Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Genetik nefes kokusu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ayşin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı Ayşin Cevaplabullet Konu: Genetik nefes kokusu
    Gönderim Zamanı: 02-Haziran-2022 Saat 16:48
Selenbp1 genindeki mutasyonun nefeste kokuya sebep olduğu tespit edilmiş buna yoğunlaşan oldumu acaba
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 366
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Haziran-2022 Saat 17:37
Orjinalini yazan: Ayşin

Selenbp1 genindeki mutasyonun nefeste kokuya sebep olduğu tespit edilmiş buna yoğunlaşan oldumu acaba

Bu soru 2020 de sorulmuş ve Murat hoca cevaplamış.

Orjinalini yazan: aydinmur

Orjinalini yazan: mete09

Sarimsak ve soğanin nefese karistigini ve ne yaparsak yapalim geciremeyecegimizi biliyoruz burda aklimda soyle bir soru isareti olustu; ters etkiyi yapabilcek bir yiyecek veyahut besin var midir ? Maydonoz bunlardan birimidir ?    

Haklısınız. Olabilir. Bilemiyorum.

2.sorum ise agiz kokusunun genetik olmadigini soylemistiniz ancak bunun SELENBP1 genindeki mutasyondan kaynakli olabilcegini soyleyen bi arastirmanin haberine rastladim. Farkli ulkelerden katilim olmus bu arastirmayla ilgili ne dusunuyorsunuz ? Genetik olamaz mi ?

O hastalıkta ağız kokusuna varıncaya kadar çok sayıda arıza ortaya çıkar ve bunun yanında beden ve nefes kokusu ağız kokusu da ortaya çıkar.

Şöyle düşünelim:
Fare zehiri içen bir insanda bulantı kusma şikayetleri ortaya çıkar. ölmek üzereyken idrarında kan görülebilir. Biz bunu biliyoruz.

Şimdi diyelim ki, idrarında kanama olan her insana fare zehiri içmiş muamelesi yapabilir miyiz? Bu belirti diğer belirtilerin yanında sonuncu veya sonuncuya yakın bir belirtidir. Sonlardan bir belirtiyi alıp ilk ihtimal olarak uzak bir hastalığın peşine koşmak çok akılcı olmaz.

Benzer hatayı böbrek hastalıkları için yapıyorlar. Kimin ağzı koksa şeker ve böbrek hastalığı diyor, böbrek hastalığı ağız kokusu yapar diye nakarat ediyorlar. Evet yapar ama diyalize girmeye yakın olduğunda ağız kokusu yapar. Yani hastalık yatağa düşürdüğünde ve hayatın konforunu bozduğunda böbrek hastalığı ağız kokusu yapabilir. Sonuncu belirtiyi birinci hastalığa ilişkilendiriyorlar.

Ayni hatayı mide hastalıklarında yapıyorlar. Kimin ağız kokusunun sebebini bulamazlarsa midesinden geliyor diyorlar. Mideden ağız kokusu gelmesi çooooook düşük bir ihtimaldir. Mide hastalığının son aşamasında ağız kokusu ortaya çıkar. Böyle hastalar zaten ağız kokusu için doktora gitmez ki? Mide ağrısı krampları, mide yanması, kusma, kanama şikayetiyle doktora gider. Bu sırada ağızkokusu bulunuyor diye biz her ağızkokusunda mide hastalığı arayamayız.

Yine yarama parmak bastınız. : )
-M

IP
Berta
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı Berta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2022 Saat 12:38
Doktorum bende görünürde hiçbir sorun bulamadigi icin bunu öne sürmüştü ve genetik olarak bazi insanlarin ağzı kokabilir demisti.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2022 Saat 06:50
Bence doktorunuz ilminin yetmediği yerde topu taca atmış sanki. Çözümü bilinmeyen veya karmaşık hastalıklarda sessiz kalıp çözmeye uğraşan bilim insanı ve doktorlara sonsuz saygım vardır. Ama böyle durumlarda kaderci yaklaşıp kabullenmeye sevk edenleri sevmiyorum.
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
ismimnefarkeder
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı ismimnefarkeder Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2022 Saat 06:59
Bana da bi kbb doktoru zamanında genetik olarak bazı insanların ağız florası koku üretmeye daha yatkın demişti. Hatta yetmezmiş gibi yatkınlığın daha ölümcül hastalıklara da olabilirdi diye teskin etmeye çalışmıştı...
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2022 Saat 08:20
Geçen gün bir toplantıya gittim, evli ve çocukları olan bir adam sağ yanıma oturmuştu. Sağ tarafımdan epey yakın sayılabilecek bir mesafeden (1 karış = 20 cm kadar) bana bir soru sordu, nefesi çok pis kokuyordu.

Askerde de bir arkadaşım vardı, onun durumu çok daha vahimdi Allah yardımcısı olsun diye dua ederdim hep. Ağzı, teri, ayakları her yeri kokardı onun. Bence genetik bir koku olayı varsa o asker arkadaşınkidir çünkü ne ağız ne nefes kokusuna benziyordu kokuları, bambaşka bi şeydi.

Mesela diş fırçalarken kanatırsanız ağzınıza kan kokusu gelir bilirsiniz, aslında kokan şey kan değil içindeki gazların açığa çıkmasıymış. Kuzu eti kokar, genetiği böyle. Yanıma oturan adamın ağız kokusu ise çoğu zaman rastladığımız ağız kokusu gibiydi.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 220
Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2022 Saat 12:25
Zamanında benimde gittiğim kulak burun boğaz doktoru horman bozukluğu ve genetik olarak insanların bu durumu yaşayabileceğini söylemişti. Hatta ona gitmeden evvel çok fazla doktor gezdigimi nelere baktirdigimi filan anlatmıştım muayene sırasında. Oda bana görünürde bir problem yoksa eğer çok fazla ugrasmamam gerektiğini kabullenmem gerektiğini ima etmisti
IP
Selen123
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 36
Alıntı Selen123 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2022 Saat 15:56
Bende şöyle dusunuorm arkadaslar ağiz kokusuna neden olan durumun en büyuk kaynagi bademcik taşlari bu taşlar herkesde uretilmio hatta bademciklerde üretmio vücut uretiyo bademciklaerimiz alinsa bile bogazimizin alt kisimlarinda bi yerlerde ayni sekilde üretilmeye dévam edio.Bu taslarin uretilmeside genetik bi durum yani annede varsa çocugundada var bu taslar hatta babannede varsa torunda olabilio bu taslar cok arastirdm ben konuyu kucuklugmden beri.Ve lutfen ama lutfen bademcik taşi icin bademcik aldirmayin o taslari bademcik uretmio vücut uretio bademcikler onlari tutuo orda biriktirio onlari aldrmak kokuyu gecirmio aksine ikiye katlıo
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2022 Saat 16:09
Orjinalini yazan: Selen123

Bende şöyle dusunuorm arkadaslar ağiz kokusuna neden olan durumun en büyuk kaynagi bademcik taşlari bu taşlar herkesde uretilmio hatta bademciklerde üretmio vücut uretiyo bademciklaerimiz alinsa bile bogazimizin alt kisimlarinda bi yerlerde ayni sekilde üretilmeye dévam edio.Bu taslarin uretilmeside genetik bi durum yani annede varsa çocugundada var bu taslar hatta babannede varsa torunda olabilio bu taslar cok arastirdm ben konuyu kucuklugmden beri.Ve lutfen ama lutfen bademcik taşi icin bademcik aldirmayin o taslari bademcik uretmio vücut uretio bademcikler onlari tutuo orda biriktirio onlari aldrmak kokuyu gecirmio aksine ikiye katlıo

Burda bir çelişki olabilir bana göre. Şöyle ki, deniyor ki diş taşları da (tartar) ağız kokusu yapabilir. Diş taşı denen şey tükürüğümüzün ağzımızdaki besin artıkları, kalsiyum vb ile birleşerek diş kökleriyle diş etleri arasında zamanla birike birike beton gibi sertleşmesiyle oluşuyor bildiğim kadarıyla kabaca.

Diş taşının kendisi koku yapmıyor ama dil sırtında biriken bakteriler diş taşına ordan da diş etine girip fırçayla da temizlenemiyor ve kokuya sebep oluyor.

Aynı şekilde bademciklerdeki boşluklara da yiyip içtiğimiz peynir, süt vb şeylerden kalsiyum, ağzımızda kalan besin artıkları vs zamanla o çukurlara çökelip tortu şeklinde o bademcik taşı denen sarımsı beyazımsı şeyi yapıyor ama kokunun kaynağı bizzat kendisi değil çünkü o taşları temizleyip o boşluklara steril edilmiş sıfır mikroplu minicik çakıl taşı da koysanız 3-4 saat sonra aynı şekilde kokar çünkü bakterilerin en sevdiği ortamdadırlar. Karanlık, nemli ve sıcak.

Dil sırtındaki koku yapan bakteriler bademciklere, bademcik boşluğundaki taşlara da bulaşır ve onları da kokutur.

Yıllar önce İsrailli bilim insanları ağız kokusunu engellemek için lazerli bi aletle dil sırtındaki papilları tamamen yok ederek pürüzsüzleştirip orada bakteri tutulumu ve üremesini engellemeye çalışmışlardı ama sonun ne oldu bilemiyorum.

Dilimizi kökünden kestirirsek koku sorunu büyük oranda çözülür tahmin ediyorum. 😁
IP
Selen123
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Selen123 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2022 Saat 23:18
Ya o yönden bakarsak agzimizda ve bogazimizda bulunan hersey çukurlu karanlık ve nemli bademcik çukurlarinda birikmio o artklar o zaman herkeste birikirdi herkesin ağzi kokardi bizim bademciklerimiz vücudumuza çoken kalsiyum tuzlarini tutuo o da zamanla katilasio ve atimini kolaylastirio
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2022 Saat 00:40
Orjinalini yazan: Selen123

Ya o yönden bakarsak agzimizda ve bogazimizda bulunan hersey çukurlu karanlık ve nemli bademcik çukurlarinda birikmio o artklar o zaman herkeste birikirdi herkesin ağzi kokardi bizim bademciklerimiz vücudumuza çoken kalsiyum tuzlarini tutuo o da zamanla katilasio ve atimini kolaylastirio

KBB uzmanı cevapladı bunu canlı yayında bir kaç ay önce. Bademcik taşı koku yapmaz.

Orjinalini yazan: Tospik

Orjinalini yazan: Hsynyldz

Arkadaşlar merhabalar herkese iki sorum olacak sizlere septum deviasyonu koku yapar mı?
İkinci sorum ise bademcik taşımızın olduğunu nasıl anlayabiliriz evde öğrenilebilir mi hastanelere girmekten bıktık

Murat hoca doğrusunu cevaplar elbette ama madem bizlere sordun Kıdemli Kademeli 5. Koku Alayı 2. Amonyak Gazı Birliğinden Albay olarak cevaplayayım.

Burun kemiği eğriliğinin bazıları koku yapıyor. Eğriliğin derecesi önemli.

Bademcik taşı farkında olmasa da çoğu kişide var. Geçen Murat hocanın KBB uzmanı Mert beyle instada yaptığı canlı yayında da soruldu bu soru. Diş taşı koku yapmaz tam tersine dilin sırtında biriken protein artıkları ve bunları yiyip çirkin kokulu gaz yapan bakteriler üreyip salyayla bademcik boşlukları ve bademcik taşlarına da ulaştığından orada da koöu yaparlar.

Sen de bademcik taşını çıkarır da koklarsan sanırsın ki kokuyu bu yapıyor halbuki tam tersi.

Yanlışsam düzeltsin birileri lütfen.
IP
Selen123
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Selen123 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2022 Saat 20:47
Buda farkli bi bakış açisi evet her yonden bakmak lazım olaya sorunumuzun kaynagini anlamak için
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu