Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bunları biliyor muydunuz?
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bunları biliyor muydunuz?
Mesaj icon Konu: Nefes ölçümünde gelinen son noıkta Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Nefes ölçümünde gelinen son noıkta
    Gönderim Zamanı: 24-Mayıs-2016 Saat 13:48

Hasta nefes örneği veriyor, gazlar seçiliyor, ölçülüyor ve ekrana çiziliyor. İşte bu iş bu kadar.
-M
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 00:15
Hocam tamm da sonuc olarak agizkokusunun nereden kaynaklandigini cozebiliomuyuz bu sustem sayesinde
IP
Cekince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
Alıntı Cekince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 07:18
Bu nerede yapılıyor
Bıktım
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 08:33
Gazın veya kokunun sebebini tespit etmez.

Bu cihaz gazın cinsini ve konsantrasyonunu fevkalade net ve kesin tespit edebiliyor.

Ülkemizde bulunduğunu zannetmiyorum.

Üretici http://www.syft.com/
-M

IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 10:30
Bu sistem bizim ulkeye 10 yil sonra belllllkii....... ne yazik
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 12:48
Ben pazarlık halindeyim.

Alınca ne yapacaksın diye soruyorlar. hesap veriyoruz. Uygun kullanılmayacaksa parasını ödesen bile satmıyor adamlar.

Resimde görünmüyor ama cihazın arkasında H3O gazı tankı var. Cihaz çalışırken sürekli olarak H3O gazı harcıyor.

Selected Ion Flow Tube Mass Spectrophotometry kelimelerinin baş harflerini birleştirince cihazın ismi ortaya çıkıyor = SIFT-MS cihazı.

Bu gazlardan birisinin basınçlı tanklar içinde bulunması gerekiyor. H3O, NO, O2, O, O2-, OH, NO2, NO3

Ben ucuz olsun diye O2 gazı teklif ettim ama kükürtlü ağız kokusu gazları için H3O tüpü satın alacaksınız dediler.

Ben Türkiye'de H3O gazını temin edemem. Tüp her boşaldığında yurt dışından doldurmam gerekir. En yakın dolum merkezi Çekoslavakya Prag'taymış.

Henüz fiyat konuşmaya sıra gelmedi.
Ruhumu satsam bu cihazı alamam heralde.

Ayrıca alsam ne fark eder, teşhis anlamına gelmiyor, sadece daha fazla detay yakalamış oluyoruz. Tip4 leri erken yakalamış oluyoruz, yüksek kolesterol, astım, tüberküloz, vs yakalanır belki. Dur bakalım konuşma ilerlesin fiyatını bi duyalım.

-M

IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2016 Saat 19:19
Anladığım kadarıyla teşhis şöyle oluyor: Nefesteki gazlar ölçülüyor. Nefeste olmaması gereken veya olması gerekenden fazla bulunan gazlar tespit ediliyor. Bu gazı üretebilecek organlar, hastalıklar üç aşağı beş yukarı belli.

Gazın türüne ve oluşabileceği yere göre tip1/2/3/4 teşhisi konuyor.

Asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor. Diğer branşlar bu teşhisi pek umursamayabilir. Empati gücü yüksek, anlayışlı, yeniliğe açık bir doktor bulmak gerekiyor.

En iyisi bu cihazın Türkiye'ye gelmesini beklemeden altın günü gibi bir şey yapıp her ay birini o ülkeye göndermek.

IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mayıs-2016 Saat 08:39
BÜTÜN halitometreler, yukarıdaki üstün özellikli, hassas ve profesyonel SIFT-MS cihazı da dahil olmak üzere teşhis etmezler. 3 şekilde kullanılırlar:

1- Doğrulamak
2- İzlemek
3- Karşılaştırmak

Dikkat edin teşhis yok. Sadece kokulu gazın yerini bulursunuz. Kokulu gazın geldiği yeri bulmak hastalığın sebebini bulmak değildir.

Yani hiç bir halitometre tehis etmez. Bunun anlamı şudur:

Ağız kokusu ölçülerek teşhis edilmez.

Kural çok basit: Birey var diyorsa vardır.

Ağrı gibi düşünün.
Bir insan kolum ağrıyor diyorsa ağrıyordur. Gel bakalım senin ağrını ölçelim bakalım gerçekten ağrıyor mu diyemezsiniz, ölçemezsiniz.

Baş dönmesi gibi düşünün. Birey bende baş dönmesi var diyorsa vardır. Gel bakalım senin başın kaç derece dönüyor diyemezsiniz, ölçemezsiniz.

Ağız kokusu var diyorsa vardır. Hekimin görevi yerini (ve yapabiliyorsa sebebini) bulmak ve gidermektir.

-M

IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 122
Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mayıs-2016 Saat 14:24
Hocam demissiniz ki:
"...yüksek kolesterol, astım, tüberküloz, vs yakalanır belki."

Peki fiyat acisindan bakilirsa, bu alanlarda teshis ihtiyaci duyan hekimlerle bir baglanti kurulsa Adana ve cevresindeki illerde, belki bu hekimlerin de katkisiyla o para toplanir ve siz haftanin belirli günleri kendi hastalarinizi, diger günlerde de disaridan o hekimler tarafindan yollanilan hastalarin teshislerini yapabilirsiniz.

Gelen kisiler ise hem kendi hekimlerinin bu özel ve TR'de tek olan teshis tipini sunabildikleri icin memnun olur ve o sevk eden hekimin de bundan bir avantaji olur.
Mesela bu teshis yolunu özel faturalandirabilir.
Tüm ekonomik imkani saglam hastalar o hekime gider.
Yani arguman olarak bunlar sunulabilir. Bir sekilde bu aletin Ülkede olmasini saglayalim. Bize düsen bir kismi varsa biz de yardim edelim.
Fiyati neymis, cok merak ediyorum. Hocam bize de asagi yukari fiyatini bildirin.

Tesekkürler
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mayıs-2016 Saat 22:50
Ancak bir çek ap merkezinde sizin söylediğiniz anlamda kullanılabilir. Çünkü Nefes testi teşhis koydurmaz. Ancak tarama testi olarak yapılabilir.

NO gazı bulursunuz astım, isopren bulurusanız yüksek kolesterol ararsınız, butandiol bulurusanızz tbc ararsınız. Şizeofreni ve kalp hastalığı bile işaret edilebilir. Nefes gazları teşhis değil tarama testi olabilir.

2 ay sonra H3O gazı biteince ne olacak? Çekoslavakya'ya doluma mı yollayacağız?

Fiyatını söylemediler henüz.
-M
IP
izmir35
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 21
Alıntı izmir35 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Mayıs-2021 Saat 11:08
Hocam üzerinden de yaklaşık 5 sene geçmiş ama bu cihaz ile ilgili bir gelişme var mı acaba ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Mayıs-2021 Saat 21:37
Orjinalini yazan: izmir35

Hocam üzerinden de yaklaşık 5 sene geçmiş ama bu cihaz ile ilgili bir gelişme var mı acaba ?

Yeni modelleri çıktı.
2-3 ayda bir defa vebiner ile soru cevap cihaz tanıtıyorlar. Buna yakın bir cihaz daha geliştirildi

https://graywolfsensing.com/wp-content/pdf/GrayWolfAdvancedSenseBE.pdf

Bu ve buna benzer çoklu gaz detektörleri duruken halimeter veya oral (smart) chroma aciz kalıyor.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu