Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Tükürük Ph’ı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Guest
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 36
Alıntı Guest Cevaplabullet Konu: Tükürük Ph’ı
    Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2024 Saat 22:17
Merhaba arkadaşlar, çocukluğundan beri ağız kokusu problemi yaşayan biri olarak hala çözüm arayan biriyim (hepimiz gibi).

Ağız içi pH konusu daha önce yazıldı mı göremedim ama sormak istiyorum hem size hem Murat hocama.
Forumda biri yazmıştı tükürüğün pH’ı ile ilgili ben de araştırayım dedim. Biraz araştırdığımda gördüm ki normalde ağız içi ve tükürüğün pH’ı düşük olmalıymış, yani hafif asidik. Böylece o koku yapan bakteriler bu ortamda yaşayamıyormuş. Bizim gibilere bir test yapılsa muhtemelen hepimizin tükürüğü bazik çıkacak. Bakterilerin üremesi için ideal alkali ortam yani.
bir araştırmada enzim içeren ağız çalkalama sularının ağız pH’ını düşürdüğünü böylece ağız kokusunun engellendiğini yazıyor. Enzim içeren ne demek, hangi enzimi içeriyor daha araştırma aşamasındayım. Zaten bu ağız gargaraları ağız kuruluğu için de veriliyormuş, muhtemelen hepimizde olan şey. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

İlgili araştırma:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4243744/

IP
kırmızı
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 21
Alıntı kırmızı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2024 Saat 23:35
Bunu ben de merak ediyorum. Ben ölçtürdüğüm zaman fazla bazik çıkmıştı. İnternete baktığımda demirin fazlalığı ya da azlığı etkileyebilirmiş ancak bende böyle bir durum söz konusu değil.
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2024 Saat 22:00
Ağız kokusu testi yaptırmıştım. Çok şiddetli tip-1 koku var. Salya Ph 7.3 çıkmıştı. Normal salya ph değerleri 6.3 - 7.4 arasıydı. Bildiğim kadarıyla ağızda koku yapan şey bakteriler değil bakterilerin parçaladığı proteinler vs . Bu yüzden bakterileri yok etmek yerine ağız içi temizliğe daha çok önem vermek lazım. Böylece parçalayıp koku yapacak şeyler bulamazlar.

Dil fırçalama çok önemli ve bir o kadar zor. Öğürme refleksi bir yana dilin ne kadarı fırçalanacak belli değil. Kimi uzmanlar, kabaca söylüyorum, küçük dilin olduğu kısma kadar fırçalama yeterli diyor. Başka uzmanlar ise asıl birikintinin dil köküne doğru olduğunu ve oranın temizlenmesi gerektiğini söylüyor.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2376
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Ocak-2024 Saat 15:17
Orjinalini yazan: Guest

....İlgili araştırma:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4243744/

Makalenin acknowledgements bölümüne baktım. Dışardan destek karşılığında yapılmış olduğunu gördüm. Böyle makalelerin sonuçlarını şüpheli karşılıyorum.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu