Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

dilin rengi

Nereden Yazdırıldığı: Agiz Kokusu+
Kategori: AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları
Forum Adı: Bir soru sormak istiyorum
Forum Tanımlaması: Merak ettiğiniz bir konuyu burada sorunuz
URL: http://www.agizkokusu.org/forum/forum_posts.asp?TID=651
Tarih: 19-Nisan-2024 Saat 04:57
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.06 - http://www.webwizforums.com

Konu: dilin rengi
Mesajı Yazan: denizimmi
Konu: dilin rengi
Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2012 Saat 05:05
sayın hocam, benim dilim dil kökünden başlayan dilimin ortasına kadar gelen koyu sarımtrak renkte. çinkolu diş macunu ve cinkolu sakızları kullanıyorum fakat geçici çözümler oluyor malesef benim için.oksijenli suyla ağzımı  gargara yaptıktan sonra pamukla temizliyorum. geniz akıntım vardı bununla ilgili doktora gittim ağzımın koktuğunu söyledim, alerjik nezle gibi gözüküyor dedi. verdiği ilaçla geniz akıntım azaldı fakat ağız kokum devam ediyor. parmağımı dil sırtıma değdirdiğimde 15-20 saniye bekledikten sonra kokluyorum koku dil sırtımda. ne önerirsiniz .cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Allah herkese acil şifalar versin ...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: aydinmur
Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2012 Saat 20:25
Dilinizi fırçalayın. Parmağınızı sokup koklamayın.

Mesajı Yazan: rasitcalik
Mesaj Tarihi: 31-Temmuz-2012 Saat 15:23
kulaginizda veya vucudunuzun herhangi bir bolgesinde iltihaplanma olup olmadigini kontrol ettirmenizi varsa tedavi ettirmenizi oneririm. ayni sorun bende vardi. kulak iltihabimi ortadan kaldirici ilaclar kullaninca gecti. yillarca devasini aradigim derdin sifasi ummadigim yerden cikti. agiz hijyeninide maksimum yapmak gerekiyor ki, koku kaynagi kurutulunca agiz kokusu dislerden falan devam etmesin. bende hem koku kaynagi hem protezler hem dil koku yapiyordu. kaynagi yokedince dildeki ve protezlerdeki devam ediyordu. o zaman isin icinden cikmak zor oluyor. acil sifalar dilerim.

Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 09-Ekim-2012 Saat 21:39
oksijenli suyla ağzınızı mı gargaralıyorsunuz? zararlı olmaz mı ? ilk defa duyuyuorum, çok şaşırdım.

Orjinalini yazan: denizimmi

sayın hocam, benim dilim dil kökünden başlayan dilimin ortasına kadar gelen koyu sarımtrak renkte. çinkolu diş macunu ve cinkolu sakızları kullanıyorum fakat geçici çözümler oluyor malesef benim için.oksijenli suyla ağzımı  gargara yaptıktan sonra pamukla temizliyorum. geniz akıntım vardı bununla ilgili doktora gittim ağzımın koktuğunu söyledim, alerjik nezle gibi gözüküyor dedi. verdiği ilaçla geniz akıntım azaldı fakat ağız kokum devam ediyor. parmağımı dil sırtıma değdirdiğimde 15-20 saniye bekledikten sonra kokluyorum koku dil sırtımda. ne önerirsiniz .cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Mesajı Yazan: Josephine
Mesaj Tarihi: 31-Temmuz-2013 Saat 00:19
Orjinalini yazan: Misafir

oksijenli suyla ağzınızı mı gargaralıyorsunuz? zararlı olmaz mı ? ilk defa duyuyuorum, çok şaşırdım.

Orjinalini yazan: denizimmi

zararı oluyor mu ? peki uzun vadede ?

Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 02-Ağustos-2013 Saat 22:21
Dildeki beyazlık için cildiyeye giden var mı?

Mesajı Yazan: Harbiyelii
Mesaj Tarihi: 02-Ekim-2018 Saat 16:32
Merhaba dilde sarı pas tabakasının koktuğunu düşünenler burda mı ben de öyle düşünüyorum mesela dilimin arka yarısı sarı tabaka ile kaplı ve orası dışkı gibi kokuyor ön yarısı ise normal renkte ve orada herhangi bir koku yok daha önce sorunu buna benzer oluptq atlatan varsa cevaplasın lütfen

-------------
Mcy

Mesajı Yazan: mryumurta
Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2018 Saat 18:30
http://i.hizliresim.com/dv2krX.jpg

Mesajı Yazan: tekyaşayan
Mesaj Tarihi: 17-Aralık-2018 Saat 01:21
Dil ve boğazda yiyecek ve iceceklerin birikebildiği oyuk ,delik ,kanallar var bildiğimiz gibi.Düzenli temizlemezsek bakterilerin toplanarak çoğaldığı bir yere dönüşüyor.Tabaka ,pas oluşur ama bu, kokuya sebep olmaz.
"Dil yada boğaz kaynak değil sonuç yeridir ."
Mideden yukarı çıkan yada burundan ,sinüsten aşağı inen yada ağız ve dişlerdeki koku sebepleri bogazda, dilde ağızda yayılabilir.Bu noktada dilinizin koktuğunu düşünmemiz normal böyle bir sonuç oluştu çünkü.
Bi sitede dilin rengi hakkında şöyle bi yazı bulmustum
Orta bölge mide ve dalak
Yan taraflar karaciğer ve safra kesesi
İç kısımlar böbrekler
Dilin ucu ise kalp hakkında bilgi verir.

Dili paslı yada tabaka kaplı çok insan var ama çoğunun ağzı, nefesi kokmaz.Benim cevremde böyle örnekler bayağı var.
Sizde bunu çevremizde kolayca görebilirsiniz.Dil boğaz sonuç yeri,kaynak başka yerde onlar bulunursa dilde tabaka pas olsa bile koku olmadığı görülür.

Örneğin bende midede h.pylori,ödem, reflü.k.k.gevsekligi vardı ve yediğim ictigim şeylere göre koku degisirdi.Mide problemi olanların birçoğunda kardia gevşekliği de var çok yiyip midesini şişiren herkeste bu ,kardia kapagı gevsekligi olabiliyor ve mide kokunuz neyse kolayca ağzınıza gelebiliyor.Midede bulunan bakterilerde yine kolayca yukarı çıkabiliyor.Dilde ve boğazda yayılıyorlar.
Sinüs kanalım darmış ve tıkanmış .Sinüs( geniz)akıntımda koku hissederdim . Biçok tedavi ve ameliyatlar .Şimdi dilimde pas olsa bile koku yok çok şükür.Zaten her zaman dili de fırcalayarak buna bile fırsat vermemek lazım.Neden bosuna bakteri yuvası olabilecek bi durumda bırakalımki dilimizi.Koksun kokmasın sağlığınız icin dişleri ve dili fırcalayıp ,ağzı ve boğazı gargara suyuyla çalkalayıp yıkamak gerekiyo hatta ben burnumu ve sinüsleride belli aralıklarla yıkıyorum ki bakteri yada virüsler fazla barınamasınlar.

Dil masumdur,temizdir.Sebep ya altındadır yada üstünde!!!

-------------
Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime

Mesaj Tarihi: 17-Aralık-2018 Saat 01:58
Ayrıca benim Sinüs akıntımdan çoğu zaman dışkı kokusu gelirdi.Sinüs tomografisi çektirerek kanal tıkanıklığı yada doğuştan gelen yapı bozukluğu olup olmadığını anlayabilirsin.Ayrıca bu problemlerin çoğu zaman kokudan başka belirtisi olmayabiliyor.Bunun için doktorlar tomografi cektirmek istemeyebilir.İleri derecede ilaçla tedavi edilemeyen durumlarda tomografi istiyorlar.
Bende hiçbir sinüzit belirtisi yoktu kokudan başka.Tomografiyi zorla cektirebildim .Bu çok acı bi durum aslında çok gizli nadir görülen bi durum demek ki. Benim gıbi aynı Sinüs problemi olanlar kokuyla başbaşa bırakılıyor bu sistemde. Geniz akıntısında koku hissedenler için Sinüs Tomografisi cektirmek zorunlu olmalı.

-------------

Mesajı Yazan: mahoni
Mesaj Tarihi: 18-Aralık-2018 Saat 17:19
Bilgilerin için çok teşekkür ederim Tekyaşayan
Demekki doktora gitmeden önce sinüz tomografisini çektirip gitmek en mantıklı olandır.
Beni ameliyat eden Dr ; sinüslerin temiz demişti
Artık ne bilim durum böyle

Mesaj Tarihi: 19-Aralık-2018 Saat 21:07
Bilgilerin için çok teşekkür ederim Tekyaşayan
Demekki doktora gitmeden önce sinüz tomografisini çektirip gitmek en mantıklı olandır.
Beni ameliyat eden Dr ; sinüslerin temiz demişti
Artık ne bilim durum böyle
Mahoni
Yazından hala nefes rahatsızlığının devam ettigi anlasılıyo yanlışsa düzelt lütfen.

Ne ameliyatı olmuştun mahoni?
Ayrıca doktor sinüslerinin temiz olduğuna neye göre karar verdi? Çünkü bazı yapısal sınüs bozuklukları bilgisayarlı tomografide dahi zor görülebiliyor.Ben ihmal ilgisizlik yüzünden yıllarımı harcadım.Yıllarca bana da Sinüs sıkıntın yok dendi ama sonunda Kronik sınüzitin varmış ve kanal genişletme ameliyatı olman lazım dendi.Zaten geniz akıntımda koku hissediyodum ve kanal genisletme ameliyatıyla düzeldi kayboldu.Tecrübeli Güvenilir bi doktar da olmazsa olmaz,yoksa gözden kaçan önemli bi nokta insanı çıkmaza sokuyor.Tabi doktor da sorun yok dedikten sonra o noktaya tekrar dönüp bakmak kolay kolay akla gelmiyor.

Elbette devamlı nefes kokusunun birçok sebebi olduğu gibi,bendeki gibi zor fark edilebilen bir sünüs problemi yüzünden acı çeken bir çok arkadaşımız olabileceğini düsünüyorum.
Sinüsleri, geçmeyen nefes kokusu sebepleri listemizden elemeden önce biraz daha kafa yorabiliriz.Örnegin benim tomografi görüntüm cd ye basılmıştı.Bilmiyorum ama heralde her yerde öyledir.CD yi alıp 2,3 ayrı doktora göstererek öyle daha kesin karar verilebilir.

-------------

Mesajı Yazan: Socrates85
Mesaj Tarihi: 27-Nisan-2019 Saat 16:43
Merhaba bugün farkettim dil altı tükürük bezinin bulunduğu yerde mercimek tanesi belki birazdaha küçük kan toplaması var simsiyah olmuş gibi ufak bir kan toplaması pıhtı gibi birşey var. Resimde siyah ok ile gösterilen yerde sol tarafta var. Bu resimi internette buldum yerini göstermek için. KBB polikinliğine gideceğim ama biraz tedirgin oldum sizce kötü birşey varmıdır?

Mesaj Tarihi: 28-Nisan-2019 Saat 20:53
Yeşil oklar dil frenilumunu gösteriyor. Siyah oklar caruncula sublingualis 'leri gösteriyor. Çene altu tükrük bezlerinin getirdiği salyayı ağızın içine boşaltan Varton kanalının ağıza açıldığı deliktir.

Fotoğraf sağlıklı bir insanın ağzını gösteriyor, bu fotoğrafta görülenler hiç bir hastalık işareti değildir.

Mesajı Yazan: bazenhissediyor
Mesaj Tarihi: 05-Mayıs-2019 Saat 20:45
Murat hocam hypiloriden kaynaklı koku yaşıyan birinin hypiloriyi tedavi etmeye yönelik doktor takibiyle reçeteye uygun ilaçlarlq tedavisini etmediğini farz etsek , bu kişininde zaman zaman koku yaşayıp zamam zaman hiç koku problemi olmaması normalmidir yani hypilori düzenli koku mu yapar yoksa insanın yeme içmesinden herşeyine kadar bu hypilorinin daha şiddetlenmesi yada yokmuş gibi etki göstermesi mümkünmüdür

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesaj Tarihi: 06-Mayıs-2019 Saat 08:07
Eğer yaşam biçimi ve beslenme düzeni değiştirilmezse H pylori gastriti tedavi edilmesine rağmen tekrarlamaya müsaittir. Şuraya göz atabilirsiniz:
- http://www.agizkokusu.org/agiz-kokusu-gastrit-helicobacter-pylori.html

Besin maddesinin üre zenginliğine bakarak koku şiddeti değişir. Kesintili koku sadece H pilori gastritinde değil diğer bir çok ağız kokusu tipinde de meydana geldiği için ayırt edici değildir.

Mesaj Tarihi: 06-Mayıs-2019 Saat 10:45
Orjinalini yazan: aydinmur

Eğer yaşam biçimi ve beslenme düzeni değiştirilmezse H pylori gastriti tedavi edilmesine rağmen tekrarlamaya müsaittir. Şuraya göz atabilirsiniz:

Besin maddesinin üre zenginliğine bakarak koku şiddeti değişir. Kesintili koku sadece H pilori gastritinde değil diğer bir çok ağız kokusu tipinde de meydana geldiği için ayırt edici değildir.

teşekkür ederim bakıcağım hocam size bir konuda çok teşekkür etmek istiyorum ilgi alanınız olmadığı halde felsefi olarak bundan kurtulmama sebep oldunuz ben küçüklüğümden buyana çok sinirli stresli bir çocuk oldum ve beslenme felan hiçbirßeyide önemsemiyen aburcuburla büyüfüm doğal olarak kronik kabızlık yaşamam kadar normal birşey yok sizde takdir edersiniz , bununla ilgili çok doktora gittim ve hepsi ilaç yollwyıp eve göndeiyorru ilaçlarda vildiğiniz gibi işi dahada çıkmaza sürüp bağırsak tembelliğine yol açıyor siz günlük dışkılamanın özellikle sabahları eğitim vererek olabilceğini bunun doğeu olduğunu söylediniz benimde kagama çok bilimsel olarak bu yattı ve denedim denedim yıllardır yaşadığım sorundn aklımdaki korku ve önyargılardan sizin bu fikribizle siyrıldım o günden bu yana şükürler olsun o yüzden sizlere nekadar teşekkür etsem az biliyorum ilgi alanınız değil ama ilgi alanı olan doktorlariimız dahi yanıtlamıor kendimde gördüğüm şey buğeay içeren özellikle glutenli ekmekli besinleri sık tükettiğimde karnımda şişkinlik ve gene kronik kabızlık yaşadığımı tespit ediyorum test felan daha önce yaptırmadım bu çölyak belirtisimidir yoksa bu gıdalar her insanda olumsuz sağlık problemleri yaratıyor mu teşkkür ederim.

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesaj Tarihi: 06-Mayıs-2019 Saat 10:49
Orjinalini yazan: aydinmur

bugun dontorların çoğu gülerek oynuyarak utanmasalar özellikle tvdekiler oryantal dansçılar ve def zurna eşliğinde efendime söylüyüm birçok adını tek tek saymaya gerek yok birçok rahatsızlık hakkında dalga geçer gibi bilimsel veri paylaşıp birşeyler söylüyorlar siz disiplinli ve ciddi olmanızdab gerçekten fayda görüyoeüz sağ olun var olun

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat