Ağız Kokusu

Ağız kokusu herkeste hep vardır, fakat hissedilirse ve hissedildiğinde hastalıktır. Farkında değilseniz ağız kokunuz yoktur.

Foruma yeni gelenler bu kitabı indirip okuyunuz.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bunları biliyor muydunuz?
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bunları biliyor muydunuz?
Mesaj icon Konu: Ağız kokusu mu dişeti hastalığı yapar yoksa diş et Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2189
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Ağız kokusu mu dişeti hastalığı yapar yoksa diş et
    Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2019 Saat 22:40
Ağız kokusu diş eti hastalıklarına sebep olur. Diş eti hücrelerinin ölmesine, birbirinden koparak ayrılmasına, diş eti epitelinde DNA hasarına sebep olur. Diş etinin beslenmesi bozulur.

Ağız kokusu hayvanlarda kalp ve karaciğerin hasarına sebep olur

Ağız kokusunun en sadık belirtisi diş eti kanamasıdır. Diş eti kanaması varsa diş eti yumuşak fırça terk edilmelidir ve daha fazla kanamasına sebep olsa bile orta sert fırça ile fırçalanmaya başlanmalıdır. Bu yapılırsa diş eti kanaması ertesi gün durur. Yumuşak fırçalama devam ederse diş eti kanaması durmaz.

Tıklayınız
https://youtu.be/SEi4_p2fLU8
IP
mrve
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı mrve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2019 Saat 22:54
Sadece ağız kokusu değil çiğnediğimiz sakızlar ve şekerler de öldürüyor dişlerimizi. Bu tür şeyler dışında dışarıda daha rahat olmamızı sağlayacak önerileriniz var mıdır murat bey?
Zencefil çok tavsiye edildi ama onun da dili uyuşturması zorladı beni.
IP
Kelime
Üye
Üye

Gönderilenler: 83
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2019 Saat 23:41
Hocam, ağız kokusu diş eti kanaması yapıyorsa koku geçmeden kanamayı nasıl durduracağız?

Ben de sırf diş eti kanamam var diye siteye girmiştim bu başlığı görünce bir tuhaf oldum. Diş etlerim öyle böyle değil bugün çok fena kanıyor. Tükürükle karışıp çok görünme değil üç dört dişin arasından kan çıkıyor. Evde bir köşede bayağı eski bir diş macunu bulmuştum onu kullandım o yapar mı? Bir de iki gündür alkolsüz listerine kullanıyorum ondan da şüphelendim. Bunlar yapmış olablir mi? Üçüncü ve küçük bir ihtimal de cuma günü diş telim ayarlandı ama tel beş aydır vsr, beş aydır böyle bir şey olmadı.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2019 Saat 07:08
tersine anlamışolabilirsiniz. Diş eti kanaması ağız kokusu yapar.

Diş macunu kanamayı durdurmaz. Tv reklamlarına fazla pirim vermeyiniz. Ne falanca markalı macun kanamayı engeller, ne eskimiş macun kanama yapar. Diş eti kanamasını durduran fırçadır. Diş eti kanamasını başlatan fırçasızlık, yumuşak fırça veya çabuk yumuşayan fırça veya kısa fırçalamaktır. Macunile hiç bir ilişkisi bulunmaz.

Listerin kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Gargara ile diş eti kanaması engellenemez.

IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2019 Saat 07:10
Orjinalini yazan: mrve

Sadece ağız kokusu değil çiğnediğimiz sakızlar ve şekerler de öldürüyor dişlerimizi. Bu tür şeyler dışında dışarıda daha rahat olmamızı sağlayacak önerileriniz var mıdır murat bey?
Zencefil çok tavsiye edildi ama onun da dili uyuşturması zorladı beni.

Şekersiz ve küçük sakızların salyayı artırması ve yüzeyi süpürmesi sebebi ile çiğnenmesi mahzurlu olmaz.

Herbal (bitkisel) ürünler hakkında çok bilgim yok. Sizleri yanıltmak istemem. Rahat ettiğiniz bir bitki varsa kullanabilirsiniz.
-M
IP
şorti
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 10
Alıntı şorti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Kasım-2019 Saat 19:43
işte benim tam olarak durumum bu sürekli diş taşı ve diş eti çekilmesi şikayetim var ve kanama düzenli fırçalama ile malasef durmuyor sadece azalıp artıyor fakat tam olarak durmuyor ben bir gün kanamayı durdurursam koku geçer sanıyordum yani kanama dursa bile devam mı edecek
IP
şorti
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı şorti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Kasım-2019 Saat 19:49
yada ağız kokum olduğu için bu kanama asla tam olarak durmayacak mı
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Kasım-2019 Saat 20:02
Fırçalarken diş eti kanaması yumuşak-eksik-seyrek fırçalama veya hiç fırçalamamak sebebi ile ortaya çıkar.
Kullanmanız gereken fırça ve nasıl fırçalayacağınız hep tavsiye ettiğim veb sayfasında yazıyor:
http://www.drmurataydin.com/dis-nasil-fircalanir.html
IP
şorti
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı şorti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2019 Saat 18:36
murat hocam küretaj işleminin kancalarla diş köklerinin kazınması ve lazerle yapılması arasında fark varmıdır
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2019 Saat 20:22
Orjinalini yazan: şorti

murat hocam küretaj işleminin kancalarla diş köklerinin kazınması ve lazerle yapılması arasında fark varmıdır

Laser yakar. Küretaj kazımak için yapılan süpürme işlemidir
Laser ile küretaj yapılmaz ki ?

IP
şorti
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı şorti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2019 Saat 07:22
yani ben normal bir kazıma işlemi yaptırdım fakat internette bir dişçinin sitesinde şu açıklama ile ''Dişeti hastalıklarının tedavisinde konvansiyonel kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj işlemlerine ilave olarak erbiyum laseri ile cep içi dezenfeksiyon ve granülasyon dokularının ablasyon ile giderilmesi.'' lazer işlemi videosu verilmiş bende bir katkısı var mı benim işlemim biraz eksik mi kald diye düşündüm sonuçta günümüz teknolojisinden yararlanmak lazım
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2019 Saat 21:04
Orjinalini yazan: şorti

yani ben normal bir kazıma işlemi yaptırdım fakat internette bir dişçinin sitesinde şu açıklama ile ''Dişeti hastalıklarının tedavisinde konvansiyonel kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj işlemlerine ilave olarak erbiyum laseri ile cep içi dezenfeksiyon ve granülasyon dokularının ablasyon ile giderilmesi.'' lazer işlemi videosu verilmiş bende bir katkısı var mı benim işlemim biraz eksik mi kald diye düşündüm sonuçta günümüz teknolojisinden yararlanmak lazım

İyi ki eksik kalmış :-)
Diş etinin cep içi dezenfeksiyonu gerekli ve faydalı bulmuyorum. Antiseptik garagara etkisi.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 439
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2019 Saat 20:11
Peki diş eti kanamasının durduğunu gözlemlediğimizde ağız kokusununda yok olduğunu gözlemleyebilme şansımız varmıdır?
kibir sevginin mezarıdır       
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2019 Saat 20:46
Kanama yokken de ağız kokusu olabilir. Fakat diş eti kanaması varsa ağız kokusu genellikle vardır.

IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2019 Saat 13:07
örneğin sadece arka yüzü veya ön yüzü çürümüş tamamen çürümemiş bir diş mutlaka istisnasız koku yaparmı yoksa değişkenlik gösterip koku yapma ihtimali yüksek midir?

ve tamamen çürümemiş olan dişi dolgu yaparak hem düşmesinden kurtarmak aynı zamanda o dişin koku yapma sebebini tamamen ortadan kaldırmış olur mu?

teşekkürler hocam yanıtlarsanız sevinirim saygılar.
kibir sevginin mezarıdır       
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2019 Saat 14:23
Hangi derinlikte olursa olsun çürük olan bir diş koku yapmak zorunda değildir. Dolgu yapılırsa (koku yapıyor olsa bile) ağız kokusu sebebi olmaktan çıkar.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2019 Saat 21:23
Orjinalini yazan: aydinmur

Hangi derinlikte olursa olsun çürük olan bir diş koku yapmak zorunda değildir. Dolgu yapılırsa (koku yapıyor olsa bile) ağız kokusu sebebi olmaktan çıkar.

Teşekkürler hocam , bu gibi ufak detaylar bilgiler eminim çoğu insanın kendindeki sorun adına aklında bir ışık çakacaktır sağ olun.
kibir sevginin mezarıdır       
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu sebepleri hakkında
Ağız kokusu tedavisi hakkında

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu