Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bunları biliyor muydunuz?
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bunları biliyor muydunuz?
Mesaj icon Konu: Tio 5 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Tio 5
    Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2014 Saat 10:42
Geçenlerde içinizden birisini muayene ettim.

Buradaki ismini bilmiyorum. Bu sebeple ben dahil hiç birimiz onun hangimiz olduğunu bilmiyor.

Tip 5 çıktı ve her Tip 5 vakası gibi kendisinin psikolojik ağız kokusu sahibi olduğuna inanmıyordu.

Orta yaşa yakın bekar erkek. 15 seneden beri ağız kokusu şikayeti var. Bu güne kadar (ailesi dahil) hiç limse kendisinin ağız kokusu bulunduğunu (sorulmasına rağmen) dile getirmemiş.

Kendisi de ağız kokusu duymuyor. Bu güne kadar hiç duymamış.

Hayatında muhtelif dönemlerde yer alan bazı arkadaşları ve muhatap olduğu hiç tanımadığı bazı kişiler kendisi ile konuşurken burnuna dokunuyormuş, veya başka tarafa bakıyormuş, veya geri adım atıyormuş.

Açlık kokuları:

Ağız:
Organik gazlar = 1.1 ppm (3 ppm'e kadar normaldir)
NH3 1 (0)
SO2 0 (0)
H2S 0.5 (0.7)
H2 2 (10)

Burun:
Organik 1.2 (3)
NH3 0 (0.5)
SO2 0 (0)
H2S 0 (0)
H2 1 (10)

Nefes:
Organik 2 (3)
NH3 0 (0.5)
SO2 0 (0)
H2S 0 (0)
H2 2 (10)

Artırılmış ağız kokusu:
Organik 3 (5)
NH3 2 (4)
SO2 0 (1)
H2S 3.1 (10) <- koku üretme kapasitesi zayıf
H2 2 (10)

Artırılmış ağız kokusu:
Organik 0.4
NH3 0
SO2 0
H2S 0 <- çinkoya kuvvetli cevap
H2 2

H2S gazı algılama sınırı 0.4 ppm'den küçük (0.7'ye kadar beklenir). Ağız kuruluğu yok 1 dakikada 2ml salya üretiyor. Asitlik seviyesi 7. Salyada çözünmüş kükürt yok.

------------------
Teşhis: Tip 5
Kendisinde hastalık bulunmadığı için üzüldü, mutsuz oldu. Psikiyatrist ile görüşmeyi red etti. Memnuniyetsiz ayrıldı.

Aranızda bunun gibi vakaların sayısı hiç az değil. Kız arkadaşı arabanın camını açtığı için Malatya'dan kalkıp gelen delikanlılar var.

Sevgilisi kendisini bir haftadır öpmediği için İzmir'den gelen genç kız var. Çoğu Tip 5 çıkıyor.

3 yaşındaki kızı kendisini öpmediği için Istanbul'dan gelen var. Kocam beni aldatıyor olabilir mi diyerek Burdur'dan gelen var. Geçerken uğradım deyip Suudi Arabistan'dan gelen var. Hiç bir şeyden haberi olmayan 14 yaşındaki oğlunun ağzının koktuğunu söyleyip kolundan çekiştirerek getiren fakat aslında kendi ağız kokusu için çözüm arayan babalar var. Evde kalmasını ağız kokusuna bağlayıp Bursa'dan gelen orta yaş bayanlar var.

Toplumda içe dönük ve duygularını bastıran depresyonda yaşayan veya öz güven sıkıntısı çeken birey sayısı artıyor gibi geldi bana.

-M

IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2014 Saat 16:47
Aslında hocam, bu iki yönlü bir sorun. Burada birçok kişiye gittiği en az bir doktor " Ağız kokun yok, takma kafana herkesin ağzı kokar vs" demiştir. O yüzden bir süre sonra doktora güven de azalıyor.

Öbür taraftan, Tip-5 teşhisi koyulan arkadaşlar; Murat Hoca bu konuda uzman. Ağzınız koksa, sizi başından savmak için " koku yok " demez. Yani bazı doktorlar gibi kokudan rahatsız olup, kokuyu umursamayıp sizi göndermesi mantıksız. Çünkü bu hastalıkta uzmanlaşmış, rahatsız olacak olsa niye bu kadar uğraşsın. Ben de gittim, bana " ağız kokun var. " dedi. Keşke sonuçlar aklımda olsaydı da burada paylaşsaydım. Murat Hoca kafasından söylemiyor ki çıkan sonucları yorumluyor.

Zaten büyük bir cesaret örneği göstermiş, doktora gidip " ağzım kokuyor, size geldim." demişsiniz. Psikoloğa gitmek, bundan daha mı zor ? Muhtemelen, Murat Hoca'ya gidene kadar - bizim gibi- birçok branştan doktoru gezdiniz. Üşenmeyin, çekinmeyin bir de psikoloğa gidin, bu beladan kurtulun.
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 231
Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2014 Saat 19:02
Murat Hocam , söyledikleriniz çok dogru gerçekten. okurken hep kendimi düşündüm ,acaba bende tip 5 olabilirmiyim diye? her zaman düşünürüm de.
Şunu çok merk ediyorum hocam bu agiz kokusu tipleri degişime ugrayabiliyor mu? mesela tip2 zamanla tip3 veya tip1 zamnla tip 4 e dönüşebilir mi? açikcasi kendimde bu degişimin olduguna inaniyorum..
ÇareSiZseniz ! Çare SiZsiniz !!
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2014 Saat 20:14
Orjinalini yazan: adanali

Üşenmeyin, çekinmeyin bir de psikoloğa gidin, bu beladan kurtulun.

Sözleriniz için teşekkür ederim.

Yukarıdaki plan çok faydalı olmayabilir. Çünkü tip 5 teşhisi "olmayana ergi" yöntemi ile gündeme geliyor. psikiyatriste doğrudan giderseniz doktoru zor durumda bırakırsınız

Protokol şu şekilde oluyor:

Tip 1 mi ?
Evet ise sebebi bul gider
Tip 2-3-4 mü?
Evet ise sebebi bul gider
O halde Tip 5'i incele.
Psikojenik mi yoksa nörojenik mi?
Psikojenik ise psikiyatriste gönder

-M
IP
sifa
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 255
Alıntı sifa Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2014 Saat 02:22
Keske psikolojik olsa yani agiz kokusu yok ne guzel. Alaninda en iyisivbir doktora gidecegim ve banq agiz kokumun olmadigini bunun psikplojik old soyleyecek. Sadece sevinirdim sanirim. Ne guzel artik ugrasmayacaksiniz, doktora gitmeyeceksiniz, cozumu ne ne diye dusunmeyeceksiniz, koku yokmus iste daha ne istiyoruz acaba??
Ben kendi agiz kokumu almasam ve etrafimdan da ciddi elestiriler almasam hic ustune dusmezdim bile kafamda buyutuyorum der kucultmeye calisirdim.
Psikolojik agiz kokusu olanlar; Bunu sorun haline getirirseniz sorun olur, ustune gitmeyin, ilgilenmeyin bir sure sonra o da sizle ilgilenmeyi birakir.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2014 Saat 07:00
Keşke sizin söylediğiniz gibi olsa.

Bir Tip 5'e sizin ağız kokunuz yok. Problem düşüncelerinizdedir. Siz sağlıklısınız dediğiniz zaman. Kötü doktor oluyorsunuz,

Eksik, bilgisiz, yanlış teşhis koyan, ilgi göstermeyen, kötü doktorsunuz.

Sizin ağız kokunuz yok dediğim için İzmir'den gelen bir bayan web sayfamda ziyaretçi defterime ısrarlı hakaretler yazdığını anımsıyorum. Küfredenler bile olmuştu.

Yaegaki'nin bir makalesinde böyle hastalara sizin ağzınız kokmuyor demeyiniz diye bir tavsiyesini hatırlıyorum. Haklı olabilir.
-M

IP
Helicobacter
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı Helicobacter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2014 Saat 08:44
yıllardır bu sorunla uğraştığımızdan dolayı, sanki çok çok büyük sağlık sorunlarımız varmış gibi kafamızda canlandırıp sonra buna kendimizi inandırıyoruz diye düşünüyorum.
ayrıca Murat hoca' nın samimiyetine inanmamız gerek. kendisini bu konuda geliştirmiş ve insanlara umut satMaMaya çalışan biri. bu konular istismara çok açık, özellikle bitkisel ürün pazarlamaya çalışanlar tarafından acımasızca kullanılabiliyor.
her ne kadar tanış(a)masak ta kendisine güveniyorum...
IP
effect
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 299
Alıntı effect Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2014 Saat 13:08
Orjinalini yazan: aydinmur

3 yaşındaki kızı kendisini öpmediği için Istanbul'dan gelen var. Kocam beni aldatıyor olabilir mi diyerek Burdur'dan gelen var. Geçerken uğradım deyip Suudi Arabistan'dan gelen var. Hiç bir şeyden haberi olmayan 14 yaşındaki oğlunun ağzının koktuğunu söyleyip kolundan çekiştirerek getiren fakat aslında kendi ağız kokusu için çözüm arayan babalar var. Evde kalmasını ağız kokusuna bağlayıp Bursa'dan gelen orta yaş bayanlar var.

Toplumda içe dönük ve duygularını bastıran depresyonda yaşayan veya öz güven sıkıntısı çeken birey sayısı artıyor gibi geldi bana.

-M

Hocam çok güldüm başınıza gelenlere:)))
Hasta olsak bi dert olmasak bi dert size:) Siz de kiminle uğraşacağınızı şaşırmışsınızdır, sabrınıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum...

Benim burun ameliyatı sonrasında 2 ay tamamen düzelip sonra tekrar başlayan ağız kokum vardı.

Son 2 aydır koku tekrar kayboldu.
Boğazımda sürekli gıcık oluşurdu, ve özellikle sabahları çekilmez bir koku olurdu.
Şuan sabah dişimi fırçalamasam bile pek bi koku yok.

Özel birşey yapmadım. özel temizlikler uygulamıyorum. kendiliğinden geçti.

Yalnızca kahve (her türlüsü) içtiğimde oluyor biraz, onu da içmeyip bol su içersem hiç sorun kalmıyor.

bir süre aç kalırsam vivident in meyveli sakızlarını çiğniyorum, sonra sıfır koku.

Bu süreçte yaptığım tek hatırı sayılır şey (internetten bulduğum hastalıkların şifası dualarını bol bol okumaktı.)Allah dualarımı kabul etti:)

sağlıcakla,

IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2016 Saat 21:06
Psikolojik ağız kokusunun kaynağını aldığı düşünce budur

[/QUOTE]
IP
lulupi
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı lulupi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2020 Saat 20:04
Orjinalini yazan: effect

siz deviasyon ameliyatı mı oldunuz acaba? geniz akıntısı mevcut muydu? geniz akintim var ve doktor burunda kemik eğriliği ,konka büyümesi olduğunu söyledi. kahve, çay içince aşırı artıyor koku aynı şekilde.ameliyattan sonra geniz akıntısı probleminizden kurtuldunuz mu?

-M

Hocam çok güldüm başınıza gelenlere:)))
Hasta olsak bi dert olmasak bi dert size:) Siz de kiminle uğraşacağınızı şaşırmışsınızdır, sabrınıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum...

Benim burun ameliyatı sonrasında 2 ay tamamen düzelip sonra tekrar başlayan ağız kokum vardı.

Son 2 aydır koku tekrar kayboldu.
Boğazımda sürekli gıcık oluşurdu, ve özellikle sabahları çekilmez bir koku olurdu.
Şuan sabah dişimi fırçalamasam bile pek bi koku yok.

Özel birşey yapmadım. özel temizlikler uygulamıyorum. kendiliğinden geçti.

Yalnızca kahve (her türlüsü) içtiğimde oluyor biraz, onu da içmeyip bol su içersem hiç sorun kalmıyor.

bir süre aç kalırsam vivident in meyveli sakızlarını çiğniyorum, sonra sıfır koku.

Bu süreçte yaptığım tek hatırı sayılır şey (internetten bulduğum hastalıkların şifası dualarını bol bol okumaktı.)Allah dualarımı kabul etti:)

sağlıcakla,

tonsillektomi /check
IP
birdenbasladi
Üye
Üye

Gönderilenler: 77
Alıntı birdenbasladi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2020 Saat 16:56

....Orta yaşa yakın bekar erkek. 15 seneden beri ağız kokusu şikayeti var. Bu güne kadar (ailesi dahil) hiç limse kendisinin ağız kokusu bulunduğunu (sorulmasına rağmen) dile getirmemiş.

Hocam bu gibi tecrübeleriniz, bize,   tip 5 vaka sayısının nüfusun genelinde çok yaygın olduğunu düşündürebilir mi?

Baktığımız zaman tip 5 arkadaş insanlarla sohbet ediyor ve muhatabı ağzını/ burnunu kapatıyor veya muhatabı dışında bir yere bakıyor. Kim bilir hastanızın yanı sıra, hastanızın muhatabı da tip 5 vakası olduğu için konuşurken veya dinlerken ağzını ve burnunu kapatıyordur. Yine Konuşurken başka yere bakıyordur.

Düzenleyen aydinmur - 27-Nisan-2020 Saat 20:42
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Nisan-2020 Saat 21:14
Orjinalini yazan: birdenbasladi

Hocam bu gibi tecrübeleriniz, bize,   tip 5 vaka sayısının nüfusun genelinde çok yaygın olduğunu düşündürebilir mi?

Nüfusun değil ama ağız kokusundan yakınan bireylerin önemli bir kısmı subjektif ağız kokusu sahibi veya subjeltif ağız kokusu bileşeni taşıyor.

Literatürde %28-30 falan sıklıkla görülebilir diyor ama ben çok daha sık karşılaşıyorum.

Tahmin ediyorum ki, herhalde gerçek ağız kokusu vakalarını diğer arkadaşlarım gideriyor. Çözemedikleri bana geliyor. Bu sebeple çok sık görüyorum.

2 apartman uzakta balkondaki bireyin veya kaldırımın karşısındaki esnafın kendi ağız kokusunu duyduğunu veya televizyondaki spikerin kendi ağız kokusunu duyduğunu düşünen vakalar geliyor bana.

Diğer meslektaşlarıma yolu açmak için hem hastalığı tanımlıyorum hem bunları tedavi ettikten sonra tıp literatüründe yayınlıyorum.

http://drmurataydin.com/agiz-kokusu-tedavi-vaka-02.pdf

http://drmurataydin.com/agiz-kokusu-tedavi-vaka-01.pdf

http://drmurataydin.com/olfaktor-referans-sendrom.pdf

http://drmurataydin.com/Distinguishing-Subjective-Halitosis.pdf

http://drmurataydin.com/vaka-unremiting-halitosis.pdf

http://drmurataydin.com/halitofobi.pdf
IP
birdenbasladi
Üye
Üye

Gönderilenler: 77
Alıntı birdenbasladi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2020 Saat 23:26

Konferanslarınızı da internet üzerinden izledim hocam. Makaleler zaten harikulade.

Tip 5 ile ilgili gerek forum kullanıcıları gerek sizin tarafınızdan yazılanlar aklıma odyolog bir arkadaşımın sözlerini getirir.

Bazı hastalar kbb polikliniğine hiç duymama şikayeti ile başvurunca, kbb, test için odyoloji polikliniğine gönderir; burada hasta kulağına sesten yalıtılmış kabin içinde çeşitli desibellerde ses gönderilir -tıpkı sizin koku ölçümünüz gibi- gereklı ölçümler sağlanırmış. Sonuç, hasta gayet iyi duyuyor. Bütün sonuçlar olağan ama hasta işitmediğini hatta hiç işitmediğini iddia ediyor. Çok çok nadir olmakla beraber konu özelinde hastanın bilinçli değil de ses'e tepki verip vermediğini anlamak için uyutulup beyin sinyallerine bakılırmış. Velhasıl hasta duyuyor ama duymuyorum diyor. İnsan, derin bir yapı.
IP
Extreme
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı Extreme Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ekim-2020 Saat 09:38
Hocam yukarda paylaştığıniz vaka-02 linkli makalenizde vaka sunumunda sistein ile arttırılmış ağız kokusunun statik H2S değerine bölümünün 8-10 katin altinda olmasi tip 1 uretme kapasitesinin az oldugunu gösterir demissiniz?
Gecelerde sizleden birisini muayine ettim ile baslayan vaka örneğinde ise
H2S 3.1 (10) <- koku üretme kapasitesi zayıf...
(10)ppm(?)un altinda olmasi mi normal(yukardaki vakada parantez içinde 10 yazmissiniz),yoksa statik h2s/arttirilmis h2s in 8-10 katin altinda olmasi mi normal ???
Makalenizde ilk h2s/arttirilmis<8-10 kat olmasi demişsiniz ama H2S<10 var bide hangisini kullaniyorsunuz?
Diyelim ki hastanın statik h2S i 0.5, arttirilmis h2s i 8 ,10 un altinda ama 8/0.5=16 kat artis var bu hastanın diğer değerleri normale yakinsa utetme kapasitesini nasil yorumlarsiniz 10 un altinda(8) olduğu için yok mu dersiniz 16 kat artışa rağmen ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ekim-2020 Saat 15:08
Belirli bir cut off değerinden sonra orana bakmak gerekir. Ayrıca hiç bir testin tek başına bir anlamı ve teşhis değeri yoktur.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2023 Saat 13:35
Tip 5 Psikolojik ağız kokusu

tıkla

Murat hocam konu başlığı "Tip 5" yerine "Tio 5" diye açılmış, onu "Tip 5 Psikolojik Ağız Kokusu" diye değiştirir misiniz? Arama kısmına tip 5 yazınca çıkmıyor çünkü
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2023 Saat 20:49
Konu Başlığının editlenmesi Teknik olarak mümkün olmuyor.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu