Ağız Kokusu
     

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.


 
  Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: DİLDEKİ BEYAZ-SARI PAS Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Kozmoz
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 19-Ekim-2023
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
Alıntı Kozmoz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2023 Saat 23:54
Gece gece aklıma takıldı ömrü boyunca dilini fırçalamamış insanları tanıyorum onlarda ağız kokusu yada dilinde tabaka yok ama bizde neden oluyor bi türlü anlamıyorum fikri olan var mı? Bide bişeyi daha sorucam nefes kokusu yani mideden ya ba&ğırsaklardam gelen koku dilin üstüne sine bilirmi bazen çok yanıltıcı olabiliyor
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 17-Mart-2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 241
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Kasım-2023 Saat 15:41
Murat Aydın, insan ayaktaysa yatalak değilse mideden kötü koku gelmez diyor. Yani midede kötü koku yoksa tip3 ağız kokusu oluşmazmış. Buradaki birçok kişide reflü, aşırı gaz, kötü kokulu dışkı, gece yatarken mide gurultusu vardır. Kötü kokulu dışkıdan kastım, girdiğimiz tuvalette çok çok ağır koku oluşması. Tüm bunlar varken tip3'ü elemek bana mantıklı gelmiyor ama iddiayı çürütecek bilimsel bir yönüm veya kişisel teorim de yok.

İlk aşamada kendimden yola çıkarak Tip5'i yok sayalım. Tip3 de yürüyebildiğimiz için elendi.

Tip2 sanki daha somut, kolay görülebilen sinüzit, burun eğriliği gibi hastalıkları kapsıyor. Geniz akıntısı başrolde. Faranjit tip1 ve tip2 sebepleri arasında bir yerde. Dil pasını da artırıyormuş.

Tip4, genellikle ağır hastalıklarda görülüyor gibi. Tip4 varsa ondan daha önemli sorunlarımız olması gerekiyor. O yüzden tespiti de kolay(Bu aralar ağız kokusu forumlarında sibo epey bir 'başşüpheli' oldu.).

Geriye tip1 kalıyor. Ağız içi bakım ve hijyen artı dil pası temizliği ile ondan da kurtulmamız gerekiyor. Ama kurtulamıyoruz.

Tip5 olduğunun farkında olmayan arkadaşlar hariç ağız kokusu çeken ve bundan kurtulamayan sırf internette yüzlerce insan var. Hepsi yanlış diş, dil fırçalama yapıyor olamaz ki. Çürük, diş taşı muhtemelen hiçbirimizde yoktur.


IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Ekim-2021
Konum: İstanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 316
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Kasım-2023 Saat 21:57
Sizlere geçende anlattım. Bi tanıdığım feci şekilde üşütüyor, 4-5 gün geçmeyen ishal oluyor. Bakıyor ki durum kötüye gidiyor doktora gidiyor ve antibiyotike başlıyorlar.

Bana anlattığı şey dilinde sapsarı tabaka oluşmuş, ağzı pis kokmaya başlamış, dili yapış yapış olmuş, ağzının tadı gitmiş.

Bakın arkadaşlar tıpta %100 kesin doğru yoktur, bugün ak denilene yarın kara diyebilirler çünkü başka bir bulgu kanıtlanabilir.

Ağzı kokan insanların Tip1 olanlar yani ağız hijyeni haricindekilerin ezici çoğunluğu iddia ediyorum bağırsakları yüzünden.

Yav onu bırakın Helicobacter pylori mikrobonu bulan adamın hikayesini okuyun, Bu bakteri midir virus mudur her ne karın ağrısıysa bir adam (sanırım doktordu) keşfediyor ve izole etmeyi başarıyor.

İzole etmek demek bildiğim kadarıyla o bakteriyi beraber bulunduğu onlarca bakteri çeşidinden seçıp ayırıp ayrı bi ortama aktarabilmek.

Şöyle düşünün, bi tencereye kırmızı, sarı, lacivert, mavi, yeşil, siyah, beyaz, mor, turuncu, bordo renklerde 33 lük tesbihleri koparıp atıyorsun. Tencerede 33 çarpı 10 renk toplamda 330 adet tespih tanesi var ama sen bunlardan lacivert olanları seçip başka bir kaba koymak istiyorsun. Bu örnekte kolay, elinle tek tek seçer koyarsın 10 dakikada ama mikroorganizmalarda zor.

Neyse efensşme söyleyeyim, bu adam bunu başarıyor ve H.pylori bakterilerini çoğaltıyor ve suyla yutuyor.

3-4 gün sonra karın ağrısı, ishal ve ağız kokusu şikayeti başlıyor. Dikkat edin ağzının koktuğunu karısı söylüyor önce, sonra kendisi de fark ediyor.

Uzun lafın kısası burdakilerin çoğunun dışkılama sorunu var. Ya ishalimsi, peltemsi ya da kabız şeklinde gaita semptomları var çoğu kişide. Kötü kokulu dışkı, gurultu, midede ve bağırsaklarda şişkinlik vs.

Ben Murat hocanın da bir gün "yanılmışım, bağırsaklardan da kaynaklanıyormuş" diyeceğini biliyorum.

Mide bağırsak uzmanları sibo, geçirgen bağırsak sendromu, ülseratif kolon gibi hastalıklarda bağırsakların iltihaplı olduğu için içerdeki kötü kokulu gazları kana geçirdiğini ordan da akciğer aracılığıyla nefeste ve dolayısıyla ağızda kötü kokuya sebep olduklarını söylüyorlar zaten.

Murat hoca buna neden karşı çıkıyor anlamıyorum.
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)


Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu