Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Murat Hoca'ya ilk muayene - sonunda -

Nereden Yazdırıldığı: Agiz Kokusu+
Kategori: AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları
Forum Adı: Söyleyeceklerim var
Forum Tanımlaması: ağız kokusu hakkında anlatacaklarınızı dinliyoruz
URL: http://www.agizkokusu.org/forum/forum_posts.asp?TID=765
Tarih: 28-Mart-2024 Saat 16:52
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.06 - http://www.webwizforums.com

Konu: Murat Hoca'ya ilk muayene - sonunda -
Mesajı Yazan: Misafir
Konu: Murat Hoca'ya ilk muayene - sonunda -
Mesaj Tarihi: 14-Aralık-2012 Saat 12:52
Dışkı kokan kötü bir ağız kokum vardı. Murat Hoca'ya daha önce gidecektim ama bu zamana kısmetmiş.

Öncelikle giderken soracağınız veya anlatacağınız şeyleri bir kağıda yazın. Orada aklınıza gelmeyebilir. Bence özellikle, size koku konusunda açıkça uyarıda bulunanlar varsa; kişileri, olayların tarihiyle birlikte listeleyin, evliyseniz eşinizle gidin.

Forumda bir arkadaş, kendi ağız kokusu hakkında ayrıntılı bir liste yazmıştı. Siz de ağız kokunuz ne zaman azalıyor ne zaman artıyor; ne yapınca, ne yiyince artma azalma oluyor vs. hepsine dikkat edin. Bunları da kağıda yazın.

Murat Hoca ile başbaşa konuşuyorsunuz. Ağız kokunuz konusunda sorular soruyor.

Soru-cevap bölümünden sonra cihazla muayeneye geçildi. Önce salya örneği alınıp incelendi.

Ağız kokusu için değişik ölçümler yapıldı. Ağza değişik ilaçlar verilip kokular karşılaştırıldı. Kısaca, kötü kokulu gazlar ölçüldü.(Bunları fazla yazamıyorum çünkü teknik konularda bilgim yok, ölçüm sırasında Murat Hoca bilgi veriyor)

Murat Hoca, "tip 1 ve tip 4(?)" tanısını koydu. Benden üre nefes testi, dışkı sindirim testi ve bilgisayarlı sinüs tomografisi(ismi tam bu olmayabilir) istedi. Ayrıca diş çürüklerinin giderilmesini söyledi.

Muayene ücretini söylemem doğru olmaz. Ancak, dışkı sindirim testi 15 tl, üre nefes testi 110 tl, tomografi (SGKlı olduğum için) 20 tl .

Üre ve dışkı testi özelden yaptıracağım testler; devlette(SGKyla özel hastanelerde) çok daha ucuza veya bedavaya da olabilir. Dolgu, diş çektirme, kanal tedavileri de üç aşağı beş yukarı her yerde aynıdır.

Henüz ikinci muayeneye gitmedim, testleri yaptırıp gidince sonuçları yazarım.

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 14-Aralık-2012 Saat 13:01
Benim gibi, forumu sürekli takip ediyorsanız şikayetimi az çok biliyorsunuzdur. Yine de özetleyeyim.

Küçüklüğümden beri ağız kokusu vardı ancak çok tepki almadığım için önemsemedim. Arkadaşlarımdan, sosyal çevreden tepki almadığım için umursamadım.Lisede tepkiler arttı ama şaka düzeyinde kaldığı için yine sorun olmadı.

Öğretmenliğe başladıktan sonra işler değişti. Askere gidip geldikten sonra koku konusunda dolaylı veya açık tepkiler aldım.

Ben ilk başta bunu ter - ayak kokusu olarak düşündüm. Çünkü askerden sonra bu tepkiler artmıştı "o zaman askerdeki botlar yüzünden ayakta mantar vs oldu" diye düşündüm. Günlük temizliğimi arttırmama, dört - beş cildiye uzmanına gitmeme rağmen tepkilerde değişme olmadı.(Her gün duş alma, iç çamaşırı değiştirme, ayakkabıları dönüşümlü giyme, doktorların verdiği kremler, spreyler , bitkisel karışımlar vs bir sürü uğraşıyı da ekleyin)

Doktorların birisi "koku yok, senin beynin koku olduğunu algılıyor" dedi(psikolojik değil sinirsel bir olaymış) diğeri "yediklerindendir, soğan sarımsak vs yeme" dedi. Yani vücut kokusu olmadığı anlaşıldı.(Bir tanesi 'ayak kokusu var' dedi ama yazın terlikle de aynı tepkileri alıyorum.)

Ben ikna olmadım tabii :) Psikolojik olması da imkansızdı, çünkü askerde hiç bir sorun yaşamadım. Askerden sonra geldiğim çevre; aynı okul, aynı arkadaşlar, aynı öğrencilerimdi. Çevremde, okulumda sevilen biriyim.Değişen tek şey çevremdekilerin tepkisiydi.

Sonra kendim internetten araştırma yapmaya başladım. Yabancı sitelerde " vücut kokusu " ile ilgili şeyler okuyunca, bu konuya odaklandım. Küf, dışkı , çöp vs gibi kötü kokma, tüm temizlik uğraşlarına ve doktorlara rağmen bundan kurtulamama. Ağız kokusu hiç aklıma gelmiyordu çünkü öyle tepkiler vardı ki ; kışın bile arkadaşların arabasına bindiğimde tüm pencerelerin açılması , sınıfa girdiğimde 2-3 dakika sonra öğrencilerin pencereleri açması. Ağız kokusunun bu kadar kötü olacağınna inanmıyordum. Bir öğretmen arkadaşa açıkça sordum o "ağız kokun var" dedi.Ben yine de sadece ağız kokusunun bu kadar kötü olacağına inanamadım.

Ancak sitelerde, kötü nefesle ilgili şeyleri okuyunca sadece nefesin bile bir ortamı kötü kokuya boğabileceğini anladım. Adanaya tayinim çıkınca da Murat hocaya gittim.

Asıl sorun ağız kokusu değilse bile hiç olmazsa inşallah bu dertten kurtulmuş olurum.

Mesajı Yazan: ugur8051
Mesaj Tarihi: 14-Aralık-2012 Saat 22:52
Devamını merakla bekliyorum.Umarım bir mesafe katedersiniz.Murat Hoca'ya yakın olmanız büyük şans.Gelişmeleri paylaşın lütfen...

Mesajı Yazan: Mehmet
Mesaj Tarihi: 15-Aralık-2012 Saat 11:37
Allah şifa versin kardeşim. Sonuçları bizimle paylaşırsın, bekliyoruz.

Mesajı Yazan: Helicobacter
Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2012 Saat 01:40
adanalı, mesaj kutun dolmuş sana özelden ulaşılamıyor.

Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2012 Saat 22:36
Arkadaşlar, Allah izin verirse sonuçları kesinlikle yazarım merak etmeyin. Bir iki günde olacak bir şey değil. Hem işim hem yaptıracağım testler dolayısıyla biraz zaman alabilir. Hastanelere gitmek için her zaman boş olamıyorum . Sevk, rapor falan da almak istemiyorum.

Tekrar altını çizerek söyleyim, benim koku sadece ağız kaynaklı olmayabilir. Daha doğrusu kötü kokunun tek sebebi ağız kokusu olmayabilir. Ben sadece yol gösterici olsun diye genel bilgi veriyorum.

Çünkü ben de çok araştırdım; nereye gitmem, ne yapmam lazım, nereye ne kadar harcarım, daha önce kim neler yapmış, başarı oranları ne vs. sıkıntılarınızı çok iyi anlıyorum, bu yüzden yaptıklarımı sizinle paylaşırım. Yine de unutmatın sürekli söylendiği gibi " hastalık yoktur, hasta vardır" .

Mesaj Tarihi: 24-Aralık-2012 Saat 17:13
KBB uzmanına bilgisayarlı sinüs tomografisi çektirdim.Sonuç: "....kronik sinüzüt gelişimi var,septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği) yok, burun eti büyümesi var , mukoza kalınlaşması var ..." çıktı. İşin tuhafı; KBB doktoru "bunlar ağız kokusu yapmaz" dedi. Halbuki sinüzitin ağız kokusu yaptığını herkes söylüyor.

İnşallah, yarın sindirim testini yaptıracağım. Cuma günü de üre nefes testini yaptırmayı planlıyorum. Bunları tamamlayınca Murat Hocaya tekrar gideceğim. Görüşmeden sonra Murat Hoca'nın dedikleriyle ne yapacağımıza karar veririz. Siz de dua edin de kurtulayım şu dertten.

Bu kadar beklememin bir nedeni de sindirim testi için 3 günlük etli-yağlı yemek yeme zorunluluğu. Et yiyince ağız kokum maksimum seviyeye çıktığı için cumartesi-pazar-pazartesiye denk düşürdüm. Üre nefes testi için de son 10 - 15 gün içinde antibiyotik vs içmemek gerekiyormuş, özellikle onu bekledim -Nidazol kullanmıştım -.

Sinüzit olduğumdan hiç haberim yoktu. Nerdeyse başım hiç ağrımamıştır şimdiye kadar, geniz akıntısı, burun akıntısı da hiç yoktu. Kronik sinüzit için ilaç pek etkili değilmiş, ameliyat öneriliyor genellikle. Aranızda sinüzit ameliyatı olan var mı acaba?

Mesajı Yazan: Helicobacter
Mesaj Tarihi: 25-Aralık-2012 Saat 07:30
A?a?ydakileri adanaly' ya özelden yazmak istedim fakat mesaj sistemindeki bir aryzadan dolayy buraya yazma gere?i duydum. bu ?ekilde di?er arkada?lar da bilgi sahibi olurlar.

Google' dan hangi hastahanenin Üre Nefes Testi yapty?yny aratyp, Merkezi Hastahane Randevu Sistemi(182)' nden randevu aldym. Doktora ?ikayetlerimi anlatyp bu testi yaptyrmak istedi?imi söyledim. Dispepsi ?üphesiyle testi yaptyrdym. Helicobacter pylori Grade 2 çykty.

Devlet veya üniversite hastahanelerinde yapylabiliyor. SGK' ly oldu?umdan para vermedim. Bilgin olmasy için söylüyorum. paran da cebinde kalyr.

Yyi ak?amlar.

Mesajı Yazan: kutluhan2017
Mesaj Tarihi: 25-Aralık-2012 Saat 11:38
tip 1 ve tip 4 te?hisi konuldu?unu söylediniz. Allah a?kyna bu nasyl bir ?ey. Aklym almyyor ya. Sosyal ortamda konu?maya ba?lady?ynyzda yakynynyzda birisi oturdu?unda araçta iken ky?yn ortasynda bile cam açyldy?ynda bunun gibi 100 lerce örnek var iken...tip 1 ve tip 4 te?hisinin konulmasyny vallahi anlamyyorum... Araçla kalktym ankaraya vallahi billahi. yakla?yk 900km yol...gastro alanynda türkiyenin hakikaten çok kyymetli hekimlerindne bir hocamyz... gerçekten de?erli alçakgönüllü birisi... ya arkada? derdimi anlattym...Bana söyledi?i ?u... bu kadar yakyn mesafe olmasyna ra?men ben sizden a?yz kokusu alamyyorum... ?A?KINA DÖNDÜM... BU NEDYR YAHU...ALLAH A?KINA...

Mesajı Yazan: hazenn
Mesaj Tarihi: 26-Aralık-2012 Saat 07:08
ayny srunla yylardyr bence u?rasyyorum fakat artyk tybbi olarak yaptyraca?ym bir?ey kalmady gitti?im bütün doktorlar a?yz sa?ly?yna dikkat et bunun dy?ynda problem yok diyorlar fakat çare bulan yok malesef ameliyat bile oldum. umarym siz kurtulursunuz...

Mesajı Yazan: Mehmet
Mesaj Tarihi: 26-Aralık-2012 Saat 08:53
Sinüzit ameliyatyny pek önermiyorlar. Bir tanydy?ymyz acy kavun kullanmy?ty tamamen iyile?ti daha sonra. Yalnyz çok dikkatli hazyrlanmasy gerekiyor bir doktor kontrolünde falan olsa iyi olur yada bilgili bir aktar tarafyndan.

Yn?Allah iyile?irsin.

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 00:43
Kutluhan, neyi anlamady?yny anlamadym. Te?hisi ben koymadym, Murat Hoca koydu. Halimetreyle ölçtü, oran vererek açyklady. Sonuçlaryn bir örne?i de bende, ama ?imdi yanymda yok. ?öyle söyleyeyim; normal a?yz kokusundan çok çok fazla koku çykty. Tip-4 omasy bence mantykly. Çünkü ben konu?mady?ym zaman da ayny kokunun çevreye rahatsyzlyk verdi?inin farkyndayym.

Koku sorununa gelince; maalesef kimse bunu açyk açyk söyle-ye-miyor. Sabah ak?am beraber oldu?um, abartmadan söylüyorum kahvaltydan gece on ikiye kadar beraber oldu?um arkada?yma sordum, o bile ysrarla "koku yok, ben koku almyyorum" dedi. Çok samimi olmady?ym birine sordum "var" dedi. Ben bile o kötü kokuyu ço?u zman alyyordum üstelik.

Ky?yn cam açylmasy vs örnekleri bence a?yz kokusunun en ileri derecesinde görülüyor. Burada gördü?üm üçüncü dördüncü ki?i sensin. Daha çok yabancy forumlarda böyle a?yr kokular anlatylyyor.(Ben, kar ya?arken açyk camla otuz km yol gitti?imi biliyorum...)

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 01:01
Ynsanlara bu sorun saçma geliyor olabilir, kibarlyktan söylemiyor olabilirler onlary anladyk. Doktorlar niye koku olmady?yny ysrarla söylüyor acaba? Bir sürü ki?i yazdy, hastalary umursamadan geri gönderiyorlar. Biz de utandy?ymyz için çok üstüne gidemiyoruz. Sonra doktor doktor gez; zaman kayby, para kayby, manevi çöküntü üstüste biniyor. Bir de doktorlara "ruh hastasy" gibi görünmeye ba?lyyorsun.

Benim di?lerimde sorun oldu?u için di?çilere çok gittim. Ortodontistten, çene cerrahyna kadar özelde, devlette birçok doktora göründüm. Dolgu, çekim , kanal tedavisi bir sürü ?ey yapyldy. Bir iki yyldyr a?yz kokusunu özellikle sordum. Di?lerden dendi, koku yok dendi, düzenli fyrçala dendi... Hiçbiri de üstünde durmady. "?unu ?unu yap, bir ay sonra geri gel" diyen bile olmady. Anla?ylan gerçekten uzman birine gideceksiniz veya bir yakynynyz doktor -özellikle di? hekimi- olacak.

A?yz kokusu tyben hastalyk sayymyyor sanyrym. Sa?lyk programlarynda hemeroidden ayak kokusuna kadar her ?ey konu?uluyor, a?yz kokusuyla ilgili hiçbir program görmedim. Allahtan bu forum var da dy?aryda konu?amady?ymyz ?eyleri burada rahatlykla yazyyoruz.

Bence tüm di? hastanelerinde, özel polikliniklerde vs halimetre cihazy zorunlu olmaly. Doktor da rahatlar hasta da rahatlar.

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 03:38
Syrasyyla di?lerimin tamamyny yaptyrdym. Gömük di?lerimi (3 tane) di? cerrahi uzmanyna aldyrttym. Bademcik ameliyaty oldum. burun kemik e?ril?i ameliyaty oldum. endoskopi ye girdim helipak kullandym. inanyn kaç defa endoskopi yaptyrdy?ymy tam olarak hatyrlamyyorum. üre nefes testi yaptyrdym.

Neyse sizlerin yaptyklarynyzyn aynysyny bende yaptyrdym. Bütün bu herbirisi benim için umut olan bu kapylar tek tek yüzüme kapandy. hiç birisinden sonuç çykmady. Ama dünyada en çok sevdi?im varlyk benim(kendim).

Bu konuda uzmanlaryn olmasy gerekiyor. Ege üniv. de?erli bir doktora endoskopi olmu?tum. O bana mide kapakçy?ynyn gev?ek oldu?unu söyledi. ama bunun a?yz kokusuna sebep olacagyny hiç bir ?ekilde söylemedi. yine de kendisini saygy ile anyyorum.

Murat bey bana bu kapakçy?yn a?yz kokusu sebebi olabilece?ini söyledi. Ben de kalktym Ankaraya gittim. Bu arada ankaradan öncede Ystanbula gittim(jinemede). Bir cerrahi operasyon için ki çok basit bir operasyon.. ya arkada? 15 000 tl istenir mi yav. neyse ankaradaki doktora gittim. O bana sizde a?yz kokusu yok dedi…yav arkada? neye yanayym toplam 2000 km yol yaptygymamy ankaranyn pahaly berbat otellerine mi… doktor bey ki kendisi hakikaten çok iyi birisi… bunun için ameliyat olmayyn diyor…

Bu arada halimetre yüzeysel bir cihazdyr. Olmasada olur. Halimetre ölçümleri beni tedavi eden doktordan dahi dü?ük çykty.

Vallahi ne yapaca?ymy ?a?yrmy?ym…

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 03:50
Kendinize iyi bakyn arkada?lar. Dert etmeyin. Beyin denilen ?ey her?eyi yapyyor. meseleyi ciddi dert edinirseniz problem daha da kötüle?ir. Dünyalar güzeli bir kyz yolumu bekliyor. vallahi yoksa çok da umursamayacam.

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 10:46
Kutluhan belki sende gerçekten de a?yz kokusu yoktur. Halimetrede bile dü?ük çykyyorsa a?zyn kokmuyor olabilir.

Mesaj Tarihi: 27-Aralık-2012 Saat 15:06
sanmyyorum... ama sizle hastalyk bakymyndan sonuç olarak benzer sebep olarak farkly oldu?umuzu dü?üyorum. Allah büyüktür. bakalym...

Mesaj Tarihi: 28-Aralık-2012 Saat 00:29
Bir arkada? sinüzit için acy kavun önermi?. Onu ben de duymu?tum, cyrtlatan falan da diyorlar. Çok zehirli, tehlikeli bir bitki. Hiçbir doktor da onu kullanmaz. Kullanan aktar vs den de uzak durun, ölüme bile götürür.

Mesaj Tarihi: 11-Ocak-2013 Saat 02:14
Sindirim testini de yaptyrdym. Ancak üre nefe testinde sorun çykty. Özel hastaneden gitti?im doktor daha önceki endoskopimin sonuçlaryny istedi. Ondan sonra bakaryz falan dedi. Nedense nefes testi de?il de dy?kyyla yapylan bir testten bahsetti, onu yaparyz dedi. Özel yaptyracak olursam 225 tl. Pahaly geldi.

Nefes testi yapan devlet hastanelerini Googledan arattym ama bulamadym.Adanada üre nefes testi yapan hastaneleri bilen arkada?lar yardymcy olursa sevinirim.

Dört dolgu bir çekim bir de di? ta?y temizlemem vardy. onlary da yaptyrynca her ?ey tamam olduktan sonra sonuçlary yine yazarym.

Mesajı Yazan: samat43
Mesaj Tarihi: 15-Eylül-2014 Saat 17:09
Gerçekten zor bir hastalık psikolojik olarakta dayanılması zor bazen kendimden unatır oldum artık bu kadar hijyen yapıyorum ve bu koku hala geçmiyor.

Mesajı Yazan: effect
Mesaj Tarihi: 18-Eylül-2014 Saat 19:50
mide kapakçığı gevşekliği ağız kokusuna neden olur, bu ameliyatı bende olacaktım bir ara, reflüden sıtkım sıyrıldığı dönemlerde, endoskopi sonucunda bişi denmesede olacaktım. Ameliyat sonunda bir sürü insan nohut dahi yutamaz hale gelmiş. Ayrıca evet bir tür hırsızlık bu para bu ameliyat için. Çünkü son 4.000 civarı hastayı ameliyat eden doktorlar vardı. ÜStelik bu ameliyat yenilerde keşfedildi, yani bu rakam hiç de normal değil.

Mesajı Yazan: mahoni
Mesaj Tarihi: 02-Ekim-2014 Saat 18:46
Effect mide kapakcigi ameliyati oldunmu? Ayrica anladıgım kadarıyla bu ameliyatın sonucları; nohut dahi yutamaz demişsin. Dogrumu bu? biraz daha bilgi varmı?
Yani kime gitmek lazım varmı bu konuda iyi bir Dr?

Mesajı Yazan: effect
Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2014 Saat 22:49
Mahoni senin sorunun yorumlarından okuduğum kadarı ile bence burun tıkanıklığı kaynaklı.
Midede de sorun varmı?

Mesajı Yazan: bad-ı saba
Mesaj Tarihi: 15-Ekim-2014 Saat 17:19
Arkadaşlar bu başlığı açan arkadaşın son durumu ne olmuş? Bilen, haberi olan var mı ya da kendisi buralarda mı? Hala takip ediyorsa bilgilenmek isteriz.

Mesajı Yazan: bahi1143
Mesaj Tarihi: 09-Temmuz-2018 Saat 10:46
Neden iyileşen kayboluyor anlamıyorum hani herkes birbirine yardım edecekti.

Mesajı Yazan: Sevinç
Mesaj Tarihi: 12-Ocak-2020 Saat 22:32
Sorunun gectimi

Mesajı Yazan: nisaluce
Mesaj Tarihi: 13-Ocak-2020 Saat 15:44
Murat Hocam, her zaman eczane.com'dan haliyosil siparişi veriyordum, bu sefer mamacim.com'dan halitosil gargara aldım. Bu gelenlerin kapakları yeşil veya mavi gibi, öncekilerin siyahtı, kapak renginde bir değişiklik yapıldı mı? Yeni gelenlerin içinde beyaz tüye benzer şeyler var, şimdi bu gargaralar orijinal mi tereddüt ettim, içindeki beyaz parçacıklı haliyle kullanılabilir mi?

Mesajı Yazan: aydinmur
Mesaj Tarihi: 13-Ocak-2020 Saat 21:36
Orjinalini yazan: nisaluce

Murat Hocam, her zaman eczane.com'dan haliyosil siparişi veriyordum, bu sefer mamacim.com'dan halitosil gargara aldım. Bu gelenlerin kapakları yeşil veya mavi gibi, öncekilerin siyahtı, kapak renginde bir değişiklik yapıldı mı? Yeni gelenlerin içinde beyaz tüye benzer şeyler var, şimdi bu gargaralar orijinal mi tereddüt ettim, içindeki beyaz parçacıklı haliyle kullanılabilir mi?

Halitosil'in sadece formülü bana aittir. Ben üretmiyorum.

Ürün arızalı ise firmaya fotografını yollayın yenisini göndersin. Halitosil.com sitesinde firma sahibinın cep telefonu var. Yoksa bile yazayım: ilhami bey 530 5103342
-M

Mesajı Yazan: Kelime
Mesaj Tarihi: 10-Mart-2024 Saat 12:35
Tip-1 icin yaptığım hiçbir şey ağız kokusunu geçiremediği için tip-3'e yönelmiştim. Tip-3 için forumdaki arama yerine "Gastro" yazdım ve bu başlığı buldum. Başlığı eski hesabımla açan benim. 12 yıl geçmiş, bir arpa boyu yol alamadım. İlk mesajda "Tip4(?)" dediğim teşhisi unutup gitmiştim. Soru işareti teşhis kısmında vardı. Herhalde şüpheleniliyor anlamında. Üç dört yıl önce Fatih Vural'a gittim o da tip-1 teşhisi koydu. Değişen bir şey yok.

Tip-1 için yapacak bir şeyim kalmadı. Daha doğrusu diş hekimlerinin görünürde yapacağı bir şey kalmadı. En son, sadece bir implant protezinin değişimine 12-13 bin lira verdim. Artık arada bir diş taşı temizliği yaptırırım gerisi evde diş dil fırçalama vs ...

Murat Aydın "mide kokmazsa ağız kokusu olmaz, tip-3 çok nadiren görülür." diyor. Tip- 3 kokunun az görülmesinin sebebi, mide rahatsızlığı olan kişilerin diş hekimine gitmeden dahiliyeye gitmesi ve mide ilaçları kullanarak bu kokudan kurtulması olabilir. Yani tip-3 az görülüyor değil az yakalanıyor diye de düşünülebilir. Geçenlerde Ekşi sözlük'te ağız kokusu başlığında son entry'i yazan kişiye mesaj attım ve o da mide ilacı kullanınca kokunun gittiğini söyledi. Bunun gibi birçok örnek vardır. Mide kokması ise duyduğumdan beri anlamadığım bir tanım. Midemizin koktuğunu nasıl anlayacağız ki? Geğirince koku gelmesine bakarsak herkeste geğirince koku oluyor.

Velhasılkelam bir sürede tip-3 ile uğraşayım. Midede şişkinlik, aşırı gaz, gece şiddetli mide gurultusu hepsi var.

Mesajı Yazan: Anonim Tosbağa
Mesaj Tarihi: 12-Mart-2024 Saat 13:21
Anlamadım yani misafir adlı kişi ile siz aynı kişi misiniz? Eğer öyleyse tip 1 için neler yaptırdınız?

Mesajı Yazan: Kelime
Mesaj Tarihi: 16-Mart-2024 Saat 11:36
Evet, ilk mesajı eski nick'imle yazan benim. Yılları karıştırabilirim ama yaptıklarımı yazayım. Genel olarak yıllar içinde çoğumuzun yaptığı gibi değişik macunlar, gargaralar, diş taşı temizliği, endoskopi, helipak, bademcik ameliyatı, burun eti ameliyatı vs hepsini yaptım.

Bende bir koku olduğunu üniversite bile bittikten sonra ilk kez 2009 gibi fark ettim. Başlarda ayak kokusu veya vücut kokusu sandım. Çünkü konuşmasam bile insanların tepkisini anlıyordum. Tip-5 gibi düşünmeyin, davranışsal tepki gösterenler yakınımdaki arkadaşlarımdı. Uzak durma, pencere açma vs vs. Hatta bir iki arkadaşa açıkça sordum, birisi koku yok dedi, diğeri ayak kokusu var ağız kokusu yok dedi. 2009 - 2012 arası internette forumlarda ayak kokusu, vücut kokusu, ağız kokusu araştırırken sanırım yabancı bir forumda Murat Aydın'ı gördüm.

2012'de Murat Aydın'a gittim, tip-1 teşhisi aldım. Murat Aydın'ın önerdiği diş tedavilerini(çekim dolgu vs) yaptım. Bazı nedenlerden dolayı tekrar gitmedim. 2013'ten itibaren uzun süre ağız kokusu konusunda kişisel uğraşlarım oldu.

2019 veya 2020'de Aytuğ Altundağ'a gittim. Oral Chrome ile ölçüm yapıldı. Dil temizliği yaptı. Bir sürü ilaç yazdı. 2 hafta mı 2 ay sonra mı ne tekrar gel dedi ama araya pandemi girdi vs bir daha gidemedim.

2021 veya 2022'de Fatih Vural hocaya gittim. Murat Aydın'la aynı cihazı, yöntemleri kullanıyor. Bir nevi Murat Aydın'ın öğrencisi denebilir. O da tip1 teşhisi koydu. Ağız kokusu kapasitemin gördüğü en yüksek seviyelerden biri olduğunu ekledi 😅😅 Bir implant protezinin değişmesini önerdi. O değişimi ancak geçen günlerde yaptırdım.

Tip-1 konusunda şu anda yapacak bir şeyim kalmadı. Ramazan ayı bitsin Tip-3 için uğraşacağım. Bir ihtimalde iki dişimin arasında çürük gibi değil de oyuk var. Orayı da bir dişçiye gösterebilirim.

Mesajı Yazan: anonim93
Mesaj Tarihi: 16-Mart-2024 Saat 16:02
Hindistan cevizi balla karıştırılıp bir miktar aç karna yenirse mideden kaynaklanan ağız kokusunu bitirir yazmış yazarın biri denemek lazım aç karnına tahin de iyi geliyormuş mideye

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat