Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: DİŞ MACUNUNU ÖNCE ÇİĞNEYİN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: DİŞ MACUNUNU ÖNCE ÇİĞNEYİN
    Gönderim Zamanı: 05-Eylül-2020 Saat 12:40
Eğer kum gibi çıtır çıtır ediyorsa kullanmayınız.

Diş macunu içine konulan aşındırıcılar dişlerinizi açındırabilir. Soğukta hassasiyet başlatabilir, dişlerinin boyunları açılabilir, kahverengi lekeler şeklinde dentin tabakası açığa çıkabilir. Tamir edilmesi zor ve pahalı üstelik estetik bakımdan sancılı işlemler gerekebilir.

Firma bir kaç gün önce numune Paradontax diş macunu getirmişti. Çekmecemde duruyordu. Başkalarına tavsiye etmeden önce kendim çiğnedim. Ağzımın içerisi kum gibi çıtırdıyor. Sağlığa uygun bulmadım.

Piyasamızda bir tane daha bunu yapan macun var. Adını unuttum
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Eylül-2020 Saat 20:02
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, üç sene önce bir ay boyunca splat marka extrem White diş macununu kullanmıştım, o diş macunuyla dişlerimi fırçaladıktan sonra dilimi de fırçalıyordum ve sabah uyandığımda bile hiç koku olmuyordu, üstünde uyarı vardı bir aydan fazla kullanmayın diye, ben sadece bir ay kullanmama rağmen alt dişlerimden bir tanesinin ön alt tarafında daha önce olmayan kahverengi bir leke oluştu ve orada o dişimde soğuk içeceklere karşı hassasiyet oluştu sızlıyordu, sonra hassasiyet için olan diş macunlarından kullanınca hassasiyeti geçti, kahverengi yere dokununca sızlıyor, demekki benimde orada dentin tabakası açığa çıktı, ne yapmalıyım o dişimle ilgili?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2020 Saat 10:39
Orjinalini yazan: nisaluce

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, üç sene önce bir ay boyunca splat marka extrem White diş macununu kullanmıştım, o diş macunuyla dişlerimi fırçaladıktan sonra dilimi de fırçalıyordum ve sabah uyandığımda bile hiç koku olmuyordu, üstünde uyarı vardı bir aydan fazla kullanmayın diye, ben sadece bir ay kullanmama rağmen alt dişlerimden bir tanesinin ön alt tarafında daha önce olmayan kahverengi bir leke oluştu ve orada o dişimde soğuk içeceklere karşı hassasiyet oluştu sızlıyordu, sonra hassasiyet için olan diş macunlarından kullanınca hassasiyeti geçti, kahverengi yere dokununca sızlıyor, demekki benimde orada dentin tabakası açığa çıktı, ne yapmalıyım o dişimle ilgili?

Metal uç (çatal, topluiğne vs) ile dokunulduğunda ceryan çarpması hissi veriyor mu? Bu yok ise şimdiki durumuna razı olun.

Yok ben razı olmam o kahverengilik kaybolsun diyorsanız. O kısım çürük olmasa bile çürük kabul edilip oyuılur ve içerisine diş renginde dolgu konulur
-M
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2020 Saat 13:33
Murat Hocam, şu diş macunu için ne düşünürsünüz? Ağız kokusunu engelliyormuş oldukça da pahalı 100 lira.

https://m.n11.com/dentiste-agiz-kokusuna-karsi-dis-macunu-100gr-P272104393

Üstteki arkadaşın başına gelen olay, macunda florür olmaması yüzünden mi?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2020 Saat 14:44
Soru için teşekkür ederim
Ben kutuya bakarak bir şey anlamam.
İçeriğindeki kimyasal maddeleri yazarsanız fikir yürütmeye çalışırım.

İyi bir diş macunu florlu olmalıdır
http://blog.drmurataydin.com/genel/florsuz-dis-macunu-eksiktir.html
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 377
Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Eylül-2020 Saat 00:20
kelime aynı diş macunu kullanıyorum aslında bı benzerı dıyelım benım dentiste plus wthite benımkı şöyle bı durum var bu dıs macunununu diş fırcasına surdugunde 1 2 hafta devam kullanırsan dıl pası cok cok zor olusuyor agızda bakterı populasyonunu baya dusuruyor mete dıye bı arkadas vardı forumda oda kullandı tavsıye ettı bana gercekten cok etkılı eger sorunun dıl köku ve genel olarak sadece agız ıse ıse yarar benım tıp 2 + tıp 3 +tıp 4 oyle bı sıkıntı var sadece fırcalama yetmıyor.aılemın hepsınde mıde sorunu var ve onlar ppı kullandıkları ıcın suan mıde ıle sorunları baskılıyorlar benımkınde ıse mıdenın hemen cıkısında bı ıltıhap var antral gastrıt dıyrlarmıs zaten nedense bı tek orası agrıyor reflumde var fakat her zaman degıl bazen oluyor sık yemek yemem hayatım cok duzensız uyku duzenı olsun spor vs galıba kökten komple bır degısım lazım bana bılmıyorum eskıden dıs etlerım ıltıhaplıydı sorunu 10 kat daha kotu hıssedıyordum dıs etlerım de sorun yok suanda dıs curugude yok dolgu yok dıslerde sapasaglam.forumdakı cogu kısınınde boyledır dıye umuyorum.orta okulda bı anımı anlatıyım arkadaslarda bı deneyım olsun bagırsagıma bazen bı agrı gırerdı ama oyle boyle degıl sıraya yapısık otururdum nedense tuvalete gıtıggımde rahatlardım galıba cok fazla gaz sıkışması oluyor ama hep degıl sinsi bı hastalık yenmek ıcınde düzen spor beslenme gunluk duzenlı su ıcımı (bagırsak mıde ıcın yemeklerden 2 saat sonra) uyku şart! bu yaşıma kadarda arkadaşlarımdan biride hiç bir zaman ağız kokum oludugu halde yargılamadı dışlamadı çok hareketlı bırıydım oglen yemegınde lısede yemek ıcın arka sıralara otururdum sag olsun arkadaslarım benı hıc yalnız bırakmazlardı onlarda ben gecınce gelırlerdı yanıma yemeklerını orda yerlerdı hıc bır zamanda agzın kokuyor dıyen olmadı fark ettıklerını bılıyordum hatta bı arkadasım sakız cıgnerdı sureklı galıba agız kokumu aldıgı ıcın bana kendısı agız kokusunu engellıyor cıgnıyorum knk dıyordu.onun dısındada konu acılmadı ztn neyse. yanı kısacası tek kelımeyle dısıplın bakalım bu sene unı sınavına gırıcem en az 6 ay yemek spor uyku rayına oturtucam bakalım ne olucak.afaf dıye bı arkadas vardı forumda antı depresanlı kokusu kaybolmustu bende psıkatrıste gıttım durumu bana anlattı meger antıdepresanlar ozellıkle afaf arkadasımızın kullandıgı şurup formunda olanlar bagırsakta bazı bakterılerı baskılarmıs uremelerını durduruyormus ztn kendısıde ılacı bıraktıgında kokunun gerı geldıgı soyledı belırtılerıde benle aynıydı bu arada yemek sırasında kokunun artması burundan gelmesı cunku bagırsaktan mıde fark etmez sındırım kanalından gelen kokular bogazda asılı kalır bısey cıgnenıp yutuldugunda etrafa yayılır tıp 2 olanlarda buna dahıldır kendım tıp 2 mıyım kesın bellı degıl sadece tahmın edıyorum genız akıntısı var evet yutkununca bı koku var evet ama bunu sadece tıp 2 demek sacma olur cunku bagırsak ve mıdeyle ılıglı sıkıntılarımda var.sımyacı dıye bı arkadas vardı oda aynı sekılde parazıt ılacı kullanmastı belırtılerı benle bıre bır aynıydı bıldıgınz kopyam sorunlarımızın hepsı aynı surup kullanınca kokunun gıttıgını soyledı murat hocada bunun nedenının şurubun sadece parazıt degıl hastalık yapıcı bakterılerın yaptıgı enfeksıyonlarıda onlemesınden kaynaklandıgını surubu ıcmeyı bıraktıgında kokunun gerı gelecgını soyledı kı oylede olmustur. ibs dıyetı yapıcam 2 ay dusuk fodmad besınler(ınternetten bakabılırsınız) sonra yavas yavas yuksek fodmad ıceren gıdalara gecıcem tabı bunları cogu gastrıtede ıyı gelen yıyecekler ben asıtlı olanları yemıcem zaten mıde ılacıda kullanmıcam daha beter yapıyor bol su ıcıcem aralarda zorlanıcam mıde yı ve bagırsagı aynı anda tamır etmek ıstıyorum.hayatımın sonuna kadar mıde bagırsak problemlerıyle yasıyamam acı cekıcem mecbur koku gecmese bıle bos durmaktan ıyıdır denemek lazım 1 yıl uygulucam sonra deneyımlerımı tabıkı buraya yazarım.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2020 Saat 00:16
Kelime, ben bu dentiste diş macununu iki sene önce kullandım, içeriğinde 14 doğal içerik olduğuna bakıp almıştım, geldiğinde içeriklerini tek tek incelediğimde o kadarda masum olmadığını görmüştüm, o içerikler neydi şuan hatırlamıyorum, kullandığım zaman ertesi sabah ağzım her zamanki halinden çok daha kuru uyanıyordum, suuuuu diye uyanıyorum, inanılmaz bir ağız kuruluğu yaptı, hatta kullanamadım çöpe attım, ağız kuruluğu yaptığına dair birçok yorum var internette yinede almak isterseniz rossman da şuan 57 TL, bu arada hocam internette florür ün zararlarına dair makaleler var, florürlü mü florürsüz mü araftayım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Eylül-2020 Saat 09:06
Elbette florürlü diş macunu kullanacağız.
Flor abartılıyor karteller daha fazla para kazanabilmek için böyle hurafeler uydururlar.

PC Virüs çıkarıp antivirüs satarlar
Virüs çıkarıp aşı satarlar
Amalgam zehirlidir dedikosudu çıkarıp beyaz dolgu satarlar
Flor zehirlidir dedikodusu çıkarıp florsuz macun satarlar
Hacamat deyip oranı burana jilet attırırlar, para kazanırlar
Alkali diyet hurafesi çıkarıp diyet/kitap/ürün satarlar
Mikrop transferi diye birinin dışkısını öbürünün anüsüne sokup para kazanırlar
Magnezyum almazsan hasta olacaksın deyip magnezyum satarlar
Yüzlerce var. Hangi birini sayayım...
http://blog.drmurataydin.com/genel/florsuz-dis-macunu-eksiktir.html

IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Eylül-2020 Saat 13:57
Hocam, yukarıda bahsettiğim diş macunun içeriği hakkında sitesinde şu bilgi verilmiş:

"Dentiste' içeriğindeki doğal antiseptik ve antibakteriyel olan Nane, Meyan Kökü, Karanfil, Okaliptüs, Tarçın gibi 14 doğal bileşen ve CDX Kompleks (Cyclodextrin Complex) ile ağızdaki kötü koku oluşumunu engellemeyi ve ferah bir nefes sağlamayı, Xylitol ile dişlerdeki bakteri oluşumunu azaltmayı, SabitleştirilmişC Vitamini ile diş etlerinde hızlı bir iyileşme sağlamaya ve ağız dokusundaki hücrelerin hasar görmesini engellemeyi destekler. Dentiste' şeker içermemektedir ve bu sayede bakteri oluşumuna ve çoğalmasına fırsat vermemektedir."

Diş macunun içinde adını ilk kez duyduğum mur ve ratanya diye iki bitki de var.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Eylül-2020 Saat 17:00
Orjinalini yazan: Kelime

Hocam, yukarıda bahsettiğim diş macunun içeriği hakkında sitesinde şu bilgi verilmiş:
"Dentiste' içeriğindeki doğal antiseptik ve antibakteriyel olan Nane, Meyan Kökü, Karanfil, Okaliptüs, Tarçın gibi 14 doğal bileşen ve CDX Kompleks (Cyclodextrin Complex) ile ağızdaki kötü koku oluşumunu engellemeyi ve ferah bir nefes sağlamayı, Xylitol ile dişlerdeki bakteri oluşumunu azaltmayı, SabitleştirilmişC Vitamini ile diş etlerinde hızlı bir iyileşme sağlamaya ve ağız dokusundaki hücrelerin hasar görmesini engellemeyi destekler. Dentiste' şeker içermemektedir ve bu sayede bakteri oluşumuna ve çoğalmasına fırsat vermemektedir.

Hah. Şimdi oldu. Bilgi için teşekkür ederim
Ürün soracaksanız bu şekilde içeriğini yazarak sorunuz :-)

Bu ürünün içerisinde ağız kokusunu engelleyen her hangi bir madde göremiyorum
-------

Şimdi sırası gelmişken 3 konu hakkında genel bilgi evrmek isterim:

1- Cyclodextrin kimyasal maddeleri stabilize eden, emilimi artıran hoş kokulu bir madde olup ağız kokusunu giderdiği yolunda her hangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca xylitol bir alkol olup ağız kokusu ürünlerinde xylitol varlığı arzu edilmez.

2- Hiç bir ürün içerisinde Vitamin C paketlenip şişelenip bekleyemeyecek kadar narindir. Saatler veya hatta dakikalar içerisinde bozunarak derhal etkisizleşir ve faydasızlaşır. Bu gün piyasada içinde C vitamini bulunduğu yazan ürünlerde C vitamini bulunmaz. C vitamini havaya temas eder etmez, derhal ve hızla askorbatlara oksitlenir. Elinize portakal, domates, kivi, limon alıp yiyorsanız C vitamini alıyorsunzu. Aksi halde C vitamini bir şeylerin içerisinde yer alıyor olamaz. Ürünler üzerine C vitamini vardır diye yazılması göz yumulan bir hatadır, temenni kıvamında zararsız bir abartıdır.

3- Bütün herbal (bitkisel) ürünler, aksini gösteren tıbbi makale yayınlanıncaya kadar koku yapabilecek potansiyel şüpheli maddeler olarak kabul edilmelidir. En iyi durumda koku maskesi olarak değerlendirilir.

IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Eylül-2020 Saat 01:29
Sürekli farklı markalardan diş macunları denerken en son hakkında övgüler bulunan içeriğinin yüzde yüz temiz olduğu gibi bir yanlış anlaşılma olan forever bright aloe vera jel macunu denedim, birkaç kullanım sonrasında dişlerimde sızlama soğuğa karşı hassasiyet yaptığı için kullanamadım, içeriğini buraya yazıyorum, hocam bizi bilgilendirir misiniz?
Aloe barbadensis leaf juice (stabilized aloe vera gel), sorbitol, hydrated silica, glycerin, sodium laurly sulfate, carrageenan, flavor(aroma), propolis extract, sodium saccharin, sodium benzoate, chloropylin-copper complex.

Trendyol dan satın aldıktan sonra içeriğinde SLS, tatlandırıcı, koruyucu madde olduğuna dair detaylı bir yorum yaptım ancak benim olumsuz yorumum yayımlanıyor ve ertesi gün kaldırılıyor, üç kere kaldırılınca peşini bıraktım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Eylül-2020 Saat 09:33
Soru için teşekkür ederim.

Bu üründe bakır var.

Bakır üzerine ağız kokusunu engellediğine ilişkin bir yayın okudum.

Bunun dışında kimyasal bileşimin hiç bir özelliği bulunmuyor. Sorbitol alkoldür
Ayrıca yapıısnda bulunan diğer herbal ürünler tedirgin edicidir. Yukarda yazdığım 3üncü madde burada da geçerlidir.

Bu macunu çiğnediğinizde çıtır-çıtır kum sesi çıkarmıyorsa bu macun soğuk kamaşması yapmaması gerekir.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu