Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Olay: önemli bir konu arkadaşlar - Olayın Tarihi: 23-Ekim-2021 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 366
Alıntı Tospik Cevaplabullet Takvim Olayı: önemli bir konu arkadaşlar
    Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 12:00
Bende de yıllardır iğrenç koku ve dil pası var. Ağzımda 4-5 dolgu ve 2 porselen kaplama var. Dolgularım düştüğünde diş hekimine giderdim yenilerdi. Semtimize zıpkın gibi, fişek gibi gençlerden oluşan bi diş kliniği açıldı. Gidiyorsun, önce tüm dişlerin röntgeni çekiliyor ve doktor ona göre tedaviye başlıyor. Düşmüş dolgum için gitmişken bana 6 dişimin çürük, 2 sinin diş kökünde iltihap, apse olduğunu birinin kanal tedavisi gerektirdiğini diğerlerini dolguyla kurtarabileceğini söyledi. Ekranda da röntgen üzerinde gösterdi.

Ama bu 6 dişin hiç ağrı yapmamasına da şaşırdı. 3 dişime dolgu, birine de kanal artı kaplama yaptı. Kaldı 2 dişim. İnanın kokunun %70'i gitti. Kaplama yaptığı arka azı dişimin diş etinde ara ara sivilce gibi bi şey çıkar sonra kendi kendine inerdi bir kaç güne. Meğer kökteki iltihap ordan akıyormuş ağzıma ve kokuyu o yapıyormuş.

Kalan 2 dişim de ne yazık ki implant yapılmalıymış ve tanesine 3.500 dedi ben de şimdilik yaptıramadım. Onlar da yapılırsa sanırım koku tamamen gidecek.

Demem o ki bu kokuların kaynağı %95 ağız içi kaynaklı yani diş ve diş etinden. Benim gittiğim diş kliniği bu röntgen işini ve ön muayeneyi ücretsiz yapıyor. Siz de dişçinize gidin ve 32 dişin röntgenini çektirin muhtemelen hepinizde dişlerde şu an için sizi rahatsız etmeyen içten çürükler ve apseler vardır. İltihaplar için için akıyor ağzınıza ve kokuyu da bunlar yapıyor.

Zaten flagyl falan içince kokunun kesilmesi de bu ilacın o apseleri geçici süreyle kurutması. Benden demesi bi de siz deneyin bakalım.

Murat beyin de yorumunu merakla bekliyorum bu konuda. Tam da onun uzmanlık alanı.
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 12:35
Dişçiye gittim röntgen çekildi hiç bir çürük apse vs bir şey görülmedi dişi eledim ben de. Çürüklerin görülmeme ihtimali varsa nolacak? İleri görüntüleme yöntemi falan var mı dişler için? Bu gittiğin dişçi nerede?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 13:38
Önce 32 diş genel röntgen çekiyorlar. Orda şüphelendikleri diş varsa tek olarak onları da yakın röntgen çekiyor, o zaman çok daha ayrıntılı ve doğru sonuçlara ulaşılıyor. Siz tüm dişler için mi çektirdiniz röntgen? Belki de diş eti iltihabınız vardır?
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 13:47
Evet tüm dişler için çektitmiştim. Hiçbir problem yok dedi. 20lik diş hiç yok sende görünmüyor dedi. Biraz diş etlerinde iltihap var dedi andorex gargara verdi flagyl yazdırdım ısrar ettim. Flagyl kullanınca koku geçti. Hala koku olmadığını söylüyorlar ama arada bir geliyor sanki. Midemde mi problem bilmiyorum hazımsızlık yaşıyorum gastroparezi diye bir şey duydum ondan şüpheleniyorum şuan. Ama diş de aklıma takılıyor röntgende görünmeyen çürükler olabiliyormuş. Bu bahsettiğin klinik nerede?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 14:05
Kocaeli'de klinik. Ama diş etlerinde birazcık iltihap var dediyse o meselenin üzerine git. Flagyl içince koku kesiliyor ya da azalıyorsa işte vücudun herhangi bir yerindeki iltihaptan kaynaklı olay. Muhtemelen diş etlerindeki iltihaptan kaynaklanıyor. Çoğu kişinin kokusu inan diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklı ama bilmiyoruz ne yazık ki.

Bak, dıştan bakınca bembeyaz ve tertemiz olan dişim röntgende ortadan çürümüş olduğu görüldü. Ağzımı şak şak şak dişlerimi birbirine vurarak kapatıp açıyorum hiçbirinde ağrı, sızı yok. Röntgende doktor gösterdi ortası çürük diye. Başladı dolgu için dişi o makineyle oymaya. Oydu oydu, dediği yer olan ortaya gelince burnuma leşşş gibi afedersin resmen kanalizasyon kokusu geldi.

İşte aslında sağlıklı görünen o diş meğer içten çürükmüş. O çürükler biribirine bağlı kılcal damar ve köklerle diş köküne, damağın içine kadar işliyor. Orada birike birike kendine en sonunda damaktan bi yerden çıkış yeri kanalı açıp ince ince ağzımıza sızma yapıyor. Ağzımızda o ekşimsi acımsı tat, dildeki sarı-beyaz tabaka hep onun eseri.
IP
SİFAARIYORUM
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 114
Alıntı SİFAARIYORUM Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 18:06
Ciddi misin ya bende kaç kere dişçiye gittim, birkaç tanesi çekildi.. bir tane dolgu var ama koku gitmedi.
Senin anlattığın gibi ayrıntılı hiç bakmadım
IP
İnception
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 110
Alıntı İnception Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 21:18
Dolgu ücreti ne kadardı kliniğin iletişim bilgilerini atarmısın kardeşim.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 21:47
Dolgu 350 lira ama klinik adı verirsem reklam yapıyormuşum gibi olur. Murat bey alınmasın ama :) eski hekimler röntgen falan çekmiyor hiç. Zaten çoğunda da yok röntgen cihazı.

Yeni tip diş kliniklerinde hem işlemden önce hem de sonra röntgen çekiliyor işlem doğru yapıldı mı, apse tam temizlendi mi falan diye. Saygılar.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2021 Saat 21:51
Orjinalini yazan: SİFAARIYORUM

Ciddi misin ya bende kaç kere dişçiye gittim, birkaç tanesi çekildi.. bir tane dolgu var ama koku gitmedi.
Senin anlattığın gibi ayrıntılı hiç bakmadım

Tüm ağız röntgeni çekilince illa ki gizli kalmış bir ya da birden çok çürük, diş kökünde apse/iltihap, diş eti hastalığı/iltihabı falan vardır. Tam ve ciddi bir kontrolü yapması şart diş hekiminin.
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Ekim-2021 Saat 08:08
Ortaya çıkmamış çürük ağız kokusu yapar mı emin değilim. En son gittiğim dişçide röntgen çekilmişti, doktor iki çürük görüldüğünü ama küçük olduklarını, işleme gerek olmadığını söylemişti. Ben ısrar edince çürüğü temizlemeye karar verdi ve ışlem sırasında "Çürükler amma büyükmüş." gibi bir şey söyledi. Yine de diş içindeki çürüğün ağız kokusu yapacağını pek düşünmüyorum.

Bulunduğum şehirde hangi diş polikliniğine giderseniz gidin en başta röntgen istiyorlar. En küçük yerler buna dahil.

Bence ağız kokusu için ilk gideceğimiz dişçi periodontoloji uzmanı olmalı. Normal ağız kokusu sebeplerini dişçilerin hemen hepsi bulabilir ama bizim gibi geçmeyen ağız kokusu olanlar için uzman daha etkili olur. Muayene ücreti biraz daha yüksektir ancak bu koku için bir sürü şeye para harcıyoruz zaten. En azından uzman birinden fikir almış oluruz m.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2022 Saat 10:05
Arkadaşlar diş eti çekilmesi yaşayan, tedavi gören, yaşamış ve tedavi edilmiş ve durumu iyi olan kimseler var mı? Şikayetlerinizi, deneyiminizi bilgilerinizi paylaşır mısınız.

Birazcık sitemliyim. Ailem bana küçükken ağız ve diş sağlığı konusunda eğitim verseydi belki bugün bu sorunların en minimumunu ya da hiç birini yaşamıyor olacaktım. Çok sağlıksız beslenme, yanlış fırçalama, eksik fırçalamayı yıllarca çocukken bilinçsizce yaparsan tabii ki diş etinde çekilir, dişinde çürür, ağız kokusu da yaşarsın, dişlerin de sararır kötü bir estetik, bozulmuş psikoloji.... Bir çocuğa abur cubur zararlı asitli icecekler zararlı diş böyle fircalanir her gun 2 defa yapilmalidir. Baktin cocuk uymuyor para verme dis fircalamiyor gerekirse kız azarla ama ileride sana tesekkur edecegini bil. Aileme sitemliyim kendim adına da üzgünüm
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
Biçare2
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 11
Alıntı Biçare2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2022 Saat 00:28
Saçma gelebilir fakat araştırılması gerektiğini düşünüyorum
Şu saatte aklıma pat diye geldi bu konu nedendir bilmiyorum sonra biraz araştırıp buraya aktarmak istedim
Herkes rastlamıştır kekeme insanlar şarkı söylerken kekelemezler peki neden ve nasıl
Öncelikle kekelik sonradan çocukluk döneminde oluşan ve beyinde felç inme gibi rahatsızlıkla oluşan iki faktörlerden oluşuyormuş bizi ilgilendiren kısmı ikincisi birçok rahatsızlık inöe sonucunda oluştuğunu duymuştum en basiti yutma güçlüğü bile inme deyince inanılmaz bir şekilde hissedeceğimiz çoğu kez kendini belli eden bir rahatsızlık olmadığını araştırdım bir sitede de çok önceden bu koku sorununun beyin bir problem sonrasında birinde oluştuğunu okumuştum yani nasıl bir bağlantı kurulur tam olarak bilemedim ama araştırma da fayda var
Ek olarak kitap okurken şarkı söylerken koku hakkında tepki alan oldu mu merak ediyorum (denenebilir) belki şaşırtıcı bir sonuç alınabilir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu