Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: kokuyu farketmek Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 18
Alıntı umutsuz Cevaplabullet Konu: kokuyu farketmek
    Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2015 Saat 15:57
Murat hocam hazırlamış olduğunuz kitabı okudum.Kendi kokumuzu farkedebilmemiz için önerdiğiniz yöntemleri denediğimde kesin bir sonuca varamıyorum.Bileğimi yaladığımda hep hafif düzeyde bir koku oluyor.Hiç mi olmaması gerekiyor?Diğer ip yönteminde de hiç koku alamıyorum.
Kokunun varlığı ayrı dert,kokuyu farkedememek apayrı bir dert.Neyin işe yarayıp yaramadığını anlayamıyorum.Sürekli bu paranoyayla yaşıyorum.Bir gün tedavi olsam bundan haberim olmayacak.
Bunu farkedebilmek için daha etkili ve kesin bir yöntem var mı?Olsa yazardınız zaten ama yine bir umut sormak istedim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2378
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 13:04
Bilek yalama uluslararası kabul görmüştür ama ben onaylamıyorum, doğru bulmuyorum.

Kendi sosyal yaşamınız sırasında kendinizde koku duymuyorsanız ve sosyal çevreniz sorarak veya sormayarak "sözlü" biçimde sizde ağız kokusu bulunmadığını dile getiriyorsa (Halitometre kaç ölçerse ölçsün) sizde patolojik ağız kokusu yoktur.

Kendi sosyal yaşantınızda bizzat kendiniz (sabah kokusu ve açlık kokusu hariç) gün içinde çirkin bir koku duyuyorsanız, ve/ya sosyal çevrenizde fikir sorduklarınız sizde ağız kokusu bulunduğunu sözlü olarak ifade ediyorsa (Halitometre kaç ölçerse ölçsün) ağız kokusu vardır bir hekime gidiniz.

Sadece sosyal çevredeki bireylerin davranışlarına (yolunu değişirme, başını çevirmek, öksürmek, burnunu kaşımak vs..) bakarak ağız kokusundan yakınmak çok isabetli bir yaklaşım değildir.
-M

IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 16:40
direk ağızdan buruna doğru üflemeye denedinmi ? yada bir bardağın içine üfleyebilirsin.
IP
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umutsuz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 20:53
neden doğru bulmadığınızı merak ettim hocam.
kokunun varlığından eminim.sadece şiddetinden ve ne yaptığımda azalma olduğundan,ne kadar süre etkili olduğundan emin olmak isterdim.
yazdığınız şu cümleye takıldım hocam:"
Kendi sosyal yaşantınızda bizzat kendiniz (sabah kokusu ve açlık kokusu hariç) gün içinde çirkin bir koku duyuyorsanız, ve/ya sosyal çevrenizde fikir sorduklarınız sizde ağız kokusu bulunduğunu sözlü olarak ifade ediyorsa (Halitometre kaç ölçerse ölçsün) ağız kokusu vardır bir hekime gidiniz."
halitometrede ifade edilen değer her zaman gerçeği yansıtmayabilir mi?gerçekte olduğundan daha düşük çıkabilir mi?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 21:49
Orjinalini yazan: umutsuz

neden doğru bulmadığınızı merak ettim hocam.

Bilek yalamayı mı sordunuz?
Her salyada daima çözünmüş aromatik gaz bulunur. Her salya kuruyunca mecburen ve mutlaka kokar. Bileğinizi koklayın ki ürün satın almak için talep oluştursun diye satıcıların uydurduğu bir yöntemdir.

halitometrede ifade edilen değer her zaman gerçeği yansıtmayabilir mi?gerçekte olduğundan daha düşük çıkabilir mi?

Bu güzel soru için teşekkür ederim.

Halitometre gaz ölçer. Koku ölçmez. Ağız kokusu yüzlerce gazdan oluşur fakat bugün piyasadaki popüler halitometreler 1(bir) tane gaz ölçer. Diğer gazlar ağızda bulunsa bile halitometreler bu çirkin kokuları yok gösterir. Ağzınız kokmuyor gibi ölçüm yapar. Örneğin Halimeter amonyağı ölçmez. Ağızda lağım kadar çirkin bir koku olsa bile Halimeter ağızı tertemiz gösterir.

Veya tam tersi olur. Kokusuz bir gaz ile çapraz reaksiyona girer ve halitometre ekranda sayı gösterir fakat aslında ölçtüğü gaz kokulu değildir.

Ağız kokusu 2 dakika aralıklarla değişen bir seviyesye sahiptir. Yani bir defa ölçtüğünüz sayıyı 120 saniye sonra ölçemezsiniz. Değişmiş olur. Bazen ağız kokusu vardır, bazen yoktur. Bazen şiddetlidir, bazen orta seviyededir. Gün içerisinde bazen kaybolur , bazen zirve yapar. Muayene sırasında halitometrenin kaç gösterdiğinin önemi bu şekilde ortadan kalkmış demektir.

Bilmem faydalı oldu mu?

-M
IP
vekol
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı vekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 21:54
Murat hocam yalnız burada % 90 kisi kokuyu alamıyor
IP
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umutsuz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 22:56
Tabi ki hocam. Çok teşekkürler.
IP
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umutsuz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 23:05
Orjinalini yazan: ahmetmehmet1

direk ağızdan buruna doğru üflemeye denedinmi ? yada bir bardağın içine üfleyebilirsin.
Burun kokuya karşı duyarsizlasmis olabilir. Bu şekilde koku alamıyorum çoğu zaman.
IP
Gizoss
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 17
Alıntı Gizoss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Eylül-2015 Saat 15:28
Ip yontemi nedir anlatirmisiniz
IP
umutsuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı umutsuz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2015 Saat 19:23
ipi dil sırtına sürtüp kuruyunca kokluyoruz.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2015 Saat 07:40
Orjinalini yazan: umutsuz

ipi dil sırtına sürtüp kuruyunca kokluyoruz.

Daima koktuğunu göreceksiniz. Her sağlıklı bireyde dil sırtına sürülen her şey kokar. İp, kaşık, pamuk, bez, bilek vs.. Az veya çok mutlaka kokar. Siz duymasanız bile o ip kokuyor olarak tespit edilecektir.

Böyle testler satışı artırmak için ticari pirim gayretleri ile ağız kokusu ürünü satanlar tarafından geliştirilmiş olmalı. Muhatabında panik yaratıp talep oluşturmak ve satış yapmak için uydurulmuş olabilir.

-M

IP
evian
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 220
Alıntı evian Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2015 Saat 07:27
Bende ki koku hep ayni , ben hissediyorum kokuyu ama neye benzedigini tanimlayamiyorum ! Sulfirik bazli sanirim Boyle chimique sel birsey nasil desem
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu