Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bunları biliyor muydunuz?
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bunları biliyor muydunuz?
Mesaj icon Konu: Farinjit genel bilgiler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Farinjit genel bilgiler
    Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2013 Saat 12:54
Farinks yutak demektir.
Yutak 3 parçadan oluşur.
1- Burunun arkasında geniz olarak bilinen "nazo- farinks"
2- Ağızın arkasında aynadan bakınca tam karşımıza gelen, bademciklerin hizasına yer alan boğazın arka duvarı "oro-farinks"
3- Gırtlağa bağlanan alt parça, "hipofarinks".

Yutağın iç yüzünü döşeyen mukoza (deri-epitel) örtünün iltihabına "farinjit" adı verilir. Farinksin mukozasının hemen altında ve derin tabakalarında limf düğümcükleri vardır. Bunlar mikrop filitreleridir. Orofarinksin mikrop girişi daha fazla olduğu için oro farinksin giriş deliğinin etrafını çevreleyen limf düğümleri yüzeye yükselir ve birer organ şeklini alır. Biz bu organlara bademcik (tonsil) adını veriyoruz. Damak tonsili, dil tonsili, ve daha başka tonsiller halka şeklinde yutağı çevirir. Bu organlar halkasına Valdeyer'in limf halkası denir. O halde bademcikler sağlı sollu 2 tane değildir, binlercedir ve çoğu farinksin içine gömülüdür hepsi birer mikrop kapanıdır.

Farinks mukozasının iltihabının sık rastlanan sebepleri:
1- Kurumak
(gece ağız açık kalanlarda, gündüz ağızlarını kapatmayanlarda, salgı noksanlığı olanlarda)
2- Alerji
3- Ağır kirli beslenmek
4- Çevre bölgelerdeki organların her hangi birisinde bir infeksiyon odağının bulunması (diş, orta kulak, dil, diş eti, çene, dış kulak iltihabı vs...)
5- Bilinmeyen başka sebepler

Farinjit ilk defa meydana geldiğinde boğazda kuruluk hissi, yanma, batma, yutkunmada huzursuzluk belirtisi vardır. Fakat kronikleşirse hiç bir belirti vermeden yıllarca kalır. Orofarinkse dikkatli bakıldığında yanak, ve boğazın ön mukozasının renginden daha farklı olarak koyu kırmızı olması, mukozanın ütüsüz kumaş gibi uzunlamasına kırışıklık göstyermesi, yüzeyinde birbirine paralel seyreden yükselti ve çukurların oluşması, kirlilik tarzında beyaz kıvamlı cisimlerin gömülü gibi duruyor olması farinjitin görsel belirtisidir.
Nasofarinks iltihaplandığında yukardan aşağı sümük benzeri beyaz bir akıntı orofarinks arka duvarında görülecektir.

Bu durum günlük değişimler gösterir. Bu gün farinjit var iken ertesi gün yok görmek mümkündür. Veya ağır bir kuruma durumunda sabah yok iken öğleden sonra ortaya çıkabilir. İyileşmesi ile hastalığın bulunduğu durum arasındaki sınırlar kesin ve keskin değildir.

Grup içerisindeki fikir alış verişlerinde bu bilginin bilinmesinde fayda olabilecek görüşmeler yapıldığı sebebiyle bu bilgileri paylaşmak istedim
-M

IP
Helicobacter
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı Helicobacter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ağustos-2013 Saat 18:24
peki hocam, yutkunurken boğazda iltihap varmış gibi bir tat olur mu? takip ettiğim kadarıyla bir çok arkadaş bu şikayetlerden bahsetmiş.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ağustos-2013 Saat 07:33
Tabi bu şikayet farinjit için belirleyici , teşhis koydurucu, kesin olarak bulunması gereken bir belirti değildir fakat mutsuz tatların bulunması farinjit için süpriz olmaz.

infeksiyon atıkları yutkunma sırasında tat goncalarına temas edip muhtelif tad hisleri algılamaya sebep olabilir. Doğrudur.
-M
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 19
Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2018 Saat 22:22
hocam 10 yıldır kronik faranjit var onlarca kbb e gittim geçmez diyorlar ne yapacağız bununla daha ne kadar yaşanılabilir, Allah rızası için bu tip 2 ağız kokusuna yönelik bir ilaç veya gargara yapın ne olur yalvarıyorum...
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2018 Saat 22:24
genizim her zaman kötü kokuyor hani hapşırınca çıkan kötü koku gibi, dil arkası ise daha kötü ancak en yakın arkadaşıma sorunca iltihap kokusu gibi kokuyor dedi. belki beni kırmak istemedi bilemedim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2018 Saat 08:48
Orjinalini yazan: yaşamsıkıntı

hocam 10 yıldır kronik faranjit var onlarca kbb e gittim geçmez diyorlar ne yapacağız bununla daha ne kadar yaşanılabilir, Allah rızası için bu tip 2 ağız kokusuna yönelik bir ilaç veya gargara yapın ne olur yalvarıyorum...

Burun içinde bir problem olunca farinjit ortaya çıkıyor.
Burun içerisinde hava trafiği düzelirse farinjit ilaç kullanmadan azalıyor ve kayboluyor diye biliyorum.
IP
wolfscream
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı wolfscream Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Kasım-2018 Saat 23:39
Hocam 3 sene önce gittiğim kbb doktoru bana ''burnun tıkalı ameliyat ettirirsen farinjitin kaybolacak dedi. Gittim özelde ameliyat oldum. 3 senedir burnum açık çok rahat nefes alabiliyorum fakat koku gitmedi. Farinjit dahada arttı. Artık her saniye yutkunduğumda o leş tat ağzıma geliyor. Artık son aylarda öğürmeye başladım. Bırakın diğer insanlara rezil olmayı, kendimden tiksinmeye başladım hocam.
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Kasım-2018 Saat 19:00
hocam kronik faranjitte geniz de koku oluyor. ama benim dilimin arkası da kötü kokuyor kronik faranjit dil arkasında da kötü koku yapabilir mi
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Kasım-2018 Saat 19:05
wolfs kardeşim zaten kronik faranjit illet bir şey birçok kbb ye gittiğimde geçmez dediler geçmedi de. reflüdür dediler mide ilaçları verdiler geçmedi. şimdi ben alerjidir herhalde diye alerji ilaçları içiyorum geçmiyor, benim burnum da açık herzaman. valla kbb doktorlarının bununla ilgili çalışma yapması lazım nedir arkadaş, kanserin bile tedavisi var artık, ya yaşarsın ya ölürsün. bunda hep yaşayarak ölüyoruz, ölen bizler değil ölen umutlarımız ölen duygularımız.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Kasım-2018 Saat 19:18
Orjinalini yazan: yaşamsıkıntı

hocam kronik faranjitte geniz de koku oluyor. ama benim dilimin arkası da kötü kokuyor kronik faranjit dil arkasında da kötü koku yapabilir mi

Elbette evet
IP
yaşamsıkıntı
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı yaşamsıkıntı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Kasım-2018 Saat 22:06
hocam bir insan ağzının tam olarak nasıl koktuğunu algılayabilme ihtimali var mı? ben sabah ki kokuyu algılıyorum o da dışkı gibi olduğu için herhalde. dil arkası her zaman kötü kokuyu ama en yakın arkadaşıma sorduğumda sende her zaman kötü koku olmuyor diyor. belki ben üzülmeyeyim diye diyor da olabilir. arkadaşlar bu konuda aslında hata yapıyor.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Kasım-2018 Saat 09:15
Ağız kokusunun neye benzediği çok değersizdir. herkes herhangi bir şeye benzetebilir. Neye benzediğinin önemi yoktur. rahatsız edici bir koku bulunması yeterlidir.

Hiç bir gayret sarf etmeden (hohlamadan, sormadan, üflemeden) siz kendiniz kokuyu duymuyorsanız, ve
sosyal mesafeden 5 ten fazla kişi siz sormadan kelimeler ile (ima ile değil) söylemediyse sizde koku yok diye düşünebilirsiniz.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu