Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: sabahları dil pası Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 105
Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Konu: sabahları dil pası
    Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2015 Saat 08:53
Merhaba murat hocam bu olay herkeze özgü değilmidir bazı insanların sabah kalkinca agzinda pas bulunmaz hatta koku bile olmayani gordum acaba bizde rahatsizlik oldugu icin mi pas oluyor.mide kapaklarimi acik kaliyor ne oluyor anlamadim dilimiz beyaz oluveriyor.koku olmasini anlarimda pas olmasina anlam veremiyorum zaten gun boyuda dilimde beyazik var bunu dahiliye doktoruna gidince soyleyecegim,siz nasil bi yorum yaparsiniz.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2015 Saat 17:05
insan olmasına gerek yok, yaşayan her canlının sabahları ağzında az veya çok koku olur. Her canlının dilinde pas (dil kaplaması) olur. Her dil kaplaması az veya çok ağız kokusu yapar.

Bunların bir kısmında fazla bazılarında az olur. Bazı günler fazla bazı günler az olur. Bazı günler başka sebeple, diğer bazı günler başka sebeple olur. Ama hep olur.

-M
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2015 Saat 17:46
Anladim hocam bunu engelleyemeyiz dimi yani bi tedavi gorerek
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2015 Saat 17:58
Hocam bu dil pasını yokedemesek bile azaltmak mumkunmu yatmadan once dilimi fircaliyorum ama sonuc hep ayni ben anlamadim ne yapsam
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2015 Saat 06:41
Afedersiniz hocam flood yapiyorum ama yukardaki sorularima bir ek daha yapayim ben sabahlari kalkar kalkmaz dilimi fircaliorm o pas gitsin diye kotu bir maddymis tekrar mideye kahvaltiyla geri yutulmamasi lazimmis o yuzden,benim dilimin yuzeyi zaten beyaz acaba pas gelincede sanki cok oluyormus hissinemi kapiliyorum napiyorum bilemedim bence bu dildeki beyazligi yok etmem gerekior.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2015 Saat 12:00
Dil yüzeyinde kendini yenileyen epitel hücreleri yüzeyden dökülüyor ve çöp anlamında epitel hücre kalıntıları dil yüzeyinde birikiyor. Buna olmasın, ben epitel hücrelerim dökülmesin, kendini yenilemesin diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

1 cm3 salyada 1 milyon ile 100 milyoın arasında değişen mikrop hücresi vardır. Bakteri hücreleri dil papilleri arasında büyüyor, gece boyunca çoğalıyor, koloniler oluşturuyor. Biz bunlara çoğalmayın diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

Salyada proteinler geliyor, gece açık kalan ağızda suyunu kaybedip jelöz bir kıvam alıyor ve bu hücrelerin arasına zamk gibi sıvanıyor. Salyada proteinleri durdurabilir miyiz? Biz salyada protein istemiyoruz diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

İşte bütü bunlar birikiyor ve sabah uyandığımızda dil üzerinde kaplama oluşturuyor.

Şimdi soruyorum. Sizce bu kaplamayı engelleyebilir miyiz?
Bize düşen görev sabırlı ve ısrarlı şekilde temzilik yapmaktır. Dili fırçalamaktır.
-M

Not: Organizma bu dil kaplamasının yutulması konusunda hazırlıklıdır, midede kolayca tahrip olur ve organizmaya zarar vermesi beklenmez, dil kaplamasının yutulması ciddi sakınca oluşturmaz.
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2015 Saat 13:12
Hocam tum cevaplariniz icin tesekkurler ben neden ikilemde kaldim soyle ifade edeyim bi sayfada oyle birsey yazilmiski ne kadar saglikli bilmiyorum mide kapaklarinin acik kalmasindan kaynaklaniyo deniyor ve bunuda reflu yapiyor deniyorda.ben sizin yazdiklariniza uyacagim ama bi incelermisiniz.

http://www.womenshealth.com.tr/kahvaltidan-once-kontrol-etmen-gerekenler/.VNNQimVut0s
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2015 Saat 14:34
Verdiğiniz linke bakmadım.
Benim söylediklerimi esas alınız. Dedikodu sitelerine mesai harcamayınız.
-M
IP
bir hayalim var
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 231
Alıntı bir hayalim var Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Şubat-2015 Saat 14:57
Orjinalini yazan: aydinmur

Dil yüzeyinde kendini yenileyen epitel hücreleri yüzeyden dökülüyor ve çöp anlamında epitel hücre kalıntıları dil yüzeyinde birikiyor. Buna olmasın, ben epitel hücrelerim dökülmesin, kendini yenilemesin diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

1 cm3 salyada 1 milyon ile 100 milyoın arasında değişen mikrop hücresi vardır. Bakteri hücreleri dil papilleri arasında büyüyor, gece boyunca çoğalıyor, koloniler oluşturuyor. Biz bunlara çoğalmayın diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

Salyada proteinler geliyor, gece açık kalan ağızda suyunu kaybedip jelöz bir kıvam alıyor ve bu hücrelerin arasına zamk gibi sıvanıyor. Salyada proteinleri durdurabilir miyiz? Biz salyada protein istemiyoruz diyebilir miyiz? Diyemeyiz.

İşte bütü bunlar birikiyor ve sabah uyandığımızda dil üzerinde kaplama oluşturuyor.

Şimdi soruyorum. Sizce bu kaplamayı engelleyebilir miyiz?
Bize düşen görev sabırlı ve ısrarlı şekilde temzilik yapmaktır. Dili fırçalamaktır.
-M

Not: Organizma bu dil kaplamasının yutulması konusunda hazırlıklıdır, midede kolayca tahrip olur ve organizmaya zarar vermesi beklenmez, dil kaplamasının yutulması ciddi sakınca oluşturmaz.

hocam çok güzel anlatmişsiniz.teşekkürler

agiz içi somut bir neden yoksa, agizdan içinden kaynaklanan kokular ve dil pasi için uzun vadede temiz bir şekilde hijyen uygulayarak bunlari minimum seviyeye veya altina indirebilirsiniz...
ÇareSiZseniz ! Çare SiZsiniz !!
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Şubat-2015 Saat 07:41
Organizma mikroplara ve dışarıdan gelen mekanik kimyasal uyarılara karşı kendisini savunurken salyanın içerik, kıvam ve miktarında değişiklik olur.

Örneğin kirli ağız, çürük, iltihap, apse, kötü kaplama, kötü dolgu, pürüzlü yüzey, yatarken ağızın açık kalması, protezi ağızdan çıkartmadan protez ile uyumak, alkol kullanmak veya alkollü gargara kullanmak, dilin üzerinde yemek artıkları bırakmak vs.... Bütün bunlar salyada kıvam ve volüm değişmesi yapar ve daha fazla dil pası, daha kalın kaplama ve daha fazla ağız kokusu demektir.

Satıcıların ticari pirim gayretleri ile sizleri inandırmaya çalıştığı bağırsak mantarı, dahili hastalıklara bağlı dil kaplaması, diyafram nefesi, vs gibi senaryoların tıbbi bilim desteği şimdilik yoktur.
-M

IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Şubat-2015 Saat 18:03
Hocam cok haklisiniz heleki su. Unlu olan adi lazim degil gokcek ilaclarimidir nedir adama dilimdeki pas diyor 10 kisi 10 unuda bagirsaklarinda mantar var benim su ilacimi al kullan gecer diyor boylelerinden medet ummuyorum iyileseceksem isin ehli olan doktorlarin tescilli tipbi malzemeleriyle iyilesmek istiyorum.
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Şubat-2015 Saat 09:57
hocam sabahları insanların ağzında dil pası ve koku bulunabilir bu insanların dil yapısına göre değişkenlik gösterebilirmi pas olayı kokuda değişkenlik gösteriyor az da olsa cokda olsa kokuyor eyvallah benimki çok ben bile hissediyorum kokuyu herneyse
eğer bi insanda bademcik geniz akıntısı yada mideden gelen koku var ise sabahki kokuyla karışırmı yoksa sabahları sadece fizyoljik olan koku mu vardır bunu merak ediyorum iki kokuda birbirine girermi ?
her insanın dil yapısı farklı benimki pütürlü pütürlü yani aralarına yemek artıkları girmesi cok rahat ve hiç pürüsüz değil bu yüzden çok pas oluşuyor kanımca tekrardan fotograf çekerek size yollamak istiyorum bu sefer kalitesi yüksek bi cihazla.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Şubat-2015 Saat 19:39
Bu makaleyi açın: http://aydinmur.com/halitosis-definition-classification.pdf

İkinci resimi (Fig.2) ekrana koyun ve şimdi bu satırları o resime bakarak okuyun:

Tip 1,2,3,4 5 ağız kokularını mavi ile görüyorsunuz.Her kokunun herkeste olan az miktardaki yüzdleri daha koyu boyanmıştır.

Şimdi koyu boyanmış parçaları alt alta koyup toplayınız. İşte bu toplam fizyolojik ağız kokusunu oluşturur. Sorduğunuz sabah kokusu fizyolojik (Tip 0) ağız kokusunudr, kompozisyonu bu şekildedir.

Yani sabah kokusu biraz dil kokusu, biraz hava yolu kokusu, biraz sindirim gazları kokusu, biraz kan gazları kokusudur, biraz da ne hissettiğinizin kokuları toplamıdır. Bu sebeple tedavi edilemez.

Bilmem açıklayabildim mi?
-M
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2015 Saat 08:50
Hocam cok guzel sekilde acikladiniz ama afedersiniz benim ogrenmek istedigimi seyi tekrarlayim sanirsam dogru bi sekilde anlatamadim afedin,sabahlari olan fizyoljik koku ve normal gun icersindeki kotu koku birbirine karisirma o vakit yani birlesip daha kotu koku olurmu bunu merak ediyordum,birde fizyolojik olan sabahki agiz kokusu turu herkezde aynimidr yani koku cesidi aynimidir veya herkezinki kendine ozgu farkli birbicimdemidir.?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2015 Saat 09:32
Mavi yeşil sarı kırmızı turuncu.
5 tane renk düşünün. Bunlar Tip 1,2,3,4,5 ağız kokusunu temsil eden renkler olsun.

Her sabah uyandığımızda biraz sarı, biraz mavi, biraz diğerlerinden (hepsinden biraz) karışım şeklinde ağız kokusu bulunur. Bu fizyolojiktir. Her insanda renk (koku çeşidi) başkadır ve genellikle her dönem için az veya çok bazı değişiklikler gösterir farklı renklerde olabilir. Fakat genel olarak renk aşağı yukarı her sabah bir öncekine benzer olur.

Kahvaltı ve diş ve dil fırçalama sonrasında hepsinin şiddeti azalır. Daha az kırmızı, çok az mavi, azıcık sarı ve belkide hiç turuncu kalmaz. Karışım renk (koku çeşidi) farklı bir renk kompozisyonu oluşturur. Dolayısı ile renk soluklaşır, beyazlaşır yani Koku şiddet kaybeder. Sosyal taciz sınırının altına düşer fakat daima vardır.

Gün içerisinde biraz sarı, yükselebilir, biraz mavi azalbilir, azıcık turuncu ilave olabilir ve 1-2 saat sora kaybolabilir. Dalgalanıp gider.

Ağız kokusu hastalarında ise diyelim ki Tip2 vakası ise ve diyelimki mavi renge isabet eden bir benzetme yapacak isek, sabah uyadığından beri mavi baskın bir renk gün boyu eksilmeksizin taciz seviyesinin üzerinde vardır. Diğer renklerden (koku çeşitlerinden) bağımsızdır. Yanında baskın başka renkler bulunabileceği gibi tek başına bir çeşit koku da bulunabilir.

Sizin sorunuzu açıklamış oldum mu?
Bireyin gün içerisinde sahip olduğu koku sabah kokusunun üzerine eklenmez. Gün içinde ortaya çıkan koku(lar) sabah kokusunun yüzdesi ve kompozisyonu değişmiş bir uzantısından ibarettir.

Renk örneği üzerinden benzetme yaparsak: Sabah zengin renk karmaşası, gün içerisinde Mavisi artmış, sarısı turuncusu ve yeşili azalmış bir renkten ibarettir.

Aslında bunlar yukarıda linkini verdiğim şekilde görünüyor.
-M
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2015 Saat 13:59
Peki hocam simdi daha aciklayici oldu tesekkurler
Peki hocam bsdka bi konu acarak formu kirletmeyim
Hastalariniz arasinda olsun yada genelleme yaparsak en agir ve en siddetli duyulabilecek kotu koku ne kaynaklidir.
Bende geniz akintisi kesinlikle mevcut bu koku yapiyormus,midedende biraz suphem var yani ben merak ediyorum agzim nasil kokuyor cunki kendi kokumu alamiyorum olculebilmis en rahstsiz eden ve en hafif koku hangi hastaliklardan ortaya cikiyor merak ediyorum..
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2015 Saat 17:18
erkannn1, sabah kokusu herkeste olan bir koku onu çok kafana takma. Emin ol hemen herkesinki kötü kokuyordur. Sürekli olan kokunun kaynağını bulmaya çalış, sabah kokusu yemek yediğinde diş fırçaladığında geçer gider.
IP
erkannn1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı erkannn1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Şubat-2015 Saat 09:33
Kafaya takmiyorum arastirip bilmek istiyorum onun harici bende agiz kokusu ya mideden yada geniz akintimdan kaynaklaniyo size sonuclari bildirecegim murat hocam son soruma cevap alabilirmiyim ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Şubat-2015 Saat 16:39
Sorunuz kişisel durumunuz ile ilgili olduğu için yanıt veremiyeceğim. Yani sizin özel durumunuza göre cevap değişir. Bu tip sorulara özür dileyerek yanıt yazamıyorum biliyorsunuz.
-M
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2022 Saat 13:45
Benim dil kaplaması için 3/4 (yani 4 üzerinden 3) teşhisi konulmuştu. Dildeki beyazlıktan kurtulmak için dil fırçalama dışında doktora giden bir yöntem, ilaç bilen var mı?

Dilimin fotosunu ekleyeceğim ama buradan direkt nasıl foto ekleniyordu unuttum. Bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu