp patlayan beyaz lekeler var. İlk zamanlar aft sanmıştım 3 ay geçmeyince doktorları gezdim hiçbiri ne olduğunu çözemedi rahat 10 tane cildiye dahiliye doktoru gezmişimdir. Kbb bile gittim ama herkes behçetten şüphelendi fakat çok şükür öyle değilmişim. Sonunda profesöre gittim ve o baktı hiçbişey olmadıgını ve genetik oldugunu söyledi. (Buarada hiç ağrı sızı olmuyor cok sükür yani ağrısız lekelerdi bunlar aft şeklinde.) Ne zaman geçer bilemeyiz ilaç tedavisi yok yemene içmene dikkat et biraz ama geçecek dedi. Neyse uzatmayayım eve geldim 3-4 ay geçti rahat ettim fakat tekrar araştırdım bu hastalık olan kişilerinki geçiyomuş tekrarlıyomus ama benimki hiç geçmiyor ve dudağımda . Herkesinki dilde cok oluyormuş. Bi araştırma yaptım mide suyunun gelmesiyle falan olur diyolar. Cocuklugumdan beride her sabah kalktıgımda sarı tükürürdüm ve yaklasık 1 senedirde her gece tükürmek için kalkıyorum uyku düzenimide bozdu acaba sarı tükürükten dolayımı dudağımdakiler oluyor? Mide suyumu geliyor. Bunun gibi sarı tükürük durumu yaşayanınız oldumu?
Herkese geçmiş olsun. Rabbim sifa versin..

Okumaya üşenen arkadaşlar son kısmı okusanız bile yeterli ..

Mesajı Yazan: Gercektıpcarear
Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2018 Saat 21:23
Kötü koku yoksa boşver sorun yapma insanlar içinde konusabılıyorsan bu en büyük özgürlüktür

Mesajı Yazan: expert
Mesaj Tarihi: 15-Mayıs-2018 Saat 00:08
Merhaba.
32 yaşında erkeğim. Şu ana kadar böyle bir sorunum hiç olmamisti. Bu da bir kaç gündür mevcut.
Resimdeki dil pasimidir. İnternete bağırsak mantarı kolon kanseri karaciğer sorunu yazmislarda yazmışlar.
Arka kısımları hafif tüylü sert gibi olmuş bu yüzden damağımda değdiği için fark ettim.bilgilendirirseniz sevinirim.
https://ibb.co/bAyXVd - https://ibb.co/bAyXVd

Mesaj Tarihi: 15-Mayıs-2018 Saat 07:28
Orjinalini yazan: expert

Resimdeki dil pasimidir. İnternete bağırsak mantarı kolon kanseri karaciğer sorunu yazmislarda yazmışlar.
https://ibb.co/bAyXVd - https://ibb.co/bAyXVd

Bu dil pası veya diğer ismi ile dil kaplamasıdır. Mantar ile, kolon ile veya karaciğer hastalıkları ile veya kanser ile hiç bir ilişkisi yoktur. Böyle hurafe ilişkilendirmeler yapan siteler gün geçtikçe artıyor sizin gibi sayısız insanın kafasını karıştırıyor

Elinize orta sert bir diş fırçası alın dilinizi arkadan öne doğru süpürür gibi fırçalayın, kaybolduğunu göreceksiniz.
-M

Mesajı Yazan: expert
Mesaj Tarihi: 18-Mayıs-2018 Saat 04:36
Teşekkürler.
Evet maalesef bilgisizce ziyaretci cekmek para kazanmak adina kopyala yapistir saglik sitesi cok fazla.
Neyseki erken fark etmişim.
Ağız hijyeni daha az kahve daha az sigara bol su içmek gerekiyor sanırım.
bir sitede bu sekilde bir dilin altına hiperkeratoz teşhisi konulmus. dilin üst düzeyindeki yeterli dökülme olmaması kaynaklı midir sorun. sebep buysa neler etken olabilir. herhangi bir sağlık sorununa işaret edebilir mi

Mesaj Tarihi: 18-Mayıs-2018 Saat 11:42
Orjinalini yazan: expert

Ağız hijyeni daha az kahve daha az sigara bol su içmek gerekiyor sanırım.

Ne kadar su içerseniz için ağızdaki salya miktarını zannettiğimiz kadar artıramayız. Pek az artar.

Kahvenin ve sigaranın ağız kokusu yaptığına ilişkin her hangi bir delilimiz yok

bir sitede bu sekilde bir dilin altına hiperkeratoz teşhisi konulmus. dilin üst düzeyindeki yeterli dökülme olmaması kaynaklı midir sorun. sebep buysa neler etken olabilir. herhangi bir sağlık sorununa işaret edebilir mi

Silin sırtında savunma reaksiyonu olarak keratin isimli kahverengi bir protein birikebilir. Hiperkeratoz bu şekilde oluşur. Fırçalayınca uzaklaşır. Bir hastalık değildir. tahriş edicilere karşı dilin kendisini savunmasından ibarettir.

dirseğimizi masaya yaslamak suretiyle dirsek derisi incitmeyelim diye deri kendisini savunmak için nasıl kalınlaşıyorsa, dil de tahriş edici mikrop, sigara, alkol ve diğer zararlılara karşı kendisini bu şekilde savunur.

-M

Mesaj Tarihi: 14-Mayıs-2019 Saat 03:11
Arkadaşlar yazdım kimse umursamadı.yukarda arkadaşın diline bakılırsa böbrek ve karaciğerle ilgili sorunları var bana göre.Bende de aynin durum söz konusu

Mesaj Tarihi: 14-Mayıs-2019 Saat 03:13
Yukarda arkadaş başka şikayetleri var mı acaba dili beyaz olan resimdeki.ağız kuruluğu da var muhtemelen.

Mesaj Tarihi: 14-Mayıs-2019 Saat 03:19
Aydınmurat Hocam benim şüpheli ilişki sonrası dilim böyle oldu.sebebi bulunamadı.böbrek ve karaciğer enzimleri yüksek çıkıyor.böbrek az çalışıyor.böbrek az çalıştığı için dil böyle oluyor.buna sebep olan şey bir enfeksiyon.ebv belki olabilir belki başka bir virüs.doktorlar böbreğimde sorun yok diyor ama önemli değil diyorlar.ürem biraz yüksek çıkıyor.üre yüksekliği işte dili böyle yapıyor.

Mesaj Tarihi: 14-Mayıs-2019 Saat 03:20
Ebv cmv bu şikayetlere yol açar mı?

Mesajı Yazan: elektrikci
Mesaj Tarihi: 19-Haziran-2019 Saat 17:48
Dilimin üstünü sabah ve akşam temizliyorum. Köküne gidince refleks olarak bögürüyorum. Nasıl temizlerim? Ayrıca bademciklerim dolu mu?

Mesaj Tarihi: 19-Haziran-2019 Saat 20:10
Dil fırçalama detayları için burayı tıklayabilirsiniz

http://www.drmurataydin.com/dis-nasil-fircalanir.html#dil-nasil-fircalanir - http://www.drmurataydin.com/dis-nasil-fircalanir.html#dil-nasil-fircalanir

Mesajı Yazan: evian
Mesaj Tarihi: 23-Haziran-2019 Saat 21:56
Murat bey paris Hôpitaux Universitaires Pitié Salpêtrière Randevu verdiler ! Baska doktorda alerji testi ve burnumun sinuslerimin scanner ini cektirdi size gostermek istiyorum ama photo nasil atiliyor aceba yada email varmi size résultat larimi gosterebilmem icin ? Tesekkue ederim

Mesaj Tarihi: 24-Haziran-2019 Saat 10:48
Orjinalini yazan: evian

Murat bey paris Hôpitaux Universitaires Pitié Salpêtrière Randevu verdiler ! Baska doktorda alerji testi ve burnumun sinuslerimin scanner ini cektirdi size gostermek istiyorum ama photo nasil atiliyor aceba yada email varmi size résultat larimi gosterebilmem icin ? Tesekkue ederim

Teknik konuda benim size hangi düğmeye bsacağınızı veya aresimelri nasıl boyutlandıracağınızı buradan anlatmam zor olabilir. Bu soruyu yakınlarınızda birisine sormanız gerekir. Benim epostam her yerde var. aydinmur@yahoo.com
-M

Mesajı Yazan: mahoni
Mesaj Tarihi: 26-Haziran-2019 Saat 14:58
Sevgili elektikçi
Benim dilimin üzerinde de seninkiyle aynı kabarıklıklar var.
Yani resmen aynı seninkiyle.
2 ya da 3 tane böyle küçük tepecikler var.
Ve ben burdan açıklıyorum; dilimi ve o tepecikleri dil fırçasıyla fırçalayıp bir de en son macunla fırçaladığımda, akşama kadar koku sıfırlanıyor.
Taaaki dilin üzerindeki tabaka çoğalana kadar. Ozaman da gece aynı işlemi yaptığımda sabaha kadar koku yok.
Kokunun dilin üzerindeki tabakadan kaynaklandığını düşünen herkes denesin böyle. Ben nerdeyse 6 aydır bu şekilde devam ediyorum.

Mesaj Tarihi: 26-Haziran-2019 Saat 15:00
Sevgili Evian gelişmeleri bize yaz lütfen.
Hem bana özelden ulaşırsan bir ara Paris’te görüşebiliriz.
Bazen İstanbul dan uğruyorum oralara.

Mesajı Yazan: evian
Mesaj Tarihi: 26-Haziran-2019 Saat 23:49
Bugun doktora gittim sag tarafinizda ve yanak sinusunizde sinusite var sol tarafta mukos kalinlasmasi var dedi ve iki aylik ilac tedavisi verdi ! Ama bugunki ozel bir doktordu 7inci ayin 12 sinde paris te universitaire hastanede rdvum var murat beyde gozden gecirdi scanlarimi ve birkac gorus belirtti onlarla beraber spécialiste gidicem bildiririm InsaAllah gelismeleri

Mesajı Yazan: kıllılimonata25
Mesaj Tarihi: 01-Temmuz-2019 Saat 22:49
Öncelikle iyi forumlar. Sıkıntım dilimin tabaka halinde beyazlanması ve arka kısımlarda daha yoğun. Resmi az önce dilimi fırçaladıktan sonra çektim çok belli olmuyor ama gerçekten sinir bozucu derecede beyaz. Belki hep böyleydi ben yeni dikkat ettim ama çok taktım kafaya, ayna elimde geziyorum. İkinci sorunumsa dilimin ucunda kırmızı noktalar var bunların sebebi ve çözümü nedir, dilim sağlıklı bir dil mi? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

https://i.hizliresim.com/kMJa7r.jpg

Mesaj Tarihi: 02-Temmuz-2019 Saat 07:50
Diliniz gayet sağlıklı.
Hiç bir müdahaleye ihtiyacı yok. Aklınızı takmayın
-M

Mesaj Tarihi: 02-Temmuz-2019 Saat 18:04

Diliniz gayet sağlıklı.
Hiç bir müdahaleye ihtiyacı yok. Aklınızı takmayın
-M

hocam bu konuyu acan benim 2015 te açmıştım 4 yıl olmuş sorun hala devam ediyor ne yapmam lazım askere gidicem astsubay olarak ama bu sorun yuzunden erteletiyorum yardım edin lütfen

Mesaj Tarihi: 03-Temmuz-2019 Saat 12:48
Birçok kişi, ‘aklınıza takmayın’ der
Murat hocam, ‘aklınızı takmayın’ yazdı.
İkisi de doğru gibi duruyor 😀

Mesaj Tarihi: 03-Temmuz-2019 Saat 15:26
Orjinalini yazan: isimsizizleyici

hocam bu konuyu acan benim 2015 te açmıştım 4 yıl olmuş sorun hala devam ediyor ne yapmam lazım askere gidicem astsubay olarak ama bu sorun yuzunden erteletiyorum yardım edin lütfen

Sorun tam olarak nedir?

Mesaj Tarihi: 14-Temmuz-2019 Saat 22:54

Sorun tam olarak nedir?

dilimde beyaz pas olusuyor , günlük dilimi fırçayla temizlemessem her geçen gün daha artıyor ve arttıkça kokusu dahada artıyor o yüzden her gün fırçanın arka kısmıyla kazıyıp temizlemem gerekiyor buda 30 dakikamı alıyor. çözümü yokmu nasıl kurtulacağım bundan

Mesaj Tarihi: 15-Temmuz-2019 Saat 09:47

dilimde beyaz pas olusuyor , günlük dilimi fırçayla temizlemessem her geçen gün daha artıyor ve arttıkça kokusu dahada artıyor o yüzden her gün fırçanın arka kısmıyla kazıyıp temizlemem gerekiyor buda 30 dakikamı alıyor. çözümü yokmu nasıl kurtulacağım bundan

Yarım saat almaz. 5 dakika alır. Diş fırçasının arkasındaki tırtıklı kısmı kullanmayınız. Onun yerine banat orta sert diş fırçasının kıllarını kullanınız veya eczaneden bir dil fırçası alınız. Dil kazıyıcısı değil.

Her kirlendikçe temzileyiniz
-M

Mesajı Yazan: myilmaz1
Mesaj Tarihi: 11-Şubat-2020 Saat 19:30
Uzun süredir bu sorunlar uğraşıyordum.Paylaşım için teşekkürler ayrıca dil pası hakkında diğer kaynak burası olabilir. https://webloji.net/dil-pasi-nedir-dil-pasi-tedavisi/ - https://webloji.net/dil-pasi-nedir-dil-pasi-tedavisi/

Mesajı Yazan: Kelime
Mesaj Tarihi: 25-Şubat-2020 Saat 19:15
Murat hocam, bu dil koku yapar mı? Beyazlıkları gidermek gerekir mi yoksa normal dil fırçalama yeterli olur mu?

https://i.hizliresim.com/7Q8q1N.jpg

Mesaj Tarihi: 25-Şubat-2020 Saat 21:27
Orjinalini yazan: Kelime

Murat hocam, bu dil koku yapar mı? Beyazlıkları gidermek gerekir mi yoksa normal dil fırçalama yeterli olur mu?

https://i.hizliresim.com/7Q8q1N.jpg

Fotograftaki dilin üzerinde kaplama var. Beyaz bir tabaka var. Bunun fırçalanması beyazlıkları giderir ve ağız kokusunu azaltır.

Mesajı Yazan: nisaluce
Mesaj Tarihi: 14-Mart-2020 Saat 22:58
Arkadaşlar bu ağız kokusu sorunuyla aynı anda ortaya çıkan dilimdeki beyazlık ne ilaç kullandıysam, ne denediysem geçmemişti, son aylarda fark ettiğim birşeyi sizinle paylaşmak istedim, yemeğin yanında yediğim salatamı organik üzüm sirkesiyle yaptığım zaman, ağzımı ferah hissediyorum ve dilimin ön yarısı pembeleşiyor, koku ya çok azalıyor ya bitiyor, geçici bir etki. Sabahları aç karnına ballı sirkeli su içmiştim etkili olmamıştı, salata mı organik üzüm sirkesi, organik nar ekşisi ile yapıyorum, denerseniz yorumlarınızı beklerim.

Mesajı Yazan: ahmetmehmet1
Mesaj Tarihi: 17-Mart-2020 Saat 15:01
Orjinalini yazan: nisaluce

Arkadaşlar bu ağız kokusu sorunuyla aynı anda ortaya çıkan dilimdeki beyazlık ne ilaç kullandıysam, ne denediysem geçmemişti, son aylarda fark ettiğim birşeyi sizinle paylaşmak istedim, yemeğin yanında yediğim salatamı organik üzüm sirkesiyle yaptığım zaman, ağzımı ferah hissediyorum ve dilimin ön yarısı pembeleşiyor, koku ya çok azalıyor ya bitiyor, geçici bir etki. Sabahları aç karnına ballı sirkeli su içmiştim etkili olmamıştı, salata mı organik üzüm sirkesi, organik nar ekşisi ile yapıyorum, denerseniz yorumlarınızı beklerim.

sirkeler ağızdaki bakterileri öldürür. bağırsak mantarı için elma sirkesi özellikle, etkili. candida için yani. dil arkası bağırsak kaynaklı ise, candida mantarı kaynaklı yani, bu yüzden olabilir. elma sirkesi doğal olandan alıp, hepsiburada ucuz 15 tl filan, 1.5 sene bekletilmiş, her gün 1 kaşık suya atıp sabahları aç karına içebilirsin. candidanın doğal öldürücüsü.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2020 Saat 13:53
Ahmetmehmet1 sabahları elma sirkesini suya karıştırarak içmeyi denedin mi? Sende dilinin arkasındaki beyazlık için etkili oldu mu?

Mesajı Yazan: Aduuda
Mesaj Tarihi: 02-Nisan-2020 Saat 13:58
Kardeş merhabalar attığın fotoğraftaki ağız dil neredeyse aynısı bende 😀 arkada damağında bir şişlik var gibi O bende bademcikte var ,hep dilimin üzerindeki beyaz şeyleri kazıyordum , ama 1 aydır sabahları uyandığımda 1-2 kez oldu daha sonra ağız çalkalarken diş fırçaldıktan 1-2 saat sonra hafif kanama oluyor tükürüğümde ,sende böyle bir olay oldu mu veya ağzını doktora gösterdin mi , küçük dil benim de senin gibi küçük damarlı bir sorun var mı diye sana sorayım dedim doktora da gidemiyoruz bu zamanda

Mesajı Yazan: Fayda
Mesaj Tarihi: 14-Nisan-2020 Saat 12:54
Murat hocam çok soru soruyorum affedin, ama cidden merakımdan soruyorum.Aklıma takılan 2 soru var:
1)Hocam bizim dilimiz nasıl olur da bir gün fırçalanmayınca, dilini hayatı boyunca hiç fırçalamamış birinin dilinden daha paslı olur?20 gün değil 10 gün değil, sadece 1 gün fırçalanmayınca hayatı boyunca diline fırça değmeyen insandan daha paslı dilimiz oluyor.
2)Murat hocam ağız kokusu genellike ağız içi sebeplerden olur.(kaynaklar böyle söylüyor)Bu forumdaki kişiler de ağız hijyeni konusunda bilinçli kişiler ve zaten ağız içi sebepleri hallediyorlar fakat şikayetleri geçmiyor.Sadece bu forumdaki kişiler mi ağız dışı sebeplerden dolayı hasta anlamış değilim.

Mesaj Tarihi: 14-Nisan-2020 Saat 13:54
Sorduğunuz için teşekkür ederim

Zannedersem şu konuda bir tespit hatası yapıyor olabilirsiniz.:
Dilinizi bir gün fırçalanmayınca, hayatı boyunca dilini hiç fırçalamamış birinin dilinden daha kalın bir dil kaplaması biriktiği pek gerçekçi olmayabilir.

Mesela siz dilinizi 1 gün fırçalamayınca böyle olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?

İkinci konuda şöyle düşünmek lazımdır: Ağız içi sağlık koşullarının mükemmel olduğu bir durumda eğer ağız kokusu şikayeti varsa demekki ağız kokusunun kaynağı ağzın içerisinde olmayabilir demektir.
Elinde yumuşak veya elektrikli fırça ile ısrarlı ve iddialı şekilde ağzımı mükemmel temizliyorum diyen nice Tip 1 vakalar var. Halbuki ağız kirli.

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2020 Saat 21:27
Hocam verdiğiniz resimli cevaplara karşı gelmek için değil bilmediğim için soruyorum:Bu diller çok nadir mi görülür?Ben açıkçası hiç denk gelmedim çevremde.

Bir de farklı olarak bir şeyi merak ettim.Size ağız kokusu dışında muayene olmaya gelenler arasında(ufak bir dolgu islemi) dili çok paslı olup bundan haberi olmayan insanlar var mı?Buna dikkat ediyor musunuz?Siz doğal olarak dili görüyorsunuz genel durum nedir?İnsanlar dillerini fırçalıyor mu?Gerçketen merak ettim.

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2020 Saat 22:09
Güzel soru için teşekkür ederim
çok sayıda (muhtemelen binlerce) dil gördüm. Bu insanların bir kısmının ağız kokusu şikayetleri olmayabiliyor. Ağız kokusu şikayeti olmadığı için ağız kokusu muayenesi yapmıyorum. Ağzınızda kötü bir koku hissediyor musunuz diye sorduğumda ya doğrudan hayır cevabı ile keskin şekilde dışlıyorlar veya ağız kokularının farkında olmalarına rağmen bunu hastlık olarak görmüyorlar. Diğer bir kısmı ise bunun bir hastalık olduğunu biliyor ve kafasına takmıyor problem etmiyor. Yıllardır bunu hep görüyorum. Bus ebeple forumun girişine bu cmleyti ayzdım:
           *-*-*-
Ağız kokusu herkeste hep vardır, fakat hissedilirse ve hissedildiğinde hastalıktır. Farkında değilseniz ağız kokunuz yoktur.
          *-*-*-

Dili Kirli olmayıp ağız kokusu şikayeti olanlar da var. Bunların şikayeti olduğu için muayene ediyorum. Bu insanların bazılarında kokunun kaynağı dil olmuyor. Bazılarında kaynak farinjit oluyor.

Bunları sormadınız ama merak edersiniz diye düşünerek yazdım
-M

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2020 Saat 22:26
Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Mesajı Yazan: Ethic1
Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2020 Saat 23:33
Hocam ben dili kazımanın zararlı olduğunu belirttiğiniz videonuzu belirttim. Ağız kokusu tedavisi Türkiye’de yeni yeni yayılıyor. Acıbadem de bir kbb uzmanı şu an ilgileniyor ve tedavi protokolünde dili ciddi düzeyde kazıması yer alıyor, yurt dışında da aynı şekilde dilin kazınması alınan kültüre göre de oral sprey antibiyotik uygulaması yapılıyor. Bu konu hakkında özellikle dilin kazınması konusunda ne düşünüyorsunuz , biyofilm kazınmadan nasıl uzaklaşır? Linkini de paylaşıyorum. https://m.youtube.com/watch?v=-Xc2yh5ibak

Mesajı Yazan: donniebrasco
Mesaj Tarihi: 16-Nisan-2020 Saat 15:54
kalın tuzu parçalayıp dilime serpiyorum dii fırçasıyla temizliyorum keskin temizliyor geçici bir süreliğine maskelemis oluyorum ve temizledikten sonra beyaz yapışkan sıvı boşalıyor resmen bu normal mi

-------------
Belki birgün

Mesaj Tarihi: 16-Nisan-2020 Saat 20:45
Orjinalini yazan: donniebrasco

kalın tuzu parçalayıp dilime serpiyorum dii fırçasıyla temizliyorum keskin temizliyor geçici bir süreliğine maskelemis oluyorum ve temizledikten sonra beyaz yapışkan sıvı boşalıyor resmen bu normal mi

Beyaz yapışkan sıvı salyanızdır. Boşalmıyor, siz tuz tadı ile uyardığınız için salya üretiliyor.

Dilinize çok ve uzun süre tuz uygulamnız sağlığınıza aykırıdır

-M

Mesaj Tarihi: 16-Nisan-2020 Saat 21:41
Hocam benim 2 satır üstteki soruma rica etsem yanıt verebilir misiniz?? İlk cümlede hata var klavyeeden kaynaklı, videonuzu izledim olacak. Biz bu anaeroblardan kurtulamıycaz imkansız gözüküyor literatüre göre, çünkü hem nemli yer, hem besin var yiyeceklerle her gün şeker takviyesi yapıyoruz, hem de ağızımızda yani yarı oksijenli bir yerde yani kapsül geliştirerek oksijene de direnç göstermişler o yüzden artık bende oksijenli su bile işe yaramıyor. Kazısak da geri geliyorlar uygun alan çünkü, ısıl enerji lazer belki bir ihtimal ama onu da denedim ben tip 2 olduğum için tekrar oluşacak çünkü geniz akıntım var ve biliyoruz ki onun da tedavisi Yok. Tip 2 arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun literatür açısından bunun tedavisi mümkün değil. Haksız mıyım hocam??

Mesaj Tarihi: 17-Nisan-2020 Saat 09:25
Orjinalini yazan: Ethic1

Hocam benim 2 satır üstteki soruma rica etsem yanıt verebilir misiniz?? İlk cümlede hata var klavyeeden kaynaklı, videonuzu izledim olacak. Biz bu anaeroblardan kurtulamıycaz imkansız gözüküyor literatüre göre, çünkü hem nemli yer, hem besin var yiyeceklerle her gün şeker takviyesi yapıyoruz, hem de ağızımızda yani yarı oksijenli bir yerde yani kapsül geliştirerek oksijene de direnç göstermişler o yüzden artık bende oksijenli su bile işe yaramıyor. Kazısak da geri geliyorlar uygun alan çünkü, ısıl enerji lazer belki bir ihtimal ama onu da denedim ben tip 2 olduğum için tekrar oluşacak çünkü geniz akıntım var ve biliyoruz ki onun da tedavisi Yok. Tip 2 arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun literatür açısından bunun tedavisi mümkün değil. Haksız mıyım hocam??

Sırası ile düzelteyim
Anaerop bakterilerden kurtulmak neden gerekli olsun? Onlar ağzımızda bulunmak zorundadır. Zaten kurtulmak da mümkün değildir. Böyle bir beklenti veya böyle bir hedef seçmek yani anaeroplardan kurtulmaya çalışmak isabetli değildir.

Her gün şeker takviyesini anaeroplardan kurtulmak için mi yapıyorsunuz? Yoksa onları besleyip, geliştirip sayıca artırmak , daha zengin ve çeşitli yapmak için mi şeker yiyorsunuz? Şeker anaeroplar dahil bakterilerin sevdikelri, beslendikelri bir kimyasal maddedir.

Bakterilerin neredeyse tamamına yakın bir kısmı kapsül adı verilen glikokaliks yapısında karbonhidrat içerikli bir kapsül geliştirirler. Konağa girdiği zaman kalınlaışır. Konaktan çıkrığı zaman incelir. Bu kapsülün bakterinin oksijene direnci ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Oksijenli su ile bakteri hücersinin ölüp ölmaediğine işe yarayıp yaramadığını mikroskobun altına koymadan, veya kültür yoklaması yapmadan biliyor olmanız mümkün görünmüyor

Geniz akıntısının ağız kokusu yaptığını düşünüyor olmalısınız. Ağız kokusunun geniz akıntısı yapıyor olması da mümkündür.

Yazınızın içerisinde düzeltecek başka noktalarda görüyorum ama fazla derine gitmemek için burda durdum
-M

Mesaj Tarihi: 17-Nisan-2020 Saat 11:24
Kokuyu sülfür gazını çıkaran anaeroblar değil mi zaten? O zaman onlardan kurtulmak kokuyu yoketmez mi??

Mesaj Tarihi: 17-Nisan-2020 Saat 12:00

Kokuyu sülfür gazını çıkaran anaeroblar değil mi zaten? O zaman onlardan kurtulmak kokuyu yoketmez mi??

Şunları ifade etmeme izin veriniz:
1- Anaerop olmayanlar da sülfür gazı çıkarır.
2- Sülfür çıkarmayan anaeroplar da var
3- Anaeroplar ağızdan uzaklaştırılamaz. Zaten uzaklaşması gerekmez
4- Ağız kokusunu yapan süfürden başka binlerce gaz var

Mesaj Tarihi: 17-Nisan-2020 Saat 17:31
Peki o zaman hocam flagy içince neden koku tamamen kesiliyor?

Mesaj Tarihi: 18-Nisan-2020 Saat 08:36

Peki o zaman hocam flagy içince neden koku tamamen kesiliyor?

Soru için teşekkür ederim
Sağlıklı insanların ağızlarında 1 santimetreküp salyada bir milyon tane (10^6 CFU) bakteri hücresi bulunur. Bu sayı çok normaldir.

Bu bakteri topluluğunun bir kısmı oksijensizlik ister (anaeroptur) diğer bir kısmı oksijen isteyen aeroptur. Bir kısmı Gram negatif diğerleri Gram pozitiftir. Bazılar çomaktır, bazıları kok bazıları spiral cinsindendir. Anaeroplar koku üretir ama diğerleri de üretir. Hiç birisi masum değildir. Kokusuz bakteri yoktur.

Normal bile olsa, bu kadar fazla çeşit ve sayıdaki bakterilerin ürettikleri doğal bir kötü koku vardır. Tip 0 (Fizyolojik) ağız kokusu adını alır. Sosyal bir kusur, taciz edici seviyede rahatsızlık veya bir hastalık durumu değildir. Sabahları uyanınca fazladır daha sonra azalır ve gün boyu hafifler asla sıfır olmaz. Ağzı kokusu hissedilmediği zamanda da bu koku mutlaka mevcuttur.

Flagyl dahil bir çok antibiyotik ağızdaki 10^6 CFU bakteri sayısını 10^2 lere kadar azaltır. Ağız kokusu ister patolojik olsun ister fizyolojik olsun azalır. İlacı bırakınca her şey eski haline gelir.

Yukarda anlattığım mekanizma içerisinde antibiyotiklerin tedavi etmediğini, sürdürülebilir olmadığını, akılcı bir müdahale olmadığını anlamış olduk.

Bir başka konu daha var.
Antibiyotikler organları hedef seçmezler. Yani ağızdaki kadar derideki bakterileri de azaltır. Veya kulaktaki veya gözdeki veya göbek çukurundaki bakterileri de azaltırlar. Flagyl alınca sadece ağızdaki bakteriler azalıyor zannedilmesin diye yazdım bunu. Heryerdeki bakteriler azalır. Eğer bakteri azaltma gayreti devam ederse koku yapmasa bile mantar sayısı artmaya başlayacaktır.
-M

Mesaj Tarihi: 18-Nisan-2020 Saat 09:58
Teşekkürler hocam, o zaman peki neden bizde bu bakteriler daha fazla sülfür çıkarıyor da normal insanlarda çıkarmıyor?

Mesaj Tarihi: 20-Nisan-2020 Saat 16:48
Murat hocam bir durum aklıma takıldı.
Mesela siz ağız kokusu ölçümü yapıyorsunuz.Bir hasta size ağız kokusunun olup olmadığını öğrenmeye geldi.Sizin yanınıza dilini fırçaladıktan sonra geldi ve koku bulunmadı, ama dilini fırçalamadan gelseydi ağız kokusu bulunacaktı.Bu durum nasıl açıklanır?

Mesaj Tarihi: 20-Nisan-2020 Saat 20:14
Hocam şöyle bir durum söz konusu mu?? Benim düşüncem ağızımızda sürekli çoğalan bakteriler biyofilm oluşturdu ve bunlar yıllarca yayıldığı için artık sadece dilimde değil, boğazımda da yer alıyor. Dolayısıyla hadi ağız kazınsın ama diğer dokular halledilemez. Ve bu sürekli çoğalacak??

Mesaj Tarihi: 20-Nisan-2020 Saat 21:21
Orjinalini yazan: Fayda

koku bulunmadı, ama dilini fırçalamadan gelseydi ağız kokusu bulunacaktı.Bu durum nasıl açıklanır?

Soru haklı, isabetli, güzel.
Ağız kokusu cihaz ağza sokularak 1 defalık ölçümle teşhis edilmez. 3 kaynaktan statik ölçülür, azdırılıp artırılır maksimum miktarı ölçülür. Sonra çöktürülür ve minimum miktarı ölçülür. Limitten bağımsız olarak sayılar yanyana konulur.
Bu sistematik içinde ister aç ister tok gelsin. Veya ister kötü gününde ister iyi gününd egelsin teşhis isabet kazanmış olur

.....

Ethic1 kardeşim, Bu ve bir önceki sorularınız daha önce sorduğunuz ve yanıtlamaya çalıştığım sorulardır. Nakarata düşmemek amacıyla size yanıt yazmadım.

-M

Mesaj Tarihi: 20-Nisan-2020 Saat 23:33
Arkadaşlar Murat hocanın tavsiye ettiği Banat diş fırçasını nereden bulabilirim?Bugün birçok markete baktım Banat marka fırçalar var ancak Murat hocanın attığı görseldeki gibi değil.Orta/medium yazıyor ama dedigim gibi istenilen fırça o değil.Temin edebilen biri varsa nereden aldığını yazabilir mi?

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 03:17
Sağolun hocam, yani kurtulamıyoruz🙈

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 09:43

Arkadaşlar Murat hocanın tavsiye ettiği Banat diş fırçasını nereden bulabilirim?

Ucuz (3-5TL) olduğu için kar oranı düşük oluyor. Dolayısıyla büyük marketler 30 liralık fırça satıp 7-8 lira kar elde etmek dururken neden 3 liralık fırça satıp 50 kuruş kar elde etsin ki?

Haklı olarak büyük marketlerde bulunmayabilir.
Bakkal ve bakkaliye toptancılarında bulunur. Fotografı buradadır:

https://drmurataydin.com/banat-dis-fircasi.png - https://drmurataydin.com/banat-dis-fircasi.png

Sağolun hocam, yani kurtulamıyoruz

Ben öyle bir şey söylemedim.

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 15:24
Murat hocam tip 1 için kişi kendisi koku almıyor ve etraftakiler uyarıyor gibi bir örnek vermiştiniz.Ben kokumu alıyorum ve tip 1 olduğumu biliyorum, çünkü dilimi fırçaladıgım zaman koku gidiyor.Ama dediğim gibi ben kokumu duyuyorum.Ağzım koktuğu zaman fark edebiliyorum.Bu durum nasıl oluyor?

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 16:21
Bir de forum adı "burazin" olan arkadaşımız mesajımı gördüysen yazabilir misin?Yeni bir hesap mı açtın acaba?Hesabın bayadır aktif görünmüyor.

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 17:36

Murat hocam tip 1 için kişi kendisi koku almıyor ve etraftakiler uyarıyor gibi bir örnek vermiştiniz.Ben kokumu alıyorum ve tip 1 olduğumu biliyorum, çünkü dilimi fırçaladıgım zaman koku gidiyor.Ama dediğim gibi ben kokumu duyuyorum.Ağzım koktuğu zaman fark edebiliyorum.Bu durum nasıl oluyor?

Kendinizde ağız kokusu almıyorsanız ve çevrenizden sormadan sözel uyarı almadıysanız ağız kokunuz yoktur kabul edilir.

Ağız kokunuzu duymuyorsanız koktuğunu nasıl fark ediyorsunuz?

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 17:55
Hocam ben ağız kokumu duyduğumu belirttim.

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2020 Saat 20:55
Yanlış anlamışım , Tip 1 vakalar uzadığı zaman kendi ürettiği kokuya sağırlaşır. Koku üretimi kesikli ise veya erken döneminde ise birey kendisi ağız kokusunu bilir. Çoğunluğu duyar zaten
-M

Mesaj Tarihi: 23-Nisan-2020 Saat 00:16
Murat hocam bir şey merak ettim.Dildeki pas bir hastalık değil, kirliliktir.Bunu biliyoruz ve sizin sayenizde öğrendik.Peki dil sırtına lazer gibi uygulamalar neden yapılıyor ya da üzerinde çalışılıyor?

Mesaj Tarihi: 23-Nisan-2020 Saat 08:32

Murat hocam bir şey merak ettim.Dildeki pas bir hastalık değil, kirliliktir.Bunu biliyoruz ve sizin sayenizde öğrendik.Peki dil sırtına lazer gibi uygulamalar neden yapılıyor ya da üzerinde çalışılıyor?

Soru için teşekkür ederim
Plak ve kalıntıların tutunduğu çengel geometrisinde girinti ve çıkıntıların sayısını azalatmak için laser ile onları seyretlmek veya düzleştirmek düşünülmüş.
-M

Mesaj Tarihi: 02-Mayıs-2020 Saat 17:43
Hocam flagyl ilacının etken maddesi metronidazol aldığımızda ağız kokumuz sıfırlanıyorya, bu metronidazolun etkili olduğu parazitler ve anaerop bakterilerin hangileri olduğu belli değil mi? Bir enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji doktorunun metronidazolun etki ettiği tüm parazit ve bakterilerin bizde olup olmadığı tetkiklerini yapması mümkün mü? Yukarıda bir cm3 salyada bir milyon bakteri bulunduğunu belirtsenizde sormak istedim.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat