Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bunları biliyor muydunuz?
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bunları biliyor muydunuz?
Mesaj icon Konu: Asitte ağız kokusu azalır, alkalide artar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2374
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Asitte ağız kokusu azalır, alkalide artar
    Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2016 Saat 20:08
Dil yüzeyinden alınan mikrobiyal biyofilm sisteminde pH 7 den 8 e çıkarıldığı zaman hydrogen sulfide, dimethyl disulfide, dimethyl trisulfide , indole, ammonia, pyrrole, 2,5-dimethylpyrazine, 2-acetylthiazole ve 2-acetylthiazole gibi kokulu gazların artışı görülmüştür. Fenol sadece pH 8 e yükseltildiği zaman ortaya çıkmaktadır.
-
pH 6 dan 8e yükseltildiğinde alkol ve aldehitler artmaktadır keton ve hidrokarbonlar azalmaktadır. (Khalid TY, 2013)
-
Resim ayni kaynaktan alınmıştır. pH asit iken çok az olan kokulu gazlar, bazik ortamda yükselmektedir.
IP
Gastro
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı Gastro Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2016 Saat 21:20
Hocam muhtesem bir calismaya benziyor. Ortam alkalilestikce sulfitli bilesiklerin uretimi kat-kat artiyor. Eger oyleyse agzimizi nasil uzun sureli asidik tutabiliriz?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 05:58
Aslında burda 2 yönlü bir trafik var. Bazik ortamda Tip 1 ağız kokusu oluşması kolaylaşıyor ve artıyor. Ayrıca ağız kokusu oluşursa ortam bazikleşiyor. Yumurta-tavuk gibi.

Diğer yandan:
Asit tutarsak çürük artıyor. Tip 1 ağız kokusu ve diş taşı üretimi azalıyor. Bazik tutarsak tersi oluyor

Yapacak bir şey yok, dişleri ve dili temiz tutup pH derecesini ortada tutmak lazımdır.

-M
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 09:07
Ayrica hocam duymussunuzdur karbonayli su kullanicisi cok ....karbonatli su vucutu asidik ortamdan bazik ortama ceviriio duzenli kullandigimizda ayrica asidik iken vucut hasta olmazmi .......
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 122
Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 15:48
Hocam, peki koku dis eti giruntilerinin icinde yasayan Helicobacter tarafindan ortaya cikiyorsa, ortami kisa süreligine de olsa baziklestirmek (mesela karbonat ile gargara yapmak) ve bir saat kadar sonra örnegin icine limon suyu damlatilmis su ile gargara yapsak, bu bakterilerin ortaya koydugu kokuyu halletmemuze ve ortami sürekli olarak bazik tutmamizi engellememize yardimci olabilir mi?
Cünkü siz Helicobacter ancak asidik ortamda yasar demistiniz. Mesela bu uygulamayi hekim tarafindan dis eti temizligi yapildi günlerde uygulasak, sizce faydasi olur mu? Yakinda paradontoz tedavim basliyor, ve ardindan helipak kullanacagim. Bu yüzden soruyorum.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 20:45
- Paradontozun özel bir tedavisi yoktur.
- Koku dis eti girintilerinin icinde yasayan Helicobacter tarafindan ortaya cikmıyor
- Sürdürülemez uygulamalardan uzak durmak iyidir.
M

IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 122
Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 20:59
Peki hocam midedeki helicobacter icin neden gastro hekimleri agiz kokusu nedeni teshisi koyuyor. Anladigim kadariyla metabolizmalarinin atiklari belirli bir gazin olusumunu ortaya koyuyor ve bu gaz kötü kokuyor? Agizda bu mekanizma neden islemesin? Bazi kisiler helipak tedavisi sonunda kokunun helicobacterin yok olmasiyla birlikte yok oldugunu söylüyor. Ayrica diyelim ki agizda koku yapmiyor dediginiz gibi, agizdan tekrar mideyi enfekte edebilme ihtimali var bir de.
Merak ettigim su: agzimi karbonat ile gargaralayip ve dilimi karbonat ile fircaladiktan sonra bir duruluk olusuyor dilimde.
Bu bazik ortam sanirim helicobacter icin de rahatsiz edici. Öyle degil mi hocam? Bir süre sonra ne ile asidik yapabilirim agzimi? Hafif limonlu su uygun mudur?
Hocam belki adini yanlis yazdim, ama dis eti gerilemesi ve dis eti ve dis arasinda derinlik olusunca bunu temizliyorlar. Bunu saglik sigortasindan talep ediyor hekim ve paradontitis tedavisi yapiliyor. O girintiler temizleniyor ve ilacla dezenfekte ediliyor.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Haziran-2016 Saat 07:20
- Para, konum komşuluk bildiren bir ön ektir.
- Perio, dişi saran çevre dokular demektir.

Periodontoz ile paradontoz birbirinin sinonimidir. Ayni hastalığı ifade eder, gazlı bez ile diş etini sıyırırsanız, diş eti unlu kurabiye gibi soyulur. Paradontozun belirtisi budur. Başka paradontoz yoktur. Orta yaş veya menapoza giren kadınlarda bilinmeyen bir sebeple ortaya çıkar hormonal olduğu zannediliyor, bir kaç sene devam eder. tedavisi yoktur. Ağız temiz tutulur. Ağrısızdır, dışarıdan belli olmaz.

Diş eti çekilmesi başka bir hastalıktır. Paradontoz ile ilişkili bir durum değildir. Birbirinin uzantısı veya devamı değildir. Bambaşka iki hastalıktır.

Bu başlıklar bu forumu ilgilendirmiyor. Genel ağız sağlığı soru ve cevapları forumunda devam edelim.

-M
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 388
Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 13:48
O zaman karbonatlı su içildikten sonra yada gargara yapıldıktan sonra yada burna çekildikten sonra kokunun artması gerekmez miydi? Benim bildiğim mikop ve bakteriler asidik ortamda yaşar. Zaten çamaşır suyu en bazik şeylerden biridir. Bu arada limon asidik değil baziktir
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 15:06
Limon asittir. Sitrik asit. Yanılmıyorsam citreus kelimesinden gelir ve latincede limon anlamına gelir. Bu sebeple bu asite limon asiti adı verilmiştir. Ayrıca limonda askorbik, tannik ve az miktarda organik asitler de bulunur.

Zaten bir kural olarak:
ne ki ekşidir o asittir
ne ki sabunsudur ve buruktur o baziktir

Yukarıdaki kuralın ihlal edildiği bazı besinler vardır fakat limon bu kuralı, ihlal değil temsil ve tescil eder.

Koku sadece pH yükseltmek ile yoktan yaratılamaz, oluşturulamaz, ortaya çıkarılamaz. Daha önce ifade ettiğim gibi pH yükselmesi koku oluşumunu destekler ve koku oluşunca pH yükselir. Yani 2 yönlü bir ilişki bulunur. Yani bir ağıza çok bilinen bir alkali mesela sodyum hidroksit koysanız bile ağız kokusu oluşturmak için yeterli olmaz.

Şöyle düşünün:
sıcaklık buharlaşmayı artırır, kolaylaştırır fakat bir bardak suyun buharlaşıp kuruması için sıcaklık şart değildir. bardağın üzerini açık bırakırsanız yeteri kadar beklediğinizde bardağın içerisindeki su kendiliğinde buharlaşarak bardağın kuruduğunu görürsünüz. Ama sıcaklığı yükseltirseniz buharlaşma kolaylaşır. pH derecesi de böyledir. Ağız kokusu ortaya çıkacaksa çıkar. Fakat pH yükselirse bu olay kolaylaşır, mekanizma hızlanır, güçlenir. Bilmem şimdi net oldu mu?

Karbonata gelince.
Karbonatin CO3 kökü dokuya temas edince CO2 gazına dönüşüp uzaklaşır. geride kalan bir oksijen atomu dokuya temas ederek ortamı oksijenlendirdiği için anaerop aleyhine bir biyosfer oluşuyor. Olaya tek başına pH penceresinden bakmamak gerekiyor. Yani karbonatın etki mekanizması oksijenli suya benzerdir.

Umarım yazdıklarımın katkısı olur
-M

IP
gececek
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 18
Alıntı gececek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ekim-2016 Saat 22:36
mrblar hocam

benim anladigim dogru mu acaba , kola(asit) ictigimizde kokunun azaltir grafikten bunu mu anlamamiz lazim, bazik bisey yedigimizde yada ictgimizde koku artmasi mi lazim?

o zaman hep ph i yuksek sular tercih ederdik buna gore ph i 7 olana yani notr e yakin olan suyu mu tercih etmemiz lazim

ph 7 nin altinda olmaz cunku ne kadar 7nin altina inerse su aci olur:) 0-7-14 arasindadir asit-baz degerleri , o yuzden 7 notrdur...
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2016 Saat 08:08
Evet. Nötür (ph ~7) su içilse iyi olur.

Zaten suyu serbest bırakırsak, kimyasıyla oynamazsak, içine mineral koymaya kalkmazsak, oda sıcaklığında suyun pH 7 dir.

pH 7 nin altına düşerse ekşi olur. Bütün asitler ekşidir. (limon, sirke, turunç vs..)

pH 7 nin üstüne çıkarsa acı olur. Bütün alkaliler acıdır.
-M
IP
gececek
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 18
Alıntı gececek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2016 Saat 08:34
Pardon yanlis yazmisim haklisiniz 7 nin altina inerse eksi ustune cikarsa aci olur dogru

Hidrojen sulfit dimetil disulfit ... Bu gazkar agi kokusuna sebep olaj gazlar demek..

Linki gonderir misiniz kaynagi bende incelemek istyorum inglzcem iyidir
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2016 Saat 15:16
Orjinalini yazan: gececek

Linki gonderir misiniz kaynagi bende incelemek istyorum inglzcem iyidir

Buyrun:

http://agizkokusu.org/sil/!tip1-voc.pdf

-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2016 Saat 16:27
hocam biraz halkın bizim anlıyacağımız dilden yazacak olursanız ben size soruyum yani asit koku yapar fakat minimum seviyelerde nötr hiç baz en çok kokuyu yapan şeymidir ağızda , biyandanda diş sağlığı için asit zararlı baz gerekli gibi değilmiydi hocam yani bu ağzımızın asitliği bazlığı durumu yediklerimizle alakalı bi olaymı yoksa yaşadığımız koku probleminin hangi rahatsızlığımızın etkisiyle oluşuyorsa o rahatsızlığın ağzımıza verdiği özellikmi örneğin midemde sorun var bu yüzdenmi ağzım bazik ve kokuyor olabilir hocam
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2016 Saat 22:31
Bir bireyin özel durumu ile ilgili sorulara yanıt veremiyorum yanıltıcı olabilir. Diğer sorularınızı yanıtlamak istiyorum

Ben böyle karmaşık bir makaleyi topluluğa sunmadım. Bir arkadaşınız benim ingilizcem iyi kaynaktan okumak istiyorum dedi. Ben de madem istiyor buyrun dedim yolaldım.

Ben size o makaleden faydalıkısmıkoparıp bu sayfanın birinci mesajı olarak zaten yollamıştım.

Diğer sorunuzda çok isabetli bir konuya parmak bastınız.
Asit çürük yapar, ama ağız kokusunu baskılar. Bazik ortam diş taşı yapar, çürüğü engeller, fakat ağız kokusuna katkı sağlar. Tahterevalli etkisi. Bu çok önemli bir tespittir. Pratik ve teorik değeri çok yüksek bir bilgidir.
-M
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu